Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By αεροζολ
#33124
The Ace έγραψε:
Η ιστορία με τα jackpots είναι επίσης στημένη, είτε ως κράχτης είτε ως ακόμα πιο δυνατό "πλυντήριο". Απλά γιατί με 30 και 40 και 50 εκ. στήλες, η πιθανότητα να έχεις συνεχόμενες "αποτυχίες" για το 5+1 (θυμίζω ότι η πιθανότητα για 5+1 είναι 1/24.435.180, δηλαδή 1 στα 25εκ) είναι στο 2ο ή 3ο δεκαδικό....



Το ενδεχομενο να υπαρξουν ν (οπου ν = 0, 1, 2, ...) 5+1 επιτυχιες στην υπ' αριθμο Μ κληρωση ειναι ανεξαρτητο απο τον αριθμο (0,1,2, ...) των 5+1 επιτυχιων της Μ-1 , Μ-2 , κτλ κληρωσης. Τα ενδεχομενα (κληρωσεις) ειναι ανεξαρτητα.

Σε καθε κληρωση η πιθανοτητα να υπαρξει τουλαχιστον μια 5+1 επιτυχια ειναι ιση με των αριθμο των διαφορετικων συνδυασμων που παιχτηκαν προς τον αριθμο ολων των δυνατων συνδυασμων (24.435.180 λες οτι ειναι , σε πιστευω δεν καθομαι να το υπολογισω).
Άβαταρ μέλους
By vice246
#34596 αλλο ενα καλο βδομαδιατικο για τον ΟΠΑΠ που μοιρασε .....το 1/4 των εισπραξεων στους υπερτυχερους του τζοκερ....
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#71098 _

Καλός μου φίλος σκέφτεται να αγοράσει συνεταιρικά πρακτορείο ΟΠΑΠ και με ρωτάει την άποψή μου.

Δε θα το δουλεύει αυτός παρά ο συνέταιρος με τη γυναίκα του.

Είναι μεταξύ δύο πρακτορείων, σε κοντινές πόλεις, και τα δύο τα διαθέτουν για διαφορετικούς λόγους οι ιδιοκτήτες τους.

Στη μία περίπτωση καλείται να επενδύσει γύρω στα 55k (40k άμεσα και τα υπόλοιπα ίσως αποπληρωθούν από την είσπραξη και όχι από την τσέπη του) και στη δεύτερη ακριβώς τα μισά.

Αντίστοιχα, εκτιμά ότι η απόσβεση θα γίνει στο μεν πρώτο στα 5 περίπου χρόνια και στο 2ο στα 2,5 σύμφωνα με τα οικονομικά στοιχεία που έχει στη διάθεσή του.

Επίσης, εκτιμά ότι έσοδα και στις δύο περιπτώσεις θα δει για πρώτη φορά στο μισό χρονικό διάστημα της απόσβεσης (δηλαδη στην πρώτη περίπτωση στα 2,5 χρόνια και στη δεύτερη στους 15 μήνες).

Όπως έγραψα στην αρχή, ζητάει την άποψή μου και δεν έχω καμία ιδέα τι να του προτείνω οπότε είπα να κάνω μια ερώτηση εδώ μπας και έχει κανένας άποψη.

Αν ξεπεράσουμε το συνεταιριλίκι (και όσα κακά αυτό μπορεί να φέρει), υπάρχει κάποιος που έχει άποψη;

Αξίζει να προχωρήσει;

Το τυρί το βλέπει, τη φάκα;
Τελευταία επεξεργασία από kubiak και 01 Φεβ 2015, 00:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By vice246
#71104 στην σημερινη οικονομικη κατασταση ( και την αυριανη), σε τετοιου επιπεδου "μαγαζια" το οικονομικό όφελος προκυπτει μονο απο την αυτοαπασχοληση….
εαν προκειται να περιμενει κερδη εξ αποστάσεως θα απογοητευτει….
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#71109 _

Ευχαριστώ για την απάντηση vice246, όπως τα έχει υπολογίσει το πολύ πολύ να μην μπει μέσα και ίσως να βγάζει χαρτζιλίκι (κάτι σαν να έχει έσοδα από ένα ενοίκιο).

Αυτό που με έχει απασχολήσει περισσότερο είναι αν παίζει τίποτα με τον ΟΠΑΠ και τα πρακτορεία του και κατά συνέπεια οι ιδιοκτήτες των δύο πρακτορείων προσπαθούν να την κάνουν με ελαφρά πηδηματάκια...

Αν είναι να τον συμβουλεύσω προς κάποια κατεύθυνση, θα ήθελα να αποφύγω να έχω στη συνείδησή μου ότι από τη μία τον ζημίωσα αλλά από την άλλη τον έκανα να χάσει μία καλή ευκαιρία.
Άβαταρ μέλους
By gakost
#71161 Επειδή με την πρώην δουλειά μου είχα προσωπική επαφή με πολλά πρακτορεία και σε διάφορες περιοχές μπορώ να σου πω τα εξής:

Η περιοχή (γειτονιά) είναι πάρα πολύ σημαντική. μπορεί να έχεις κόσμο φουλ που να παίζουν από το πρωί μέχρι το βράδυ φουλ κινο από 1,2 € και μπορείς να έχεις και λίγα δελτία αλλά καλά φράγκα το σημαντικό είναι να έχεις και από τις 2 περιπτώσεις.

Επίσης οι αλογάκηδες αφήνουν καλά λεφτά σε νεκρό χρόνο το μεσημέρι δηλαδή και ιδίως μέρες που έχει Ελληνικές κούρσες. Κάτι λέγανε για τον ΟΔΙΕ ότι θα τον κλείσουν αλλά δεν ξέρω τι έγινε. Πάντως μαγαζί με ΟΔΙΕ με στάνταρ πελατεία είναι καλό έξτρα μεροκάματο. Δυστυχώς όμως είναι λίγοι οι παίχτες γι'αυτό και λέω το στάνταρ πελατεία.

Αυτό που είπες για το συνεταιριλίκι είναι 2 και 3 φορές πιο σημαντικό στο πρακτορείο για 2 ακόμη λόγους. Ο πρώτος είναι ότι ο ΟΠΑΠ είναι πολύ απόλυτος με τις πληρωμές του. Αν δεν έχει αλλάξει είναι 2 φορές την εβδομάδα. Αν δεν μπει η κατάθεση μέχρι μια ώρα η μηχανές κλειδώνουνε. Θα μου πεις γιατί να μην μπουν τα χρήματα. Η απάντηση είναι ότι πολλοί πράκτορες μπαίνουν στο τρυπάκι και παίζουν μεγάλα ποσά που δεν έχουν να πληρώσουν για την πάρτη τους με το σκεπτικό έχω ένα σιγουράκι και όλα καλά οπότε παίζουν το δελτίο και όπως όλος ο κόσμος το πιο πιθανό είναι να χάσουν, ο ΟΠΑΠ όμως θέλεις την αξία του δελτίου κατάθεση. Επίσης πολλοί έχουν τηλεφωνικές παραγγελίες, παίρνουν πελάτες και ζητάνε να παίξουν δελτία και όπως φαντάζεσαι κάποιοι μετά εξαφανίζονται. Με τον καιρό βλέπεις τους τακτικούς και τους συνεπείς και μπορεί να σε πάρει κάποιος τέτοιος πελάτης να παίξει τηλεφωνικά γιατί κλείνει το δελτίο και ειναι στην δουλειά πχ δεν θα το κάνεις; Θα διακινδυνεύσεις τον πελάτη; Αν όμως την φας την τρως και την ευχαριστιέσαι γιατί και το δελτίο πρέπει να καλύψεις στον ΟΠΑΠ και δικαστικά δεν μπορείς να διεκδικήσεις τίποτα. Και δεν μιλάμε για 2ή5 € μπορεί για 100αδες ή 1000δες. Ξέρω περίπτωση πράκτορα που είχε από τέτοιες περιπτώσεις πάνω από 20.000 € ζημιά. Γιαυτό και λέω ότι ο συνεταιρος είναι πολύ σημαντικός και να να μην έχει τάσεις τζογαδόρικες και να μην επιτρέπει φέσια τουλάχιστον ανεξέλεγκτα.

Επίσης το ωράριο είναι ωράριο σκλαβιάς.3 ή 4 μέρες όλο τον χρόνο είναι οι αργίες απο κει και πέρα και πολλές μέρες και πολλές ώρες.

Με το τσιγάρο είναι ένα θέμα επίσης αν τους επιτρέπεις να καπνίζουν μέσα τρως όλη την βρώμα του καθενος για τις 10 -12 ώρες την μέρα που είσαι εκεί, αν τους βγάζεις έξω όπως πρέπει σύμφωνα με τον νόμο τότε έχεις την νοοτροπία "θα φύγει θα πάει αλλού που καπνίζουν", γιάυο και θα πρέπει να συμφωνούν και οι συνέταιροι δεν μπορεί ο ένας να λέει έτσι και ο άλλος γιουβέτσι.

Με τα φρουτάκια δεν ξέρω επίσης τι γίνετε τελευταία φορά που ξέρω δεν θα παίρναν όλα τα πρακτορεία άδειες, είχε κάτι κριτήρια. Προφανώς και θέλεις πρακτορείο με άδεια για φρουτάκια.

Επίσης έχει νεκρές περιόδους. Πχ καλοκαίρια που δεν έχει Euro, μουντιάλ κλπ βαράνε μύγες με το τουφέκι. Συνήθως κάτι έχει κάθε καλοκαίρι πχ ολυμπιακούς μπάσκετ αλλά η μπάλα είναι αυτή που αφήνει λεφτά και πέρα από αυτό πάλι έχει νεκρούς μήνες. Αυτό πρέπει να το υπολογίσεις γιατί το ΤΕΒΕ το ενοίκιο και οι άλλες ανελαστικές δαπάνες δεν καταλαβαίνουν από νεκρούς μήνες.

Δεν έχει μαύρα, όλα είναι φανερά και φορολογούνται, από την άλλη πλευρά δεν έχεις να αγχώνεσαι για τυχόν έλεγχο από το ΣΔΟΕ.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#365830 Στη Λεμεσό ο υπερτυχερός του τζόκερ :
http://www.newsit.com.cy/default.php?pn ... 0&catid=31

Ειχα κι εγώ την αμυδρά ελπίδα, μήπως είναι ο dimik και μας κέρναγε καμιά πανελλήνια συνάντηση στην Κύπρο, αλλά ήδη απ΄το πρωί πόσταρε στο μαγγανοπήγαδο του φόρουμ , οπότε .... άκυρος ο συναγερμός ! :lol:
Τελευταία ελπίδα, μήπως έκανε το θαύμα του ο Nikos! , που ήταν Λεμεσό για δουλειές ... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Govus
#365839 Δεν έχω και μεγάλη σχέση με τον "χώρο", οπότε εξεπλάγην, όταν έμαθα ότι συμμετείχε και η ...Κύπρος στον ΕΛ τζόγο :oops: ...
Αλήθεια, πώς "πάνε" 16.000.000 σε άλλη χώρα εν μέσω capital control :hmmm: ; 'Εχει κάποιο τοπικό "ταμείο" η εταιρεία;
Άβαταρ μέλους
By dimik
#365862
dimitrisB έγραψε:Στη Λεμεσό ο υπερτυχερός του τζόκερ :
http://www.newsit.com.cy/default.php?pn ... 0&catid=31

Ειχα κι εγώ την αμυδρά ελπίδα, μήπως είναι ο dimik και μας κέρναγε καμιά πανελλήνια συνάντηση στην Κύπρο, αλλά ήδη απ΄το πρωί πόσταρε στο μαγγανοπήγαδο του φόρουμ , οπότε .... άκυρος ο συναγερμός ! :lol:
Τελευταία ελπίδα, μήπως έκανε το θαύμα του ο Nikos! , που ήταν Λεμεσό για δουλειές ... :hmmm:


Γ@μώ τις πανελλήνιες θα κάναμε αλλά μόνο το 13 στον αριθμό τζόκερ το οποίο παίζω πάντα μας έκατσε. :thumbsdown:

Govus έγραψε:Δεν έχω και μεγάλη σχέση με τον "χώρο", οπότε εξεπλάγην, όταν έμαθα ότι συμμετείχε και η ...Κύπρος στον ΕΛ τζόγο :oops: ...
Αλήθεια, πώς "πάνε" 16.000.000 σε άλλη χώρα εν μέσω capital control :hmmm: ; 'Εχει κάποιο τοπικό "ταμείο" η εταιρεία;


Υπάρχει ΟΠΑΠ Κύπρου βεβαίως βεβαίως http://www.opap.org.cy/el/page/home και τα χρήματα που θα πάρει ο τυχερός θα είναι -20% του τοπικού φόρου.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#365957 Ναι, ναι, οπως ΑΚΡΙΒΩΣ τα λετε.Στην Κυπρο βρεθηκε ο ...μοναδικος τυχερος παλι μετα απο 15 τσακ πορν.
Μεθαυριο πού θα βρεθει ; Σε κανα Μεγαλο Περιστερι ; :shifty:
Άβαταρ μέλους
By italakias
#396443 ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ -ΛΑΤΣΙΟ 1
ΘΕΛΤΑ-ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ 2-3 ΓΚΟΛ
ΜΟΝΑΚΟ-ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ 4-6 ΓΚΟΛ


ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΑΠΟΔΟΣΗ 8.65
ΠΟΝΤΑΡΙΣΜΑ 20 ΕΥΡΟ
ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΚΕΡΔΟΣ 173 ΕΥΡΩ