Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By edmond
#533759 Μόνο εγώ είμαι υπέρ του ηλιακού;
Σύμφωνοι, 700-800€ για καλή ποιότητα ΜΑΖΙ με εγκατάσταση και ξεχνάς. Αν τα βάλεις σε δόσεις ακόμα καλύτερα. Εγώ τον έχω ήδη 8 χρόνια και το μόνο που κάνω είναι να τσεκάρω once in a year την στάθμη του παραφλού. Εγκατάσταση με πλαστικούς σωλήνες(πολυστρωματικούς) και δεν σπάνε με τίποτα.
Άνετα 300-320/365 τσάμπα ζνχ και απο τις υπόλοιπες, οι 20 να περιμένω μισή ώρα με το ρεύμα επειδή θα είναι τέρμα μπούζι και τα ρέστα με κανα τέταρτο(στο ρεύμα). Και επειδή είναι 3πλής, απο λέβητα φεύγει σερπατίνα και βοηθά στα πολλά κρύα.
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#533779
edmond έγραψε:Μόνο εγώ είμαι υπέρ του ηλιακού;
Σύμφωνοι, 700-800€ για καλή ποιότητα ΜΑΖΙ με εγκατάσταση και ξεχνάς. Αν τα βάλεις σε δόσεις ακόμα καλύτερα. Εγώ τον έχω ήδη 8 χρόνια και το μόνο που κάνω είναι να τσεκάρω once in a year την στάθμη του παραφλού. Εγκατάσταση με πλαστικούς σωλήνες(πολυστρωματικούς) και δεν σπάνε με τίποτα.
Άνετα 300-320/365 τσάμπα ζνχ και απο τις υπόλοιπες, οι 20 να περιμένω μισή ώρα με το ρεύμα επειδή θα είναι τέρμα μπούζι και τα ρέστα με κανα τέταρτο(στο ρεύμα). Και επειδή είναι 3πλής, απο λέβητα φεύγει σερπατίνα και βοηθά στα πολλά κρύα.
Αν έχεις όμως φυσικό αέριο αλλάζει η κατάσταση. Πάγιο από το Μάιο θα μου έρθει Σεπτέμβρη όπως είπε κ ο Μάρκος πιο πάνω κάνα 30-40€ μαζί με το bbq που είναι αεριο κ αυτό... Αν έχεις πετρέλαιο ή ρεύμα είναι αλλιώς..

< Note >
Άβαταρ μέλους
By edmond
#533797 Πολλές οι παράμετροι δεν αντιλέγω.
Το πάγιο του φα είναι γύρω στα 10€ ή όχι(κάπου εκεί το θυμάμαι).
Άβαταρ μέλους
By dimik
#543591 Έχω αρχίσει να συλλέγω προσφορές. Πήρα μια η οποία είχε Mitsubishi Electric, Daikin, Toshiba από το ακριβό προς το φτηνό με διαφορά περί τα 500 ευρώ το πιο φτηνό από το ακριβότερο για 6 AC συνολικά. (24αρι, 18αρι, 12αρι, 3x9αρια)
Περιμένω να μου στείλουν και κωδικούς μοντέλων γιατί μου έστειλαν μόνο αποδόσεις.

Κλίνω όμως προς Mitsubishi Heavy σειρά SRK-ZSX για τα οποία περιμένω τιμή αλλά μάλλον θα είναι κοντά σε στις υπόλοιπες.
Έχει κανείς άποψη για τα συγκεκριμένα; Διαβάζω άριστες εντυπώσεις στα ιντερνετς.

Επίσης πόσο σκόπιμο θα ήταν να επιμείνω σε AC με WiFi για να αποφύγω να έμπλεξω τα AC με τον υπόλοιπο αυτοματισμό;

Τα AC θα είναι η μοναδικη μέθοδος ψύξης/θέρμανσης για αυτό και ψάχνω μόνο κορυφαίες εταιρίες και μοντέλα.


< >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#547315 Daikin

DAIKIN FTXF25A/RXF25A 9000BTU, A++/A+ SEER/SCOP: 6,22/4,06

DAIKIN FTXF35A/RXF35A 12000BTU A++/A+ SEER/SCOP: 6,21/4,06,

DAIKIN ATXC50A/ARXC50A 18000BTUA++/A+ SEER/SCOP: 6,79/4,30,

DAIKIN FTXF71A/RXF71A 24000BTU, A/A SEER/SCOP: 5,15/3.81,




vs Mitsubishi Heavy Industries


SRK/SRC 25ZS-S 9,000Btu A++ / A++ 7.80/4.60

SRK/SRC 35ZS-S 12,000Btu A++ / A++ 7.80/4.60

SRK/SRC 50ZS-S 17,000Btu A++ / A+ 6.30/4.20

SRK/SRC 71ZR-S 24,000Btu A++ / A+ 7.20/4.50



όλα με Wifi έχουν διαφορά 3000€, ζήτησα προσφορά για καλύτερα μοντέλα από την Daikin, με SEER τουλάχιστον 7, αλλά στην παρούσα φάση Daikin vs ΜΗΙ τι διαλέγουμε;
Θα γίνουν απόσβεση οι διαφορές σε κατανάλωση ή θα έχω τα A++ να τα καμαρώνω; :lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#547320 Κοίτα, είναι φανερό πως μεταξύ αυτών, τα Mitsubishi είναι καλύτερα μηχανήματα. Από την άλλη, θα σου πω πως τα σημερινά κλιματιστικά δεν φτιάχνονται για να ζήσουν 50 χρόνια, οπότε στο μυαλό σου να έχεις πως αυτό που θα πληρώσεις παραπάνω, δεν είναι απαραίτητο πως θα το πάρεις πίσω σε αξιοπιστία για παράδειγμα.
Δες επίσης το θόρυβο, για εμένα αυτό είναι εξαιρετικά σημαντικό όταν πρόκειται να τα δουλεύεις σχεδόν συνέχεια...

Από την άλλη, εγώ στην δουλειά αγοράζω πλέον Gree. 10 χρόνια εγγύηση στα πάντα όλα και χωρίς προϋποθέσεις και δεν είναι φασόν όπως τα Inventor (που δεν έχω κάτι μαζί τους, αλλά το φασόν πάντα μπορεί να είναι πρόβλημα, αν πχ καταργηθεί το μοντέλο γιατί βρήκε καλύτερη τιμή σε άλλον φασονατζή...).
Βέβαια, εγώ τ' αγοράζω για δουλειά και όχι σπίτι και αυτό που με καίει είναι να μην ξαναπληρώσω για 10 χρόνια.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#547339 Έχοντας υπόψη μου ότι σε ότι αφορά την αξιοπιστία είμαι όσο ψηλά μπορώ να φτάσω πλέον με ενδιαφέρει η κατανάλωση λόγω του ότι θα είναι το μοναδικό μέσο ψύξης θέρμανσης και 6 μηχανήματα συνολικά.

Επίσης σημαντική είναι η υποστήριξη και ο επαγγελματισμός με τoν αντιπρόσωπο της MHI να κερδίζει, καθώς μέσα σε 2 μέρες κάναμε ραντεβού, μέτρησε σχολαστικά τα πάντα, έκανε έλεγχο των σωληνώσεων και των θέσεων για τις εξωτερικές μονάδες και επιπλέον ήταν αρκετά ειλικρινής ώστε να μου πεί ότι το ακόμα ακριβότερο μοντέλο τους δεν αξίζει την χρηματική διαφορά γιατί με την διαφορά κατανάλωσης που έχει δεν θα κάνω απόσβεση ποτέ. Τα παραπάνω παίζουν μεγάλο ρόλο και στην ετήσια συντήρηση/αντιμετώπιση πιθανών βλαβών, η MHI π.χ έχει μειωμένες τιμές για συντήρηση μεταξύ Οκτώβρη και Απρίλη.

Δυστυχώς επιλογές τύπου 10 χρόνια εγγύηση δεν παίζουν, 3 χρόνια εγγύηση στον συμπιεστή και 2 στην εσωτερική μονάδα και στην εγκατάσταση.

Ουσιαστικά την ισορροπία μεταξύ τιμής αγοράς/κατανάλωσης ψάχνω τώρα και μάλλον ψύλο στα άχυρα γιατί από ότι βλέπω και στην εμφάνιση μου αρέσουν περισόττερο τα MHI.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#547348 H Nippon λέει πως είναι αντιπρόσωπος και στην Κύπρο εκτός από Ελλάδα. Επίσης εμπορεύεται και τα Mitsubishi Electric.
Στην σελίδα τους λέει για 10 χρόνια εγγύηση πάντως στα Gree. Ενδεικτικά:
https://greeaircondition.gr/oikiakos-kl ... xou/fairy/
Άβαταρ μέλους
By dimik
#547352 Έχει και site http://greecyprus.com/index.php/gree-cyprus/

το θέμα είναι ότι οι περισσότεροι αντιπρόσωποι στις διάφορες πόλεις απ' ότι βλέπω δεν έχουν καν δικό τους domain/email και δουλεύουν με gmail.
Έψαξα και τον τοπικό και είναι μια τρύπα σε ένα στενό στο πουθενά.

Με λίγα λόγια χτυπάνε πολλά alarms για την μελλοντική υποστήριξη και μαζί και για την εγγύηση και δεν έχω καμιά όρεξη να μαλώνω με τον κάθε μάστορα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#547355 Η εγγύηση δίνεται από την αντιπροσωπεία και όχι τον τοπικό μάστορα. Πάρε ένα τηλέφωνο και ρώτα, δεν χάνεις κάτι. Η εταιρεία πάντως είναι μεγάλη και έχει παρουσία. Επίσης, δεν έχει δικά της συνεργεία, δουλεύει με συνεργάτες ούτως ή άλλως. Και στην Ελλάδα έτσι είναι.
Με το τιμολόγιο αγοράς, παίρνεις τα 10 χρόνια εγγύηση.

Από εκεί και μετά, εσύ αποφασίζεις.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#547363 Αυτή είναι άλλη αντιπροσωπεία πάντως από την Nippon... Για κάνε ένα τηλέφωνο, μήπως παίζει να είναι και δύο διαφορετικές;
:ninja:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#547365 Είναι ο κεντρικός εισαγωγέας και αντιπρόσωπος

Gree is exclusively represented in Cyprus by Masterstar Trading Ltd (Member of Laiko Group). Masterstar was established in 1993 and operates as a commercial company dealing with the import and distribution of domestic and industrial air conditioners.

The company is the general authorised representative of GREE Electric Appliances in Cyprus since 1998 and is among the top ten dealers chosen by GREE when it decided to move to the global market.

http://greecyprus.com/index.php/gree-cyprus/

Και στην σελίδα της Nippon λέει για 10ετή εγγύηση από τον όμιλο Μαυρογέννη όχι από την Gree.

https://greeaircondition.gr/oikiakos-klimatismos/
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#547366 Καλά προφανώς ο αντιπρόσωπος δίνει την εγγύηση, το εργοστάσιο όχι. Ποσώς με ενδιαφέρει εμένα φυσικά, από την στιγμή που υπάρχει ο αντιπρόσωπος, όλα καλά. Ακόμη και να συμβεί η στραβή, και πάλι κερδισμένος είμαι από την χαμηλή τιμή αγοράς (200€ κατά μέσο όρο το κομμάτι φθηνότερα από Mitsubishi και Daikin).