Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#524504 Κύριοι ένα μήνα μετά κάτι άλλο έχει γίνει. Δεν θυμήθηκε ξαφνικά να γυρνάει το νερό μέσα.
Ποπολάρε για αρχή αν έχεις το λάστιχο έξω σε κουβά μήπως κάνει υποπίεση και γυρνάει τα νερά μέσα (συγγνωμη αν έγραψα λάθος λέξη για την περιγραφή αλλά δεν μου έρχεται κάτι άλλο να βάλω).
Συνήθως είναι το νο1 πρόβλημα με τους κουβάδες αν ειναι όλα ΟΚ φώναξε τον συνάδελφο να το κοιτάξει :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By glf
#524518 Μπα, το χω πάθει και γω ετσι ακριβώς.
Το πέρασε, μετά απο 2 βδομάδες εφερνε τα νερά μέσσ, τον φωνάζω, το κοιτάει οτι έχει λάθος κλίση.
Ε ,το λύνει, το πιέζει προς τη σωστή κλίση, το βιδώνει και ρίχουμε νερό στη σχάρα που κυλάει (οριακά) προς το σωλήνα. Οκ το φτιάξαμε.

Αμ δε. Με το δούλεμα και τους κραδασμούς προφανώς ξαναήρθε στην πιο φυσική του θέση όπως έγιναν οι τρύπες στήριξης στον τοίχο, δηλαδή στη λάθος κλίση και μετά από 2 βδομάδες ξανά τα νερά μέσα.

Δεν τον ξαναφώναξα, το φτιαξα εγώ. 5 χρόνια τώρα δεν ξανάτρεξε μέσα..
Άβαταρ μέλους
By otso
#524524 μην εχει παει καμμια σφηκα και εκανε φωλια καποιες μερες που δεν το χρησιμοποιησε; τις φωλιες απο χωμα μου εχειτυχει αυτο.
στο τελος της σωληνας.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#524534 Aν εχει οριακη κλιση η καποιο μικροπροβλημα στο σωληνα απαγωγης, μπορει μεν να λειτουργει χωρις να τρεχει κατα την δοκιμη η για καποιο χρονικο διαστημα, αλλα οταν υπαρξουν συνθηκες με πολλη υγρασια, τοτε παραγει πολυ περισσοτερο νερο που δεν μπορει να το διαχειριστει η κλιση και υπερχειλιζει μεσα!
Άβαταρ μέλους
By Serf
#530280 Το A/C του σαλονιού (daikin) κάνει ένα περίεργο θόρυβο σαν κάποιο περιστρεφόμενο μέρος να ακουμπάει/βρίσκει κάπου περιοδικά :hmmm: Μπορεί κάποιος να καταλάβει τι από το πιο κάτω video; Ένας συνεχής θόρυβος στο video μπορεί να οφείλεται στο ότι ανέβασα την ένταση του ήχου εκ των υστέρων για να ακούγεται το πρόβλημα.

Άβαταρ μέλους
By gakost
#530432
Geo f1 έγραψε:Το εχουμε στο σαλονι μωρε αυτό.

Έναν οροφης εχει το παιδικο αλλα και δεν κανει δουλεια (είναι μικρος) και κανει θορυβο..Συντονιζουν και τα 2 παπαρια που κρεμονται και χτυπάνε στην λαμπα ρυθμικα :lol:

Αν δεν έχεις αγοράσει ήδη δες μήπως αυτός που έχεις είναι γυρισμένος σε λειτουργία χειμώνα. Πολλοί έχουν ένα κουμπάκι και γυρίζουν ανάποδα χειμώνα καλοκαίρι. Στην χειμωνιάτικη λειτουργία ουσιαστικά σπρώχνουν τον αέρα προς τα πάνω για να κατέβει κάτω ο ζεστός που μαζεύεται ψηλά. Όταν είσαι από κάτω είναι σαν να μην δουλευει
Άβαταρ μέλους
By Morx
#530523 Κλιματιστικο 12άρι μεχρι 500€ και απαραιτητως λειτουργια απομακρυσμενης ενεργοποιησης απενεργοποιησης?
Εχουμε καμια προταση;
Για θερμανση χωρου 60τμ.

Θελω απομακρυσμενα να ελεγχω τη θερμοκρασια του, ωστε να ρεγουλαρω τις συνθηκες στο σπιτι οταν λειπω η οταν προκειται να γυρισω.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#530574 Εγώ γιατί νομίζω ότι είναι ολόιδια αυτά τα 2; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#530575
xenos έγραψε:Εγώ γιατί νομίζω ότι είναι ολόιδια αυτά τα 2; :hmmm:
Η inventor είναι εταιρεία που αγοράζει έτοιμα μηχανήματα από Gree αλλά και Midea.

< >
Άβαταρ μέλους
By Morx
#530707 Αντε παλι με τις μαρκες.

1) Θελω να το ελεγχω με το ζμαρτφον ακομα και εκτος σπιτιου.
2) Θελω να ειναι 12άρι (το εχω μελετησει και με καλυπτει, θα αντικαταστησει 9άρι και το 9άρι θα μπει σε αλλη θεση)
3) Να μην ξεπερναει τα 500.

Υπαρχει στα υποψιν καποιο ΜΟΝΤΕΛΟ?
Το Gree δε μου λεει κατι, γιατι οπως το βλεπω στο skroutz, εχει 3 μοντελα, με το ενδιαμεσο, να κοστιζει 680
(Gree Amber GRS 121 EI/JAM2-N3) ... ψιλα γραμματα που το φθηνο ειναι Α+ στη θερμανση και το ενδιαμεσο Α+++
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#533275 Έχει ασχοληθεί κανείς με το αν η εγκατάσταση ηλιακού θερμοσίφωνα αξίζει τον κόπο σε σχέση με τη χρήση ζεστού νερού από το αέριο;

Η απόσβεση του κόστους του ηλιακού μαζί με τη συντήρηση για πιθανές ζημιές κλπ. θα γίνει ποτέ ή είναι μπλέξιμο άδικα;