Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#116368
mjacob έγραψε:τέσπα, γράψε λάθος.
Τα βασικά βέβαια ήταν τα άλλα...


n=5 to 5
δεν εκτελειται τελικα? Ειλικρινα δεν θυμαμαι, πανε πολλλλλααα χρονια
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#116370 σε καμιά αρχαιοπασκάλ στα αγγλικά ίσως :lol:
Τέσπα, αφοού μεταφράζουν που μεταφράζουν θα ήταν καλή ευκαιρία να τονίσουν τη διαφορά του "μέχρι" από το "μέχρι και" (στη συνολικότερη βάση της σημασίας του να είσαι "ακριβολόγος" στον προγραμματισμό)
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#116376
mjacob έγραψε:σε καμιά αρχαιοπασκάλ στα αγγλικά ίσως :lol:
Τέσπα, αφοού μεταφράζουν που μεταφράζουν θα ήταν καλή ευκαιρία να τονίσουν τη διαφορά του "μέχρι" από το "μέχρι και" (στη συνολικότερη βάση της σημασίας του να είσαι "ακριβολόγος" στον προγραμματισμό)


Basic, Cobol, TurboPascal, Clipper
για τετοιες μαγικες εμπειριες μιλαμε :metalo:

Αυτο με τη μεταφραση ειναι οντως ενα θεμα, γιατι αν εχουν PC και κανουν μαθημα πανω εκει θα ειναι στα Αγγλικα... ή μηπως κανουν μονο θεωρητικα μαθηματα οποτε "βολευει" η Ελληνικη?
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#116388
mjacob έγραψε:σε καμιά αρχαιοπασκάλ στα αγγλικά ίσως :lol:
Τέσπα, αφοού μεταφράζουν που μεταφράζουν θα ήταν καλή ευκαιρία να τονίσουν τη διαφορά του "μέχρι" από το "μέχρι και" (στη συνολικότερη βάση της σημασίας του να είσαι "ακριβολόγος" στον προγραμματισμό)



Μεταφρασμένη Pascal είναι αν θυμάμαι καλά αυτό που μαθαίνουν στην τρίτη.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#116418
mjacob έγραψε:σε καμιά αρχαιοπασκάλ στα αγγλικά ίσως :lol:
Τέσπα, αφοού μεταφράζουν που μεταφράζουν θα ήταν καλή ευκαιρία να τονίσουν τη διαφορά του "μέχρι" από το "μέχρι και" (στη συνολικότερη βάση της σημασίας του να είσαι "ακριβολόγος" στον προγραμματισμό)



Νομίζω στο σχολείο μας είχαν πει οτι το μέχρι περιλαμβάνει και την έννοια του "και" μέσα του...

Αν θυμάμαι καλά είχαμε κάνει κάποιες συμβάσεις για το τι σημαίνει κάθε τι... Πράγμα που σε 3το παρατηρητή και δη προγραμματιστή μάλλον φαίνονται αστεία :lol:
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#116419
leonp έγραψε:Είδα τυχαία κάποια θέματα στα μαθηματικά και λυπήθηκα τα παιδιά που διαβάζουν για να εξεταστούν σε τέτοιες ηλιθιότητες.



Για ανάλυσε το μου λίγο... :hmmm:

Ηλίθια ύλη / τρόπος διδασκαλία / τρόπος εξέτασης ?
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#116420
pipinos1976 έγραψε:
red_monster έγραψε:Και σε αφήνουν να κάνεις μάθημα σε παιδιά??


Πώς συσχετίζεται το κόκκινο φανάρι με την Φυσική που διδάσκω; Το πας σε θέμα "ηθικής" ακεραιτότητας και γενικεύεις: περνάς κόκκινο, άρα θα τους προτρέψεις στα ναρκωτικά ή στην πορνεία ή θα τους λες να περνάνε τα φανάρια ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο; Για εξήγησε λίγο πώς το σκέφτεσαι για να μην κάνω μόνος μου υποθέσεις.

Ευχαριστώ.


Το πάω στο γεγονός οτι δεν διαθέτεις ούτε την στοιχειώδη λογική να ζυγίσεις 2 καταστάσεις... Είναι δυνατόν να προσπαθείς να εξηγήσεις τα αδικαιολόγητα ?
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#116435
dimik έγραψε:Βιβλιάρα


Γι αυτό μετά όταν μας πλάκωσαν σε Assembly, C, C++, Java δεν ξέραμε απο ποιό παράθυρο να φύγουμε :lol: :lol: :lol:


Μια αρχαία πασκαλμορφη είναι, από που θαρρείς οτι πρέπει να ξεκινήσεις ?
Άβαταρ μέλους
By dimik
#116445
red_monster έγραψε:
dimik έγραψε:Βιβλιάρα


Γι αυτό μετά όταν μας πλάκωσαν σε Assembly, C, C++, Java δεν ξέραμε απο ποιό παράθυρο να φύγουμε :lol: :lol: :lol:


Μια αρχαία πασκαλμορφη είναι, από που θαρρείς οτι πρέπει να ξεκινήσεις ?


Απο τα βαθιά (C) ή έστω να μην ήταν (κακό)μεταφρασμένα ελληνικά.
Έτσι κι αλλιώς 17 χρονος που δεν ξέρει βασικές λεξούλες στα αγγλικά πλεον δεν νομίζω να έχει θέση σε Γ' βάθμια εκπαίδευση.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#116466
dimik έγραψε:
red_monster έγραψε:
dimik έγραψε:Βιβλιάρα


Γι αυτό μετά όταν μας πλάκωσαν σε Assembly, C, C++, Java δεν ξέραμε απο ποιό παράθυρο να φύγουμε :lol: :lol: :lol:


Μια αρχαία πασκαλμορφη είναι, από που θαρρείς οτι πρέπει να ξεκινήσεις ?


Απο τα βαθιά (C) ή έστω να μην ήταν (κακό)μεταφρασμένα ελληνικά.
Έτσι κι αλλιώς 17 χρονος που δεν ξέρει βασικές λεξούλες στα αγγλικά πλεον δεν νομίζω να έχει θέση σε Γ' βάθμια εκπαίδευση.


για C δεν ξερω, αλλα η μεταφραση ειναι για τα πανηγυρια ή εστω διασκεδαστικη.
Άβαταρ μέλους
By Panosss
#116482 Ας κάνουν ένα κλόπι πέιστ από κάποιο πετυχημένο βιβλίο κάποιου πετυχημένου εκπαιδευτικού συστήματος άλλης χώρας, έλεος με τους EL μεταρρυθμιστές - <<<<εκπαιδευτικούς>>>>> που ανακαλύπτουν κάθε τόσο τον τροχό.
Έλεος με τους edit[mod]
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#116492 Χωρίς να υποστηρίζω το έκτρωμα του σχολικού προγραμματισμού, προσωπικά απόκτησα μια προγραμματιστική λογική που με βοήθησε τα μάλα στο πολυτεχνείο και στις υπόλοιπες γλώσσες
Άβαταρ μέλους
By Panosss
#116495 Οκ ουσιαστικά ένα τέτοιο βιβλίο (μπορεί να) είναι μόνο το πρώτο σκαλοπάτι.
Αλλά γιατί να μην είναι σωστό, δεν νομίζω ότι είναι και τόοοσο δύσκολο.