Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#500002 Μην αγοράσεις από μικρούς αν είναι ακριβοί. Αγόρασε από skroutz.gr και βρες εγκαταστάτη ανεξάρτητα. Πολλοί θα έχουν και να σου προτείνουν, συχνά συνεργάζονται με έναν τοπικό. Αυτό είχα κάνει εγώ για τους γονείς μου πχ.
Όσο γι' αυτά που κοιτάς, πρέπει να διαλέξεις πόσα χρήματα θα δώσεις.
Δεν έχει νόημα να συγκρίνεις GE, Inventor (κινέζικο φασόν) με Mitsubishi. Καμία σχέση και σε τιμή και στα υπόλοιπα. Αλλά πληρώνεις και τα διπλά.
Αν δεν έχεις τρελές απαιτήσεις, θα έλεγα αγόρασε κάτι φθηνό, δες μόνον να μην κάνει πολύ θόρυβο, γιατί κάποια είναι ενοχλητικά.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#500005 Αυτή την ψευδαίσθηση είχα και εγώ να στηρίξω την τοπική αγορά και ήθελαν συν 50% παραπάνω από ότι στο Skroutz.
:slap:
Τα πήρα από το apothema σε 12 ατοκες και τέλος.

Εγώ θα πήγαινα για το mitsubishi heavy industries. H άλλη σειρά προσφέρει πολλά μασκαριλικια όταν η χρήση που γίνεται στο 98,4% των περιπτώσεων (Ασιμωφ, Tracy, Lords 1997) είναι το on/off, αντε και λίγο οι γρίλιες.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#500029
Anonymous Founder έγραψε:Μην αγοράσεις από μικρούς αν είναι ακριβοί. Αγόρασε από skroutz.gr και βρες εγκαταστάτη ανεξάρτητα. Πολλοί θα έχουν και να σου προτείνουν, συχνά συνεργάζονται με έναν τοπικό. Αυτό είχα κάνει εγώ για τους γονείς μου πχ.
Όσο γι' αυτά που κοιτάς, πρέπει να διαλέξεις πόσα χρήματα θα δώσεις.
Δεν έχει νόημα να συγκρίνεις GE, Inventor (κινέζικο φασόν) με Mitsubishi. Καμία σχέση και σε τιμή και στα υπόλοιπα. Αλλά πληρώνεις και τα διπλά.
Αν δεν έχεις τρελές απαιτήσεις, θα έλεγα αγόρασε κάτι φθηνό, δες μόνον να μην κάνει πολύ θόρυβο, γιατί κάποια είναι ενοχλητικά.

Αυτό σκέφτομαι και εγώ, αν αξίζει τον κόπο να πάω από τα 430-440 ενός μέσου inventor ή fujitsu και τα 10 χρόνια εγγύηση (3+7 για το δεύτερο), στα 600-620 ενός mitsubishi(και τα 2+3 χρόνια εγγύηση) όταν το θέλω μόνο για ψύξη το καλοκαίρι και ίσως, επικουρικά μόνο, για θέρμανση το χειμώνα
Άβαταρ μέλους
By 224v
#500032 εχω κλιματιστικα απο το 1965 τα επιτοιχια (Carrier GE). Περαν απο την ρυθμιση Auto, και θερμοκρασια 24-25 αναλογα τι ευαισθησια εχεις δεν εχω ζητησει τιποτα αλλο απο τις συσκευες. Στο Καταρ ειχα μια General που δουλευε ασταματητα 3 χρονια... στους 24 βαθμους.

Για τη χρηση στην Ελλαδα δεν εξιζουν τα σουπερ ντουπερ μηχανηματα... Τωρα πλεον που υπαρχουν τα inverter O.k να παρει καποιος τετοιο για οικονομια... Απλα θελουν να καθαριζεις τα φιλτρα καθε διμηνο π.χ. και η εξωτερικη μοναδα να ειναι σε σκιερο μερος....
Άβαταρ μέλους
By gakost
#501582 Το βάζω για τον επόμενο χειμώνα. Αν κάποιος ενδιαφέρεται να κρατάει έναν χώρο σε σταθερή θερμοκρασία χρησιμοποιόντας φορητές ηλεκτρικές θερμάστρες πχ παιδικό ή κρεβατοκάμαρα μια καλή ιδέα που δοκιμασμένα δουλεύει τέλεια είναι η εξής.

Αγοράζεις έναν θερμοστάτη για γυάλα ερπετών πχ
https://www.ebay.com/itm/RINGDER-AC-212 ... SwNt1af-QV
και συνδέεις πάνω την θερμάστρα στο φουλ. Ο θερμοστάτης έχει ρύθμιση ανά 0.1oC Και ο αισθητήρας είναι με καλώδιο οπότε τον βάζεις μακρυά από την θερμάστρα εκεί που θέλεις να έχεις την συγκεκριμένη θερμοκρασία. Το μεγαλύτερο πρόβλημα των ηλεκτρικών θερμαστρών με μηχανικό θερμοστάτη (το 99% των περιπτώσεων) πέρα από την μη ένδειξη θερμοκρασίας και την ανακρίβεια είναι ότι είναι τοποθετημένοι πάνω στο θερμαντικό σώμα οπότε μετράει στην θερμάστρα και όχι παραπέρα.

Η συγκεκριμένη λύση πέρα από την ακρίβεια έχει το πλεονέκτημα ότι έχει 2 χρονικές περιόδους μέρα και νύχτα που ορίζεις εσύ τις ώρες και διαφορετική θερμοκρασία. Εγώ πχ έχω συνδέσει ένα καλοριφέρ λαδιού και έχω βάλει πρωί 21οC και βράδυ 22οC και ακρίβεια 0,3 οπότε δουλεύει to πρωί από 20,7 σβήνει στους 21 αλλά λόγο του τύπου του σώματος πολλές φορές πάει 20,1 και το βράδυ 21,7 - 22 , 22,1. Δηλαδή στην πράξη έχει λειγότερο από μισό βαθμό απόκλειση όσο το έχεις αναμένο. Μπορείς να ορίσεις όρι θερμοκρασία θέλεις και ότι όριο θέλεις με ακρίβεια 0.1. Άλλο πλεονέκτημα ότι μπορείς να βάλεις φως στην άλλη πρίζα (έχει 2 μια για θερμανση και μια για φως) και να το βάλεις επίσης με χρονοδιακόπτη (πχ φως νύχτας) αλλά και προειδοποίηση υπερθέρμανσης του χώρου του στυλ η θερμοκρασία που βάζεις σαν στόχο + όσο του ορίσεις. (πχ 21 στην δικιά μου περίπτωση για πρωινές ώρες + 5 βαθμούς σφυρίζει από 26 και πάνω). Αυτό είναι χρήσιμο το καλοκαίρι, προφανώς δεν έχεις καλοριφέρ συνδεμένο απλά το έχεις στην πρίζα και βαράει αν ανέβει η θερμοκρασία οπότε πας και βάζεις το AC. Το συγκεκριμένο έχει και λειτουργία ψύξης (δεν έχουν όλα) που προφανώς δουλευέι ανάποδα αλλά δεν το εχω χρησιμοποιήσει.

Άλλη χρήση είναι για χρήση με νυχτερινό ρεύμα για όποιον έχει.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#502250 Καλή ιδέα, κυρίως για το διπλό έλεγχο με βάση το χρονοδιακόπτη και τη θερμοκρασία (γιατί αλλιώς αρκεί και ο χρονοδιακόπτης με τα "δοντάκια", είτε χωριστός, είτε στο ίδιο το καλοριφέρ). Το συγκεκριμένο τουλάχιστον πάντως, δεν κάνει:

+Output: resistive load≤1100W/220V, inductive load≤275W/220V, filament lamp≤220W/220V
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#502723 Αποφάσισα να βάλω καποια AC στο σπίτι.
Θα μπει μια εξωτερική μονάδα και δύο εσωτερικά, ένα μικρότερο σε μια νότια κρεβατοκάμαρά και ένα μεγαλύτερο στον πάνω όροφο στον κοινό χώρο να βαράει και στη σκάλα οπότε ανάλογα τον προσανατολισμο στις γριες να σημαδεύει δύο αλλά δωμάτια πάνω η να κατεβαίνει η ψύξη κάτω στη σκάλα στο ισόγειο.

Εκεί που έχουμε καταλήξει με τον τεχνικό, έχω μια αμφιβολία για τη ισχύ, σε λειτουργία ψύξης το έξω είναι 5 Κw ενώ τα μέσα είναι 2.5 και 4 αντίστοιχα... Αυτό συνολικά μας κάνει 6.5 , μήπως θέλει μεγαλύτερο έξω;
Εδώ τα μετράνε σς Kw όχι BTU.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#502726
KiloMeater έγραψε:Αποφάσισα να βάλω καποια AC στο σπίτι.
Θα μπει μια εξωτερική μονάδα και δύο εσωτερικά, ένα μικρότερο σε μια νότια κρεβατοκάμαρά και ένα μεγαλύτερο στον πάνω όροφο στον κοινό χώρο να βαράει και στη σκάλα οπότε ανάλογα τον προσανατολισμο στις γριες να σημαδεύει δύο αλλά δωμάτια πάνω η να κατεβαίνει η ψύξη κάτω στη σκάλα στο ισόγειο.

Εκεί που έχουμε καταλήξει με τον τεχνικό, έχω μια αμφιβολία για τη ισχύ, σε λειτουργία ψύξης το έξω είναι 5 Κw ενώ τα μέσα είναι 2.5 και 4 αντίστοιχα... Αυτό συνολικά μας κάνει 6.5 , μήπως θέλει μεγαλύτερο έξω;
Εδώ τα μετράνε σς Kw όχι BTU.


Τι εννοείς; :hmmm:


:lol:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#502809 δεν ξερω αν εχουν προχωρησει στη σχεδιαση αυτων των μηχανηματων αλλα παλαιοτερα που είχαμε Daikin, ένα εξω 2 μεσα, τα μεσα επρεπε να είναι ιδιας ισχυος για ισσοροπια της εξωτερικης μοναδας...
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#507153
belgarion έγραψε:Αγαπητοί συμφορουμίτες θα ήθελα την γνώμη σας.
Επειδή πέρυσι βράσαμε , αποφάσισα να βάλω στο υπνοδωμάτιο (12τμ αλλά με δυτικό προσανατολισμό που το χτυπάει ο ήλιος όλη μέρα σχεδόν )κλιματιστικό. ¨Ενας ψυκτικός που έφερα , αφού μου είπε ότι θέλει 80ευρώ +ΦΠΑ για την εγκατάσταση, μου πρότεινε να βάλουμε 12αρι για να δουλεύει πιο άνετα αντί για 9αρι που σκεφτόμουν εγώ. Από μάρκες μου πρότεινε Daikin, Fujitsu και Inventor λόγω καλής εγγύησης. (Βέβαια μου είπε ότι θέλει συντήρηση κάθε χρόνο, την οποία κάνει ο ίδιος έναντι 30 ευρώ, αλλά ξέρω ότι δεν ισχύει). Από μια ματιά που έριξα ξεχώρισα τα παρακάτω:
https://www.skroutz.gr/s/11948165/Daiki ... RX35K.html
https://www.skroutz.gr/s/11882154/Inven ... VO-12.html
https://www.skroutz.gr/s/12834249/Inven ... 32-12.html
https://www.skroutz.gr/s/12818615/Inven ... 32-12.html
Ποια η γνώμη σας,? Η τιμή εγκατάστασης σας φαίνεται λογική? Επίσης έχω μπερδευτεί με το R32, η Inventor το παρουσιάζει σαν παράγοντα μείωσης του κόστους συντήρησης, έχω διαβάσει σχόλια όμως που λένε ότι τα κλιματιστικά δεν έχουν τόσο καλή ψύξη και είναι πανάκριβο. Από αυτά που έβαλα, το πρώτο της Inventor είναι περυσινό μοντέλο και μάλλον δεν έχει R32.
ευχαριστώ προκαταβολικά
Επανέρχομαι, τελικα έβαλα αυτό
https://www.skroutz.gr/s/6515211/Daikin ... RX25K.html
Αγορασμένο από τοπικό κατάστημα προς 450€ + 80€ η τοποθέτηση

< >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#507192 Μήπως πρόκειται για το "νέο" ψυκτικό υγρό R32?

Μου έλεγε πρόσφατα για αυτό ο τεχνικός που ήρθε για συντήρηση στην δουλειά.

Btw μου πρότεινε Toshiba, όχι γιατί τα άλλα δεν είναι καλά αλλά επειδή τα δουλεύει αρκετά χρόνια και δεν βγάζουν προβλήματα ή αν βγάλουν είναι φτηνή η επιδιόρθωση.

Εν τω μεταξύ οι πλακέτες των Toshiba VRV της δουλειάς, είναι ευαίσθητες σε αυξομειώσεις τάσης κοστίζουν 1000+ ευρώ και αλλάζουμε τουλάχιστον μια τον χρόνο.

< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#507194
glf έγραψε:Εχει ανέβει πολύ η τιμή του ψυκτικού υγρού. Γιατί ομως;


Αυτό μου έλεγε προχθές ο ψυκτικός

Διπλασίασαν λέει την τιμή για περιβαντολλογικούς λόγους ώστε να αποφευχθεί η χρήση του όσο είναι δυνατόν :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#507197 Από ότι μου έλεγε ο ψυκτικος, η τιμή του R410 έχει ανέβει πολύ τον τελευταίο καιρό και πολλές εταιρίες στρέφονται στο R32(όχι λογω κόστους αλλά για οικολογικούς και λόγους χωρητικότητας, αφού χρειάζεται μικρότερη ποσότητα R32 για το ιδιο ψυκτικό αποτέλεσμα) , πρακτικά αυτό που έβαλα είναι φάση "τελευταία κομμάτια", όλη η φετινή σειρά της Daikin είναι με R32. Σε ότι αφορά την Toshiba, είναι κοινός όμιλος με την Carier πλέον, τα φθηνά έρχονται από Κίνα, τα πιο καλά μοντέλα συνήθως από Ταϊλάνδη, για την Ελληνική αγορά τουλάχιστον. Πάντως και ο ψυκτικος σήμερα μου έλεγε ότι ποιοτικά μηχανήματα, έστω και αν δεν έχουν πολλες λειτουργίες σε αντίστοιχες με άλλα τιμές, βγάζουν μόνο Mitsubishi, Daikin, Toshiba και Hitachi.

< >