Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#458871 Τι αντιψυκτικό ρε παίδες στο λέβητα αερίου?
Οσοι λέβητες είναι εκ κατασκευής εξωτ. χώρου, έχουν σύστημα προστασίας παγετού, κάνοντας έναυση-λειτουργία μόλις εντοπίσει θερμοκρασία κοντά στο μηδέν.
Δεν καταλαβαίνω τι ψάχνετε! :hmmm:
Όσοι είστε σε περιοχές που πιάνουν 10-15 ημέρες το χρόνο κάτω απο μηδέν (συνήθως νύχτα), αφήστε για εκείνες τις νύχτες τη θέρμανση ανοιχτή για όλο το 24ωρο. Καλύτερα να πληρώσετε 30-40€ αέριο επιπλέον , απ΄ότι αν "προσέχατε" τη χρήση θέρμανσης εκείνων των ημερών, παρά την επισκευή που εχει πολλαπλάσιο κόστος και "φασαρία".
Και βέβαια, για το ΖΝΧ αφήστε την κάθε βρύση που παρέχει ζεστό νερό να τρέχει σαν τρίχα όλο το βράδυ που δεν κινείται κανείς σπίτι , οπότε το κύκλωμα ΖΝΧ να μην προλαβαίνει να παγώσει, μιάς και μπορεί να μην ξέρετε απο που περνάνε και να είναι εκτεθειμένες-κακομονωμένες οι σωληνώσεις. Την ημέρα κάποιες φορές θα χρησιμοποιηθεί το ΖΝΧ, ούτως ή άλλως.

Εδώ αυτά τα κάνω εγώ στην Αθήνα τις 3-4 ημέρες σύνολο του χρονου που πιάνει μηδέν-2, εσείς οι βόρειοι .... απορώ! :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By dstou
#458894 Το εσωτερικό σύστημα προστασίας κατά του παγετού, προστατεύει μόνο το εσωτερικό του λέβητα. Σε μια τυπική εγκατάσταση υπάρχουν πολλά ξεχωριστά κυκλώματα : της θέρμανσης, του ζεστού νερού χρήσης, του κρύου νερού βρύσης, των συμπυκνωμάτων, και το εσωτερικό. Δεν μπορεί να μπει αντιψυκτικό σε όλα.
Αν υπάρχει ΣΟΒΑΡΟ πρόβλημα παγετού καλό είναι να αποφεύγονται οι εξωτερικές εγκαταστάσεις λεβήτων και σωλήνων, ή να λαμβάνονται εκτεταμένα μέτρα προστασίας τους, κάποιες φορές πολύπλοκα.
Υπάρχουν και λύσεις του ποδαριού μεν, αποτελεσματικές δε, όπως αυτό της τριχοειδούς ροής στις σωλήνες νερού ύδρευσης.
Άβαταρ μέλους
By teddx
#459674 Στην θεσσαλονικη εχω τι εντυπωση με αυτα που εχω ακουσει οτι εστω και μεχρι προτινος απαγορευονταν η εκτατασταση του λεβητα σε εσωτερικο χωρο. Οποτε στο 99,9% το περπτωσεων η μονη λυση ειναι το μπαλκονι. Και νομιζω οτι και αυτοι οι λεβητες για εξωτερικο χωρο δεν εχουν καποια μονωση οποτε το ιδιο θεμα. Η μονη λυση ειναι η μονωση. Το καλοκαιρι εκανα ιδιοκατασκευη ενα κουβουκλιο με μονωση απο πετροβαμβακα ολες τις πλευρες (πανω, κατω, πλαινα, προσοψη) και στις σωληνες εβαλα και μια δευτερη μονωση απο πανω. Θα δείξει αν επιασε τοπο ο κοπος και τα εξοδα.
Προβλημα παντως ειχαν γενικα τα σπιτια που ειχαν καλη μονωση και λειτουργουσε για λιγη ωρα η θερμανση. Οσοι μενανε σε παλιες οικοδομες που εχουν μεγαλες απωλεις λογω απουσιας θερμομονωσης τους σωσανε. Ο συντηρητης μου εφερα πριν κανα διμηνο για την ετήσια συντηρηση που ειπε οτι πολλοι λεβητες που την σκαπουλαραν περυσι φετος με τη συντητηση ειδε αρκετούς να εχουν ψιλοθεματακια λογω του ζορισματος που εφαξαν απο το περσινο χειμωνα.
Ειχα βαλει τον λεβητα να λειτουργει συνεχως αλλα εφτανε γρηγορα τη θερμοκρασια και λογω της θερμομονωσης αργουσε να πεσει η θερμοκρασια για να ξαναξεκινησει. Βασικα δεν σκεφτηκα να εχω καμμια πορτα ανοικτη για πεφτει η θερμοκρασια, βασικα δεν γινοταν να απουσιαζουμε απο το σπιτι και να εχουμε τις πορτες ανοιχτες.
Αν ξανασυμβει το ιδιο σκηνικο με περυσι νομιζω η καλυτερη λυση θα ειναι να μειωθει η θερμοκρασια που ζεσταίνει το νερο των καλοριφερ απο τους 70 στους 50 ωστε να δουλευει συνεχεια. Νομιζω οτι κατι τετοιο κάνουν και οι συμπυκνωσης, ο κουνιδος μου ελεγε οτι σε αυτον δουλευε ολη την ημερα ο λεβητας και με το ζορι ειχαν μεσα 21βαθμους και δεν εφτανε καν του 22 που θελανε.

< Smart ultra >
Άβαταρ μέλους
By dstou
#459742 Βασικά στη Θεσ/νίκη τα πρώτα χρόνια του αερίου έγινε το ακριβώς αντίθετο από αυτό που γράφεις. Ενώ οι λέβητες που μπήκαν ήταν για εσ. εγκατάσταση, αυτοί έμπαιναν εξωτερικά, γιατί ο κοζμάκης δεν τον ήθελε μέσα, τον φοβόταν. Τα ξένα εργοστάσια που έρχονταν και έβλεπαν τι γινόταν, τράβαγαν τα μαλλιά τους (και φωτογραφίες επίσης).
Ο κανονισμός εγκαταστάσεων που ίσχυε παλιά δεν απαγόρευε την εσωτερική εγκατάσταση, την ενθάρρυνε κιόλας.
Κάτι άλλο, μόνωση δεν σημαίνει ότι δεν θα παγώσει το νερό στους σωλήνες. Σημαίνει ότι θα αργήσει να παγώσει σε σχέση με τις αμόνωτες, ή τις ελλιπώς μονωμένες.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#459772 Ο απλός κόσμος φοβάται ότι με το λέβητα μέσα, θα ανατιναχτεί. Νομίζει ότι βάζει φιάλη υγραερίου μέσα.
Άβαταρ μέλους
By teddx
#460421
dstou έγραψε:Βασικά στη Θεσ/νίκη τα πρώτα χρόνια του αερίου έγινε το ακριβώς αντίθετο από αυτό που γράφεις. Ενώ οι λέβητες που μπήκαν ήταν για εσ. εγκατάσταση, αυτοί έμπαιναν εξωτερικά, γιατί ο κοζμάκης δεν τον ήθελε μέσα, τον φοβόταν. Τα ξένα εργοστάσια που έρχονταν και έβλεπαν τι γινόταν, τράβαγαν τα μαλλιά τους (και φωτογραφίες επίσης).
Ο κανονισμός εγκαταστάσεων που ίσχυε παλιά δεν απαγόρευε την εσωτερική εγκατάσταση, την ενθάρρυνε κιόλας.
Κάτι άλλο, μόνωση δεν σημαίνει ότι δεν θα παγώσει το νερό στους σωλήνες. Σημαίνει ότι θα αργήσει να παγώσει σε σχέση με τις αμόνωτες, ή τις ελλιπώς μονωμένες.
Που παραξαλουθουσα μεσω ραδιοφωνο το θεμα με της ζημιες στους λέβητες ειχανε βγεί πολλοι που λεγανε οτι ενω θελανε η εγκατασταση να ςσωτερικα δεν τους το επετρεπαν οι ελεγκτες της εταιριας φυσικου αεριο.
Η εγκατασταση κυριως επιλεγεται γιατι ειναι πιο ευκολη και πιο οικονομικη. Επισης επειδη κατα στο σχεδιασμο δεν υπαρχει προβλεψη για φυσικο αεριο η εγκατασταση εσωτερθκα απαιτει και πολλα σκαψιματα , και το κοστος ανεβαινει. Επισης δεσμευει και καποιο χωρο οπου σου κακοφαινεται αν πχ θα πρεπει να ξηλωσεις κάποιο ντουλαπι για να βαλεις τον λέβητα. Σιγουρα καποιος κοσμος το φοβαται απο θεμα ασφαλειας αλλα κυριως αλλοι είναι οι λογοι που επιλεγεί η πλειοψηφια την εξωτερικη εγκαυασταση. Και σε εμενα που τα ραφια μου φτανουν με χιλια ζορια δυσκολα θα το σκεφτομουν να τον εχω μεσα...βεβαι μετα τα πςρσιλα ολα ειναι υπο συζητηση... Αλλα και παλι να τρυπας παγκους, πλακακια, κτλπ δεν ειναι το ευκολότερο.
Ναι το ξεεω για την μονωση αυτο που λες αλλα ειπα μιας ειχα χρονο και φασαριες να την βελτιωσω να μην παγωνει ευκολα

< Smart ultra >
Άβαταρ μέλους
By dstou
#460425 Ωραία, πάρε μια άλλη περίπτωση. Νέα οικοδομή, για την οποία έχεις μελέτη εγκεκριμένη από την πολεοδομία για εσωτερικό λεβητοστάσιο. Έχεις προβλέψει και το χώρο και τις διελεύσεις των σωληνώσεων και τον εξαερισμό του και τα ντουλάπια και τα πάντα.
Θα έρθει η εταιρεία και θα σε υποχρεώσει να βάλεις την κούτα εξωτερικά και να τρυπάς τοίχους και προσόψεις?
Μήπως οι χώροι που ήθελαν να βάλουν εσωτερικά τον λέβητα ήταν ακατάλληλοι, π.χ. κάτω από κλιμακοστάσια ή μέσα σε αυτά, ή σε μη αεριζόμενους χώρους?
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#460437 Έχοντας δοκιμάσει αρκετές μορφές θέρμανσης , η ενδοδαπεδια μπορώ να πω οτι ειναι η πιο «απολαυστική» , χωρίς να ξέρω αν ειναι συμφέρουσα, αποδοτική η οτι άλλο .
Αυτό το περπατάω και πατάνε οι πατούσες μου σε κάτι ζεστό, ειδικά στο μπάνιο , ειναι απολαυστικό, σε κάθε βήμα :-)
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#460460 @dstou
Σε εγκατάσταση ΦΑ, επιτρέπεται η τοποθέτηση των μετρητών ΦΑ ή και οι διελεύσεις σωλήνων παροχής , κοντά σε μετρητές ΔΕΗ (προφανώς μη εφαπτόμενοι - α) , ακόμα κι αν υπάρχει διαχωριστικό τοιχίο-κουτί ? :hmmm:
Εαν πρέπει να είναι μακρυά, σε πόση ελάχιστη απόσταση?

Απορία και για όποιον άλλο έχει γνώση - εμπειρία ΣΑΦΗ για το θέμα (οχι μου είπε ο ξάδελφος, αλλά ΤΟ ΕΒΑΛΑ --> ΞΕΡΩ :rtfm: ).
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#460462 επιτρέπεται από ποιον;
Αυτό πρέπει να ξεκαθαρίσεις πρώτα.
Το νόμο;
Την πολεοδομία; Και ποια υπηρεσία/άτομο αυτής;
Τον εγκαταστάτη;
:s_bye

edit
Α! Και μιλάς για μονοκατοικία/έναν ιδιοκτήτη, ή πολυκατοικία/συνιδιοκτησία;
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#460474 :oops: Σωστά!
Εδώ να κάνω διευκρίνηση : Τον τελευταίο λόγο τον έχει η ΔΕΠΑ και οι ελεγκτές της και δε νομίζω να κάνω λάθος. Αυτοί θα .... "γυρίσουν" το κλειδί! :lol:
Απο αυτούς λοιπόν ερωτώ: πως και υπο ποιές προυποθέσεις θα "περάσει" η εγκατάσταση της περίπτωσης που ανέφερα και θα δοθεί παροχή.
Επίσης : Δεν επηρεάζεται η απάντηση για την ερώτησή μου απο την περίπτωση μονοκατοικίας -πολυκατοικίας.
Το ερώτημα αφορά σε καθορισμένη απόσταση ασφαλείας μετρητών ΔΕΗ-μετρητών ΦΑ. Εϊτε ένας -δύο, είτε 8-10 κλπ.
Υποθέτω πως σε νέα κτιριακή οικοκατασκευή, το "πακέτο" ΔΕΗ-ΦΑ" θεωρούμε ότι έχει σχεδιαστεί και εξασφαλισθεί η έγκρι'ση του εξ΄αρχής.
Για μετέπειτα εγκατάσταση ΦΑ σε υφιστάμενο κτίριο αναφέρομαι.
Δεν ξέρω αν βοήθησα.......... :oops:
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#460476 από ΔΕΠΑ -> στα @@ τους. Αυτοί σκάβουν και κολώνες 7όροφων κτηρίων για να βάλουν τους μετρητές :dizzy:

dimitrisB έγραψε:Επίσης : Δεν επηρεάζεται η απάντηση για την ερώτησή μου απο την περίπτωση μονοκατοικίας -πολυκατοικίας.

χαρ χαρ χαρ
Νομίζεις. Η μία περίπτωση (μονοκατοικία) κατά το νέο νόμο δεν χρειάζεται άδεια από κανέναν :dizzy: , και το αναγνωρίζει και η πολεοδομία.
Κάτι που δεν είναι ακριβώς σαφές από το νόμο για την συνιδιοκτησία, αλλά και δεν το δέχεται και η πολεοδομία ούτως ή άλλως.

Γενικά με το ΦΑ και τους τελευταίους νόμους και την πολεοδομία τμ. έκδοσης αδειών αλλά και τμ. ελέγχου είναι :s_gamer :s_gamer
Κι εκεί μπαίνει και η ΔΕΠΑ που έχει άλλη θεώρηση για το τι δικαιούται και τι δεν δικαιούται, και γενικά.... ΕΛΛΑΔΑΡΑ

Κράτος βγάζει νόμο μπουρδέλο
Πολεοδομία στις άδειες αναγνωρίζει τα δικά της
Πολεοδομία σοτν έλεγχο αναγνωρίζει διαφορετικά
Εγκαταστάτης ορίζει άλλα.

Ε Λ Λ Α Δ Α Ρ Α :metalo:
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#460481 Στις τελευταίες σειρές, είσαι στο νόημα :thumbsup: αλλά και το μήνυμα που θέλω να περάσω! :lol:
Ασε να δοθούν τυχόν απαντήσεις και βλέπουμε.
Πάντα σχολιάζω και ενημερώνω, με βάση εμπειρίες και γεγονότα , διότι ... το τι λένε οι "κανονισμοί" --->
(πως το ΄γραψες? ) χαρ,χαρ,χαρ.

Ξαναλέω πάντως : Αν δεν συμφωνήσει ο ελεγκτής για να γυρίσει το κλειδί, @@ αέριο θα αποκτήσεις! Δεν πα να΄ χες σχεδιάσει (γιατί έτσι ήξερε) ο ηλ. μηχ-μηχ. που έκανε τη μελέτη! .
(Προσοχή: Ουδόλως υπονοώ "εξαγορά" ελεγκτή, θεωρώ -και είδα- ότι για μικρολεπτομέρειες δεν "αντιδρούν", μόνο συμβουλεύουν!)

:s_bye