Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By xenos
#355228 Ακριβως το ιδιο σε μεγεθος λες;
Ρωτησα παντως και μπαινει κ μεγαλυτερο.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#355240
xenos έγραψε:Ακριβως το ιδιο σε μεγεθος λες;
Ρωτησα παντως και μπαινει κ μεγαλυτερο.


Ίδια μάρκα και χωρητικότητα με το υπάρχον. Ακόμη κι αν μπορεί να τοποθετηθεί μεγαλύτερο, θα σε συμβούλευα να μη το βάλεις.
Μεγαλύτερο μπόιλερ με ίδια πάνελ σημαίνει χαμηλότερη θερμοκρασία νερού.

Δεν είσαι ευχαριστημένος με την χωρητικότητα αυτού που έχεις;
Άβαταρ μέλους
By xenos
#355246 Μαρκα δεν βρισκω ιδια. MG λεει πανω. Εχω παρει 2 προσφορες για 160 λτ στα 340€.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#355248
xenos έγραψε:Μαρκα δεν βρισκω ιδια. MG λεει πανω. Εχω παρει 2 προσφορες για 160 λτ στα 340€.


Mε τοποθέτηση ή η τοποθέτηση είναι extra ?

Δες εδώ

http://www.skroutz.gr/s/6449070/MasterS ... ?from=drop
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#355249 Δύο πράγματα πρέπει να προσέξεις.

Ένα είναι η διάμετρος των οπών της βάσης καθώς και η απόσταση των κέντρων τους να ταιριάζει με αυτό που θα πάρεις, αλλιώς θα έχεις πρόβλημα και θα πρέπει να αλλάξεις βάση. Μετά πάει αλλού η ιστορία...

Δεύτερο είναι η είσοδος - έξοδος του υγρού ψύξης να έχει ίδιο προσανατολισμό (δεξιά-αριστερά) με αυτό που έχεις τώρα.

Το σοβαρότερο από τα δύο είναι το πρώτο. Το δεύτερο κουτσά στραβά διορθώνεται, αλλά το πρώτο θα σε παιδέψει πολύ αν διαφέρουν έστω και ελάχιστα.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#355266
Dimitris_P έγραψε:Xene γιατί δεν βάζεις τον ιδιοκτήτη να τρέξει;


Βρισκεται μονιμα εξωτερικο.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#355275 @ xenos : Με την ευκαιρία, θα σε συμβούλευα να αντικαταστήσεις όλες τις σωληνώσεις - ρακόρ-βαλβίδες εξαέρωσης κλπ του κυκλώματος ηλιακών πάνελ -καινούριου μπόιλερ και, εξ ανάγκης, να αφήσεις μόνο εκείνες που τροφοδοτούν το σύστημα με κρύο νερό και επιστρέφουν το ζεστό στο διαμέρισμα.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#355286 Θα τα μεταβιβασω,θενκς.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#355884
21 quadra έγραψε:Mε τοποθέτηση ή η τοποθέτηση είναι extra ?


Χωρίς.

Pitt έγραψε:Δύο πράγματα πρέπει να προσέξεις....


Μίλησα τώρα με μάστορα γνωστό γνωστού (δλδ όσο γίνεται λιγότερο αρπακτικό) και μου είπε ότι λόγω ηλικίας (~10) καλό θα ήταν να αλλάξουμε ολόκληρο το σύνολο για να μην υπάρχουν μετά άλλα θέματα γενικότερα. Πρότεινε Nobel, Solar Star (γνώμη επ αυτών; :hmmm: ), 160λτ ~580 eu+εργασία.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#355892
mirage έγραψε:Αν ειναι δικο σου το σπιτι Μαλτεζος.


Δεν είναι δικό μου (εγώ ούτε αποθήκη δεν έχω :lol: ). Νομίζω όμως ότι μαλτέζος/καλπάκ ήταν κάποτε οι καλύτερες λύσεις αλλά πλέον έχουν εξαγοραστεί. Βλέπω τώρα η μόδα είναι sonne. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#355918 1/ Μαλτέζος υπάρχει, είναι απ τα καλύτερα προιόντα, αλλά στα 160L θα ξεπεράσει τα 650€ η αγορά του συστήματος και μόνο.
2/ Πρέπει να συνεννοηθείς, αν στην τελική τιμή τοποθέτησης/εργατικών συμπεριλαμβάνεται το κίτ σωληνώσεων (έχει 35-50€ max, με τα υγρά) και το κόστος για καινούρια βάση (αν απαιτείται).
3/ Τελικά:
α) Ποιός πληρώνει? (υποθέτω ο ιδιοκτήτης)
β) Προτίθεσαι να μείνεις συνολικά > 8-10 χρόνια στο σπίτι? Αν ναί, ζήτησε/πρότεινε να βάλει κάτι ποιοτικό. Αν όχι , υπάρχουν συστήματα που με 500€ τα πάντα όλα + τοποθέτηση, είσαι έτοιμος και το πρόβλημα διάρκειας ζωής θα αφορά στον επόμενο ένοικο !
Άβαταρ μέλους
By famas
#355924
xenos έγραψε:
Μίλησα τώρα με μάστορα γνωστό γνωστού (δλδ όσο γίνεται λιγότερο αρπακτικό) και μου είπε ότι λόγω ηλικίας (~10) καλό θα ήταν να αλλάξουμε ολόκληρο το σύνολο για να μην υπάρχουν μετά άλλα θέματα γενικότερα. αυτών; :hmmm: )

Mετά από 28 χρόνια (1989) ο ΗΛΙΟΝΑΛ στο πατρικό σπίτι εξακολουθεί να αποδίδει πολύ καλά.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#355926
dimitrisB έγραψε:1/ Μαλτέζος υπάρχει, είναι απ τα καλύτερα προιόντα, αλλά στα 160L θα ξεπεράσει τα 650€ η αγορά του συστήματος και μόνο.
2/ Πρέπει να συνεννοηθείς, αν στην τελική τιμή τοποθέτησης/εργατικών συμπεριλαμβάνεται το κίτ σωληνώσεων (έχει 35-50€ max, με τα υγρά) και το κόστος για καινούρια βάση (αν απαιτείται).
3/ Τελικά:
α) Ποιός πληρώνει? (υποθέτω ο ιδιοκτήτης)
β) Προτίθεσαι να μείνεις συνολικά > 8-10 χρόνια στο σπίτι? Αν ναί, ζήτησε/πρότεινε να βάλει κάτι ποιοτικό. Αν όχι , υπάρχουν συστήματα που με 500€ τα πάντα όλα + τοποθέτηση, είσαι έτοιμος και το πρόβλημα διάρκειας ζωής θα αφορά στον επόμενο ένοικο !


1/ 800+ βλέπω.
2/ οκ, λογικό
3/ α) ιδιοκτήτης
β) ενημέρωσα για κόστος. Θεωρώ ότι αφού δεν είχε βάλει κάποιον ποιοτικό ενώ έμενε μέσα, δεν θα το κάνει και τώρα. :hmmm: