Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#23516 Το καλοριφέρ λαδιού, αργεί περισσότερο να ζεστάνει, όμως συνολικά είναι πιο οικονομικό, γιατί δεν δουλεύει διαρκώς την αντίσταση του, κλείνει δηλαδή συχνά. Το χειρότερο όλων είναι το αερόθερμο, αφού δουλεύει διαρκώς στο φουλ.
Από όλα τα παραπάνω, εγώ θα επέλεγα το καλοριφέρ λαδιού, αν δεν μπορούσα να χρησιμοποιήσω κλιματιστικό, που είναι το καλύτερο και πιο οικονομικό όλων.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#24152 Τώρα θυμήθηκα κάτι κρύα βράδυα του χειμώνα στο εξοχικό δίπλα στο καλοριφέρ λαδιού τότε που δεν είχαμε βάλει παντού σώματα :inlove:
Άβαταρ μέλους
By nEK
#27233 Ποτε θα ανοιξει η εφαρμογη για το επιδομα πετρελαιου? σημερα εβαλα 700 λιτρα με τιμη 1,03. Φανταζομαι δεν θα υπαρξει προβλημα να ακολουθησει η αιτηση.
Άβαταρ μέλους
By manosky
#27241 Ένας θερμοπομπός που έχω, 2000W, είναι πολύ καλός. Δεν ξέρω πώς τα πηγαίνει από πλευράς οικονομίας (υποτίθεται ότι είναι οικονομικότερος από άλλες λύσεις θέρμανσης), αλλά βγάζει μια πολύ "γλυκιά" ζέστη και είναι εντελώς αθόρυβος, ειδικά τη νύχτα που κοιμάσαι. Χρησιμοποιείται σε δωμάτιο με inverter κλιματιστικό, το οποίο μένει σβηστό. :lipsealed:
Φέτος θα πάρω και δεύτερο. Προσοχή: όχι κονβέκτορα, που έχει ανεμιστήρα εσωτερικά.
Άβαταρ μέλους
By leonp
#27842 Κάθε ευρώ "ζέστης" που βγάζει ο θερμοπομπός είναι τέσσερα ευρώ "ζέστης" απο το ινβερτερ.

Γλυκιά η ζέστη αλλά και πολύ πιο ακριβή.


Tapatalk
Άβαταρ μέλους
By Serf
#27877
nEK έγραψε:Ποτε θα ανοιξει η εφαρμογη για το επιδομα πετρελαιου? σημερα εβαλα 700 λιτρα με τιμη 1,03. Φανταζομαι δεν θα υπαρξει προβλημα να ακολουθησει η αιτηση.


Χθες το απογευμα ανοιξε!
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#50344 Έχουμε να προτείνουμε κάποιον καλό θερμοστάτη εσωτερικού χώρου (ψηφιακό και ηλεκτρονικό κατά προτίμηση) ατομικού καυστήρα φυσικού αερίου (θέρμανση μόνο); Πρόσθετες λειτουργίες (όπως εβδομαδιαίος προγραμματισμός) ευπρόσδεκτες.
Ο καυστήρας είναι της Baxi, αλλά παίζει να τον αλλάξω κάποια στιγμή στο μέλλον οπότε θα πρέπει κι ο θερμοστάτης να είναι όσο πιο future proof γίνεται.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#50382 Πράγματι, ωραίο και minimal. Βλέπω °F όμως και δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμη Ελλάδα. Ενδιαφέρον πάντως.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#50430 @ Scotch : Κάτι οικονομικότερο και με προγραμματισμό :
Εικόνα
https://www.e-revma.gr/?item=547531
Τον έχω τοποθετημένο για το μισό διαμέρισμα (έχω 2 θερμοστάτες/όροφο, ο άλλος Siemens ηλεκτρονικός άνευ προγραμματισμού) και μιά χαρά λειτουργεί.
Υπάρχει αντίστοιχος της Siemens, με επιπλέον 20€ περίπου.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#50455 Εγώ από το 2005 έχω τον Siemens REV23 και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Εικόνα

Πολλές δυνατότητες προγραμματισμού, αξιόπιστος, εύκολος στην χρήση και ένα ζεύγος μπαταρίες ΑΑ διαρκεί περισσότερο από ένα έτος.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#50486
Scotch έγραψε:Πράγματι, ωραίο και minimal. Βλέπω °F όμως και δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμη Ελλάδα. Ενδιαφέρον πάντως.

διαλέγεις στα settings αν θες °F ή °C.

Δεν ξέρω αν το πουλάει κανείς ελλάδα. Υπάρχει φυσικά και το ιντερνέτς.