Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#575222 Τι μάρκα η Α/Θ; Ευχαριστημένος από την λειτουργία της (γιατί θεωρητικά στο κλίμα της Κοζάνης θα τρώει τα ζόρια της...).
Άβαταρ μέλους
By glf
#575401 Clivet μαρκα, μοντέλο Gaia.
Γενικά είναι καλή φάση με καθαρό υπόγειο και λογικά έξοδα.
Φέτος ίσως κάνω και κέλυφος και μετά θα αντέχει και στα πολλά κρύα το σπίτι.
Αν πάει έξω στους -5 ανάβω και τζάκι το βράδυ για να βοηθήσω την αντλία μη δουλεύει στο τέρμα.
Πάντως και στα -15 και -19 που έγραψε το θερμόμετρο, η αντλία δούλευε.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#575404 Ξέρεις αν έχει αντίσταση ;
Αν με τόσο μεγάλες διάφορες θερμοκρασίας τη θεωρείς οικονομική σκέψου τι γίνεται σε πιο γλυκά κλίματα
Άβαταρ μέλους
By glf
#575407 Δεν έχω αντιστάσεις. Βέβαια με το νυχτερινό τιμολόγιο δε θα πείραζε και τόσο.
Έτσι κι αλλιώς στους -10 η απόδοση cop πάει στο 2 και ίσως και πιο κατω.
Τι 2, τι 1 (στο νυχτερινό)
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#575434
Dimitris_P έγραψε:Εντάξει μην τον κρεμάσουμε κιόλας. Μπορεί να μην φάνηκε η |λογοκρισία| εκείνη τη στιγμή που το δοκίμασε. Είχα κι εγώ αντίστοιχο θέμα που νόμιζα ότι ήταν χαλασμένο και τελικά ήταν θέμα σύνδεσης.
Οχι αγαπητέ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΚΡΕΜΑΣΟΥΜΕ ! :rtfm:
Όταν πήγα στην τελευταία τεχνική εταιρίια-μαγαζί -κατάστημα κλπ , να περιγράψω το πρόβλημα, μου είπαν :
<<Αν είσαι τυχερός, μία περίπτωση και η πλέον συνήθης είναι η ΚΑΚΗ-ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΙΚΗ σύνδεση των σωλήνων πάνω στην έσω ή έξω μονάδα.
Οι 7 στους 10 συνδέσεις τεχνικών αποτυγχάνουν, διότι είτε βιάζονται να πάνε στον επόμενο πελάτη είτε δεν έχουν υπομονή-χρόνο-διάθεση να κάνουν δουλειά ΑΚΡΙΒΕΙΑΣ, με αποτέλεσμα κακοανοιγμένη πατούρα- κακοσφιγμένα ρακόρ κλπ. Με πιέσεις απείρων bars που δουλεύουν, το παραμικρό λάθος θα σκάσει κάποια στιγμή.>>
Μου είχε κάνει εντύπωση το ποσοστό κακοτεχνιών και το θεώρησα υπερβολικό , όμως .... αποδείχτηκε γεγονός. :s_mad
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#575435 Αυτό έλειπε να μην μπορείς να κάνεις σωστά μια σύνδεση για καλοριφέρ :dizzy: :dizzy: Σιγά τη συνδεσμολογία και τις υψηλές πιέσεις :lol:

Μπορείς να του εξηγήσεις ότι αν 7/10 αποτυγχάνουν μπορείς να του πληρώσεις μόνο τα 3/10 και την εξόφληση όταν το δικό του επιτύχει :lol:

Έχουμε πει πολλές φορές ότι στη χειροποίητη εργασία είναι πιθανές (ως ένα βαθμό, άκου 7/10 :dizzy: ) οι αστοχίες. Αυτό που έχει σημασία είναι η πρόθεση να διορθώσει το λάθος :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#575437 Αν είναι καλός ο μάστορας μπορείς να την πεις και χειροποιητικη εργασία.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#575439 Χαλάρωσε λίγο :) Δεν είναι μόνο ανθρώπινο λάθος, αλλά και αστοχία υλικού. Από την στιγμή που δεν διακυβεύεται ανθρώπινη ζωή δεν υπάρχει λόγος να παίρνεις κεφάλια. Εδώ χαλάνε οι μερτσεντέ να'ουμ :shifty:
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#575749 Παρακαλώ Μια εκτίμηση για Εγκατάσταση ενός καναλάτου 18000κ ενός απλού 9000btu τοίχου. Ιδιαιτερότητες.

Οι εξ. μονάδες θα τοποθετηθούν στην ταράτσα από πάνω, με κουβάλημα από το μπαλκόνι κ τραβηγμα από πάνω.

Θα ανοίξουν τρύπες σε 4 τοίχους κ θα τρέξουν αεραγωγοί μέσα σε υπάρχουσες γυψοσανιδες, κ 2 ανοίγματα σε γυψοσανίδα, με λίγο ζόρι, αλλά όχι κάτι εξωφρενικό.3 αεραγωγοι κ ένας απαγωγή. Τα έχουν δει πολλοί μαστορες ..

Το καναλατο θα μπει σε αποθήκη_ πλυσταριο στο ταβάνι, με λίγο ξυσιμο να φύγει λίγο σοβας για να κουμπώσουν οι σωλήνες. Ο ειδικός το θεωρεί πιο εύκολο από το να μπει στη κόντρα.

Το 9αρι απλή τοποθέτηση στον τοίχο. Οι χαλκοσωλήνες θα τρέξουν γύρω από υπάρχουσα γυψοσανίδα με δύο τρυπηματα σε αυτήν. Υπολογίζω έξτρα 5_6 μέτρα σωλήνες.. μέσα στο σπίτι συν να φτάσει ταράτσα...


Κ μια ερώτηση σε κάποιο σημείο που θα θέλω να βάλω σε καναλακι τους σωλήνες που θα φεύγουν από την εσωτερική μονάδα, τι διάμετρο Θ έχουν περίπου αυτοί, δηλαδή τι διαστάσεις για το κανάλι να ψάχνω?

Θέλω να πληρώσω να γίνει καλή δουλειά, αλλά όχι να μου βάλουν χέρι. Εκτίμηση της παραπάνω εγκατάστασης. Για τις μονάδες υπολογίζω 1500€.

Ευχαριστώ
Στο περίπου τα υλικά που ζήτησε Εικόνα

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#576254 Dekouk αν θυμάμαι καλά μετά από τα 3 μέτρα (βεβαια εξαρταται και απο την μοναδα) η αποδοση πέφτει λόγω αποστάσεως. Οπότε λίγο προσοχή, σίγουρα για "μπάλωμα" θα συμπληρώσουν ψυκτικό ρευστό λόγω των παραπάνω μέτρων.
Μπορεί και να λανθάνω αλλά δεν νομίζω :hmmm: να έχει αλλάξει κάτι
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#576281
Thomas_C200K έγραψε:Dekouk αν θυμάμαι καλά μετά από τα 3 μέτρα (βεβαια εξαρταται και απο την μοναδα) η αποδοση πέφτει λόγω αποστάσεως. Οπότε λίγο προσοχή, σίγουρα για "μπάλωμα" θα συμπληρώσουν ψυκτικό ρευστό λόγω των παραπάνω μέτρων.
Μπορεί και να λανθάνω αλλά δεν νομίζω :hmmm: να έχει αλλάξει κάτι
Στο manual είδα μέχρι 15 m απόσταση κ 5 m υψομετρικά. Δεν γράφει για μείωση απόδοσης. Αλλά λογικά θα καίει παραπάνω... Δηλαδή θα πέφτει ο βαθμός απόδοσης φαντάζομαι..

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Joyrider
#577621
Thomas_C200K έγραψε:Καλησπέρα κύριοι, οι γονείς πολύ καλού φίλου θέλουν να βάλουν ΦΑ αυτόνομη θέρμανση σε διαμέρισμα στην Ηλιούπολη. Έχετε τεχνικούς να προτείνεται? Δέχομαι και πμ για να τα μεταβιβάσω και να μην θεωρηθεί και διαφήμιση.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Κι εγώ ενδιαφέρομαι για Θεσσαλονίκη παίδες, αν υπάρχουν προτάσεις ευπρόσδεκτες
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#585268 Ποιον wi-fi θερμοστάτη προτείνουμε; Nest ή κάποιον άλλον; Έμφαση περισσότερο σε αξιοπιστία και σταθερότητα σύνδεσης με το δίκτυο και λιγότερο σε δυνατότητες.

< >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#598349 Το πρόβλημα είναι ότι με off τον controller (1η φωτογραφία, το panel δεξιά) και τον θερμοστάτη πολύ χαμηλά (2η φωτογραφία), το heating δεν σβήνει παρά μόνο αν κλείσω τον γενικό διακόπτη του καυστήρα (1η φωτογραφία, αριστερά).
Η 3η φωτογραφία είναι του boiler και η 4η των εξαρτημάτων κάτω από το boiler.
Κάτι ανάλογο είχε συμβεί ξανά στο παρελθόν και τότε ο τεχνίτης που ήρθε απλά γύρισε αριστερά-δεξιά κάποια βαλβίδα (στην 4η φωτογραφία), η οποία μας είπε ότι είχε κολλήσει.
Επειδή το 100ρικο που είχε πάρει είχε αποδειχθεί πολύ κερατιάτικο, έχουμε καμία ιδέα;ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By edmond
#598353 Στο παρελθόν που αναφέρεις, είχε κολλήσει ο κυκλοφορητής(το πράσινο WILO). Με ενα απλό ελαφρύ κοπάνημα -λίγο ακραία η λύση της χειροκίνητης "επανέναρξης" αλλά συμβαίνει- ο κυκλοφορητής ξεκινά πάλι. Νομίζω οτι είναι άσχετο με το τωρινό θέμα το οποίο-χωρίς να είμαι υδραυλικός- μάλλον είναι κάποιος θερμοστάτης επαφής.
Ας πουν και οι σοφότεροι.