Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#818115 αυτο με τις δεξαμενες,το εχω δει και σε Κρητη και Χιο.
Μηπως εχει να κανει και με χαμηλη πιεση δικτιου? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#818149
dimviii έγραψε:αυτο με τις δεξαμενες,το εχω δει και σε Κρητη και Χιο.
Μηπως εχει να κανει και με χαμηλη πιεση δικτιου? :hmmm:

Ναι, γεμάτη και κακάσχημη είναι η Κρήτη με αυτά.
Οι διακοπές είναι στο πρόγραμμα.και σε ανύποπτο χρόνο. Δεν υπάρχει κατοικία χωρίς αποθήκευση νερού. Στις βρύσες μας τραβάμε από τις δεξαμενές, κι αυτές συμπληρώνουν από το δίκτυο.
Πολλοί τις έχουν στα υπόγεια, οπότε θες μοτέρ για τους πάνω ορόφους. Με μια διακοπή ρεύματος την έκατσες. Αν η δεξαμενή είναι πάνω γλιτώνεις τις διακοπές νερού όταν κόβεται το ρεύμα.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#818152 Τη στέρνα την γεμίζουμε με βρόχινο, γιατί είναι καλό για πλύσιμο, εχουμε πιεστικό σύστημα για το σπίτι και τα πάνελ ηλιακού θερμοσίφωνα στην κεραμοσκεπη. Διακοπές ρεύματος πλέον δεν γινονται γιατί είναι διασυνδεδεμενο το νησί.

.
Άβαταρ μέλους
By Δημ.Φυλακτος
#818162
dimviii έγραψε:αυτο με τις δεξαμενες,το εχω δει και σε Κρητη και Χιο.


και Σαντορινη.
Άβαταρ μέλους
By rafi
#818241
skous έγραψε:Ερώτηση: εν ετη 2023, απαγορεύεται η εγκατασταση λεβητα πετρελαιου; Η ακομα παίζει;


< >
Δεν υπάρχει νομοθεσία που το απαγορεύει αλλά αν πρόκειται για νέα οικοδομή, η μελέτη δεν πιάνει τα στάνταρ της ενεργειακής απόδοσης με τίποτα αν μελετηθεί με λέβητα πετρελαίου.

.
Άβαταρ μέλους
By Δημ.Φυλακτος
#818270
skous έγραψε:Ερώτηση: εν ετη 2023, απαγορεύεται η εγκατασταση λεβητα πετρελαιου; Η ακομα παίζει;


https://www.greenenergy-fagogenis.gr/yp ... %83%CE%B7/

Για επαρχια που δεν υπαρχει φυσικο αεριο γιατι οχι;
Άβαταρ μέλους
By skous
#818289 Για εκτος αστικου ιστού ενδιαφέρομαι, όπου δεν υπάρχει (ουτε θα υπάρξει ΦΑ), και παλια οικοδομη….

Ξαναμετρώντας τα, το εγχείρημα για αντλία θερμότητας μου βγαίνει πολύ ακριβό εαν αναλογιστώ οτι θα υπάρχει κατά τους 5-6 χειμερινους μήνες (ας πουμε 180 μέρες) κατοίκηση της τάξεως των 40 ημερών….

A/C δεν με καλυπτουν έτσι όπως θέλω


< >
Άβαταρ μέλους
By skous
#818296 Δεν θέλω με την καμία να έχω φιαλες/δεξαμενή υγραερίου….
Ψυχολογικό; Ίσως….
Μονο για το bbq εχω, και εκει πάλι το φοβάμαι :)


< >
Άβαταρ μέλους
By Δημ.Φυλακτος
#818312
skous έγραψε:Για εκτος αστικου ιστού ενδιαφέρομαι, όπου δεν υπάρχει (ουτε θα υπάρξει ΦΑ), και παλια οικοδομη….

Ξαναμετρώντας τα, το εγχείρημα για αντλία θερμότητας μου βγαίνει πολύ ακριβό εαν αναλογιστώ οτι θα υπάρχει κατά τους 5-6 χειμερινους μήνες (ας πουμε 180 μέρες) κατοίκηση της τάξεως των 40 ημερών….


Τοτε σομπα (πετρελαιου ή ξυλοσομπα) και επικουρικα τζακι.
Εαν ειναι επαρχια και παλιο σπιτι μην περιμενεις να ''καιγεσαι'' αλλα θα την βγαλεις σε στυλ χειμερινες διακοπες.

Εχουμε στο πατρικο πετρελαιο, αλλαγη λεβητα κλπ μετα απο 35 χρονια σχεδον (πολλα τα λεφτα) και στο σαλονι τζακι.
Άβαταρ μέλους
By skous
#818317 Μπά όχι δεν ψήνομαι με την καμία με σόμπα, άσε που είναι διπατο και δεν βολεύει.
Θέλω μια θέρμανση γλυκιά, που θα την ανοίγω 1 μέρα πρίν απομακρυνσμένα, και θα ζεσταίνει το σπίτι κανονικά (20ετίας είναι, και σύντομα με θερμοπρόσοψη)
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#818321 Λέβητας πετρελαίου ή δεξαμενή υγραερίου (είτε υπέργεια είτε υπόγεια). Η πρώτη λύση γνωστή, η δεύτερη, αν γίνει σωστή εγκατάσταση δεν έχεις να φοβηθεις τίποτα, ειδικά αν βάλεις δεξαμενή υγραερίου και όχι να αλλάζεις μόνος μπουκαλες, δε θα έχεις θεμα.