Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By drdino
#678014 Ανάλογη με τα πόσα βαττ είναι.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#678015
Anonymous Founder έγραψε:Το καλοριφέρ λαδιού είναι ό,τι πιο κοντά σε κεντρική θέρμανση σε αίσθηση. Θα ήταν η επιλογή μου.
Πάντα με πολλή προσοχή αυτές οι συσκευές. Δεν τις αφήνουμε ποτέ πολλή ώρα στο μέγιστο, υπάρχει πολύ μεγάλος κίνδυνος πυρκαγιάς.

Απο που προκυπτει αυτο περι πυρκαγιας;
Εχουν θερμοστατη
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#678017 ο,τι παίρνεις πιστοποιημένο με CE και οχι κουμτελ , cum&tell, chinawarm κτλ, το βάζεις στην πρίζα και το ξεχνάς.

Και ναι, αν πεις ότι το δουλεύεις στο φουλ, μπορεί να σου κάψει π.χ. 2000 watt επί 12ώρες τη μέρα (σε μια δυνατή ρύθμιση που θα δουλεύει 3 λεπτά κ θα κάθεται 3 λεπτά* και θα κάνει ένα δωμάτιο φούρνο 25-26 βαθμούς) είναι 24 kwh τη μέρα.

Αυτό επί 60 μέρες που υπολογίζεται η μισή "ΔΕΗ" (είτε έναντι είτε εκκαθαριστική) είναι κάπου 1440 kwh μόνο για το σώμα. που μαζί με τις λοιπές καταναλώσεις σε φέρνουν σε τρελές χρεώσεις...

Όταν η μικρή μου, ήταν μικρότερη και δεν εβγαινε εκτός δωματίου, ειχα θερμοπομπό που σε μια ρύμιση των 1000watt έκαιγε 1 λεπτό και καθόταν 3. (απλά Ελληνικά, 1η σκάλα από τις 2 και το θερμοστάτη στο 2/6). Το δωμάτιο ήταν στους 20-21 βαθμούς χωρίς τρελή κατανάλωση. Ήταν μια επιβάρυνση 8kWh τη μέρα. Υπολογίσιμη στο λογαριασμό του ρεύματος, αλλά όχι το υπέρμετρη.

* αυτό έχει να κάνει και κυρίως με το μέγεθος του δωματίου. Αν προσπαθεί μια λαδιού ηλεκτρική να ζεστάνει μια σαλοκουζίνα 40 τετραγωνικά, θα τη ρυθμίσεις στο φουλ και ... θα καίει σχεδόν συνέχεια...
Άβαταρ μέλους
By GTS
#678093 Καλοριφέρ λαδιού έχω στο σπίτι στο βουνό και άνετα μπορεί να ζεστάνει ένα δωμάτιο όμως δεν θα το αφήσω για πολύ αλλά για λίγη ώρα πριν κοιμηθώ.


< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#678103 Μου θυμίζει τα παιδικά χρόνια στο εξοχικό που δεν είχαμε ακόμα καλοριφέρ στα δωμάτια :inlove:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#678131
italakias έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Το καλοριφέρ λαδιού είναι ό,τι πιο κοντά σε κεντρική θέρμανση σε αίσθηση. Θα ήταν η επιλογή μου.
Πάντα με πολλή προσοχή αυτές οι συσκευές. Δεν τις αφήνουμε ποτέ πολλή ώρα στο μέγιστο, υπάρχει πολύ μεγάλος κίνδυνος πυρκαγιάς.

Απο που προκυπτει αυτο περι πυρκαγιας;
Εχουν θερμοστατη

Επειδή διαβάζει κόσμος και καλό είναι να μην αφήνονται κάτι τέτοια αναπάντητα...
Ο θερμοστάτης, ΑΝ είναι σωστά ρυθμισμένος, τότε προστατεύει το ίδιο το θερμαντικό σώμα. Άρα, ΑΝ το κάνει σωστά, το σώμα είναι ασφαλές και το ίδιο το σώμα δεν θα πάθει τίποτε.
Ο θερμοστάτης όμως αγνοεί τι υπάρχει πίσω από το καλώδιο, δηλαδή από την πρίζα και μέχρι τον πίνακα. Για την ακρίβεια, για να το έχεις συνεχώς σε λειτουργία, καμία πρίζα δεν μπορεί να το αντέξει επ' άπειρον, στην ουσία θα σου ψήσει σιγά σιγά την μόνωση του καλωδίου, γιατί μπορεί μια πρίζα ν'αντέξει 10Α ή και 16Α, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως θ'αντέχει το καλώδιο για πάντα αν τραβάς 2000W έστω και με διακοπές (γιατί χοντρικά 2000/230= 8,7A).

Επομένως, τέτοια θερμαντικά σώματα δεν τα βάζουμε ποτέ μόνιμα στο μέγιστο για πολλή ώρα και δεν βασιζόμαστε στον θερμοστάτη για να μας προστατέψει. Το καλώδιο κινδυνεύει να ψηθεί και να πάρει φωτιά η μόνωσή του, η φωτιά να φτάσει στον πίνακα και κατόπιν στο σπίτι. Και κανένα ρελέ προστασίας δεν θα σε σώσει σε αυτή την περίπτωση, φωτιά θα πάρεις εγγυημένα.
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#678136 Κατσε ρε High, μας σκιαζεις τωρα
τι εννοας "πολυ ωρα"?

Γενικα πιστευω οτι τετοιες λυσεις (θερμοπομποι, καλοριφερ λαδιου) ειναι για να σπαει το κρυο, οχι ως κυριως μεσο θερμανσης
Εγω εχω ψωνισει ενα της Kerosun, που εχει και χρονοδιακοπτη και το βαζω στο δωματιο του μικρου να σπαει το κρυο το πρωινο, το θετω να ανοιγει στις 5.00 να δουλευει πχ μεχρι τις 7.30 που ξυπναει
1-2 σκαλα δεν κανει σχεδον τιποτα, μονο στην τριτη σου δινει αισθητη ζεστασια

ειναι και μεγαλουτσικο το δωματιο
αλλα ναι σιγουρα πχ σε σαλόνι δεν νομιζω να κανει δουλεια
Άβαταρ μέλους
By nickthetrib
#678150
Geralt έγραψε:Κατσε ρε High, μας σκιαζεις τωρα
τι εννοας "πολυ ωρα"?

Γενικα πιστευω οτι τετοιες λυσεις (θερμοπομποι, καλοριφερ λαδιου) ειναι για να σπαει το κρυο, οχι ως κυριως μεσο θερμανσης
Εγω εχω ψωνισει ενα της Kerosun, που εχει και χρονοδιακοπτη και το βαζω στο δωματιο του μικρου να σπαει το κρυο το πρωινο, το θετω να ανοιγει στις 5.00 να δουλευει πχ μεχρι τις 7.30 που ξυπναει
1-2 σκαλα δεν κανει σχεδον τιποτα, μονο στην τριτη σου δινει αισθητη ζεστασια

ειναι και μεγαλουτσικο το δωματιο
αλλα ναι σιγουρα πχ σε σαλόνι δεν νομιζω να κανει δουλεια


Όταν λέμε πολλή ωρα εννοούμε 8-12 ωρες κλπ, οποτε εσύ με το 1-2 ώρες και μαλιστα όχι στο μαξ, δεν έχεις κανένα θέμα.
Η αποψή σου για αυτού του τυπου τα θερμαντικά σωματα είναι σωστή
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#678153 Ακριβώς. 2 ώρες ακόμη και στο max δεν είναι πρόβλημα. Αρκεί μετά ν'αφήνεις το καλώδιο να πάρει "ανάσα" και να μην το αφήνεις ανοιχτό σε χαμηλή θερμοκρασία.
Άβαταρ μέλους
By Morx
#678185 Επισης, ο θερμοστατης με διμεταλλικο ελασμα ή οτι σκατα εχει, ανοιγει και κλεινει κυκλωμα.
ΕΑΝ για το Χ/Ψ λογο σκαλωσει και δεν κανει καλη επαφη, δημιουργειται σπινθηρισμος και τοπικα πολυ μεγαλη θερμοκρασια.
Αυτο μπορει να ξεκινησει φωτια... ειδικα αν η συσκευή ειναι αγνη κινεζια με υλικα που αναφλεγονται ακομα και αν τα κοιταξεις.
Ποιοτικοι διακοπτες, ειναι απο πορσελανη. Τα ποιοτικα καλωδια, ειναι απο υλικο που δεν αναφλεγεται ή βραδυκαυστο ελαχιστοποιωντας τον κινδυνο να καψει οτι υπαρχει γυρω του μεχρι εν τελει να γινει καρβουνο.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#678203 Kαμμια ιδεα πως μπορω να εχω ζεστο νερο μονιμα για ελαφρυ χρηση (πχ πλενω τα χερια μου αλλα και μπανιο οταν ο ηλιακος δεν εχει ζεστανει ακομα ). Το διαμερισμα ειχε θερμοσιφωνο για το μπανιο (μεγαλο σε διαστασεις) και αναμονη για ηλιακο. Μπηκε ο ηλιακος και το θερμοσιφωνο εμενε στο παταρι χωρις να χρησιμοποιειται. Ο ηλιακος δεν δουλευει πια αλλα το θεμα ειναι να υπαρχει ζεστο νερο χωρις να εχεις την αναγκη του ηλιου.

Προφανως το κλασσικο θερμοσιφωνο που περιμενεις 30 λεπτα να ζεστανει το νερο δεν κανει.

Δεν εχω επιλογη για ατομικο καυστηρα ΦΑ γιατι ειναι κεντρικος στην πολυκατοικια και δεν με ενδιαφερει να κανω τετοιες αλλαγες.

Στην ανακαινιση του διαμερισματος σκεφτομουν να ριξω το ενδιαμεσο ταβανι στο μπανιο (οπου βρισκεται ενα θερμοσιφωνο που δεν χρησιμοποιειται) αλλα τωρα καποιος μου ειπε οτι ειναι χρησιμο για να βαλεις διαφορες ηλεκτρολογικες συσκευες οποτε σκεφτομαι μηπως αλαζοντας καπως τα υδραυλικα να αποκτησω ζεστο νερο με μικρο κοστος και αξιοπιστια (να μην δηλαδη κινδινευω με ηλεκτροπληξιες κλπ).
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#678207 υπαρχουν κατι πολυ μικρα μποιλερακια για τετοια χρηση,αλλα δεν ξερω πως τα λενε.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#678208 Μάλλον λες για ηλεκτρικό ταχυθερμαντήρα. Δεν είναι τόσο απλό όμως, γιατί χρειάζεται πολύ ισχύ για να δουλέψει.
Καλύτερη λύση είναι ένας ηλιακός διπλής ενέργειας, να έχει και αντίσταση δηλαδή, οπότε να καταργήσει τον θερμοσίφωνα εντός του σπιτιού.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#678210
Anonymous Founder έγραψε:
italakias έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Το καλοριφέρ λαδιού είναι ό,τι πιο κοντά σε κεντρική θέρμανση σε αίσθηση. Θα ήταν η επιλογή μου.
Πάντα με πολλή προσοχή αυτές οι συσκευές. Δεν τις αφήνουμε ποτέ πολλή ώρα στο μέγιστο, υπάρχει πολύ μεγάλος κίνδυνος πυρκαγιάς.

Απο που προκυπτει αυτο περι πυρκαγιας;
Εχουν θερμοστατη

Επειδή διαβάζει κόσμος και καλό είναι να μην αφήνονται κάτι τέτοια αναπάντητα...
Ο θερμοστάτης, ΑΝ είναι σωστά ρυθμισμένος, τότε προστατεύει το ίδιο το θερμαντικό σώμα. Άρα, ΑΝ το κάνει σωστά, το σώμα είναι ασφαλές και το ίδιο το σώμα δεν θα πάθει τίποτε.
Ο θερμοστάτης όμως αγνοεί τι υπάρχει πίσω από το καλώδιο, δηλαδή από την πρίζα και μέχρι τον πίνακα. Για την ακρίβεια, για να το έχεις συνεχώς σε λειτουργία, καμία πρίζα δεν μπορεί να το αντέξει επ' άπειρον, στην ουσία θα σου ψήσει σιγά σιγά την μόνωση του καλωδίου, γιατί μπορεί μια πρίζα ν'αντέξει 10Α ή και 16Α, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως θ'αντέχει το καλώδιο για πάντα αν τραβάς 2000W έστω και με διακοπές (γιατί χοντρικά 2000/230= 8,7A).

Επομένως, τέτοια θερμαντικά σώματα δεν τα βάζουμε ποτέ μόνιμα στο μέγιστο για πολλή ώρα και δεν βασιζόμαστε στον θερμοστάτη για να μας προστατέψει. Το καλώδιο κινδυνεύει να ψηθεί και να πάρει φωτιά η μόνωσή του, η φωτιά να φτάσει στον πίνακα και κατόπιν στο σπίτι. Και κανένα ρελέ προστασίας δεν θα σε σώσει σε αυτή την περίπτωση, φωτιά θα πάρεις εγγυημένα.


Moυ εχει τυχει. Ειχα το καλοριφερ λαδιου ολο το βραδυ να δουλευει και το φις ελιωσε στην πριζα, το ειδα το πρωι νομιζω και το εκλεισα αμεσως.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#678212
Anonymous Founder έγραψε:Μάλλον λες για ηλεκτρικό ταχυθερμαντήρα. Δεν είναι τόσο απλό όμως, γιατί χρειάζεται πολύ ισχύ για να δουλέψει.
Καλύτερη λύση είναι ένας ηλιακός διπλής ενέργειας, να έχει και αντίσταση δηλαδή, οπότε να καταργήσει τον θερμοσίφωνα εντός του σπιτιού.


Αυτον τον ηλιακο εχω αλλα θελει να περιμενεις να ζεστανει το νερο οποτε δεν μου κανει. Προφανως δεν μπορεις να εχεις την αντισταση συνεχως ανοιχτη γιατι ειναι εξω στο κρυο η δεξαμενη και θελεις απεριοριστη ενεργεια για να θερμανεις νερο.

Ξερει καποιος ποια ειναι η διαρκεια ζωης ενος τυπικου ηλιακου; Δηλ θελουν αλλαγμα καθε 20 χρονια πχ.

Στο εξωτερικο ειτε ειχαμε ηλεκτρικο boiler που δουλευε συνεχως φανταζομαι με θερμοστατη ειτε νερο απο ατομικο καυστηρα ΦΑ που δουλευε on demand.