Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By g47
#20403 Εγω απο το φετινο μουντιαλ εκανα λογιαριασμο στην bet365. Μαζι εβαλε και ενας φιλος για να εκμεταλλευτουμε και ενα μπονους (μεγαλη απατη).
Εγω συνολικα απο το μουντιαλ εως τωρα εχασα 60 λιρες παιζοντας εντελως συντηρητικα, ενω ο φιλος εχει κερδισει γυρω στις 750 κανοντας το ιδιο και πονταρωντας στα φαβορι. :dizzy:
Πιστευω οτι η δικη μου περιπτωση ειναι φυσιολογικη και του φιλου οχι αλλα καποιες φορες εχω σκεφτει να βαλω αρκετα ακομα γιατι δε μπορει να βγαζει αυτος και εγω οχι.
Προφανως δεν εχω βαλει ουτε μια λιρα και απο την προηγουμενη εβδομαδα σταματησα εντελως.
Γενικως ειδα οτι πλεον ευχαριστιεμαι το παιχνιδι πολυ περισσοτερο, δεν ειμαι στη τσιτα οταν το βλεπω και κυριως αφιερωνω πολυ λιγοτερες ωρες μπροστα στην οθονη η τις αφιερωνω καπου αλλου πολυ πιο ευχαριστα.
Στα συν, εμαθα πολλες ομαδες β βραζιλιας. :lol:
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#20408 Το στοίχημα (και γενικότερα ο τζόγος) δεν πρέπει να είναι τίποτα περισσότερο από απλή διασκέδαση. Ούτε μεροκάματο βγαίνει, ουτε για να τρως τις ώρες σου στο "διάβασμα" είναι, ούτε τίποτα. Κατ' εμέ απλώς προσθέτεις ένα έξτρα συστατικό (αγωνία) σε κάτι που ήδη σου αρέσει, εν προκειμένω ο αθλητισμός, και κάνεις πιο έντονη την εμπειρία. Συναισθηματισμοί δεν χωράνε, άσχετα αν θα βρίσεις, θα πανηγυρίσεις, θα θες να σπάσεις την τηλεόραση και θα κατεβάσεις όλο το 12θεο κάτω. Αυτό συμβαίνει ακόμα κι όταν παίζεις FIFA με τους κολλητούς. Ένα άλλο θέμα είναι ο αυστηρός ορισμός budget. Προσωπικά ξεκινάω με ένα ποσό το οποίο το θεωρώ εκ των προτέρων χαμένο και πορεύομαι με αυτό. Αν το πολλαπλασιάσω θα κάνω άμεσα ανάληψη το 90% και θα αφήσω το υπόλοιπο στο λογαριασμό για τα επόμενα πονταρίσματα.
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#20443
g47 έγραψε:Στα συν, εμαθα πολλες ομαδες β βραζιλιας. :lol:

Αυτή τη |λογοκρισία| κάνουν συνήθως οι άπειροι παίχτες. Διαβάζουν τον κάθε τυχάρπαστο καραγκιόζη που δίνει προγνωστικά από CL μέχρι β Νορβηγίας και τρώνε τα μούτρα τους.
Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να κάτσεις να ασχοληθείς με 2, βαριά 3 πρωταθλήματα, τα οποία να παρακολουθείς, να ξέρεις τις ομάδες και τις ιδιαιτερότητες του καθενός.
Προφανώς αυτά τα πρωταθλήματα δεν μπορεί να είναι ούτε η β Βραζιλίας ούτε αντίστοιχες κατηγορίες.
Πρέπει να είναι κάποιο μεγάλο πρωτάθλημα (ευρωπαϊκό κατά προτίμηση) για τους εξής λόγους:
1. έχεις περισσότερες πηγές να διαβάζεις ρεπορτάζ
2. είναι πιο εύκολο να βρεις στριμάκια να παρακολουθήσεις τους αγώνες.
Εγώ πχ βλέπω ιταλικό και γαλλικό. Βάσει εμπειρίας μου φαίνονται πιο εύκολα στις προβλέψεις. Στο αγγλικό ας πούμε δεν την παλεύω με τπτ. Όποτε έπαιζα τάιζα τα μπούκια.
Αυτές οι |λογοκρισία| "διαβάζω το kingbet και το τάδε ένθετο της εφημερίδας και τα παίζω τυφλοσούρτη" δεν υπάρχουν. Με το καιρό βέβαια θα βρεις και 1-2 τύπους οι οποίοι τιπάρουν για τα πρωταθλήματα που παίζεις και είναι αξιόλογοι. Αλλά αυτό έρχεται μετά
Πχ σήμερα έβλεπα το γιούβε-ρόμα. Στο πρώτο ημίχρονο έπεφτε τρελή κλωτσοπατινάδα. Πολύ ξύλο και νεύρα και από τις 2 ομάδες. Έβλεπα και τον διαιτητή που σφύριζε λίγο πολύ έδρα και λέω σε έναν φίλο μου "παίξε να χει κόκκινη κάρτα το ματς, θα πλακωθούν όπως το πάνε αυτοί". Η εξέλιξη γνωστή -> Κωστάρας Μανωλάς :inlove:
Επίσης τον τελευταίο καιρό βγάζω καλό μεροκαματάκι από τα corners. Το αν μια ομάδα θα πάρει πολλά κόρνερς μπορείς να το προβλέψεις με καλές πιθανότητες. Βλέπεις καταρχήν αν πλαγιοκοπεί (το 80% των κόρνερ έρχονται από πλαγιοκοπήσεις -> σέντρα -> κόντρα -> κόρνερ) ή αν σουτάρει πολύ έξω από την περιοχή που έχει αρκετές πιθανότητες να κοντράρει και να βγει έξω.
Αυτά θέλουν εμπειρία και συστηματική παρακολούθηση συγκεκριμένων ομάδων και πρωταθλημάτων. Δεν είναι επιστήμη, απλά θέλει ενασχόληση και να σαι καυλωμένος με το τόπι. Γιατί αμα δεν το γουστάρεις δεν πρόκειται να κάτσεις να δεις ματς.

Επίσης αυτό που λέει ο stefan πολύ σωστό. Βάζεις πχ 50-100-500 ευρά (ανάλογα το πορτοφόλι σου) στον λογαριασμό σου και τα ξεχνάς. Αν σου πάει καλά σηκώνεις το αρχικό κεφάλαιο (και ότι εξτραδάκι έχεις βγάλει) και παίζεις πλέον μόνο τα κέρδη. Αν τα χάσεις, υγεία. Τα θεωρούσες χαμένα από την αρχή.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#20448 Το διάβασμα γύρω απ' το στοίχημα πρέπει να είναι πολύ συγκεκριμένο και κυρίως να έχει να κάνει με τραυματισμούς και απουσίες. Η πολύ στατιστική ανάλυση μαλλον αποπροσανατολίζει. Επίσης πρέπει λίγο να κόβει το μάτι σου και να γνωρίζεις τα βασικά του αθλήματος. Αυτό βοηθάει κυρίως στο live στοίχημα που για μένα είναι και το καλύτερο είδος στοιχήματος που όμως λόγω άπειρων επιλογών μπορεί να σε βάλει σε μυστήρια τριπάκια.

Πχ σήμερα βάζω στριμάκι τη Juve στο 80, 2-2 το σκορ, ε είδα 3 λεπτά και παράλληλα μίλαγα με φίλο στο skype και του λέω θα βάλει goal η Juve και ρίχνω ένα 10αρικο. Στο επόμενο 5λεπτο είχε δοκάρι και καπάκια goal. Τύχη? Σίγουρα. Αλλά βλέποντας την ευκολία με την οποία φτάνει στην περιοχή μια ομάδα, συν οι ποιοτικοί και αποτελεσματικοί παίχτες, έχεις αμέσως αμέσως ένα σημάδι. Μιλάμε για ένα bet του 4.20 που πάααρα πολύ δύσκολα επιλέγεις στην αρχή ενός αγώνα ακόμα κι αν έχεις την έμπνευση του αιώνα.
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#20450 Πέρυσι καπου στον Απριλη επαιξα για δευτερη φορα στη ζωη μου στοιχημα, αν θυμαμαι καλα, 4 αγωνες... Εβαλα 3,10 και πηρα πισω 35 Ευρω! Εβγαλα τα διοδια για να κατεβω Αθηνα για Πασχα!! :yahoo: Μετα επαιξα αλλη μια φορα κι εχασα.. Κι ετσι το παρατησα. :svivhaha:
Πηρα δυο φορες Σκρατς και εχασα και τις δυο. Οποτε επειδη με την ατυχια εχω εξαιρετικες σχεσεις δεν ασχολουμαι. :s_yummy
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#20451
Deleted User 1 έγραψε:Το διάβασμα γύρω απ' το στοίχημα πρέπει να είναι πολύ συγκεκριμένο και κυρίως να έχει να κάνει με τραυματισμούς και απουσίες. Η πολύ στατιστική ανάλυση μαλλον αποπροσανατολίζει. Επίσης πρέπει λίγο να κόβει το μάτι σου και να γνωρίζεις τα βασικά του αθλήματος. Αυτό βοηθάει κυρίως στο live στοίχημα που για μένα είναι και το καλύτερο είδος στοιχήματος που όμως λόγω άπειρων επιλογών μπορεί να σε βάλει σε μυστήρια τριπάκια.

Πχ σήμερα βάζω στριμάκι τη Juve στο 80, 2-2 το σκορ, ε είδα 3 λεπτά και παράλληλα μίλαγα με φίλο στο skype και του λέω θα βάλει goal η Juve και ρίχνω ένα 10αρικο. Στο επόμενο 5λεπτο είχε δοκάρι και καπάκια goal. Τύχη? Σίγουρα. Αλλά βλέποντας την ευκολία με την οποία φτάνει στην περιοχή μια ομάδα, συν οι ποιοτικοί και αποτελεσματικοί παίχτες, έχεις αμέσως αμέσως ένα σημάδι. Μιλάμε για ένα bet του 4.20 που πάααρα πολύ δύσκολα επιλέγεις στην αρχή ενός αγώνα ακόμα κι αν έχεις την έμπνευση του αιώνα.

Σωστός. Τα στατιστικά είναι |λογοκρισία| για τα κιρίζια.
Εννοείται πρέπει να σαι καυλομπαλάκιας. Άλλωστε η μισή μαγεία του στοιχήματος είναι να κάτσεις να διαβάσεις ρεπορτάζ, συστήματα, απουσίες, κίνητρο και να βγάλεις ένα λογικό προγνωστικό. Η άλλη μισή είναι να επαληθεύεται. :s_tongue
Θέλει αυτοσυγκράτηση το γαμημένο το live. Εύκολα, αν σου στραβώσει η πρόβλεψη, μπορεί να σε βάλει σε κυνήγι μαγισσών προσπαθώντας να ρεφάρεις.
Γι αυτό και πάντα ποντάρω σε επιλογές που επαληθεύονται ή όχι στο τέλος του αγώνα.
Για παράδειγμα δεν παίζω ποτέ "ποια ομάδα θα σκοράρει το επόμενο γκολ", "θα μπει γκολ από 45' μέχρι το 60'" και λοιπές ανοησίες που είναι σε συντριπτικό ποσοστό θέμα τύχης.
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#20453
Focusman91 έγραψε:Πέρυσι καπου στον Απριλη επαιξα για δευτερη φορα στη ζωη μου στοιχημα, αν θυμαμαι καλα, 4 αγωνες... Εβαλα 3,10 και πηρα πισω 35 Ευρω! Εβγαλα τα διοδια για να κατεβω Αθηνα για Πασχα!! :yahoo: Μετα επαιξα αλλη μια φορα κι εχασα.. Κι ετσι το παρατησα. :svivhaha:
Πηρα δυο φορες Σκρατς και εχασα και τις δυο. Οποτε επειδη με την ατυχια εχω εξαιρετικες σχεσεις δεν ασχολουμαι. :s_yummy

Καλά σκρατς, ξυστό παλιότερα, τζόκερ, λαχεία και τέτοια ούτε για πλάκα.
Καμιά φορά εκεί που κάθεσαι στην παρέα και έρχεται ο λαχειοπώλης και λένε "άντε να πάρουμε ένα όλοι μαζί για γούρι" λες την κλασσική απάντηση "εγώ την τύχη μου την έχω βρει" αγκαλιάζοντας τη γυναίκα και τελειώνει εκεί κάθε συζήτηση. :lol:
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#20459 Πω πω και να με πλήρωναν τρελλά λεφτά δε θα μπορούσα να ανοίξω αθλητική εφημερίδα..

Όλο αυτό το investment για πιο λόγο βρε παλικάρια, πιστεύει κανείς ότι θα τα πάρει πίσω σε χρήματα;
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#20498 Χθες επιασα το ΤΖΟΚΕΡ. Μονο το τζοκερ οχι τους υπολοιπους 5!!! :s_cool

Μια στο τοσο 1 φορα το 3μηνο δλδ ριχνω κανα τζοκερακι αν εχει τζακποτ και που κ που παιρνω κανα σκρατς

αλλα γενικα κερδιζω στην αγαπη :inlove:
Άβαταρ μέλους
By Stilskin
#20501 Αναλόγως. Στον στρατό είχα πετύχει παλικάρι που ήταν ολη την μέρα με μια αθλητική εφημερίδα στα χέρια. Βέβαια το μηνιάτικο του το έβγαζε άνετα απο το στοίχημα.


Πριν λίγο ήρθε συνάδελφος στην δουλειά και μου δείχνει δελτιο Κινο που είχε ρίξει πριν 10 λεπτά και είχε βρεί 6 στα 6 νούμερα. Με πολλαπλασιαστή Χ2 κέρδος 1360 ευρώ.

Εγω απο την άλλη δεν ήμουν ποτέ του τζόγου. Με την τύχη δεν μπορώ να πώ οτι έχουμε καλή σχέση.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#20533
KiloMeater έγραψε:Πω πω και να με πλήρωναν τρελλά λεφτά δε θα μπορούσα να ανοίξω αθλητική εφημερίδα..

Όλο αυτό το investment για πιο λόγο βρε παλικάρια, πιστεύει κανείς ότι θα τα πάρει πίσω σε χρήματα;

Investment είναι ο πλέον ακατάλληλος χαρακτηρισμός για το στοίχημα. Αυτό θα ίσχυει για κάποιον που το κάνει full time, με συγκεκριμένα budget, ανάλογο "διάβασμα" και σίγουρα καλή εκ των έσω πληροφόρηση. Για τους υπόλοιπους υγιείς παίκτες έχω γράψει πιο πάνω τί είναι. Είναι ένα πρόσθετο συστατικό που κάνει πιο ενδιαφέρον κάτι που ήδη παρακολουθούμε. Αν πχ δεν ασχολείσαι ούτως ή άλλως με τη μπάλα τότε δεν υπάρχει κανένας μα κανένας λόγος να ασχοληθείς με το στοίχημα, πολύ περισσότερο να περιμένεις και εισόδημα από αυτό.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#20547
Bayern7 έγραψε:Σωστός. Τα στατιστικά είναι |λογοκρισία| για τα κιρίζια.
Εννοείται πρέπει να σαι καυλομπαλάκιας. Άλλωστε η μισή μαγεία του στοιχήματος είναι να κάτσεις να διαβάσεις ρεπορτάζ, συστήματα, απουσίες, κίνητρο και να βγάλεις ένα λογικό προγνωστικό. Η άλλη μισή είναι να επαληθεύεται. :s_tongue
Θέλει αυτοσυγκράτηση το γαμημένο το live. Εύκολα, αν σου στραβώσει η πρόβλεψη, μπορεί να σε βάλει σε κυνήγι μαγισσών προσπαθώντας να ρεφάρεις.
Γι αυτό και πάντα ποντάρω σε επιλογές που επαληθεύονται ή όχι στο τέλος του αγώνα.
Για παράδειγμα δεν παίζω ποτέ "ποια ομάδα θα σκοράρει το επόμενο γκολ", "θα μπει γκολ από 45' μέχρι το 60'" και λοιπές ανοησίες που είναι σε συντριπτικό ποσοστό θέμα τύχης.


+1 για τα στατιστικά. Όσο για το live το αποφεύγω, ούτε θυμάμαι πότε έπαιξα τελευταία φορά γιατί αφενώς μου σπαγε τα νεύρα αφετέρου είναι πολύ εύκολο να σε βάλει μέσα. CL, europa επίσης δεν παίζω. Από κει και πέρα διαβάζω τα προγνωστικά του Billara και με στέλνει ταμείο. Κυρίως μ αρέσουν οι αποδόσεις που κοιτάζει, άνω του 3 και το αγγλικό το παίζει στα δάχτυλα, το πιο δύσκολο πρωτάθλημα κατ εμέ. Όλα τ άλλα προγνωστικά είναι πίπες. Καλά για τα επι πληρωμή δε το συζητώ.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#31245
Geo f1 έγραψε:Και αλλο τζακ ποτ στο τζοκερ!!! :dizzy: :dizzy:

14Μ θα μοιρασει την Κυριακη!!!
και Που σαι ακόμα χαλαρά θα το πάνε Δεκέμβρη το Τζακ ποτ

< with smoke signals