Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#397402 Έγινε παραγγελία το LG Artcool Mirror 18000 btu, smart με WiFi, λέει ο ποιητής. Για να δούμε....
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#397403 Τα Inventor είναι κινέζικα μεν και ομολογώ πως δεν τα είχα σε ιδιαίτερη υπόληψη, αλλά πέτυχα ένα στο Πήλιο με κεντρική μονάδα και splitεράκια και εντυπωσιάστηκα από το ποσό ωραία και αθόρυβα δούλευεχ
Για τα LG κι εγώ έχω να πω καλά λόγια πάντως.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#397407 To LG, λόγω προσφοράς του καταστήματος, ουσιαστικά έβγαινε στην ίδια τιμή με το inventor και μάλιστα με στάνταρ τη smart λειτουργία (το Inventor ήθελε ένα έξτρα παπαρακι των 30 ευρώ). Το απλούστερο Mitsubishi έβγαινε 200 ευρώ ακριβότερο και το αντίστοιχο ένα πεντακοσαρι, οπότε απερρίφθη.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#403333 μου ηρθε η αναλυτικη ετησια καταναλωση (5.2016-5.2017) απο τη WienEnergie για το γκαζι και το ρευμα
εχει κατι γραφηματα που σου λεει πως πας σε σχεση με περυσι κτλ

Απο ρευμα ειμαι μια η αλλη, ιδια με περυσι, κατα μεσο ορο ~12KWh ανα ημέρα
Το γκάζι ομως ειχε μια σημαντικη διαφορα της ταξης του +20%, την οποι αποδιδω στον πολυ βαρυ χειμωνα που ειχαμε φετος, φτανοντας τα 39KWh την ημέρα
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#404844 Σχετικά με επιλογή λέβητα ΦΑ, και κατόπιν μικρής έρευνας αγοράς, κατέληξα σε 2 μοντέλα, ένα της Buderus και ένα της Baxi. Κλίνω προς το δεύτερο. Ο μηχανικός μας προτείνει έντονα έναν λέβητα της broetje, που είναι κομματάκι ακριβότερος, αλλά συνυπολογίζοντας την αντιστάθμιση εξωτερικής θερμοκρασίας που διαθέτει by default (και θέλω) και το θερμομονωμένο περίβλημα (εγκατάσταση σε βορεινή πλευρά, χειμώνας με -5/-10 δεν είναι απίθανος), έρχονται οι τιμές στα ίσια σχεδόν.

Έχετε γνώμη από Broetje? Απευθύνεται κυρίως για γερμανική αγορά, απ' όσο έχω καταλάβει, το γερμανικό τους site λίγες πληροφορίες έχει στα αγγλικά.
Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
By Kon5
#404877 Εμείς βάλαμε τον παρακατω. Εξωτερικού χώρου. Ελάχιστοι κατασκευαστές βγαζουν λέβητες εξωτερικού χώρου ώστε να αντέχουν θερμοκρασίες σαν τις φετινές. Υπό την προϋπόθεση ότι ειναι ανοικτός σε stand by mode δλδ και με αεριο σε παροχή κ όχι κομμένο.


http://www.chaffoteaux.gr/pigma_green_e ... impiknosis
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#405274
KiloMeater έγραψε:μου ηρθε η αναλυτικη ετησια καταναλωση (5.2016-5.2017) απο τη WienEnergie για το γκαζι και το ρευμα
εχει κατι γραφηματα που σου λεει πως πας σε σχεση με περυσι κτλ

Απο ρευμα ειμαι μια η αλλη, ιδια με περυσι, κατα μεσο ορο ~12KWh ανα ημέρα
Το γκάζι ομως ειχε μια σημαντικη διαφορα της ταξης του +20%, την οποι αποδιδω στον πολυ βαρυ χειμωνα που ειχαμε φετος, φτανοντας τα 39KWh την ημέρα


Εγώ έχω φτιάξει Excelοφυλλο και καταγράφω καταναλώσεις κάθε 7-10 μέρες περίπου (όποτε το θυμάμαι και ρίχνω μια ματιά στους μετρητές).
Από ρεύμα είμαστε σταθερά στις 6.7kWh/d με πολύ μικρή απόκλιση. Για θέρμανση έχουμε ΜΟ 43.6kWh/d, με τρελές διακυμάνσεις προφανώς.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#413664 ===URGENT===
Θέλω ένα a/c (ινβερτερ) για το δωμάτιο, αλλά αρκετά ικανό μπας κ ψύχει λίγο και το 2ο. Από τσεκ στο σκρουτζ βλέπω σε καλή (σχετικά) τιμή τα 2 toyotomi:

no 1
no 2

Καμιά γνώμη; Αντιπρόταση; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#413724 βρες οτιδήποτε made in japan.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#413732
Anonymous Founder έγραψε:Μιλάμε για διπλά λεφτά και ΑΝ βρει...
:ninja:


εδώ δινεις για Neff ένα φορτηγο λεφτα,και χαλαει στα 5 χρονια.
Για κατι που δεν θα χαλασει ποτε και στα 25 χρονια θα το βγαλεις για να δουλεψει αλλα 20 στο εξοχικο παμφθηνο είναι(όλα τα χρονια χωρις σερβις,εγγυημενο από Ντιμη)
Άβαταρ μέλους
By xenos
#413735 Υπάρχει κάτι made in japan; :hmmm: (τα mitsu είναι; πάντως είναι στο Θεό! :lipsealed: )