Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#349812
dimitrisB έγραψε:ΥΓ : Ακόμα και κανα "μεσονύχτιο" καζανάκι να δουλέψουμε για να "τρέξουν " και οι αποχετεύσεις, που είναι και το πλείστον των διαδρομών τους εκτεθειμένο, ... δεν είν΄κακό! :)


Καλά έκανες και ανέφερες για την αποχέτευση Δημήτρη. Καλύτερα να μην έχεις νερό στο σπίτι, παρά να έχεις και να σου παγώσει η αποχέτευση.

Πάγωσε η αποχέτευση της τουαλέτας στο σπίτι φίλου. Άλλαξε την διαρρύθμιση του σπιτιού, μετέφερε το μπάνιο αλλού και έβγαλε εξωτερικό σωλήνα για αποχέτευση που τον άφησε γυμνό και μάλλον πάγωσε στο κάτω μέρος του.

Το βράδυ κρατιούνται να μη τα κάνουν επάνω τους και ανακουφίζονται στον κάτω όροφο που μένει η πεθερά του... :slap:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#349842 Γλάστρες δεν έχουν; :shifty:

Εμάς ανέβασαν τη θερμοκρασία του νερού στον καυστήρα και νομίζω έπιασε θερμοκρασία πιο γρήγορα το σπίτι :metalo:
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#349863
dstou έγραψε:Για πριμιουμ κατάσταση .... τυλίγετε τις σωληνώσεις με φύλλο λεπτής γαλβανιζέ λαμαρίνας ή αλουμινίου.
Κάντε το ίδιο και για εξωτερικές σωληνώσεις ύδρευσης από το ισόγειο και έως τον όροφο, αν έχετε τέτοιες.
ΛΗΞΙΣ

:s_thumbsup

Kαι για του λόγου το αληθές:

Εικόνα

Στο αριστερό μέρος της φωτό και δεξιά απο την "καπνοδόχο" του Φ/Α , υπάρχει χοντρή λαμαρινοκατασκευή, κλειστή, μέσα στη οποία "τρέχουν" οι σωληνώσεις νερού - θέρμανσης που πάνε 1ο όρορφο και ψηλότερα σε ταράτσα-δώμα , συμπεριλαμβανομένων εκείνων του ηλιακού και μετά συνεχίζουν στα δάπεδα.

Με λίγα λόγια και επιστρέφοντας στα προηγούμενα περί "μέτρων προστασίας" :
Καλύτερα να κάψουμε 10-20€ έξτρα πετρέλαιο /αέριο κλπ για να έχουμε συνεχή ροή στα σύστημα , όπως και να αφήσουμε τη βρύση του ΖΝΧ να τρέχει συνεχώς σαν κλωστή (βλ. dstou), διαφορετικά, μάλλον πάμε γυρεύοντας για μπελάδες και 100ευρα ζημιών!

Τις καλημέρες μου ! :s_bye
Άβαταρ μέλους
By nEK
#350007
dstou έγραψε:Αφήστε μια βρύση ανοιχτή να τρέχει όλο το βράδυ. Λίγο ανοιχτή, μια 'κλωστή' νερό να τρέχει είναι αρκετό για να μην παγώσει στη συνηθισμένη περίπτωση παγετού.
Γαι τον ηλιακό έχω κάνει διπλές μονώσεις στις σωληνώσεις, και σώθηκα. Άλλη αίσθηση και οικονομία, λιγότερο νερό χαμένο, έρχεται ταχύτερα το ζεστό, κρατάει ζεστό το σωλήνα περισσότερη ώρα.
Για να το κάνετε :
Έστω π.χ. ότι έχετε σωλήνες προσαγωγής και επιστροφής του ηλιακού με δάμετρο Φ15 mm. Βάζεις μια μόνωση τύπου αρμαφλέξ εσωτ. διαμέτρου 15 χιλ. και πάχους π.χ. 9 χιλ. Η εξωτερική διάμετρος έχει γίνει τώρα 15+9+9= 33 χιλ. Βάζεις δεύτερη μόνωση απ' έξω εσωτ. διαμέτρου 35 χιλ. και πάχους π.χ. πάλι 9 χιλ. Οι κατά μήκος ραφές καλό είναι να να μην συμπέσουν.
Σημαντικό για το τέλος : Βάφεις τον εξωτερικό μανδύα της τελικής μόνωσης με ακρυλικό λευκό μονωτικό ή το τυλίγεις με ταινία πεβεσέ, όπως κάνουν οι ψυκτικοί με τις σωληνώσεις των ερκοντίσιων, για να μην φάει το αρμαφλέξ ο ήλιος και γίνει ξερό σαν καύκαλο, ή το φάνε τα πουλιά ή τα τρωκτικά.
Για πριμιουμ κατάσταση φωνάζετε έναν αεραγωγατζή ή σκέτο λαμαρινά λευκοσιδηρουργίας και τυλίγετε τις σωληνώσεις με φύλλο λεπτής γαλβανιζέ λαμαρίνας ή αλουμινίου.
Κάντε το ίδιο και για εξωτερικές σωληνώσεις ύδρευσης από το ισόγειο και έως τον όροφο, αν έχετε τέτοιες.



ΛΗΞΙΣ


Πολυ ωραιος, θα το κανω και γω!
Άβαταρ μέλους
By xenos
#350011 Ήρθε ο υδραυλικός να δει τον ηλιακό και είπε ότι θέλει φλάντζα (και ανόδιο) γιατί δεν έχει συντηρηθεί ποτέ. Είπε για 60ε (+20 το ανόδιο) με τον κίνδυνο να του μείνει στα χέρια όλος ο ηλιακός. Σας φαίνεται λογική η διάγνωση και η τιμή; :hmmm:

edit: βλέπω εδώ: https://www.youtube.com/watch?v=D87beiIG4D8
Η φλάντζα είναι για να μην τρέχουν νερά έξω 9οκ το έχουμε αυτό). Αλλά εμένα τρέχει και στις άλλες εξόδους. :hmmm: Άλλη φλάντζα λέει αυτός;
Άβαταρ μέλους
By edmond
#350116 60 σαν εργασία είναι πολλά.
5 ευρώ κάνει το ανταλλακτικό ανοδίου (το χρωμίζων μπαστούνι που βλέπεις στο βίντεο). Το να του μείνει στα χέρια είναι πάιπς του μάστορα, σύγχρονος φαίνεται (200άρης;)
Για τις διαρροές που λες λογικά θα έχει σπάσει κανα ρακόρ αλλά τι διάολο όοοολα μαζί έχουν σπάσει;
Άβαταρ μέλους
By xenos
#350279 Ελα ντε. Εχετε να προτεινετε τιμιο (οσο γινεται) υδραυλικο βορεια (αγ παρασκευη κ τριγυρω);
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#350287 ρε συ η φλατζααυτη είναι γελοιο να την αλλαξεις μονος σου μαζι με το ανοδιο!
δεν χρειαζεται καν να πιανουν τα χερια σου. Θα καθαρισεις καιτο μποιλερ μονος σου με σκουπα ηλεκτρικη και εισαι κομπλαν.
η φλατζα πρεπει να κανει 1,5 ευρω?
εμενα για τη φλατζα πηγε να με παντελονιασει ολοκληρο μποιλερ,αν θυμασαι το ειχα γραψει.
Άβαταρ μέλους
By babakos
#350454 Σημερα εσκασαν μυτη τα κοινοχρηστα Δεκεμβριου.

160 Ευρώ η θερμανση με συνεχη χρήση καλοριφερ (μονιμα στους 18.5 βαθμους)
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#350456 Της γιαγιάς μου, για 80 περίπου τετραγωνικά , της ηρθαν κοινόχρηστα 375 Ευρώ, βέβαια το έχει στους 22 το καλοριφέρ λόγω του παππού, αφού και οι ΕΚΑΒιτες τις προάλλες, της είπαν ότι παίζει να ήταν το πιο ζεστό σπίτι που έχουν μπει τελευταία.Ας είναι καλά το επίδομα του Τσίπρα

< >
Άβαταρ μέλους
By xenos
#350474
dimviii έγραψε:ρε συ η φλατζααυτη είναι γελοιο να την αλλαξεις μονος σου μαζι με το ανοδιο!
δεν χρειαζεται καν να πιανουν τα χερια σου. Θα καθαρισεις καιτο μποιλερ μονος σου με σκουπα ηλεκτρικη και εισαι κομπλαν.
η φλατζα πρεπει να κανει 1,5 ευρω?
εμενα για τη φλατζα πηγε να με παντελονιασει ολοκληρο μποιλερ,αν θυμασαι το ειχα γραψει.


Λοιπόν, αυτός άνοιξε το 1ο καπάκι και έβγαλε φωτο που έδειξε στην γυναίκα μου και της είπε ότι μπορεί να αλλάξει φλάντζα αλλά επειδή έχει πολλή σκουριά (δεν είναι ανοξείδωτοι; wtf;) μπορεί να του μείνει στα χέρια. Τώρα τι σκατά εννοούσε; Να τον ανοίξω το Σάββατο και να αλλάξω φλάντζα/ανόδιο/+αντιψυκτικό μόνος μου (είδα το βίντεο στο τουμπε και φαίνεται 10' υπόθεση) και αν κάτσει; :hmmm:
Τον υποψιάζομαι γιατί "θα μου μείνει στα χέρια" + 90ευρώ για 10 βίδες και 10' μου κάνουν κάπως... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By otso
#350480 αλλαξε μονος και αν δεν παει κατι καλα φωναξε υδραυλικο , θα σου παρει και λιγοτερα μιας και την δουλεια θα την εχεις κανει εσυ.
Άβαταρ μέλους
By glf
#350494 Οτι μάθεις απο υδραυλικά, χρήσιμο είναι για μια ζωή. Εγγ έλεγα ότι είναι η μόνη τέχνη που δε θα ασχοληθώ αλλά τελικά είναι αναπόφευκτο.
Από εργαλεία δες τι θα χρειαστεις, σιγά σιγά να έχεις μια συλλογή.
Αν ξέρεις το υδραυλικό σύστημα στο σπίτι, μπορείς να κάνεις τις παρεμβάσεις πιο εύκολα βάζοντας και βάνες πχ πριν και μετά τον ηλιακό αν δεν τις έχει βάλει από την αρχή ο εγκαταστάτης, για να μη τρέχεις να κλείνεις γενικούς.
Γενικά τα λέω σαν tips.
Εγώ κατέληξα να φτιάχνω και σωληνώσεις πράσινες πλαστικές με το συγκολλητή τους που δεν είναι και τόσο ακριβό εργαλείο.
Άβαταρ μέλους
By Anabel
#350526 Καλησπερα σε ολους.. σημερα το πρωι τρυπησε ο σωληνας παροχης νερου εξω στο μπαλκονι στον λεβητα του αεριου. Ολα χαλια, το νερο ετρεχε Πανω στα αμαξια :dizzy: εγω αμεσως εκλεισα την κεντρικη βανα που ειναι στο ρολοι που αντιστοιχει στο διαμερισμα μου. Υδραυλικος θα ερθει αυριο διοτι ολοι τρεχουν σημερα.. ερωτηση: υπαρχει τροπος ισως καποια ξεχωριστη βανα εξω που εγινε η ζημια ωστε να την κλεισω και επειτα να ανοιξω την κεντρικη για να εχω. Ερο στο υπολοιπο σπιτι; θερμανση δουλευει κανονικα. Ευχαριστω πολυ παιδια αν γνωριζεινκαποιος αν με κατατοπισει γιατι οι υδραυλικοι ουτε στα τηλ δεν απαντανε πια
Άβαταρ μέλους
By drdino
#350531 Aπό μακριά χωρίς να ξέρουμε την εγκατάσταση είναι δύσκολο να απαντήσουμε. Πρέπει να δεις από πού έχουν πάρει παροχή για τον λέβητα κι αν έχουν τοποθετήσει κάποιον διακόπτη για απομόνωση εκεί ή κάπου πιο πίσω στο κύκλωμα.