Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Δημ.Φυλακτος
#806467 Σε λιγες ημερες μπαινει σε λειτουργια το προγραμμα επιδοτησης ηλιακων θερμοσιφωνων και επειδη θελω να βαλω θα ηθελα τις συμβουλες σας.

Αυτην την στιγμη εχω εναν ταχυθερμοσιφωνα και τον ηλεκτρικο θερμοσιφωνα (με σπιραλ μεσα) τον οποιον κατηργησα σαν ''ηλεκτρικο" οταν χαλασε ο θερμοστατης και τον χρησιμοποιω μονον ως μποιλερ συνδεδεμενο με την κεντρικη θερμανση που σημαινει οταν αναβει το καλοριφερ μετα απο λιγο εχω ζεστο νερο.
Τον χειμωνα ειμαι καλυμμενος πληρως απο την Β' λειτουργια και την ανοιξη-φθινοπωρο χρησιμοποιουσα την Α' λειτουργια αλλα μετα την φρενηρη ανοδο της Kwh πλεον μονο σε εκτακτη αναγκη.

Διαβαζω λοιπον για τους ηλιακους θεμοσιφωνες πως:
Δύο από τις βασικές κατηγορίες για τους ηλιακούς θερμοσίφωνες είναι:
Διπλής ενέργειας. Σε αυτή την περίπτωση ο ηλιακός θερμοσίφωνας έχει τη δυνατότητα να λειτουργήσει μέσω δύο πηγών, αυτών δηλαδή του ηλίου και του ρεύματος.
Τριπλής ενέργειας. Πρόκειται ουσιαστικά για τον ηλιακό θερμοσίφωνα, ο οποίος πέραν της λειτουργίας του μέσω του ήλιου και μέσω ρεύματος, μπορεί να λειτουργήσει και σε συνεργασία με το σύστημα κεντρικής θέρμανσης.


Υδραυλικο για την εγκατασταση εχω απλα για την αγορα δεν μπορω να παρω απο αυτον γιατι 700 ευρω μετρητα δεν θελω να δωσω γιατι μετα εαν χρειαστει καποια αναγκη θα εχω θεμα.
Θα τον παρω λοιπον με δοσεις και απλα θα πληρωσω μετρητα την εγκατασταση.
Αναμονη επανω στο παταρι στο ηλεκτρικο θερμοσιφωνα εχω για ηλιακο.

Να παρω Διπλης ή Τριπλης ενεργειας;
Ο ταχυθερμοσιφωνας πρεπει να καταργηθει;
Γινεται να τον κρατησω και να εχω ηλιακο συν την συνδεση με την κεντρικη θερμανση γιατι τον χειμωνα μερικες ημερες δεν θα εχει ηλιο ή μπορει να βρεχει ή να χιονισει.

Τα ''φωτα'' σας παρακαλω. :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#806472 Ενδιαφερον! Ακομα χαλασμενος ειναι ο ηλιακος μου. Εμενα με νοιαζει οτι φτηνοτερο υπαρχει στην προκειμενη. Απλα να μην πηγαινει χαραμι ο ηλιος και να μην αναβουμε αεριο για να ξεβρωμισουμε.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#806477
George_Prix έγραψε:Ενδιαφερον! Ακομα χαλασμενος ειναι ο ηλιακος μου. Εμενα με νοιαζει οτι φτηνοτερο υπαρχει στην προκειμενη. Απλα να μην πηγαινει χαραμι ο ηλιος και να μην αναβουμε αεριο για να ξεβρωμισουμε.


Ό,τι αγοράσεις φθηνά, θα το πληρώσεις - στο τέλος - ακριβά. Ισχύει κατά 99% σε όλα.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#806478
George_Prix έγραψε:Ενδιαφερον! Ακομα χαλασμενος ειναι ο ηλιακος μου. Εμενα με νοιαζει οτι φτηνοτερο υπαρχει στην προκειμενη. Απλα να μην πηγαινει χαραμι ο ηλιος και να μην αναβουμε αεριο για να ξεβρωμισουμε.


George επειδη με ενδιαφερει το θεμα και το παρακολουθω,διαβαζω οτι η επιδοτηση θα ειναι για αυτους που εχουν ηλεκτρικο θερμοσιφωνα,και οχι καποιον παλιο ηλιακο,ωστε να επιδοτηθει η αλλαγη.
Επισης θα ζητανε πισω και τον παλιο ηλεκτρικο θερμοσιφωνα.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#806479
Dodger έγραψε:
George_Prix έγραψε:Ενδιαφερον! Ακομα χαλασμενος ειναι ο ηλιακος μου. Εμενα με νοιαζει οτι φτηνοτερο υπαρχει στην προκειμενη. Απλα να μην πηγαινει χαραμι ο ηλιος και να μην αναβουμε αεριο για να ξεβρωμισουμε.


Ό,τι αγοράσεις φθηνά, θα το πληρώσεις - στο τέλος - ακριβά. Ισχύει κατά 99% σε όλα.


Το ξερω καλα φιλε. Απλα δε σκοπευω να μεινουμε σε αυτο το σπιτι για παντα. Δε χωραμε πλεον. Ασε που δεν υπαρχουν και φραγκα την προκειμενη περιοδο, οποτε δεν ειμαι και για την κορυφη.

Παντως ποτε στη ζωη μου δεν αγορασα το χειροτερο και δε θα το κανω τωρα. Απλα θα ψαξω κατι προς το φθηνο...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#806480
dimviii έγραψε:
George_Prix έγραψε:Ενδιαφερον! Ακομα χαλασμενος ειναι ο ηλιακος μου. Εμενα με νοιαζει οτι φτηνοτερο υπαρχει στην προκειμενη. Απλα να μην πηγαινει χαραμι ο ηλιος και να μην αναβουμε αεριο για να ξεβρωμισουμε.


George επειδη με ενδιαφερει το θεμα και το παρακολουθω,διαβαζω οτι η επιδοτηση θα ειναι για αυτους που εχουν ηλεκτρικο θερμοσιφωνα,και οχι καποιον παλιο ηλιακο,ωστε να επιδοτηθει η αλλαγη.
Επισης θα ζητανε πισω και τον παλιο ηλεκτρικο θερμοσιφωνα.


Οποτε δε με παιρνει. Τον ηλεκτρικο που ειχαμε στο παταρι τον σουταραμε.

Εκτος κι αν θεωρειται σαν ηλεκτρικος ο ηλιακος μου. Αν και δεν τον αναψα ποτε, θυμαμαι ειχαμε ανεβασει ρευμα στην ταρατσα και συνδεεται με μια ασφαλεια στον πινακα. Ή ειναι ολοι ετσι και λεω μπουρδες? :hmmm:

Δεν ξερω αν μπορω να κανω καμια λαμογια κιολας... Εμενα μαλλον μονο ο συλλεκτης (το τζαμι) θελει αλλαγμα.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#806482
George_Prix έγραψε:Το ξερω καλα φιλε. Απλα δε σκοπευω να μεινουμε σε αυτο το σπιτι για παντα. Δε χωραμε πλεον. Ασε που δεν υπαρχουν και φραγκα την προκειμενη περιοδο, οποτε δεν ειμαι και για την κορυφη.

Παντως ποτε στη ζωη μου δεν αγορασα το χειροτερο και δε θα το κανω τωρα. Απλα θα ψαξω κατι προς το φθηνο...


Πάω πάσο, δεν ήξερα αυτή τη λεπτομέρεια και φυσικά δεν το είπα για να στην πω, προς Θεού. Και γω κοιτάζω ηλιακό για το εξοχικό. Μετά το Πάσχα θα γίνει η εγκατάσταση και κοιτάζω μάρκες. Θα αποφύγω σίγουρα κάποιες ελληνικές..
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#806483
Dodger έγραψε:
George_Prix έγραψε:Το ξερω καλα φιλε. Απλα δε σκοπευω να μεινουμε σε αυτο το σπιτι για παντα. Δε χωραμε πλεον. Ασε που δεν υπαρχουν και φραγκα την προκειμενη περιοδο, οποτε δεν ειμαι και για την κορυφη.

Παντως ποτε στη ζωη μου δεν αγορασα το χειροτερο και δε θα το κανω τωρα. Απλα θα ψαξω κατι προς το φθηνο...


Πάω πάσο, δεν ήξερα αυτή τη λεπτομέρεια και φυσικά δεν το είπα για να στην πω, προς Θεού. Και γω κοιτάζω ηλιακό για το εξοχικό. Μετά το Πάσχα θα γίνει η εγκατάσταση και κοιτάζω μάρκες. Θα αποφύγω σίγουρα κάποιες ελληνικές..


Μη χαλιεσαι καθολου. Καλα εκανες και το τονισες για να μη χαλαρωσω και το ξεφτιλισω στη φτηνια :s_wink
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#806484
Dodger έγραψε: Θα αποφύγω σίγουρα κάποιες ελληνικές..


γιατι? εχουμε αξιολογους κατασκευαστες ηλιακων.
εγω εδω εχω καταληξει διαβαζωντας πολλες κριτικες.

https://www.skroutz.gr/c/1399/hliakoi_t ... geias.html
Άβαταρ μέλους
By skous
#806486
Δημ.Φυλακτος έγραψε:Σε λιγες ημερες μπαινει σε λειτουργια το προγραμμα επιδοτησης ηλιακων θερμοσιφωνων και επειδη θελω να βαλω θα ηθελα τις συμβουλες σας.

Αυτην την στιγμη εχω εναν ταχυθερμοσιφωνα και τον ηλεκτρικο θερμοσιφωνα (με σπιραλ μεσα) τον οποιον κατηργησα σαν ''ηλεκτρικο" οταν χαλασε ο θερμοστατης και τον χρησιμοποιω μονον ως μποιλερ συνδεδεμενο με την κεντρικη θερμανση που σημαινει οταν αναβει το καλοριφερ μετα απο λιγο εχω ζεστο νερο.
Τον χειμωνα ειμαι καλυμμενος πληρως απο την Β' λειτουργια και την ανοιξη-φθινοπωρο χρησιμοποιουσα την Α' λειτουργια αλλα μετα την φρενηρη ανοδο της Kwh πλεον μονο σε εκτακτη αναγκη.

Διαβαζω λοιπον για τους ηλιακους θεμοσιφωνες πως:
Δύο από τις βασικές κατηγορίες για τους ηλιακούς θερμοσίφωνες είναι:
Διπλής ενέργειας. Σε αυτή την περίπτωση ο ηλιακός θερμοσίφωνας έχει τη δυνατότητα να λειτουργήσει μέσω δύο πηγών, αυτών δηλαδή του ηλίου και του ρεύματος.
Τριπλής ενέργειας. Πρόκειται ουσιαστικά για τον ηλιακό θερμοσίφωνα, ο οποίος πέραν της λειτουργίας του μέσω του ήλιου και μέσω ρεύματος, μπορεί να λειτουργήσει και σε συνεργασία με το σύστημα κεντρικής θέρμανσης.


Υδραυλικο για την εγκατασταση εχω απλα για την αγορα δεν μπορω να παρω απο αυτον γιατι 700 ευρω μετρητα δεν θελω να δωσω γιατι μετα εαν χρειαστει καποια αναγκη θα εχω θεμα.
Θα τον παρω λοιπον με δοσεις και απλα θα πληρωσω μετρητα την εγκατασταση.
Αναμονη επανω στο παταρι στο ηλεκτρικο θερμοσιφωνα εχω για ηλιακο.

Να παρω Διπλης ή Τριπλης ενεργειας;
Ο ταχυθερμοσιφωνας πρεπει να καταργηθει;
Γινεται να τον κρατησω και να εχω ηλιακο συν την συνδεση με την κεντρικη θερμανση γιατι τον χειμωνα μερικες ημερες δεν θα εχει ηλιο ή μπορει να βρεχει ή να χιονισει.

Τα ''φωτα'' σας παρακαλω. :s_howdy
Υπάρχουν πολλά πράγματα που πρέπει να λάβεις υπόψη.
1) μονοκατοικία ή πολυκατοικία (στην δεύτερη περίπτωση το "μποιλερ" εκτός αν είναι όλοι έτσι ή το έχετε συμφωνήσει, μάλλον απαγορεύεται το μποιλερ.
2) βλέπεις νότο από την σκεπη?
3) υπάρχει πρόσβαση για να περάσουν οι σωληνες μέχρι τον ηλιακό? Πχ πολυκατοικιες με μπαλκόνια περιμετρικά έχουν θέμα γιατί ο πάνω δεν δέχεται πχ να περνά οι σωληνες από αυτόν κλπ.

Τριπλής ενέργειας αν δεν έχεις αυτονομία θερμανσης δεν ξέρω αν αξίζει επίσης.

Θα μπορούσες πάντως να βάλεις ηλιακό (αν δεν έχεις κάποιο από τα παραπάνω προβλήματα) και απλά να του κλείνεις την παροχή το καλοκαίρι και να ανοίγεις αντίστοιχα την βάνα του μπόιλερ.


< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#806487
otso έγραψε:Ti επιδοτηση θα εχει ; εχουν πει;


κλιμακωτα μεχρι 60% αναλογα με το εισοδημα.Οπως και με τις ηλεκτρικες συσκευες.
Άβαταρ μέλους
By Δημ.Φυλακτος
#806491
otso έγραψε:Ti επιδοτηση θα εχει ; εχουν πει;


700 ευρω το μεγιστο.

skous έγραψε:1) μονοκατοικία ή πολυκατοικία (στην δεύτερη περίπτωση το "μποιλερ" εκτός αν είναι όλοι έτσι ή το έχετε συμφωνήσει, μάλλον απαγορεύεται το μποιλερ.
2) βλέπεις νότο από την σκεπη?
3) υπάρχει πρόσβαση για να περάσουν οι σωληνες μέχρι τον ηλιακό? Πχ πολυκατοικιες με μπαλκόνια περιμετρικά έχουν θέμα γιατί ο πάνω δεν δέχεται πχ να περνά οι σωληνες από αυτόν κλπ.

Τριπλής ενέργειας αν δεν έχεις αυτονομία θερμανσης δεν ξέρω αν αξίζει επίσης.

Θα μπορούσες πάντως να βάλεις ηλιακό (αν δεν έχεις κάποιο από τα παραπάνω προβλήματα) και απλά να του κλείνεις την παροχή το καλοκαίρι και να ανοίγεις αντίστοιχα την βάνα του μπόιλερ.


Φιλτατε,

1) Πολυκατοικια,ναι ομολογω εγω παρανομησει και ειχα βαλει τοτε πριν πολλα χρονια θερμοσιφωνα με μποιλερ (ηλεκτρομποιλερ δεν τα λενε τωρα; )
2) Φουλ,δεν μας κοβει τον ηλιο απο την ταρατσα κανεις
3) απο τον φωταγωγο μπαινει ανετα 1 μετρο μακρια και απο εκει οι σωληνες ως το παταρι (απο κατω του ειναι το μπανιο) που ειναι ο θερμοσιφωνας

Αυτονομια δεν εχω,εχουμε κοινοχρηστο καυστηρα με φυσικο αεριο.
Η τριοδικη βανα που λενε για αυτο δεν ειναι;
Άβαταρ μέλους
By skous
#806499 Εγώ δεν θα το έκανα γιατί εύκολα θα καταλάβει κάποιος ότι πρόκειται για τριπλής ενέργειας και άρα μπορεί να έχεις θέμα.
Αρχικά θα έχει 4 σωληνωσεις αντί για 2 (2 για το νερό + 2 για την σερπαντινα που θα ζεσταινει το νερό στο καζάνι).

Η τρίοδη δεν ξέρω αν αφορά ηλιακού τριπλης ενεργειας. Χρησιμοποιείται στους λεβητες για να μπορούν να φέρουν τα νερά στην επιθυμητή θερμοκρασία προσαρμογής.
Ίσως έτσι λειτουργούν και οι θερμοσιφωνα τριπλης, δεν γνωρίζω, αλλά αν μιλάμε για σύνδεση από το διαμέρισμα σου (για να πηγαίνουν τα νερά πάνω), θα θέλει και κυκλοφόρητη κλπ κλπ. Κοινώς, πολύ μεγαλύτερο κόστος.



< >