Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#678214 Συντήρηση έχει γίνει ποτε;

Ανοδιο έχεις αλλάξει;
Αντιψυκτικο έχεις προσθεσει;
Οι σωλήνες απο τον ηλιακο για όσο είναι ελευθερες είναι τυλιγμένες με αρμαφλεξ και αλουμινοταινια;

Δες αυτά για αρχή, γιατί ένας ηλιακός κρατάει ζεστό το νερό για ώρες πολλες αν δεν το καταναλώσεις και το ζεσταίνει σε 2-3 ώρες ηλιοφάνειας.

Τώρα αν αυτό που θες είναι να ανοίγεις την βρυση και να τρέχει αμέσως ζεστό νερό, μόνο με ατομικό λέβητα και ΖΝΧ.

Από το Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By edmond
#678219 Ταχυθερμοσίφωνας, δεν κρατάει απόθεμα ζνχ όπως ένα μποϊλερ, απλά ανοίγεις την βρύση και τρέχει ζνχ. Θέλει δική του ασφάλεια βέβαια καθότι 4kw.

Προσωπικά τον θερμοσίφωνα πάνω στο πατάρι τον έχω ξηλώσει τελείως απ' όταν μπήκε ο ηλιακός. Έτσι κι αλλιώς όταν δεν έχει ήλιο θ' ανάψω το ρεύμα αφενός, αφετέρου δεν θα ήθελα να έχω το ρίσκο να τρυπήσει κάποια στιγμή και να γίνει το πατάρι κώλος μαζί με όλα τα...προικιά που έχει μέσα.


Κάποια στιγμή μου είχε πεί ένας το εξής παράδοξο(;)
Είχε αναμμένο μόνιμα τον θερμοσίφωνα και πως ανοιγόκλεινε μόνος του(προφανώς :s_dunno ;;) από τον θερμοστάτη, έχοντας πρακτικά ανά πάσα ώρα ζνχ. Απλά είχε χαμηλώσει λίιιγο τον θερμοστάτη και thats it.
Πόσο μπορεί να στέκει αυτή η θεωρία; :hmmm: :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#678221 Έχω και εγώ ένα γνωστό με αυτή τη θεωρία και είχα και την ευκαιρία να το δοκιμάσω ο ίδιος κάποτε. Σε ένα σπίτι, όταν πρωτοβάλαμε το δοχείο ΖΝΧ ("μπόιλερ"), είχα τη δυνατότητα να τροφοδοτώ τον λέβητα πετρελαίου που θέρμανε το ΖΝΧ με ένα μπιτόνι diesel 5lt. Εκεί δοκίμασα και τα δύο συστήματα (άναμμα/σβήσιμο όποτε ήθελα ZNX vs. always on), και σε ορίζοντα 15 ημερών , η "always on" λογική ήταν πιο οικονομική. Αυτά σε δοχείο ΖΝΧ 160 λίτρων με θερμικές απώλειες 1,2 kWh/24h.

Δεν υπάρχει βέβαια εύκολη απάντηση γιατί όλα εξαρτώνται από την ποσότητα νερού που χρησιμοποιείται και τη συχνότητα της χρήσης, από τη θερμοκρασία του εισερχόμενου στο δοχείο ΖΝΧ κρύου νερού, από την ποιότητα της μόνωσης του δοχείου ΖΝΧ κλπ.

Q=m*c*Δθ όπου m η μάζα του νερού που θες να θερμάνεις, Δθ η διαφορά θερμοκρασίας που θες να πετύχεις, και c η ειδική θερμότητα του νερού (~4200 J/kg).....βάζεις κάτω τα σενάρια και βλέπεις....
Άβαταρ μέλους
By GTS
#678222
Νίκος Παππάς έγραψε:Συντήρηση έχει γίνει ποτε;

Ανοδιο έχεις αλλάξει;
Αντιψυκτικο έχεις προσθεσει;
Οι σωλήνες απο τον ηλιακο για όσο είναι ελευθερες είναι τυλιγμένες με αρμαφλεξ και αλουμινοταινια;

Δες αυτά για αρχή, γιατί ένας ηλιακός κρατάει ζεστό το νερό για ώρες πολλες αν δεν το καταναλώσεις και το ζεσταίνει σε 2-3 ώρες ηλιοφάνειας.

Τώρα αν αυτό που θες είναι να ανοίγεις την βρυση και να τρέχει αμέσως ζεστό νερό, μόνο με ατομικό λέβητα και ΖΝΧ.

Από το Redmi Note 8 Pro


Eχει διαρροη. Βασικα ο ηλιακος δεν νομιζω οτι δουλευει οπως λες. Κραταει το νερο ζεστο οσο εχει ηλιο αν δεν εχει ηλιο το νερο αναλογα με την εξωτερικη θερμοκρασια σε λιγη ή καμποση ωρα θα εχει την θερμοκασια του περιβαλλοντος. Σκεψου οταν εχει -2 στα βορεια το νερο παγωνει στις σωληνες αφου αυτες ειναι στην ταρατσα και δεν εχει καθολου νερο.

Επισης αν λειπεις σε ταξιδι πρεπει να τον καλυψεις αλλιως παθαινει ζημια. Ο δικος μου δεν ξερω αν επισκευαζεται. Και αν πρεπει να βρεις εργατες να στον επισκευασουν που δεν ειναι ευκολο.
Ναι πιθανον μονο με ατομικο καυστηρα ΦΑ να παιζει.

Σε αλλο παλιο διαμερισμα υπαρχει ενα μικρο θερμοσιφωνακι στην κουζινα κατω απο τον νεροχυτη. Δεν το εχω δοκιμασει να δω πως και αν δουλευει. Λογικα δεν θα εχει κατι απο το 1980 που μπηκε; Ισως να μην ειναι συνδεδεμενο πια.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#678223
edmond έγραψε:Ταχυθερμοσίφωνας, δεν κρατάει απόθεμα ζνχ όπως ένα μποϊλερ, απλά ανοίγεις την βρύση και τρέχει ζνχ. Θέλει δική του ασφάλεια βέβαια καθότι 4kw.

Προσωπικά τον θερμοσίφωνα πάνω στο πατάρι τον έχω ξηλώσει τελείως απ' όταν μπήκε ο ηλιακός. Έτσι κι αλλιώς όταν δεν έχει ήλιο θ' ανάψω το ρεύμα αφενός, αφετέρου δεν θα ήθελα να έχω το ρίσκο να τρυπήσει κάποια στιγμή και να γίνει το πατάρι κώλος μαζί με όλα τα...προικιά που έχει μέσα.


Κάποια στιγμή μου είχε πεί ένας το εξής παράδοξο(;)
Είχε αναμμένο μόνιμα τον θερμοσίφωνα και πως ανοιγόκλεινε μόνος του(προφανώς :s_dunno ;;) από τον θερμοστάτη, έχοντας πρακτικά ανά πάσα ώρα ζνχ. Απλά είχε χαμηλώσει λίιιγο τον θερμοστάτη και thats it.
Πόσο μπορεί να στέκει αυτή η θεωρία; :hmmm: :hmmm:


Να βγει ο θερμοσιφωνας ενας λογος ειναι. Εμεινε εκει απο το 1995 που μπηκε ο ηλιακος. Ελπιζω στην ανακαινιση να τον βγαλω. Πως βαζετε πραγματα στο παταρι; Ειναι σχεδον αδυνατο να τα πιασεις εκτος και μπεις μεσα σαν μωρο που αν εισαι πανω απο 1.70μ ειναι δυσκολο περα απο το πρεπει να εχεις σκαλα μεσα στο διαμερισμα για να σκαρφαλωσεις.
Άβαταρ μέλους
By glf
#678226 Κουβέντα να γίνεται, να τα γραφήματα από την κατανάλωση ΖΝΧ στο σπίτι.
Το νερό το ζεσταίνει η Α/Θ σε ενα εσωτερικό tank-in-tank, νομίζω 60 λίτρα είναι του ΖΝΧ.
Εικόνα
Εικόνα

Το πάνω είναι η θερμοκρασία ΖΝΧ και το κίτρινο είναι η θερμοκρασία που δίνει η Α/Θ για να τα ζεστάνει.

Όταν δεν κάνει ΖΝΧ μπορεί να ζεσταίνει την ενδοδαπεδια.
Και το δεύτερο γράφημα είναι η κατανάλωση ρεύματος.
Άμα τα συγκρίνουμε ταυτόχρονα, βγάζει ενδιαφέροντα συμπεράσματα.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#678232
edmond έγραψε:Ταχυθερμοσίφωνας, δεν κρατάει απόθεμα ζνχ όπως ένα μποϊλερ, απλά ανοίγεις την βρύση και τρέχει ζνχ. Θέλει δική του ασφάλεια βέβαια καθότι 4kw.

Προσωπικά τον θερμοσίφωνα πάνω στο πατάρι τον έχω ξηλώσει τελείως απ' όταν μπήκε ο ηλιακός. Έτσι κι αλλιώς όταν δεν έχει ήλιο θ' ανάψω το ρεύμα αφενός, αφετέρου δεν θα ήθελα να έχω το ρίσκο να τρυπήσει κάποια στιγμή και να γίνει το πατάρι κώλος μαζί με όλα τα...προικιά που έχει μέσα.


Κάποια στιγμή μου είχε πεί ένας το εξής παράδοξο(;)
Είχε αναμμένο μόνιμα τον θερμοσίφωνα και πως ανοιγόκλεινε μόνος του(προφανώς :s_dunno ;;) από τον θερμοστάτη, έχοντας πρακτικά ανά πάσα ώρα ζνχ. Απλά είχε χαμηλώσει λίιιγο τον θερμοστάτη και thats it.
Πόσο μπορεί να στέκει αυτή η θεωρία; :hmmm: :hmmm:

Η λογικη λεει οτι απαξ και ζεσταθει το νερο,ο θερμοστατης το κρατα σε σταθερη θερμοκρασια και ετσι γλυτωνεις την πολυ υψηλη καταναλωση οταν το νερο ειναι κρυο.
Γιατι στην αρχη καει 4000watt ενω οσο το νερο ζεστενεται μειωνονται.
Γνωστος μου το εκανε και δεν πληρωνε δεη.
Εγω δεν το κανω γιατι φοβαμαι .

Σε δωματιο στην επαρχια που δουλευα,ειχε ψηφιακο μετρητη και οχι ρολοι. :shifty:
Εκει ειδα κι εγω την διαφορα .


Για τον θερμοσιφωνα στο παταρι,υπαρχουν και υδραυλικοι.
Αλλα πρεπει να πληρωθουν.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#678239
GTS έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Συντήρηση έχει γίνει ποτε;

Ανοδιο έχεις αλλάξει;
Αντιψυκτικο έχεις προσθεσει;
Οι σωλήνες απο τον ηλιακο για όσο είναι ελευθερες είναι τυλιγμένες με αρμαφλεξ και αλουμινοταινια;

Δες αυτά για αρχή, γιατί ένας ηλιακός κρατάει ζεστό το νερό για ώρες πολλες αν δεν το καταναλώσεις και το ζεσταίνει σε 2-3 ώρες ηλιοφάνειας.

Τώρα αν αυτό που θες είναι να ανοίγεις την βρυση και να τρέχει αμέσως ζεστό νερό, μόνο με ατομικό λέβητα και ΖΝΧ.

Από το Redmi Note 8 Pro


Eχει διαρροη. Βασικα ο ηλιακος δεν νομιζω οτι δουλευει οπως λες. Κραταει το νερο ζεστο οσο εχει ηλιο αν δεν εχει ηλιο το νερο αναλογα με την εξωτερικη θερμοκρασια σε λιγη ή καμποση ωρα θα εχει την θερμοκασια του περιβαλλοντος. Σκεψου οταν εχει -2 στα βορεια το νερο παγωνει στις σωληνες αφου αυτες ειναι στην ταρατσα και δεν εχει καθολου νερο.

Επισης αν λειπεις σε ταξιδι πρεπει να τον καλυψεις αλλιως παθαινει ζημια. Ο δικος μου δεν ξερω αν επισκευαζεται. Και αν πρεπει να βρεις εργατες να στον επισκευασουν που δεν ειναι ευκολο.
Ναι πιθανον μονο με ατομικο καυστηρα ΦΑ να παιζει.

Σε αλλο παλιο διαμερισμα υπαρχει ενα μικρο θερμοσιφωνακι στην κουζινα κατω απο τον νεροχυτη. Δεν το εχω δοκιμασει να δω πως και αν δουλευει. Λογικα δεν θα εχει κατι απο το 1980 που μπηκε; Ισως να μην ειναι συνδεδεμενο πια.
Καταρχάς ο σωστά συντηρημενος ηλιακός κρατάει άνετα δυο μέρες το ζεστό νερό αν δεν το καταναλώσεις. Μπορεί να μην ζεματάει αλλά θα είναι ζεστό.
Ο δικός μου το κάνει και είναι 25+ ετών. Είναι ζήτημα αν τον ανάβω με ρευμα 30 μέρες τον χρόνο. Αρκουν 3 ώρες ήλιος για να ζεσταθεί το νερό καλά ακόμα και τον χειμώνα.

Κατά δεύτερον, δεν τον έχω καλύψει ποτε και το καλοκαίρι λείπω πάντα 20+ μέρες τον Αυγουστο.
Πάλι δεν επαθε κάτι.
Ούτε έχει παγωσει ποτε από τότε που φροντιζω να είναι σωστά μονωμενες οι εξωτερικές σωλήνες.
Μου είπαν όμως ότι οι καινούργιοι θέλουν κάλυψη όταν λείπεις γιατί έχουν πολλες λεπτές σωλήνες.

Στην θέση σου θα φώναζα υδραυλικό να τον δεί για να σου πει τι έχει και αν φτιάχνεται.

Από το Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#678249 επιβεβαιώνω και εγώ αυτά που λέει ο Νίκος
και εμένα ο ηλιακός είναι σε ταράτσα στην Πεντέλη απο το '05, δεν τον εχω σκεπάσει ποτε (αν και ειδα στο Leroy κάποιες κουβέρτες που υποτίθεται κάνουν για αυτο)
Βέβαια ανα 4-5χρονια αλλαζω και εγω την μόνωση των εξωτερικών σωληνων, η χρονική περίοδος εχει να κάνει και με την ποιότητα των υλίκων, φετος μου φαίνεται καλύτερα αυτά που εβαλα
Και φυσικα ενα σερβις ανα διετια, την τελευταία φορά που ηρθε ο υδραυλικός δεν υπηρχε ανοδιο και εβγαλε ενα κουβά αλατα

Πάντως, κατι παίζει με τον θερμοσίφωνα σου
Στις τωρινές θερμοκρασίες της Αθήνας, στον δικο μου ηλεκτρικό θερμοσίφωνα στο παταρι, εαν τον ανάψω ενα μισαωρο το πρωι, εχω ζεστο-χλιαρο νερο ολη την ημερα, για πιατα-χερια
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#678251 Εάν δεν έχει γίνει ποτέ σέρβις μπορεί να τρύπησε. Δες να φτιάχνεται αλλιώς αλλαγή. Καλύτερα νομίζω αντί να πας σε ηλεκτρικό ή ταχυθερμαντήρα. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By GTS
#678253
Geralt έγραψε:επιβεβαιώνω και εγώ αυτά που λέει ο Νίκος
και εμένα ο ηλιακός είναι σε ταράτσα στην Πεντέλη απο το '05, δεν τον εχω σκεπάσει ποτε (αν και ειδα στο Leroy κάποιες κουβέρτες που υποτίθεται κάνουν για αυτο)
Βέβαια ανα 4-5χρονια αλλαζω και εγω την μόνωση των εξωτερικών σωληνων, η χρονική περίοδος εχει να κάνει και με την ποιότητα των υλίκων, φετος μου φαίνεται καλύτερα αυτά που εβαλα
Και φυσικα ενα σερβις ανα διετια, την τελευταία φορά που ηρθε ο υδραυλικός δεν υπηρχε ανοδιο και εβγαλε ενα κουβά αλατα

Πάντως, κατι παίζει με τον θερμοσίφωνα σου
Στις τωρινές θερμοκρασίες της Αθήνας, στον δικο μου ηλεκτρικό θερμοσίφωνα στο παταρι, εαν τον ανάψω ενα μισαωρο το πρωι, εχω ζεστο-χλιαρο νερο ολη την ημερα, για πιατα-χερια


Το προβλημα με τον ηλιακο ειναι το δοχειο ειναι εξω οποτε δεν καταλαβαινω πως μπορει να κρατησει το νερο για 2 μερες ζεστο. Για 2 ωρες ισως. Εγω το αποκλειω παντως. Ας πουμε τωρα που ο ηλιος δυει στις 5μμ εχεις ζεστο νερο στις 2 το πρωι απο τον ηλιακο οταν η θερμοκρασια εξω ειναι 7 βαθμους;

Για τον θερμοσιφωνο που ειναι μεσα ναι αν το ζεστανεις λογικα θα κραταει ολη μερα εφοσων δεν το καταναλωσεις αλλα περα απο τον δικο μου δεν δουλευει σπανια να το ανοιγαμε χωρις να κανουμε μπανιο γιατι παιζει το οτι πιθανον να μην το καταναλωσεις οποτε καιει ρευμα χωρις λογο. Στον Καναδα που ειχαμε ηλεκτρικο μποιλερ συνεχως ανοιχτο 1. ηταν μεσα στο σπιτι που ηταν μονωμενο, 2. το κοστος του ρευματος ηταν πολυ χαμηλοτερο 3. ο τελικος λογαριασμος ηταν 2-3 φορες παραπανω απο Ελλαδα αφου η καταναλωση ηταν υψηλοτερη (σπιτι με θερμανση και ζεστο νερο με ηλεκτρικο εναντιον διαμερισματος στην Ελλαδα φυσικα).

Μου στελνεις σε ΠΜ το τηλεφωνο του υδραυλικου που χρησιμοποιησες για τον ηλιακο; Ειμαι Μαρουσι.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#678259
edmond έγραψε:Ταχυθερμοσίφωνας, δεν κρατάει απόθεμα ζνχ όπως ένα μποϊλερ, απλά ανοίγεις την βρύση και τρέχει ζνχ. Θέλει δική του ασφάλεια βέβαια καθότι 4kw.

Προσωπικά τον θερμοσίφωνα πάνω στο πατάρι τον έχω ξηλώσει τελείως απ' όταν μπήκε ο ηλιακός. Έτσι κι αλλιώς όταν δεν έχει ήλιο θ' ανάψω το ρεύμα αφενός, αφετέρου δεν θα ήθελα να έχω το ρίσκο να τρυπήσει κάποια στιγμή και να γίνει το πατάρι κώλος μαζί με όλα τα...προικιά που έχει μέσα.


Κάποια στιγμή μου είχε πεί ένας το εξής παράδοξο(;)
Είχε αναμμένο μόνιμα τον θερμοσίφωνα και πως ανοιγόκλεινε μόνος του(προφανώς :s_dunno ;;) από τον θερμοστάτη, έχοντας πρακτικά ανά πάσα ώρα ζνχ. Απλά είχε χαμηλώσει λίιιγο τον θερμοστάτη και thats it.
Πόσο μπορεί να στέκει αυτή η θεωρία; :hmmm: :hmmm:


Το έκαναν στο σπίτι παιδικού φίλου και έλεγε πως ήταν πιο οικονομικό... :hmmm:


GTS έγραψε:
Το προβλημα με τον ηλιακο ειναι το δοχειο ειναι εξω οποτε δεν καταλαβαινω πως μπορει να κρατησει το νερο για 2 μερες ζεστο. Για 2 ωρες ισως. Εγω το αποκλειω παντως. Ας πουμε τωρα που ο ηλιος δυει στις 5μμ εχεις ζεστο νερο στις 2 το πρωι απο τον ηλιακο οταν η θερμοκρασια εξω ειναι 7 βαθμους;


Στη Θεσσαλονίκη που είχαμε ηλιακό ακόμα και τον χειμώνα άνετα κρατούσε ζεστό νερό μέχρι την επόμενη μέρα το πρωί, αν είχε ήλιο την προηγούμενη. Και μιλάω για καυτό.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#678265 Έχετε δει ποτέ την μόνωση στο μπόιλερ του ηλιακού; Έχει αρκετά σεβαστό πάχος.
Εν ολίγοις, κρατά άνετα το ζεσταμένο νερό μέχρι την επομένη, μην πω και ολόκληρη την επόμενη ημέρα, αν δεν καταναλώσεις βέβαια.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#678266 Ένας ηλιακός διπλής ενέργειας στην Αθήνα, εγγυάται πως σχεδόν πάντα θα έχεις δωρεάν ζεστό νερό. Μόνον το χειμώνα και μόνον σε μέρες με πολλή συννεφιά, θα χρειαστεί ν'ανοίξεις την ηλεκτρική του αντίσταση. Άρα, κατά την γνώμη μου από την στιγμή που υπάρχει η εγκατάσταση στο σπίτι, και αν ο ηλιακός είναι παλιός και με πρόβλημα, η καλύτερη λύση είναι η αγορά καινούριου και η τοποθέτησή του από έναν υδραυλικό που με την ευκαιρία θα βγάλει και τον παλιό. Το μόνο πρόβλημα εδώ είναι αν ο παλιός ηλιακός είναι απλός και δεν έχει παροχή για ρεύμα. Αυτό σημαίνει πως θα χρειαστεί και ηλεκτρολόγος για να το περάσει και πιθανόν να μην είναι και εύκολο.
Ο ηλεκτρικός ταχυθερμαντήρας δεν ξέρω αν εγγυάται να μπορείς να κάνεις και μπάνιο, εννοώ συνήθως τους βάζουν για παροχή ΖΝΧ αλλά όχι για να τον δουλεύεις για 10-20 λεπτά διαρκώς. Το γράφω με επιφύλλαξη πάντως. Θεωρώ πως αν μπορούσε να δουλέψει έτσι, δεν θα υπήρχε λόγος να υπάρχουν ηλεκτρικοί θερμοσίφωνες...
Άβαταρ μέλους
By drdino
#678267 Υπάρχουν και ταχυθερμοσίφωνες για ντους.