Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By gakost
#57662 Έτσι είναι. Αν έχεις έναν καυστήρα υπολογίζεται στα κοινόχρηστα - δεν έχεις πάγιο και ο "πελάτης" είναι η πολυκατοικία. Όσοι έχουν ατομικό λέβητα στο μπαλκόνι είναι κατευθείαν πελάτες της εταιρίας αερίου και πληρώνουν και τα πάγια με ονομαστικό λογαρισασμό. Αν δεν έχεις ατομικό λέβητα δεν βλέπω το λόγο να κάνεις σύνδεση μόνο και μόνο για την κουζίνα. Η θα πληρώνεις λογαριασμό και θα έχεις και κουζίνα και θέρμανση / ζεστό νερό ή τίποτα, αλλιώς τσάμπα τα πάγια.
Άβαταρ μέλους
By georgechatz
#57663
Dimitris_P έγραψε:Μάλιστα, οπότε με λίγα λόγια για τη θέρμανση θα πληρώνω στον διαχειριστή βάσει του ενιαίου λογαριασμού όπου θα αναγράφει το ποσό του θερμιδο/ωρομετρητή του ο καθένας και αν θέλω να χρησιμοποιήσω το ΦΑ σε άλλες χρήσεις όπως κουζίνα + νερό τότε παίρνω τηλ την εταιρεία ΦΑ και τους λέω να με συνδέσουν γι'αυτές τις χρήσεις, σωστά κατάλαβα; Μπορώ όμως κι αν δε θέλω να μη συνδεθώ οπότε θα έχω μόνο θέρμανση, right ?


σωστά, ζεστό νερό πως έχετε, με ηλιακό τριπλής ενέργειας για το κάθε διαμέρισμα;
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#57667 gakost οκ, θα πρέπει να το ελέγξω λεπτομερώς αυτό γιατί μου είπαν ότι θα πρέπει να πληρώνω και κοινόχρηστα πάγια και να έχω και δικό μου λογαριασμό. Μου είπαν βέβαια ότι υπάρχει κεντρικός λέβητας, θα πρέπει όμως να δω αν υπάρχει και ατομικός αν και δεν έχω δει κάτι! :hmmm: . Ηλιακός θα μπει στην πορεία.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#59046
Scotch έγραψε:Από την παρακάτω εικόνα, μπορεί να καταλάβει κανένας αν είναι συμβατό το nest;

http://tapatalk.imageshack.com/v2/14/12 ... eb0b75.jpg

Tapatalk & XT1068

εξαιρετικά καθυστερημένα:
Το ευρωπαϊκό nest έρχεται μαζί με ένα heat link παπαράκι που ουσιαστικά το κάνει συμβατό με οτιδήποτε.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#59053 Καλοριφέρ, μάρκες.

Προς το παρόν έχω υπόψη μου Vogel & Noot και Europanel.
Άλλος γνώμη, πρόταση;
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#59057
mjacob έγραψε:εξαιρετικά καθυστερημένα:
Το ευρωπαϊκό nest έρχεται μαζί με ένα heat link παπαράκι που ουσιαστικά το κάνει συμβατό με οτιδήποτε.

Πολύ ενδιαφέρον! Αναμένουμε εντυπώσεις :)

<
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#59086
EDDIE_147 έγραψε:Καλοριφέρ, μάρκες.

Προς το παρόν έχω υπόψη μου Vogel & Noot και Europanel.
Άλλος γνώμη, πρόταση;


Πολύ ευχαριστημένος από Buderus Logatrend.
Άβαταρ μέλους
By dstou
#59094
Καλοριφέρ, μάρκες.


Η συντριπτική πλειοψηφία των πάνελς της αγοράς είναι ΙΔΙΑ, 3-4 εργοστάσια παράγουν πάνω από 15 'μάρκες'. Απειροελάχιστα είναι αυτά που διαφέρουν, και συνήθως είναι πολύ ακριβότερα. Εγώ θα πήγαινα σε πάνελ ενσωματωμένου βρόγχου για να μην βλέπω τα σωληνάκια και τα διακοπτάκια τους απέξω. Είναι (αδικαιολόγητα) ακριβώτερα και τα φέρνουν λίγοι όμως.Η διαφορά είναι αισθητική και μόνο.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#59095 Θενκ γιου μποθ.

Γενικά μου είπαν να προτιμήσω Γερμανικά.
Τα Μπάχτεν & Μπούχτεν που έγραψα μου τα ανέφεραν ως πολύ ακριβά αλλά βλέπω ότι πάνω κάτω όλα στις ίδιες τιμές παίζουν...

Δεν νομίζω να πληρώσω κάτι παραπάνω για το αισθητικό του πράγματος (χρωματιστά, ντηζαινιές κλπ).
Αυτές οι ευαισθησίες τελείωσαν με τους διακόπτες για φώτα-πρίζες.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#59164 Tριφασική ξυλόσομπα λογικά. :shifty: