Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#686962 Σε ποια θερμοκρασία έχετε ρυθμισμένο τον θερμοστάτη (ατομικός λέβητας αερίου) στο σπίτι τώρα το χειμώνα? Βλέπω γενικά 19-20 βαθμούς σε άλλα σπίτια. Επείδη παίζουν πολλοί παράγοντες μόνωσης και συνθηκών, ας πούμε με κουφώματα αλουμινίου, μεσαίο όροφο και τον θερμοστάτη σε μέρος που δεν τον χτυπάει αέρας απ' τα μπες-βγες στα ανοίγματα.

Κατι κάτι σχετικό: διάβαζα σχετικά με την προτεινόμενη/οικονομικότερη μέθοδο ανάμεσα σε συνεχή και διακοπτόμενη λειτουργία. Είναι καλύτερο το άνοιξε-κλείσε εφόσον λείπεις απ' το σπίτι 9 ώρες τη μέρα ή η κατανάλωση κρατιέται χαμηλότερα οταν ορίζεις σταθερή θερμοκρασία?
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#686963
egobrain έγραψε:Σε ποια θερμοκρασία έχετε ρυθμισμένο τον θερμοστάτη (ατομικός λέβητας αερίου) στο σπίτι τώρα το χειμώνα? Βλέπω γενικά 19-20 βαθμούς σε άλλα σπίτια. Επείδη παίζουν πολλοί παράγοντες μόνωσης και συνθηκών, ας πούμε με κουφώματα αλουμινίου, μεσαίο όροφο και τον θερμοστάτη σε μέρος που δεν τον χτυπάει αέρας απ' τα μπες-βγες στα ανοίγματα.

Κατι κάτι σχετικό: διάβαζα σχετικά με την προτεινόμενη/οικονομικότερη μέθοδο ανάμεσα σε συνεχή και διακοπτόμενη λειτουργία. Είναι καλύτερο το άνοιξε-κλείσε εφόσον λείπεις απ' το σπίτι 9 ώρες τη μέρα ή η κατανάλωση κρατιέται χαμηλότερα οταν ορίζεις σταθερή θερμοκρασία?

Κεντρικη θερμανση με αεριο εχω και τον βαζω στους 19,5°C. Ανοιγει στους 19° και κλεινει στους 20°.

Καποτε προ κρισης τον αφηνα ανοιχτο απο τελος Νοεμβρη μεχρι τελος Μαρτη. Αλλα τοτε αναβαν ολοι στην πολυκατοικια και υπηρχε οφελος, γιατι ο λεβητας δεν κρυωνε ποτε, ουτε το σπιτι. Τοτε το ειχα στους 20,5° και πληρωνα λιγοτερα απο τωρα εχοντας παντα ζεστο σπιτι.
Τωρα απλα το ανοιγω για 5-6 ωρες καθε μερα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#686965
egobrain έγραψε:Σε ποια θερμοκρασία έχετε ρυθμισμένο τον θερμοστάτη (ατομικός λέβητας αερίου) στο σπίτι τώρα το χειμώνα? Βλέπω γενικά 19-20 βαθμούς σε άλλα σπίτια. Επείδη παίζουν πολλοί παράγοντες μόνωσης και συνθηκών, ας πούμε με κουφώματα αλουμινίου, μεσαίο όροφο και τον θερμοστάτη σε μέρος που δεν τον χτυπάει αέρας απ' τα μπες-βγες στα ανοίγματα.

Κατι κάτι σχετικό: διάβαζα σχετικά με την προτεινόμενη/οικονομικότερη μέθοδο ανάμεσα σε συνεχή και διακοπτόμενη λειτουργία. Είναι καλύτερο το άνοιξε-κλείσε εφόσον λείπεις απ' το σπίτι 9 ώρες τη μέρα ή η κατανάλωση κρατιέται χαμηλότερα οταν ορίζεις σταθερή θερμοκρασία?

Στους 19 βαθμούς από 23:00 μέχρι 7:00 και στους 21 τις υπόλοιπες ώρες. Το βράδυ τις κρύες μέρες τον ανεβάζω κάνα 2ώρο στους 22.5 ή και 23 αν κρυώνουμε πολύ.
:lol:
Από αυτά που έχω δει, εντολή μπορεί να δώσει για 2 άντε 3 ώρες την ημέρα τις καλές μέρες, ενώ τις πολύ κρύες μπορεί και να δώσει διπλάσιες. Και εγώ ατομικό λέβητα έχω. O θερμοστάτης μου είναι ο παρακάτω, που έχει και όλα τα smart και ΑΙ καλούδια που αγαπάω!
https://www.netatmo.com/en-eu/energy/thermostat
:lol:
Τις τελευταίες μέρες είναι απίστευτο πόσο πιο πολύ καίει πάντως για να κρατήσει το σπίτι ζεστό και είναι φυσιολογικό, μιας και το διαμέρισμα είναι διαμπερές πανταχόθεν, οπότε ό,τι μόνωση και να έχεις, οι απώλειες είναι μεγάλες.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#686989 Οι εντολές είναι τόσο λίγες γενικά ή πάει με την μάρκα; Τώρα που πιάσαν οι παγωνιές τον έχω (Sime) στους 22 βαθμούς και βλέπω πως κάθε τόσο που τυχαίνει να τσεκάρω τον θερμοστάτη είναι ανοιχτός, δείχνει βασικά ένα ποσοστό φλόγας. Δεν είμαι από πάνω του, απλά φαίνεται να καίει συχνά.
Αν είναι εξίσου συχνή η προσπάθεια του να κρατήσει τη βραδινή θερμοκρασία (πες 19 βαθμούς) φαντάζομαι πως θα καταναλώνει αρκετα :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#687001
Anonymous Founder έγραψε:Στους 19 βαθμούς από 23:00 μέχρι 7:00 και στους 21 τις υπόλοιπες ώρες. Το βράδυ τις κρύες μέρες τον ανεβάζω κάνα 2ώρο στους 22.5 ή και 23 αν κρυώνουμε πολύ.


Σχεδον ιδια μπαλα παιζουμε!

Εδω και καμια 10αρια χρονια εχω μουλαρωσει και δεν αλλαζω ουτε βαθμο ποτε, οσο κρυο και να εχει. Μια που το ανοιγω καπου στο Φθινοπωρο και μια που το κλεινω προς την Ανοιξη. Ολη τη μερα 21 και μολις πεσουν για υπνο τα παιδια στους 19. Το πρωι οποιος ξυπνησει πρωτος το παει ξανα στους 21. Θεωρω τους 21 ιδανικους για τη μερα και με τους 19 δεν ιδρωνουμε το βραδυ κατω απο τα παπλωματα.

btw μονο αυτες τις μερες που εχει πολυ κρυο ξυπναω το πρωι και γραφει 19 βαθμους μεσα στο σπιτι. Μεχρι πριν λιγο που δεν ειχε τοσο κρυο, κρατουσε θερμοκρασια και καθε πρωι εβλεπα απο 19.5 ως 20 βαθμους.

Να φανταστω οτι εσυ το εχεις αυτοματοποιησει καπως το ανεβοκατεβασμα της θερμοκρασιας?
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#687014
egobrain έγραψε:
Κατι κάτι σχετικό: διάβαζα σχετικά με την προτεινόμενη/οικονομικότερη μέθοδο ανάμεσα σε συνεχή και διακοπτόμενη λειτουργία. Είναι καλύτερο το άνοιξε-κλείσε εφόσον λείπεις απ' το σπίτι 9 ώρες τη μέρα ή η κατανάλωση κρατιέται χαμηλότερα οταν ορίζεις σταθερή θερμοκρασία?


σε λεβητα πετρελαιου ,μονοκατοικια το τσεκαριζα για καμια 10αρια χρονια.
Ηταν πιο οικονομικα οταν το ειχα μονιμα αναμενο.
Οταν το εκλεινα γιατι πχ εκανε 2-3 μερες καλοκαιρια,οταν το ξανα αναβα,εκανε ωρες να πιασει θερμοκρασια.
Εκαιγα πανω κατω τα ιδια,αλλα στην μια περιπτωση ειχα μονιμα την θερμοκρασια που ηθελα(19)
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#687033
egobrain έγραψε:Σε ποια θερμοκρασία έχετε ρυθμισμένο τον θερμοστάτη (ατομικός λέβητας αερίου) στο σπίτι τώρα το χειμώνα?


20 όταν λείπουμε
22 όσο είναι μέρα
23 το βράδυ
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#687050
George_Prix έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Στους 19 βαθμούς από 23:00 μέχρι 7:00 και στους 21 τις υπόλοιπες ώρες. Το βράδυ τις κρύες μέρες τον ανεβάζω κάνα 2ώρο στους 22.5 ή και 23 αν κρυώνουμε πολύ.


Σχεδον ιδια μπαλα παιζουμε!

Εδω και καμια 10αρια χρονια εχω μουλαρωσει και δεν αλλαζω ουτε βαθμο ποτε, οσο κρυο και να εχει. Μια που το ανοιγω καπου στο Φθινοπωρο και μια που το κλεινω προς την Ανοιξη. Ολη τη μερα 21 και μολις πεσουν για υπνο τα παιδια στους 19. Το πρωι οποιος ξυπνησει πρωτος το παει ξανα στους 21. Θεωρω τους 21 ιδανικους για τη μερα και με τους 19 δεν ιδρωνουμε το βραδυ κατω απο τα παπλωματα.

btw μονο αυτες τις μερες που εχει πολυ κρυο ξυπναω το πρωι και γραφει 19 βαθμους μεσα στο σπιτι. Μεχρι πριν λιγο που δεν ειχε τοσο κρυο, κρατουσε θερμοκρασια και καθε πρωι εβλεπα απο 19.5 ως 20 βαθμους.

Να φανταστω οτι εσυ το εχεις αυτοματοποιησει καπως το ανεβοκατεβασμα της θερμοκρασιας?

Έχει ο θερμοστάτης μου scheduler, είναι πανεύκολο να το κάνεις και μπορείς να έχεις χωριστό για καθημερινές ΣΚ αν θέλεις και πολλά άλλα κόλπα. Αλλά είναι τσιμπημένος. Το έχω γράψει αναλυτικά στο θέμα του Smart Home.
Ο δικός μου κάνει 180€, εγώ τον πήρα από eBay δεύτερο χέρι στα 90€ τελική τιμή με μεταφορικά.
https://www.kafkas.gr/smart-home-eksipn ... rt_283865/
https://shop.netatmo.com/en-eu/energy/i ... thermostat
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#687054
saxon_747 έγραψε:
egobrain έγραψε:Σε ποια θερμοκρασία έχετε ρυθμισμένο τον θερμοστάτη (ατομικός λέβητας αερίου) στο σπίτι τώρα το χειμώνα?


20 όταν λείπουμε
22 όσο είναι μέρα
23 το βράδυ


ξεβρακωτοι κοιμοσαστε στο σπιτι χειμωνιατικα? :lol:
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#687058 Όχι όταν κοιμόμαστε βρε, δεν το διευκρίνισα.

Στους 20 όταν κοιμόμαστε.

Έχει αρκετά καλή μόνωση το σπίτι (αν κλείσω σωστά το τζάκι) όποτε ο καυστήρας δουλεύει λιγότερο όταν έχω σταθερές θερμοκρασίες.

ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By pro
#687063 Εγώ παίζω στους 22. Να πω απλά ότι σε περιόδους με πολύ χαμηλές θερμοκρασίες και παγετό δεν κατεβάζεις ποτέ τη θερμοκρασία το βράδυ ή οποιαδήποτε άλλη ώρα. Πάντα σταθερή θερμοκρασία, όλο το 24ωρο.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#687064 22.6 C εκεί που είναι ο θερμοστάτης, πρακτικά σε κάποιες γωνιές του σπιτιού έχει 22C και νιώθουμε άνετα.
Παρατηρώ ότι όσο μεγαλώνει ο άνθρωπος ίσως θέλει μεγαλύτερη θερμοκρασία άνεσης.
Πριν μια 10ετία ήμουν εντάξει στους 21.

Το βράδυ το σβήνω εκτός από τις ημέρες του παγετού, και η θερμοκρασία πέφτει περίπου 1 βαθμό μέσα σε 8 ώρες.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#687065
ArrowsFA1 έγραψε:Το βράδυ το σβήνω εκτός από τις ημέρες του παγετού, και η θερμοκρασία πέφτει περίπου 1 βαθμό μέσα σε 8 ώρες.

Μόνο 1 βαθμό; Μάλλον σας ζεσταίνει ο από κάτω και ο από πάνω !! Ο δικός μου από πάνω ζούσε στην Γερμανία και ερχόταν 1 μήνα το καλοκαίρι. Τώρα που βγήκε στη σύνταξη και ζει μόνιμα εδώ βοηθάει έτσι ώστε να μη πέφτει η θερμοκρασία περισσότερο από 5 βαθμούς μετά την ...πρώτη ώρα :s_sarcastic .
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#687069
ArrowsFA1 έγραψε:Το βράδυ το σβήνω εκτός από τις ημέρες του παγετού, και η θερμοκρασία πέφτει περίπου 1 βαθμό μέσα σε 8 ώρες.


George_Prix έγραψε:btw μονο αυτες τις μερες που εχει πολυ κρυο ξυπναω το πρωι και γραφει 19 βαθμους μεσα στο σπιτι. Μεχρι πριν λιγο που δεν ειχε τοσο κρυο, κρατουσε θερμοκρασια και καθε πρωι εβλεπα απο 19.5 ως 20 βαθμους.


Aκριβως ετσι και σε μας. 1 με 1.5 βαθμο το πολυ επεφτε ολο το βραδυ η θερμοκρασια στο σπιτι. Μονο τις τελευταιες μερες με τα χοντρα τα κρυα πεφτει παραπανω.

Αυτο λογικα εχει να κανει και με το ποσο ζεστο ειναι το σπιτι γενικα (προσανατολισμος, οροφος και απωλειες απο κουφωματα κτλ). Εμεις ειμαστε πολυ τυχεροι. Εχουμε παντα το ζεστοτερο σπιτι και πληρωνουμε σταθερα τα λιγοτερα απο ολους. Και με το πετρελαιο παλιοτερα και με το αεριο τα τελευταια χρονια, ντρεπομαστε να δειξουμε τους λογαριασμους στους υπολοιπους της οικοδομης!!!
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#687074 Nαι, 1-1,5 βαθμό, άντε 1.8 στην παγωνιά.
Το σπίτι έχει όμως εξωτερική θερμομόνωση που είναι μεγάλη υπόθεση, και πάνω-κάτω αλλά και στη νότια πλευρά του, έχει άλλα θερμαινόμενα διαμερίσματα. Είναι εκτιθεμένο μόνο στη βόρεια πλευρά.
Καμία σχέση με σπίτια που είναι στον τελευταίο όροφο.

σε σπίτια φίλων μου που είναι ρετιρέ και χωρίς θερμομόνωση η διαφορά το βράδυ είναι πολύ μεγαλύτερη (όπως και στη