Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By 224v
#652135 Πίσω μέρος της κεραμοσκεπής?? Δλδ είναι δυριχτη, βοράς νότος και θα το βάλετε στο βορεινό τμήμα οπότε θα πρέπει να στηρίζεται σε πλαίσιο οριζόντιο και να βλέπει τον Νοτιά?? με ανάλογη κλίση στη πορεία του ήλιου??

< Note >
Άβαταρ μέλους
By skous
#652140
sknipper έγραψε:Το να μπει μέσα σε σοφίτα μέσα στη σκεπή είναι το ίδιο;


Αυτό με ενδιαφέρει και εμένα.
Στην σοφίτα ακριβώς κάτω από την κεραμοσκεπή (η οποία είναι βέβαια πάνω σε τσιμεντένια σκεπή οπότε δεν υπάρχει θέμα βάρους)
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#652179
skous έγραψε:
sknipper έγραψε:Το να μπει μέσα σε σοφίτα μέσα στη σκεπή είναι το ίδιο;


Αυτό με ενδιαφέρει και εμένα.
Στην σοφίτα ακριβώς κάτω από την κεραμοσκεπή (η οποία είναι βέβαια πάνω σε τσιμεντένια σκεπή οπότε δεν υπάρχει θέμα βάρους)


Εγω παντως μια γλαστρα που ηθελα να βαλω,μου ειπαν να φωναξω Μηχανικο για να μην πεσει κανα μπαλκονι.
Δεν ειναι να παιζεις με αυτα,φωναξε Μηχανικο.
Άβαταρ μέλους
By skous
#652192 Άσχετη η απάντηση, εγώ ρωτάω αν γίνεται απλά να μπει εσωτερικά το δοχείο νερού χωρίς να μπλέξει κάνεις με αντλίες κλπ


< >
Άβαταρ μέλους
By glf
#652206 Χωρίς αντλία, το δοχείο πρέπει να είναι επάνω απο τα πανελ για να γινει θερμοσιφωνικη φυσικη κυκλοφορία.
Γι αυτό είναι έτσι ο κλασικός ηλιακός.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#652210 Μπορεί κάποιος να μου δώσει μια αίσθηση κόστους για ηλιακό αυτού του τύπου, βλ. δοχείο κάτω από τους συλλέκτες με χρήση αντλίας; Π.χ., ο κλασικής λειτουργίας Calpak Mark 4 160lt/2.6m² Glass Οριζόντιου Συλλέκτη Διπλής Ενέργειας βγαίνει στα €950 (χωρίς την τοποθέτηση). Και ο Sole που κοιτάμε είναι στα περίπου €70 κάτω. Αυτό είναι αντιπροσωπευτικό παράδειγμα: https://tzaki.net/product/sole-fck-200-2-t250/ ;;

Αισθητικά το να είναι κρυφό το δοχείο είναι σαφώς προτιμητέο. Στην περίπτωση αυτή θα συζητούσαμε και την περίπτωση να μπουν οι συλλέκτες στο μπροστινό τμήμα της κεραμοσκεπής εφαπτόμενα με τα κεραμίδια.
Άβαταρ μέλους
By glf
#652224 Ναι αυτό είναι ένα τέτοιο σύστημα. Νομίζω ότι αυτό θα το κάνεις κυρίως γιατί το μποιλερ θα είναι προστατευμένο απο τον καιρό και τις απώλειες και διαχωριζεις και το κόστος αντικατάστασης αργότερα των πάνελ απο το μποιλερ αν χαλάσει κάτι.
Προσοχή μιας και οι κατασκευαστές συνιστούν η σωλήνα σύνδεσης των ηλιακών με το μποιλερ να ειναι εύκαμπτη inox για μεγάλες θερμοκρασίες.
Όλοι βάζουν την πράσινη ύδρευσης για οικονομία..
Άβαταρ μέλους
By edmond
#652226 Δύσκολα βάζουν inox. Σε εργοστάσιο παραγωγής ηλιακών που τους προμηθεύουμε ανάλογο σωλήνα, παίρνουν τον μαύρο πλαστικό (Φ22). Για εσωτερική κατανάλωση αυτά :roll: . Για παραγωγή που αφορά εξαγωγές, βάζουν τον εύκαμπτο inox που αναφέρεις, προδιαγραφές γαρ :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By Chris
#652258 Να μπει χαμηλα στα κεραμιδια ο συλλεκτης και τερμα πανω στην ενωση της σκεπης το δοχειο (μεσα ομως) ωστε να αποφευχθει η αντλια παιζει? Αν χωραει φυσικα στη συγκεκριμενη περιπτωση.

Πχ στη φωτο του ηταφι φαινεται να χωραει ισως ενα δοχειο οριζοντια μεσα στο Λ της σκεπης και ψηλοτερα απο τους συλλεκτες

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#652310 Για μεγάλο σπίτι σε χωριό, μη μόνιμη κατοικία, εφόσον γίνει γενική ανακαίνιση τι είδους θέρμανση βολεύει να μπει;
Σκεφτόμουνα τα συστήματα fancoil που αν έχω καταλάβει καλά είναι εναλλάκτες θερμότητας (σαν κλιματιστικό) που δουλεύουν και για ζέστη και για δροσιά. Αυτά θέλουν σώματα καλοριφέρ ή δουλεύουν με αέρα (είναι ψηλοτάβανο το σπίτι οπότε άνετα σηκώνει ψευδοροφή με αεραγωγούς). Πόσο μεγάλη είναι η κεντρική εγκατάσταση;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#652333
Chris έγραψε:Να μπει χαμηλα στα κεραμιδια ο συλλεκτης και τερμα πανω στην ενωση της σκεπης το δοχειο (μεσα ομως) ωστε να αποφευχθει η αντλια παιζει? Αν χωραει φυσικα στη συγκεκριμενη περιπτωση.

Πχ στη φωτο του ηταφι φαινεται να χωραει ισως ενα δοχειο οριζοντια μεσα στο Λ της σκεπης και ψηλοτερα απο τους συλλεκτες

Εικόνα

Έχουμε καταλάβει πως οι συγκεκριμένοι που εβαλα έχουν το δοχείο ενσωματωμένο; Γιατί βλέπω πως το δοχείο είναι πρόβλημα, και η συγκεκριμένη λύση που πρότεινα το λύνει και με ωραίο τρόπο. Μήπως να το ξαναδεί ο ενδιαφερόμενος;
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#652349
sknipper έγραψε:Για μεγάλο σπίτι σε χωριό, μη μόνιμη κατοικία, εφόσον γίνει γενική ανακαίνιση τι είδους θέρμανση βολεύει να μπει;
Σκεφτόμουνα τα συστήματα fancoil που αν έχω καταλάβει καλά είναι εναλλάκτες θερμότητας (σαν κλιματιστικό) που δουλεύουν και για ζέστη και για δροσιά. Αυτά θέλουν σώματα καλοριφέρ ή δουλεύουν με αέρα (είναι ψηλοτάβανο το σπίτι οπότε άνετα σηκώνει ψευδοροφή με αεραγωγούς). Πόσο μεγάλη είναι η κεντρική εγκατάσταση;


Το χωριό είναι κοντά στη Φλώρινα ή στη Κρήτη; Διαφορετικές θερμοκρασίες, κλίμα, κτλ. μπορεί να συμφέρει και το υγραέριο.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#652396
Anonymous Founder έγραψε:
Chris έγραψε:Να μπει χαμηλα στα κεραμιδια ο συλλεκτης και τερμα πανω στην ενωση της σκεπης το δοχειο (μεσα ομως) ωστε να αποφευχθει η αντλια παιζει? Αν χωραει φυσικα στη συγκεκριμενη περιπτωση.

Πχ στη φωτο του ηταφι φαινεται να χωραει ισως ενα δοχειο οριζοντια μεσα στο Λ της σκεπης και ψηλοτερα απο τους συλλεκτες

Εικόνα

Έχουμε καταλάβει πως οι συγκεκριμένοι που εβαλα έχουν το δοχείο ενσωματωμένο; Γιατί βλέπω πως το δοχείο είναι πρόβλημα, και η συγκεκριμένη λύση που πρότεινα το λύνει και με ωραίο τρόπο. Μήπως να το ξαναδεί ο ενδιαφερόμενος;


Α οχι, εγω δεν το καταλαβα παντως. Κι απορουσα γιατι ειναι τοσο χοντροι οι συλλεκτες. Νομιζα πως ηταν σαν την περιπτωση που συζητουσαν οι υπολοιποι, συλλεκτες στην οροφη και δοχειο σε καποια αποθηκη με αντλια
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#652441
glf έγραψε:Ούτε εγώ το κατάλαβα. Κάποιο link;

H πρώτη δημοσίευση είχε και link. :lol:
Anonymous Founder έγραψε:
Serf έγραψε:Ψάχνουμε ηλιακό για το εξοχικό. Είμαστε μεταξύ Calpak Mark 4 και Sole Eurostar Fino. Ο πρώτος έχει στα χαρτιά κάπως καλύτερα χαρακτηριστικά. Αλλά ο δεύτερος είναι αισθητά πιο μαζεμένος σε ύψος και θα διακρίνεται λιγότερο πάνω στην κεραμοσκεπή.

Κάποιος ιδιαίτερος λόγος να ΜΗΝ πάμε για τον Sole Eurostar;

< Note >

Μια όμορφη εναλλακτική χωρίς εμφανές δοχείο:
http://theros.gr/solcrafte/el/vision.php
Εικόνα