Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#800508 Έλεγε τις προάλλες ο πεθερός ότι πιο γρήγορα του έρχεται το ζεστό νερό στον 2ο από τον ηλιακό που είναι στον 6ο παρά από το φυσικό αέριο που είναι στο μπαλκόνι του. Ισχύει κάτι τέτοιο; Νόμιζα ότι θα ερχόταν μπαμ από το φυσικό.
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#800510 Το ένα (εξ ηλιακού) είναι ήδη καυτό και ο χρόνος αναμονής είναι το μήκος σωληνώσεων που πρέπει να διαβεί για να φτάσει στη βρύση. Κι όταν έρθει, έρχεται όπως είναι, καυτό.

Το άλλο (εξ αερίου) πρέπει πρώτα να λάβει εντολή ο καυστήρας δια της αισθήσεως ροής και μετά να αρχίσει να μοιάζει χλιαρό και μετά ζεστό στο χέρι.

Οπότε η σύγκριση είναι λίγο υποκειμενική και απολύτως σχετική. Οι σχετικές αποστάσεις πάντως δεν τόσο μεγάλες για να υπάρχει ξεκάθαρος νικητής.
Άβαταρ μέλους
By Δημ.Φυλακτος
#800592
224v έγραψε:στους 75 βαθμούς λένε τα μανουαλ. από εκεί και μετά ο κυκλοφορητής λειτουργεί και στέλνει το νερό στο κύκλωμα..


Κυκλοφορει αυτο σε διαφορα site και με παραξενεψε, λενε πως πανω απο 70 αρχιζει και ζοριζει και τα σωματα.

Αν η εξωτερική θερμοκρασία είναι 5°C ή μεγαλύτερη τότε, η σωστή θερμοκρασία νερού λέβητα, αντιστοιχεί σε 55°C.
Αν η εξωτερική θερμοκρασία είναι 0°C ή μεγαλύτερη τότε, η θερμοκρασία νερού λέβητα, αντιστοιχεί σε 60°C.
Αν η εξωτερική θερμοκρασία είναι -5°C ή μεγαλύτερη τότε, η σωστή θερμοκρασία νερού λέβητα, αντιστοιχεί σε 65°C.
Αν η εξωτερική θερμοκρασία είναι -10°C ή μεγαλύτερη τότε, η θερμοκρασία νερού λέβητα, αντιστοιχεί σε 68°C.
Αν η εξωτερική θερμοκρασία είναι -15°C ή μεγαλύτερη τότε, η σωστή θερμοκρασία νερού λέβητα, αντιστοιχεί σε 75°C.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#800594 Το εγχειρίδιο χρήσης του καυστήρα μου στο εξοχικό, έχει έναν πίνακα με ακριβώς τις ίδιες τιμές (συμβατικός καυστήρας πετρελαίου).
Μπορώ να πω ότι βασίζεται σε μια λογική πιο συνεχούς λειτουργίας του συστήματος, σε χαμηλότερη θερμοκρασία. Να πω την αλήθεια, δεν δοκίμασα ποτέ αν μια πιο μόνιμη-συνεχής λειτουργία στους π.χ. 60-65 C, οδηγεί πρακτικά σε χαμηλότερη κατανάλωση απ' ό,τι περισσότερα σύντομα bursts λειτουργίας στους 70-75 C.
Παρ' όλ' αυτά, σε έντονες συνθήκες (όχι κατ' ανάγκη πολύ κρύο, αλλά π.χ. βροχή-->μεγάλες απώλειες θερμότητας), η υπερβολικά χαμηλή ρύθμιση, δεν κάνει δουλειά (δοκιμασμένο-η θερμοκρασία δεν ανεβαίνει σχεδόν με τίποτα στο επιθυμητό επίπεδο, και δεν τίθεται θέμα υποδιαστασιολόγησης του συστήματος θέρμανσης).
Επίσης, απ' όσο ξέρω, η λειτουργία σε αρκετά χαμηλή θερμοκρασία έχει ως αποτέλεσμα έντονες υγροποιήσεις καυσαερίων, που μπορεί να προκαλέσουν ζημιά σε συμβατικούς καυστήρες (αντιθέτως, είναι επιθυμητές στους λέβητες συμπύκνωσης, οι οποίοι και για αυτόν τον λόγο πρέπει να λειτουργούν σε χαμηλότερες θερμοκρασίες).

Τέλος για τα σώματα δεν τίθεται θέμα, αν δει κανείς τα τεχνικά τους χαρακτηριστικά, είναι πιστοποιημένα για έως 110 C
π.χ. https://www.buderus.com/gr/el/ocs/logat ... 8005073-p/

και η αποδιδόμενη θερμότητά τους μετράται σε διάφορες θερμοκρασίες εισερχόμενου/εξερχόμενου ύδατος, με ανώτατη τους 90 C...οπότε δεν τίθεται θέμα να 'ζοριστούν'.
https://www.buderus.com/ocsmedia/optimi ... ochure.pdf
βλ. λινκ, σελ. 2.

γενικά σε συμβατικούς καυστήρες (όχι συμπυκνώσεως) το 70-75 θεωρείται καλή εμπειρική τιμή για την Ελλάδα...
Άβαταρ μέλους
By glf
#801268 Μια ερώτηση για το επίδομα θέρμανσης. Έκανα την αίτηση και το δικαιούμαι, πέρυσι πήρα πρώτη φορά και είδα τη διαδικασία. Πήρα καυσόξυλα όπως και φέτος.
Αφού πήρα το ΟΚ, πήρα μια πρώτη παρτίδα 3 κυβικά. Έχω αυτές τις αποδείξεις. Λίγο αργότερα θέλω να ξαναπάρω άλλα τόσα.
Η ερώτηση είναι αν μπορώ να υποβάλω σταδιακά τις αποδείξεις στην πλατφόρμα και να μπορώ αργότερα να περάσω και τις επόμενες αποδείξεις.
Ή αν κάνω "Οριστική υποβολή" μετά δε θα μπορώ να υποβάλω ξανά αποδείξεις για τη φετινή σεζόν;
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#801332 Νομίζω πως μετά την Οριστική Υποβολή έχεις επιλογή για τροποποιητική. Γενικά βάζεις παραστατικά και πριν λήξει η διορία πατάς Οριστική.
Με επιφύλαξη φυσικά.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#801738
Anonymous Founder έγραψε:Εγώ έχω σε κάθε δωμάτιο. Δεν έχει κατέβει σε κανένα κάτω από 19.5, ενώ στο δικό μου θερμοστάτη (όχι Nest, Netatmo) δεν έχει πέσει από 20. Είναι όμως στο κέντρο του σπιτιού, οπότε δεν τον θεωρώ αντιπροσωπευτικό πάντα. Απίστευτο μου φαίνεται πραγματικά.

Ειδες οι μονωσεις;
Εμεις αναβουμε σταθερα καθε μερα απο τις 20/12 εστω και για 2 ωρες. Καποιες φορες παιζει και το κλιματιστικο στο σαλονι, ειδικα τα μεσημερια.

Πολλη υγρασια και η θερμοκρασια στο σπιτι ειναι πολλες φορες κατω απο τους 18°.

Μεχρι στιγμης φτηνα την βγαζουμε, να δουμε μετα τις 23/1 που θα κρυωσει ο καιρος
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#801744 Για να είμαι ειλικρινής, έχω ανάψει κλιματιστικό στο δωμάτιο αργά την νύχτα, μερικές φορές, όταν θέλαμε λίγη ζέστη παραπάνω... :shifty:
Αλλά σε 10 λεπτά το έκανε φούρνο και το έκλεινα.

Μονώσεις σίγουρα, αν και φέτος προσέχω πολύ με τον αερισμό για ν'αποφύγω και υγρασίες. Ανοίγουμε κάθε μέρα το λιγότερο 15 λεπτά όλα τα δωμάτια και έτσι δεν έχουμε πουθενά υγρασία, και χωρίς αφυγραντήρα.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#801749 Τι ενεργειακη κλαση ειναι το σπιτι ΧαιΦαι?

Εμεις το βαζουμε 20 τη μερα και 18 τη νυχτα και παιρνει μπροστα, ευτυχως σε αραια διαστηματα. Μοιραζει αβερτα κι επιδοτησεις ο Κουλης μπας και αποφυγει την αναποφευκτη ηττα, οποτε δε νομιζω να καταστραφουμε οικονομικα...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#801752 Είναι Β+, που σημαίνει πως έχει μονώσεις παντού, αν και όχι κάτι τρομερό, αφού μιλάμε για Αθήνα. Επίσης, αν και Β+, έχω συρόμενες πόρτες, που είναι ένα κλικ χειρότερες από τις ανοιγόμενες, ό,τι και να λένε οι πιστοποιήσεις τους.
Αλλά το βασικό είναι ο καιρός, γιατί άλλες χρονιές άναβε κάθε μέρα (βέβαια, είχα 1 ή και 2 βαθμούς πάνω το θερμοστάτη, φέτος δεν αντέχει η τσέπη μου τέτοιες άπλες, και η αλήθεια είναι πως με 21 βαθμούς αντί για 22 ή 23 κάποιες φορές, είμαι μια χαρά.

Εσύ είσαι Θεσσαλονίκη, και κάθε σπίτι είναι διαφορετικό. Πχ το δικό μου, αν και μονωμένο, είναι εκτεθειμένο γύρω-γύρω μιας και είναι οροφοδιαμέρισμα και έχει σε όλα τα δωμάτια μπαλκονόπορτα και όχι παράθυρο. Επίσης στο καθιστικό, έχει πολύ μεγάλη μπαλκονόπορτα, όλα αυτά προφανώς δεν βοηθάνε, ό,τι και να λέει η κλάση.
Ενδιαφέρον έχει πάντως τι θα γίνει στο μέλλον με το ΦΑ, γιατί αν συνεχίσουμε να μην παίρνουμε από την Ρωσία και φέρνουν LNG, αυτό έχει τουλάχιστον διπλάσιο κόστος, άρα παίζει να τον πιούμε άσχημα, αν δεν αλλάξει η πολιτική.
Και δεν θα είναι όλοι οι χειμώνες έτσι. Προφανώς επίσης, δεν μου περισσεύουν 5+ χιλιάρικα για αντλία θερμότητας, και ειδικά με αυτά που βλέπω για το ρεύμα, καθόλου δεν πείθομαι πως θα είναι φθηνό στα επόμενα χρόνια. Κάθε άλλο: με το 40% της παραγωγής να πάει σε ΦΑ, θα πρέπει να επιδοτείται αδρά από τους καταναλωτές.
:s_hang
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#801759 100 μειονεκτηματα του σπιτιου σου μας αραδιασες, αλλα δε λεει να δωσει εντολη ο θερμοστατης να καψει αεριο :lol:

Εγω ουτε που ξερω κλαση. Σχετικα παλιο σπιτι ειναι, καλα κουφωματα και διπλα τζαμια βαλαμε στην πορεια κι επισης μονωσαμε απεξω ολο το μεγαλο βορινο τοιχο. Κατα την αποψη μου αξιζα καλυτερη προικα :shifty:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#801760
Anonymous Founder έγραψε:...Προφανώς επίσης, δεν μου περισσεύουν 5+ χιλιάρικα για αντλία θερμότητας...


Εκτος απο το χομπυ συνθεσης αυτοκινητων που δε θα αγορασω ποτε, εχω αρχισει τελευταια την ερευνα μου και για το τελειο σπιτι :lipsealed:

Καταλαβα λοιπον οτι ολα τα τουμπανο σεταπς, ξεκινανε απο τετοιο εργαλλλειο. Μπορεις να κανεις παπαδες. Να το συνδεσεις με ενδοδαπεδια, φαν κοιλς, να εχεις ντεποζιτο με ζεστο νερο χρησης 24/7 κι αν δεν κανω λαθος μπορεις να το συνδεσεις και με ηλιακο συλλεκτη για ακομα μεγαλυτερο οφελος. Δειχνει σαν η καλυτερη λυση την προκειμενη στιγμη!
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#801763 Και μακροπρόθεσμα είναι η μόνη λύση


< >
Άβαταρ μέλους
By skous
#801767 Η καλύτερη λύση παίζει να είναι αντλια και net metering. Οπότε με ένα 10kw φωτοβολταϊκά παίζει να σου έρχεται δωρεάν το ρεύμα (άρα και η θέρμανση).
Βέβαια μιλάμε για επένδυση την τάξης των 20κ, και αρα μακροπροθεσμη αποσβεση (σε 10 χρόνια πχ).


< >