Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By melos86
#456745
teddx έγραψε:(Ασχετο) Σε λιγο καιρο η Πιτσος δεν θα κατασκευαζει τιποτα, θα κλεισει το εργοστασιο παραγωγης που ειχε στην ελλαδα. Εν τω μεταξυ η ζιμενς λογω του γνωστου σκανδαλου ειχε συμφωνησει να κανει επενδυσεις αρκετων εκατομυριων ευρω, πουλησε τωρα το μεριδιο της νομιζω στη bosch και αυτη αποφασισε να μεταφερδουν ολες οι μοναδες στο εξωτερικο. Μια χαρα , γλιτωσε η ζιμενς τα πρόστιμα και τωρα εβγαλε και την ουρα της απεξω.

Τωρα στο θεμα , στον φιλο μιας και δεν βιαζεται να κοιταξει και για inventor που και καλες τιμες εχει και 10ετη εγγυηση δινει και χωρις να εχεις την υποχρεωση της ετησιας συντηρησης οπων κανουν αλλες εταιριες. Βεβαια αυτο δεν ισχυει σε ολα τα μοντελα αλλα στα περισσοτερα.

Ο χωρος ποσα τμ ειναι?

< Smart ultra >

Την 10ετη εγγυηση δεν την ειχα παρει χαμπαρι οποτε σημειωθηκε ηδη και θα αποτελεσει κριτιριο στην επιλογη κατα το μελλον!
Γυρω στα 35-40 τετραγωνικα ειναι ο χωρος, ενιαιος και μεχρι τωρα "καλυπτοταν" απο ενα απλο 12αρι το οποιο ομως δουλευε υπερωριες στις μεγαλες ζεστες! Θερμανση δουλεψε σπανια...
Σκεφτομαι για 18αρι η 24αρι οποτε γενικα θα περιμενω να δω καποια καλη προσφορα καθως κοιταω ανα τακτα χρονικα διαστηματα και μολις την πετυχω την τσακωσα!
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#456796
Anonymous Founder έγραψε:Εγώ θα πρότεινα αντίστοιχα Inventor λόγω εγγύησης. Κι αυτά φασόν είναι, αλλά έχεις 10 χρόνια εγγύηση χωρίς όρους.

Και κατά κανόνα δουλεύουν απρόσκοπτα για χρόνια, από τη μικρή μου έμμεση εμπειρία. Αξιοπρεπέστατα.
Άβαταρ μέλους
By teddx
#457489 Σχετικα με τγν εγγυηση των ινβεντορ για να εχει υποψη ο καθς αγοραστης τους οτι
Για να ισχυει η εγγύηση περα απο την αποδειξη αγορας πρεπει να δηλωσει το μηνανημα που πηρε και στο σαιτ της εταιριας στη καρτελα εγγυηση οπου θα δηλωσει μοντελο και σειριακο αριθμο. Επισης να παρει και αποδειξη απο τον εγκαταστατη που θα το βαλει. Φυσικα να ειναι αδειουχος ψυκτικος οχι οποιοςδηποτε.

< Smart ultra >
Άβαταρ μέλους
By dstou
#457511
μεχρι τωρα "καλυπτοταν" απο ενα απλο 12αρι το οποιο ομως δουλευε υπερωριες στις μεγαλες ζεστες! Θερμανση δουλεψε σπανια...
Σκεφτομαι για 18αρι η 24αρι


Άμε κουτσοβολευόσουνα με 12άρι, δε χρειάζεται να κάνεις άλμα σε 24άρι. Ένα 16-18άρι μάλλον θα είναι ΟΚ.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#458342 Για αερόθερμο μπάνιου τι προτιμάμε; Δαπέδου ή τοίχου; Μέχρι τώρα προτιμούσα δαπέδου για ευκολία.
Να τολμήσω τοίχου; Αν ναι, τι κάνω σε περίπτωση που χαλάσει; Μένουν οι τρύπες να τις βλέπω ή μπορώ να βάλω άλλο στη θέση του;

Ωραία μου φαίνονται: Aurora-Touch (γκατζετίλα + χρονοδιακόπτης) & AEG VH 212 (αξιοπιστία).
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#458363 Πρόσφατα αγόρασα(προκαταβολή έδωσα με προσύμφωνο, μέχρι να ελεγχθούν υποθυκοφυλάκια, να γίνουν συμβόλαια κλπ) ένα παλιό διαμέρισμα. Το μισό σπίτι θέλει ξήλωμα τα πατώματα. Σαλόνι + χωλ + κουζίνα Έχει 2-3 σημεία που φούσκωσαν τα πλακάκια, αλλά δεν αρέσει συνολικά στη σύζυγο= τα αλλάζω όλα.
Το διαμέρισμα έχει ατομικό φυσικό αέριο με κανονικά καλοριφέρ. Υπάρχει τρόπος να μπει ενδοδαπέδια θέρμανση στο "νέο" πάτωμα, αλλά να κρατήσω τα συμβατικά καλοριφέρ στα δωμάτια-μπάνια; Επίσης υπάρχει τρόπος και για ψύξη. Δεν καίγομαι για το τελευταίο, γιατί καλοκαίρι δε θα μένει κάποιος.

υ.γ. το διαμέρισμα προορίζεται για οικογενειακή χειμερινή κατοικία στην πόλη. Δεν είναι για εκμετάλλευση.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#458366
kyr80 έγραψε: δεν αρέσει συνολικά στη σύζυγο= τα αλλάζω όλα.


Μαθαίνεις, χαίρομαι... :shifty: :svivhaha: :shifty: :svivhaha:



Με το καλό! :inlove:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#458370 Ενδοδαπέδια μπορεί να μπει και φυσικά μπορούν να κρατηθούν τα θερμαντικά σώματα όπου θέλεις. Έτσι το έχω κι έχω κι εγώ με ενδοδαπέδια παντού και σώματα-κρεμάστρες στα μπάνια για τις πετσέτες. Η θέρμανση που κάνει η ενδοδαπέδια είναι εντυπωσιακή, δεν χρειάζεσαι άλλα σώματα. Φυσικά πρέπει να τοποθετηθεί σωλήνωση κάτω από όλο το δάπεδο και προφανώς να έχεις παντού μάρμαρα στο δάπεδο. Για ψύξη θα βάλεις AC σε κάθε χώρο, δεν συμφέρει κάτι άλλο.

Καλορίζικο Κυριάκο!!!
Άβαταρ μέλους
By fokion
#458380 Important note....

Η ενδοδαπέδια ειναι "χαμηλων θερμοκρασιων" (νερου περιπου στους 40) ενω τα σωματα συνηθως στους 60+ ( για να αποδιδουν τις θερμιδες που υποσχονται)...

FWIW.....
Άβαταρ μέλους
By mirage
#458381 Προφανώς και δεν χρειαζεται μαρμαρα παντου. Μια χαρα μπορει να έχει ξυλο αλλα χρειαζεται προσοχη στην επιλογη. FYI τα πλακακια ειναι η καλυτερη επικογη απο ολες, ανώτερη απο το μαρμαρο απο αποψη θερμοαγωγιμοτητας.
Επισης μιξαρισμα γινεται, δημιουργείς ζωνες κλπ. Το θεμα ειναι να εχεις σωστο εγκαταστατη και μελετητη για ολα αυτα.

< >
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#458383 Σωστή αυτή η παρατήρηση fokion. Για αυτόν τον λόγο την ενδοδαπέδια δεν την κλείνεις ποτέ. Την έχεις απλά να δουλεύει 24-7 και την ρυθμίζεις από τους εσωτερικούς θερμοστάτες. Την θερμοκρασία του νερού την ρυθμίζεις ανάλογα με το που ζεις. Εγώ την έχω στους 60 γιατί εδώ το 0 είναι συνηθισμένο και μιλάμε για μονοκατοικία.

@ mirage: Ξύλο που έχει χαμηλή θερμοαγωγιμότητα; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#458393
markvag έγραψε:Μαθαίνεις, χαίρομαι... :shifty: :svivhaha: :shifty: :svivhaha:



Με το καλό! :inlove:


Θα γίνουμε ψιλογειτονες...

Περί θέρμανσης... Δεν έδωσα αρκετές πληροφορίες...
Στα δωμάτια έχει ξύλινο δάπεδο, το οποίο δε θα αλλαχθεί. Η μοναδική αλλαγή που θα γίνει, είναι να μπουν νέου τύπου σώματα. Ίσως και fancoil, αν μπει και ψύξη. Στα μπάνια έχει ήδη καλοριφέρ - κρεμάστρες.
Ξηλωνω σίγουρα σαλόνι και κουζίνα και χωλ.
Ενδοδαπεδια στους 60 πρώτη φορά ακούω. Και αυτή είναι η απορία μου. Πως θα γίνει η ενδοδαπεδια στους 40-45, με τα καλοριφέρ στους 70.
Το υλικό έχει επιλεγεί. Πατητη τσιμεντοκονια

.
Άβαταρ μέλους
By blackpug106
#458395 Δυο,κυκλοφορητες....

Ή δυο ηλεκτροβανες

Ρυθμισμένο σε 40 και 60 βαθμούς εκαστο
Τελευταία επεξεργασία από blackpug106 και 27 Νοέμ 2017, 01:01, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά