Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By melos86
#631085 Μετρητες υπαρχουν αρκετοι αλλα δεν ξερω κατα ποσο μπορεις να βασιστεις στην ακριβεια τους! Της PIUSI ο Κ24 ειναι σιγουρα πολυ ποιοτικοτερος απο τους αλλους οι οποιοι ειναι κλονοι αλλα ειναι σαφως και ακριβοτερος! Μετραει και ροη (λιτρα/ωρα) και συνολικη ποσοτητα, ενω η μπαταρια τους κραταει αρκετα χρονια ωστε να μην εχεις τον νου σου!

https://www.amazon.co.uk/s?k=k24+flow&ref=nb_sb_noss_2
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#631104 Morx μ'έστειλες :lol:

Το ζήτημα είναι να βγάλω τα λίτρα που κάηκαν για να υπολογιστούν τα κοινόχρηστα (ανέλαβα διαχ.). Η δεξαμενή είναι πλαστική χωρίς γωνίες και το να μετράω με το μάτι είναι να κλαίνε και οι ρέγγες.

Μπορώ να βρω με κάποιο τρόπο ή πράξη τα λίτρα που έχουν καεί βάσει των καταναλωθέντων θερμίδων; Βλέπω κάτι τύπους εδώ
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#631108 Με έναν πρόχειρο τρόπο μπορείς να μετρήσεις ως εξής:
βάλε ένα σπαστο ξύλινο μέτρο ως τον πυθμένα και μέτρα το ύψος από τον πυθμένα ως το στόμιο πλήρωσης.
Διαίρεσε την ονομαστική χωρητικότητα με το ύψος.
Έτσι θα ξέρεις ότι κατά μέσο όρο, κάθε εκατοστό αντιστοιχεί σε Χ λίτρα.
Φυσικά, στην πραγματικότητα, αν η δεξαμενή έχει περίεργο σχήμα, κάθε εκατοστό στάθμης δεν θα είναι ίδιο με το προηγούμενο. Όμως σε βάθος χρόνου, σε ένα πλήρες γέμισμα δηλαδή, ο υπολογισμός είναι σωστός.
Έχω εφαρμόσει το σύστημα σε τέτοια δεξαμενή και είναι αρκούντως ακριβές:
https://www.thermocity.gr/index.php?rou ... stprice.gr

ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΑ
βρες τεχνικά χαρακτηριστικά του καυστήρα σου και δες τι ποσότητα καυσίμου καίει ανά ώρα. Είναι μια σταθερή τιμή συνήθως. L/h ή GPH.
Μετράς με κάποιον τρόπο πόσες ώρες δουλεύει (δηλαδή να έχει φλόγα ο καυστήρας, όχι απλά να δουλεύει ο κυκλοφορητής), και υπολογίζεις αναλόγως. (ή τουλάχιστον μετράς τα λεπτά συνεχούς λειτουργίας σε ένα διάστημα 1-2 ωρών)
Βάσει θερμιδομέτρησης δεν μπορείς να ξέρεις πόσα λίτρα κάηκαν γιατί είναι πολλά στο παιχνίδι, αλλά μπορείς φυσικά να ξέρεις πόσο συνεισέφερε ο καθένας σε όσα κάηκαν, με πολύ καλύτερο τρόπο απ' ό,τι με ωρομέτρηση.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#631113 Πλήρες γέμισμα δε νομίζω να γίνει ποτέ. Με το μάτι υπολογίζω 60-100 λίτρα. 85 θερμίδες έχουν καεί, ταιριάζει νομίζω σαν αντιστοιχία
Άβαταρ μέλους
By melos86
#631120
ArrowsFA1 έγραψε:Με έναν πρόχειρο τρόπο μπορείς να μετρήσεις ως εξής:
βάλε ένα σπαστο ξύλινο μέτρο ως τον πυθμένα και μέτρα το ύψος από τον πυθμένα ως το στόμιο πλήρωσης.
Διαίρεσε την ονομαστική χωρητικότητα με το ύψος.
Έτσι θα ξέρεις ότι κατά μέσο όρο, κάθε εκατοστό αντιστοιχεί σε Χ λίτρα.
Φυσικά, στην πραγματικότητα, αν η δεξαμενή έχει περίεργο σχήμα, κάθε εκατοστό στάθμης δεν θα είναι ίδιο με το προηγούμενο. Όμως σε βάθος χρόνου, σε ένα πλήρες γέμισμα δηλαδή, ο υπολογισμός είναι σωστός.
Έχω εφαρμόσει το σύστημα σε τέτοια δεξαμενή και είναι αρκούντως ακριβές:
https://www.thermocity.gr/index.php?rou ... stprice.gr

Παραειναι προχειρος ο συγκεκριμενος υπολογισμος για δεξαμενη που δεν ειναι τετραγωνη η ορθογωνια!
Στην συγκεκριμενη κυλινδρικη δεξαμενη που παρεθεσες ας πουμε (και υποθετοντας οτι ειναι τελειος κυλινδρος),
το πρωτο εκατοστο υψους αντιστοιχει σε 2 λιτρα καυσιμου
ενω στην μεση της το ενα εκατοστο σε 13 λιτρα καυσιμου!

Αν δεν ειναι ογκομετρημενη η δεξαμενη στις κυλινδρικες και ειδικα αυτες που εχουν θολους στις στρογγυλες επιφανειες ειναι σχεδον απιθανο να υπολογισεις σωστα ογκο.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#631275 Οπότε αντί για ψηφιακό μετρητή κατανάλωσης μήπως είναι καλύτερα να γίνει αντικατάσταση δεξαμενής με κάποια τετραγωνισμένη μη πλαστική;
Άβαταρ μέλους
By otso
#631277
Dimitris_P έγραψε:Πλήρες γέμισμα δε νομίζω να γίνει ποτέ. Με το μάτι υπολογίζω 60-100 λίτρα. 85 θερμίδες έχουν καεί, ταιριάζει νομίζω σαν αντιστοιχία


Miας και δεν παιρνει πολλα λιτρα , παιρνει εναν 20λιτρο κουβα και ριχνει νερο μεσα , κανει σημαδι καθε φορα , αφου την τιγκαρει αφαιρει το νερο και ε βουαλα θα εχει μια τελεια δεξαμενη.
πρωτα μαλλον να αφαιρεσει οτι πετρελαιο εχει μεσα.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#631465 Προσπαθώ να βγάλω μόνος μου τα κοινόχρηστα από την εφαρμογή e-apps για να έχω και μια 2η άποψη
Ζητάει όμως συντελεστές ei και fi για τη θέρμανση και το znx (boiler)
Κώδικας: Επιλογή όλωνEi & Fi: Συντελεστές θέρμανσης του κάθε διαμερίσματος σύμφωνα με την μελέτη θέρμανσης του μηχανολόγου μηχανικού.

Πιο συγκεκριμένα:
Ei: Συντελεστής Επιβάρυνσης Ιδιοκτησίας
Fi: Συντελεστής Παραμένουσας Επιφάνειας


Πού τα βρίσκω αυτά;
Εγώ έχω την κάτοψη θέρμανσης ορόφου που βγάζει τα watt ανά δωμάτιο (λέει Α: 22-600/800 1797 Watt, δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό) και την έκθεση ετήσιας κατανάλωσης ενέργειας ανά τελική χρήση του επιθεωρητή ενέργειας που αναφέρει τη συνεισφορά στο ενεργειακό ισοζύγιο του κτιρίου και την ετήσια κατανάλωση πρωτογενούς ενέργειας ανά τελική χρήση kwh/m².
Βάζω κάτι απ'αυτά ή είναι κάτι άλλο ;
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#631539 Σε εμας η μελέτη θέρμανσης του μηχανικού περιλαμβάνεται στον κανονισμό της πολυκατοικίας και εκεί αναφέρονται ανα διαμέρισμα αυτά που θέλεις.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#631540 Τον βρήκα τελικά τον πίνακα, αλλά δεν με βοήθησε ιδιαίτερα.
Στο καταστατικό αναφέρονται τα χιλιοστά ανά διαμέρισμα για θέρμανση/ασανσέρ/κοινόχρηστα
Σε διάφορα παραδείγματα που είδα όμως, πχ http://www.toktirio.gr/main/ypologismos ... hermansis/ , ζητούνται οι ώρες θέρμανσης (που δεν τις έχω, μόνο τις θερμίδες, και το ποσό πετρελαίου που κάηκε, που κι αυτό δεν το έχω στα σίγουρα αλλά στο περίπου). Δεν θέλω όμως το περίπου, αλλά συγκεκριμένα πράγματα.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#631569 Υπερβολικός τρόπος να το βρεις έτσι. Άλλωστε ο πίνακας που φτιάχνουν βασίζεται σε αυτά που ψάχνεις. Εάν βέβαια αλλάξει κάποιος τα σώματα είναι θέμα, αλλά σιγά μην στο πει. Τα χιλιοστά είναι ο τρόπος που χρεώνουμε δεκαετίες. Για αυτό και αναφέρονται στον κανονισμό του κτηρίου.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#636020 Πήρα προσφορά για σταθερή τιμή στο αέριο σήμερα και έχω κάψει εκτός από αέριο αρκετά εγκεφαλικά κύτταρα.

Υπόσχονται για 2 χρόνια μια τελική τιμή προμήθειας 0,021 ευρώ ανά kWh ενώ οι τιμές από τον Μάρτιο του 2019 (0,030) βαίνουν καθοδικά έως τη σημερινή που είναι στα 0,018. Τον Δεκέμβρη μόνο είχαμε ένα ανέβασμα στα 0,028.

Τιμές εδώ:
https://www.zenith.gr/timologiaki-politiki-paradeigmata/

Προσωπικά δεν πιστεύω ότι αυτές οι χαμηλές τιμές στα προϊόντα ενέργειας θα παραμείνουν για πολύ, νομίζω ότι μόλις φύγει η βραχυχρόνια οικονομική επίδραση του κορονοϊού, θα πάρουν σιγά-σιγά την ανηφόρα.

Με τη δεδομένη χρονική περίοδο που ξεκινάει η προσφορά (2 ετών - Απρίλης 2020) μιλάμε για 2 χειμώνες με λοκαρισμένη την τιμή στα 0,021.

Γνώμες;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#636118 Ψάξε με προσοχή τους όρους. Μήπως έχει κάποιον όρο για την τιμή του πετρελαίου ή κάτι τέτοιο. Στο ρεύμα, οι πάροχοι έχουν το αντίστοιχο που το λένε οριακή τιμή συστήματος. Όπως και να 'χει, αν είναι όπως τα λένε, είναι εξαιρετική τιμή. Αλλά ξαναλέω, επειδή δεν τους εμπιστεύομαι καθόλου όλους αυτούς, προσοχή σε περίεργους όρους. Γιατί είναι και πολύ μεγάλο το ρίσκο για να το αναλάβουν...
Η τιμή είναι με κάποιο πάγιο στο λογαριασμό μήπως ή όχι;
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#636134 Ναι, όπως και χωρίς αυτή τη σταθερή τιμή (τώρα 4,5 ευρώ ---> 5 ευρώ με το προτεινόμενο πακέτο). Ναι, καλή ιδέα να ρωτήσω και να τσεκάρω και στο συμβόλαιο αν περιλαμβάνεται τέτοιος όρος.