Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#775447 οκ, σκόπευα να τον φωνάξω για άλλα πράγματα, συμπλήρωμα φρέον κλπ

Επίσης με τρώει το χέρι μου για την εξής αλλαγή:
- Αφαίρεση προβληματικού (θορυβώδους) a/c. Έχει κι ένα εσωτερικό πρόβλημα στη φτερωτή μοτέρ
- Μεταφορά του 12ριού που έχω στο σαλόνι στη θέση του παραπάνω (δωμάτιο)
- Αγορά νέου 24ριού για το σαλόνι.

Ήλπιζα να το κάνω μέσω του allazosiskevi αλλά δεν κληρώθηκα :x
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#775464 Ελπίζω να έχεις πολύ μεγάλο δωμάτιο για να βάλεις 12άρι κι ακόμη μεγαλύτερο σαλόνι, για να βάλεις 24άρι. Ένα τυπικό υπνοδωμάτιο δεν θέλει για κανένα λόγο παραπάνω από 9άρι, ενώ και το σαλόνι, θα πρέπει να είναι πάνω από 50τμ για να χρειάζεσαι 24άρι.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#775468 Μαλλον δεν διαβαζεις σχετικα τοπικα απο μυστες σε αλλα, Αγρυπνα φορα. Το 9αρι το αγοραζεις μ-ο-ν-ο αν θελεις να ψυξεις κανα συρταρι. Αλλιως πας κατευθειαν σε κασετα.

Θα στα πει και ο Ζορζ.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#775469 Δε θα το πω τοσο χοντροκομμενα οσο ο Τζι, αλλα σε γενικες γραμμες συμφωνω. Ειμαι της αποψης να μπαινει κλιματιστικο ενα κλικ μεγαλυτερο απο το ενδεδειγμενο σε καθε χωρο. Αλλιως δε φερνει την ψυξη που μου αρεσει. Επισης το μακρυ κονταινει, το κοντο δε μακραινει :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#775473 To 12ρι στο σαλόνι δεν καλύπτει τον χώρο, είναι σαλονοκουζίνα, περίπου 30τμ. Μόνο όταν κάθεσαι στον καναπέ στο σαλόνι δροσίζεσαι, σκοπός είναι να δροσίζει και την κουζίνα αν γίνεται καθώς και το υπόλοιπο σπίτι το βράδυ, καθώς "κοιτάει" στον διάδρομο.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#775479 Οποτε.

Θα παρεις 48αρι που θα δουλευει 24/7 (λογω απωλειων ).

Σαλονι:

Εικόνα

Διαδρομος:

Εικόνα

Υπνοδωματιο:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#775481 Βαλθηκες ρε μλκ Τζι να με κανεις να σπασω το ρεκορ των 21 που εριξα για το Ναντο.

Τι μου τον ποσταρεις το γκομενο ημιγυμνο ρε μλκ? Εκτος απο την ομαδικη εξπερματωση των Αμερικανιδων (και μεριδας των Αμερικανων) κατα την ομιλια του στο Κογκρεσο, θελεις να κανεις τα ιδια τωρα σε ολοκληρο το φορουμ.

:thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#775505 H δική μου σαλοκουζίνα είναι μεγαλύτερη από 30 τμ, και έχω 12άρι (το είχα και δεν είχα λεφτά και διάθεση να βάλω 18άρι που θα ήταν πιο σωστό). Μια χαρά το φέρνει στην θερμοκρασία που πρέπει, δηλαδή γύρω στους 26 βαθμούς. Απλά του παίρνει λίγο παραπάνω χρόνο.
Όπως και να 'χει, δεν λέω να βάλεις 12άρι, αλλά για 30τμ το 24άρι είναι απλά overkill.
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#775514 Πάντα παίζει ρόλο και τι μόνωση τριγύρω, ανοίγματα, προσανατολισμός, αλλά ναι, 24αρι για 30τμ είναι too much.
18αρι είναι 1 size up που λέει κι ο George, αλλά μάλλον ιδανικό μιας και μιλάμε για ενιαίο χώρο χωρίς στεγανά (δεν είναι δωμάτιο που κλείνεις πόρτα αν θέλεις).
Στα υπόψιν και ορισμένα "ενδιάμεσα" 15αρια.
Άβαταρ μέλους
By nEK
#775600
g8777 έγραψε:Μαλλον δεν διαβαζεις σχετικα τοπικα απο μυστες σε αλλα, Αγρυπνα φορα. Το 9αρι το αγοραζεις μ-ο-ν-ο αν θελεις να ψυξεις κανα συρταρι. Αλλιως πας κατευθειαν σε κασετα.

Θα στα πει και ο Ζορζ.
George_Prix έγραψε:Δε θα το πω τοσο χοντροκομμενα οσο ο Τζι, αλλα σε γενικες γραμμες συμφωνω. Ειμαι της αποψης να μπαινει κλιματιστικο ενα κλικ μεγαλυτερο απο το ενδεδειγμενο σε καθε χωρο. Αλλιως δε φερνει την ψυξη που μου αρεσει. Επισης το μακρυ κονταινει, το κοντο δε μακραινει :shifty:

μπουλσιτιες!
Αν το σπιτι ειναι τρυπιο ισως θες και ντουλαπα για να το ψυξεις/ζεστανεις.
Το μεγαλο μικρο γινεται αλλα εχει και ενα ελαχιστο επιπεδο που δουλευει οικονομικα. Μετα θα σβηνει οταν φτασει στο σημειο το επιθυμητο οποτε no inverter benefits. Τοσο οσο ωστε να δουλευει στο οφελιμο φακελο λειτουργιας σε ολο το φασμα θερμοκρασιων χωρου/εξω και επιθυμητων.
Ψυχω ~90μ2 μονωμενα με 18αρι με θερμοκρασια ρυθμισης τους 29 C. Το βαζω στους 28C σε καυσωνα ( φετος δεν χρειαστηκε), αν και οταν δουλευει all day και πεσει η υγρασια και οι 29 C ειναι ικανοποιητικοτατοι! Βοηθαει ομως και η διαρυθμιση του σπιτιου.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#775601 παντως σε εμενα σαλονοκουζινα 50τμ τρυπια(σκαλα εσωτερικη) με 12αρι General του 2004 μια χαρα το κανει ψυγειο και γρηγορα κιολας.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#775602
g8777 έγραψε:Θα στα πει και ο Ζορζ.


Οὐ λήψει τὸ ὄνομα εμού τοῦ Θεοῦ σου ἐπὶ ματαίω. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#775603 Ανέφερα για απώλειες. Α και Ω.
Πρώτον αυτό.

Νεκ απ ότι διαβάζω τζάμπα λεφτά πέταξες. Οι απαιτήσεις σου καλύπτονται μία χαρά και με ανεμιστήρα, δεν ήταν ανάγκη να πάρεις κλιματιστικό.
Δεύτερον αυτό.

Αν μένεις σε σπίτι με κάτοψη ρόμβου μπορείς ανετότατα να "ψύξεις" ακόμα και 700 τμ.

Τρίτον αυτό.


Ζορζ δεν θες να πάω στο τέταρτο.