Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#349220 ναι ναι, εγώ έγρψα μια μλκία την οποία εσύ επιβεβαιώνεις σε αντίθεση με αυτό που έγραψες :lol:
Τέσπα παμ' παρακάτω :s_roses
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#349224 Φιρί φιρί το πάτε να έρθει ο seismic να δώσει την λύση... :lol:
Άβαταρ μέλους
By fokion
#349232
saxon_747 έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:
Πριν τον χιονια ανοιγαμε την θερμανση 4-5 το απογευμα με ο οργανο να δειχνει 18ο και μεχρι να πιασει τους 20ο περνουσαν 4+ ωρες.


Το πιο πιθανο είναι να ρυθμίζει αυτόματα ο καυστήρας τη θερμοκρασία του νερού, βάσει εξωτερικής θερμοκρασίας. Συνεπώς τα καλοριφέρ σου εκπέμπουν μεγαλύτερη θερμοκρασία.


Αυτό στην ενεργειακή "καθομιλουμενη" λεγεται αντισταθμιση...
Από ότι εχω καταλαβει είναι σχετικά νέο "φρουτο" κι εχει το κοστος ( αλλα και το οφελος ) του

http://www.hvacsolutions.gr/default.asp ... ntentID=10
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#349238
mjacob έγραψε:ναι ναι, εγώ έγρψα μια μλκία την οποία εσύ επιβεβαιώνεις σε αντίθεση με αυτό που έγραψες :lol:
Τέσπα παμ' παρακάτω :s_roses

Ε, νταξ, αφού το επιβεβαίωσα (NOT) πάμε παρακάτω. :vava:
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#349246 αυτο με τα ντουβαρια και τη θερμοχωρητικοτητα μαλλον θα ειναι. οποτε δε βλεπω καμια λυση εκτος απο το να κατεβει κανεις καποις να αναψει φουλ τη θερμανση κανα 24ωρο πιο πριν αν ξαναπιασει κανα μεγαλο κρυο οπως κατεβαινουμε.
ετσι για την ιστορια παντως:

το σπιτι στην ελλαδα ειναι 'νεκρο' απο θερμανση ολο το χειμωνα, οχι μονο δε μενει κανεις αλλα και η πολυκατοικια εχει κοψει το καλοριφερ (μονο εγω βαζω οταν ερχομαι :-) , ειναι δε και τελευταιος πανω οροφος

πραγματι το πρωτο 24ωρο δεν σταματησε καθολου το καλοριφερ , μετα επιασε ομως μια καλη θερμοκρασια μεσα και ηταν ανετα. με το που το εσβηνα και κρυωνανε τα σωματα επεφτε γρηγορα η θερμοκρασια
Αλλες φορες παλαιοτερα οσο εμενα εκει μονιμα δεν το παρατηρησα, σπανια εκανε τοσο κρυο για μερες , αθηνα, χαμηλα (δεν εμια σε κανα βουνο) τι κρυο να κανει . Απο την αλλη δεν ειχα και μετρο συγκρισης.

Τα πρωτα Χρισουγεννα οταν κατεβηκα ελλαδα εκανα το λαθος και εκλεισα τη θερμανση στο σπιτι Βιεννη.
Οταν γυρισαμε επειτα απο δυο εβδομαδες εξω ηταν -8 και μεσα στο σπιτι 3-4C, κοκκαλο
πηρε ενα 12ωρο να ζεσταθει αλλα μετα τελος, back to normal, δεν ειχαμε απωλειες ιδιαιτερες
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#349249 Η απορία μου είναι, αφού όλοι οι άλλοι έχουν κόψει το πετρέλαιο, πως εσύ βρίσκεις μέσα στη δεξαμενή για να κάψεις? Γεμίζουν κι ας μην καίνε?
Άβαταρ μέλους
By Chris
#349256 Αυτο ειναι κιλομιτερ, κι εγω τωρα που κατεβηκα μεσα στα μεγαλα κρυα δεν καταφερα να το ζεστανω ποτε. Τελευταιος οροφος, ανοιχτο απο 3 μεριες, ολα τα σωματα στο τερμα για 9 μερες. Καθομουν συναχωμενος μες το κρυο, σκεπασμενος με οτι υπηρχε. Ηλεκτρικοι θερμοσυσσωρευτες βεβαια, οποτε δουλευουν μονο στο νυχτερινο ρευμα. Οταν ζουσα μεσα, με 2 ωρες στο τερμα εσκαγα, οσο κρυο και να ειχε.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#349282 Αυτό το πράγμα ότι όλοι είστε μηχανικοί, μετεωρολόγοι, ηλεκτρολόγοι, ηλεκτρονικοί, σεισμολόγοι, νερολόγοι κλπ....




πού μπορώ να κάνω αίτηση ; :shifty:
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#349283
Asimov έγραψε:Η απορία μου είναι, αφού όλοι οι άλλοι έχουν κόψει το πετρέλαιο, πως εσύ βρίσκεις μέσα στη δεξαμενή για να κάψεις? Γεμίζουν κι ας μην καίνε?

Πληρώνω μόνος μου και βάζω πετρέλαιο, οι άλλοι δύο όλοι και όλοι, απλά δε το ανάβουν και δε πληρώνουν.
Ούτε εκατοστά ούτε τίποτα.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#349291 Καθόλου τον ένα, αλλά έχουμε κάνει συμφωνία Και έχουμε απενεργοποιήσει τον όροφο του από τον καυστήρα
Άβαταρ μέλους
By RXristos
#349292
fokion έγραψε:
saxon_747 έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:
Πριν τον χιονια ανοιγαμε την θερμανση 4-5 το απογευμα με ο οργανο να δειχνει 18ο και μεχρι να πιασει τους 20ο περνουσαν 4+ ωρες.


Το πιο πιθανο είναι να ρυθμίζει αυτόματα ο καυστήρας τη θερμοκρασία του νερού, βάσει εξωτερικής θερμοκρασίας. Συνεπώς τα καλοριφέρ σου εκπέμπουν μεγαλύτερη θερμοκρασία.


Αυτό στην ενεργειακή "καθομιλουμενη" λεγεται αντισταθμιση...
Από ότι εχω καταλαβει είναι σχετικά νέο "φρουτο" κι εχει το κοστος ( αλλα και το οφελος ) του

http://www.hvacsolutions.gr/default.asp ... ntentID=10



Τέτοια λειτουργία έχει η Α/Θ που βάλαμε. Βέβαια την ακυρώσαμε γιατί βάλαμε τον θερμοστάτη χώρου. Δεν καταλαβαίνω όμως ποια η σημασία της. Αν εσύ θέλεις να έχεις 20 βαθμούς χώρους θα πρέπει να κάψει ο λέβητας, Α/Θ κλπ τόσο ώστε να πιάσει αυτούς τους βαθμούς. Τι σημασία έχει η εξωτερική θερμοκρασία. Αν είναι μικρή θα κάψει πολύ αν όχι θα κάψει λίγο, τόσο όσο για να πιάσει την θερμοκρασία που θέλω. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By xenos
#349301 Με ενημέρωσαν ότι τρέχει νερό ο ηλιακός μου. Μέχρι να έρθει αύριο υδραυλικός τι να κάνω; Να τον ανάψω ή μπα; :hmmm: :help:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#349302
Anonymous Founder έγραψε:Μην επιμένεις και με βάζεις να ψάχνω άρθρα και βιντεάκια.


Ω όχι κι εσύ! :omg: :shifty: :svivhaha:


Μόνο για βίδες και πακτώματα μην αναφέρεις κάτι, διαγράφω το λογαριασμό μου! :rtfm: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#349306
xenos έγραψε:Με ενημέρωσαν ότι τρέχει νερό ο ηλιακός μου. Μέχρι να έρθει αύριο υδραυλικός τι να κάνω; Να τον ανάψω ή μπα; :hmmm: :help:


Τι θέλει να πεί ο ποιητής; :hmmm:

Οι σωλήνες του ηλιακού ήταν παγωμένες, τώρα ξεπάγωσαν και έχεις πλέον νερό, ή οι σωλήνες του ηλιακού έσπασαν από τον πάγο και έχουν διαρροή;
Στην πρώτη περίπτωση η απάντηση είναι ναι, στην δεύτερη φυσικά όχι και παράλληλα κλείνεις την παροχή προς τον ηλιακό.