Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#850156 Αυτό είναι το εύκολο, σκέφτομαι και την υπέργεια δεξαμενή βέβαια και να τη "μαντρωσω" για τα σκυλιά, θα δείξει. Από βδομάδα θα φωνάξω θερμοϋδραυλικό να μου πει τιμές και τι χρειάζεται να κάνουμε.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#861600 στο ίδιο προς ενοικίαση διαμέρισμα με δεδομένα τα χαρακτηριστικά κατανάλωσης (οροφος, μόνωση κλπ) προτιμάμε από άποψη οικονομίας μια
αντλία θερμότητας ή λέβητα πετρελαίου?
το κόστος λίτρου ή kwh στο μέλλον είναι κομμάτι απρόβλεπτο αλλά πείτε πως είναι να διαλέξετε μεταξύ των 2 επιλογών
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#861601 Προφανώς καλύτερη λύση η αντλία θερμότητας, αλλά για εκμετάλλευση δεν ξέρω πόσα περισσότερα περιμένεις να πάρεις από το ενοίκιο ώστε να αποσβέσεις την επένδυση.

Φυσικό αέριο δεν έχετε στην περιοχή;
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#861616 Για μενα δεν εχει μεγαλη διαφορα απο ποιανου τη μερια το βλεπουμε... Το θεμα ειναι κατα ποσο περισσευουν τα χρηματα για την προκειμενη επενδυση και κατα ποσο εχει υπομονη ο ιδιοκτητης ωστε να επελθει καποτε η δεδομενη αποσβεση του συγκεκριμενου εξοδου.

Και για νοικιασμα να το εχεις, αν εξηγησεις στον αλλον (και του κοβει το μυαλο να καταλαβει) πως εχουν τα πραγματα και οτι τα προσεχη χρονια θα πληρωνει τα μισα λεφτα (τυχαιο νουμερο) σε λογαριασμους, θα καταλαβει οτι το συγκεκριμενο σπιτι αξιζει λιγο υψηλοτερο ενοικιο εφοσον στην τελικη θα εχει οικονομικο οφελος σε βαθος χρονου.

Εμενα παντως αν μου λεγανε οτι για 2 σπιτια με ιδια σπεκς (χωρους, περιοχη, θεα κτλ) στο ενα εχει πετρελαιο με κλασσικα θερμαντικα σωματα και κλιματιστικα για την ψυξη και στο αλλο εχει αντλια θερμοτητας με fan coils και ενδοδαπεδια θερμανση, με χαρα θα πληρωνα μεγαλυτερο ενοικιο για το τουμπανο-σπιτι :s_yes
Άβαταρ μέλους
By skous
#861646 Ε μα γιαυτο λέω.
Ο ενοικιαστής πάντα θα θεωρει καλυτερη την αντλία θεωρω.

Τώρα τι συμφέρει τον ιδιοκτήτη, είναι άλλο θέμα.

Εγώ σε υπάρχον κτίσμα αντικατέστησα τον παλιο λέβητα πετρελαίου με νέο πετρελαίου συμπυκνώσεως. Το κόστος ήταν στο 1/5 + για την αντλία θα έπρεπε να φάω εξωτερικό χώρο γιατί δεν τοποθετούνται σε υπόγεια.

Btw δεν σταματησαν να πουλιουνται καυστήρες πετρελαίου;;


< >
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#861647 Ετσι ξέρω και εγώ.

Το κόστος για ΑΘ πάντως είναι σημαντικό.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#861648
skous έγραψε:Ε μα γιαυτο λέω.
Ο ενοικιαστής πάντα θα θεωρει καλυτερη την αντλία θεωρω.

Τώρα τι συμφέρει τον ιδιοκτήτη, είναι άλλο θέμα.

Εγώ σε υπάρχον κτίσμα αντικατέστησα τον παλιο λέβητα πετρελαίου με νέο πετρελαίου συμπυκνώσεως. Το κόστος ήταν στο 1/5 + για την αντλία θα έπρεπε να φάω εξωτερικό χώρο γιατί δεν τοποθετούνται σε υπόγεια.

Btw δεν σταματησαν να πουλιουνται καυστήρες πετρελαίου;;


< >
Μια χαρα τοποθετούνται σε υπόγεια εκτος και αν λείπει κάποια επιπλέον πληροφορία από την πρόταση.
Άβαταρ μέλους
By skous
#861704
mirage έγραψε:
skous έγραψε:Ε μα γιαυτο λέω.
Ο ενοικιαστής πάντα θα θεωρει καλυτερη την αντλία θεωρω.

Τώρα τι συμφέρει τον ιδιοκτήτη, είναι άλλο θέμα.

Εγώ σε υπάρχον κτίσμα αντικατέστησα τον παλιο λέβητα πετρελαίου με νέο πετρελαίου συμπυκνώσεως. Το κόστος ήταν στο 1/5 + για την αντλία θα έπρεπε να φάω εξωτερικό χώρο γιατί δεν τοποθετούνται σε υπόγεια.

Btw δεν σταματησαν να πουλιουνται καυστήρες πετρελαίου;;


< >
Μια χαρα τοποθετούνται σε υπόγεια εκτος και αν λείπει κάποια επιπλέον πληροφορία από την πρόταση.

Χμμμμμ όντως;
Ρωτώντας διάφορους εγκαταστάτες, όλοι μου έλεγαν οτι σε υπόγειο δεν βάζεις γιατι πρέπει να ειναι ανοιχτός ο χώρος για να γίνεται σωστά η εναλλαγή θερμότητας. Μιλάω για υπόγειο λεβητοστάσιο με 1 ανοιγμα στυλ 1x1


< >
Άβαταρ μέλους
By GTS
#861707
skous έγραψε:Ε μα γιαυτο λέω.
Ο ενοικιαστής πάντα θα θεωρει καλυτερη την αντλία θεωρω.

Τώρα τι συμφέρει τον ιδιοκτήτη, είναι άλλο θέμα.

Εγώ σε υπάρχον κτίσμα αντικατέστησα τον παλιο λέβητα πετρελαίου με νέο πετρελαίου συμπυκνώσεως. Το κόστος ήταν στο 1/5 + για την αντλία θα έπρεπε να φάω εξωτερικό χώρο γιατί δεν τοποθετούνται σε υπόγεια.

Btw δεν σταματησαν να πουλιουνται καυστήρες πετρελαίου;;


< >
Κόστος; Δεξαμενή η ίδια φανταζομαι;


< >
Άβαταρ μέλους
By skous
#861715 Δεξαμενη δεν υπήρχε λόγος να αλλάξει.
Περίπου 4 πήγε, λέβητας, καμινάδα και οι κατάλληλες συνδέσεις για τα νερά κλπ (ουσιαστικά οι παλιές ξαναχρησιμοποιήθηκαν).
Αλλά ήταν Buderus, σε άλλες μάρκες είναι αισθητά πιο κάτω.


< >
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#862046
pro έγραψε:Για τοποθέτηση οικιακού κλιματιστικού στη Θεσσαλονίκη, έχουμε καμιά πρόταση;
Έχουμε. Περιοχή;