Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bill33
#754543 Μολις πληρωσα τον τελευταίο λογαριασμό ΔΕΗ.Ο προηγούμενος ήταν εκκαθαριστικός 282Κwh για 72 μερες στα 81€ .Ο τελευταίος, δωθηκε ιντερνετικά η ένδειξη ,339Κwh για 55 μερες στα 141€ . Δεν τον έχω μπροστά μου για να δω χρεώσεις εκπτωσεις κλπ .

Εχει αλλάξει το site της ΔΕΗ ,παραμένει το πρόβλημα να μου απορρίπτει κάρτα που είναι σε € αλλά να δέχεται κάρτα που είναι σε £ .
Άβαταρ μέλους
By Serf
#754554
Νίκος Παππάς έγραψε:
224v έγραψε:Όταν το ποσο εναντι, το βγάζουν από το στομάχι τους και όχι από το ρολόι εγώ το θεωρώ ότι δεν έχουν απόδειξη για την απαίτηση τους αυτή. Εσύ διαφωνείς???
Το δικαστήριο εάν έφτανε εκεί το θέμα σε ποιον θα έδινε δίκιο.
Άλλωστε το ότι χρεώνουν ο,τι να ναι, φάνηκε και από το γεγονός ότι ζητάνε περισσότερα από την πίσω αναλυτική.

.

Όταν μπήκες στο προγραμμα ενημερώθηκες οτι θα παιρνεις 3 μηνιαιους έναντι και έναν εκκαθαριστικο.
Οφείλεις να πληρωσεις τους έναντι και να συμψηφιστουν στον εκκαθαριστικό.
Συμφωνα με αυτά που έγραψες θα είχες πίστωση για 2-3 μηνιαιους ακόμα.
Οι εισπρακτικές μπήκαν στο παιχνιδι εξαιτίας της μη πληρωμης.

Για την διαφορά στο ποσο πληρωμης είτε έκανες λάθος εσύ, είτε αυτοί.
Επειδή αυτών βγαίνει από το συστημα αυτόματα, μάλλον ξανακάνε τις πραξεις σωστά αυτή την φορά. :)
Αυτό ακριβώς. Ο τρόπος υπολογισμού έναντι και εκκαθαριστικών λογαριασμών αναφέρεται ξεκάθαρα κατά τη σύναψη συμβολαίου. Εκτός κι αν μιλάμε για παροχή δεκαετιών χωρίς νέα σύναψη συμβολαίου.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By 224v
#754599 Το σπίτι έχει ρεύμα από το 1950, πότε δεν κατοικείται το χειμώνα εκτός από περισυ που εξηγείται γιατί στα προηγούμενα, δεν έχει προηγούμενες οφειλές.... το να ξαναπροσθεσω τα 5 νουμερα της πίσω σελίδας φυσικά τ επαλήθευσα αλλά δεν εξηγεί κάτι ή διαφορά.

.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#754690
224v έγραψε:Το δικαστήριο εάν έφτανε εκεί το θέμα σε ποιον θα έδινε δίκιο.


.


Στη ΔΕΗ προφανώς.


Dimitris_P έγραψε:https://www.apotypomata.gr/aprosmeni-voutia-ton-timon-se-petrelaio-fysiko-aerio/


Ναι, ήθελα να το γράψω... Αναμένεται μία πτώση τις επόμενες μέρες.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#754797
nikos έγραψε:
224v έγραψε:Όταν το ποσο εναντι, το βγάζουν από το στομάχι τους και όχι από το ρολόι εγώ το θεωρώ ότι δεν έχουν απόδειξη για την απαίτηση τους αυτή. Εσύ διαφωνείς???
Το δικαστήριο εάν έφτανε εκεί το θέμα σε ποιον θα έδινε δίκιο.
Άλλωστε το ότι χρεώνουν ο,τι να ναι, φάνηκε και από το γεγονός ότι ζητάνε περισσότερα από την πίσω αναλυτική.

.
Εσύ ψάχνεσαι γενικά μου φαίνεται.
Όσο και να σε χρεωνανε θα έρχονταν ο εκκαθαριστικός με την αληθινή χρέωση και θα ισοφαρίζονταν θέλοντας και μη.
Το να μη πληρώνεις το έναντι επειδή δε σου έβαζαν τη πραγματική κατανάλωση είναι διακαιολογιες για να μη πληρώνεις ούτε τα βασικα.
Δηλαδή μας λες ότι: αν έμενες εκεί μόνιμα και εκαιγες στο φουλ αιρκοντίσιον φούρνο θερμοσίφωνα και σου έβαζαν χαμηλότερες kwh απ' ότι πραγματικά εκαιγες πάλι δε θα τους πλήρωνες?
Πάλι δε θα τους πλήρωνες επειδή δε θα το είχαν μετρήσει και θα τους ελεγες:δε σας πληρώνω επειδή εχω κάψει παραπανω και μου βάζετε τυχαίες καταναλωσεις!!!
Έλα τώρα....μάλλον μας τρολαρεις τόση ωρα


Λογικά αυτό γινόταν πέρυσι, που έμενε μόνιμα μέσα ο γιος, ερχόταν ο έναντι με βάση τη προπέρσινη καταμέτρηση (χαμηλό ποσό) και ο εκκαθαριστικός ερχόταν αυξημένος... Τότε πλήρωνε, τώρα όχι.

Προφανώς η διαφορά που βρίσκει των €60, είνα δήμος, κτλ χρεώσεις, που έμειναν απλήρωτα από τους έναντι.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#754798 Επίσης 224 μπορεί να έχεις θέμα με βεβαίωση μη οφειλής ΤΑΠ στο δήμο ή με φορολογική ενημερότητα αν χρειαστείς και να τρέχεις.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#754859
Dimitris_P έγραψε:Επίσης 224 μπορεί να έχεις θέμα με βεβαίωση μη οφειλής ΤΑΠ στο δήμο ή με φορολογική ενημερότητα αν χρειαστείς και να τρέχεις.
Όχι δεν υπάρχει τέτοιο θέμα.

.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#756837 Χοντρική σύγκριση κόστους θέρμανσης με ΦΑ, πέρυσι με φέτος μιας και μόλις ήρθε ο εκκαθαριστικός.
Πέρυσι για 3588kWh πλήρωσα 176€. Κόστος, περίπου 0,05€ ανά kWh στο σύνολο των χρεώσεων γι'αυτό το διάστημα, μαζί με δίκτυα, πάγια κλπ.
Φέτος, για 2775kWh, πλήρωσα 220€. Κόστος, περίπου 0,08€ ανά kWh, πάλι στο σύνολο των χρεώσεων γι'αυτό το διάστημα και εδώ έχουν συμπεριληφθεί και οι εκπτώσεις/επιδοτήσεις κλπ.
Σημαντική αύξηση προφανώς, αλλά να πω την αλήθεια, τα περίμενα χειρότερα ακόμη, ευτυχώς οι επιδοτήσεις βοηθάνε. Τώρα, άλλοι που είναι με τον βασικό μισθό, αλήθεια δεν ξέρω πώς θα βγαίνουν.
Ευτυχώς στο ρεύμα δεν έχω κανένα θέμα λόγω σταθερής τιμής kWh λόγω ΔΕΗ και HomeEnter, άρα ό,τι φάω στο κεφάλι θα είναι από το ΦΑ, που ομολογώ πως είναι ΟΚ. Μάλλον από τα τρόφιμα θα την ακούσουμε περισσότερο, εκεί έχουμε ανατιμήσεις καθημερινά.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#756842 Αυτό το ρεύμα για τους περισσότερους είναι μέχρι το φθινόπωρο που λήγουν τα συμβόλαια.
Μετά τον ήπιαμε
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#756855 Είναι λίγο ονειρικό να πιστεύεις ότι θα ξεφύγεις από το σύστημα.

Και γι αυτό δεν φταίνε οι ταβέρνες φταίει το ίδιο το σύστημα.

Αργά η γρήγορα αυτά που είναι να δώσεις θα τα δώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#775265 Μια εξωτερική μονάδα έχει αρχίσει και κάνει σαν τρακτέρ. Πέρα από τις μπουνιές τι να την κάνω;
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#775270
Dimitris_P έγραψε:Μια εξωτερική μονάδα έχει αρχίσει και κάνει σαν τρακτέρ. Πέρα από τις μπουνιές τι να την κάνω;


φερτην να την βαλω στα σπαραγγια :lol:

μηπως χρειαζεται συντηρηση/καθαρισμα? Με ενα 20αρικο ερχεται ο μαστορας σπιτι
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#775286 Φέρνεις τεχνικό για να το δει. Μάλλον τα έχει παίξει το ρουλεμάν. Αν είσαι τυχερός. Το καθάρισμα και η επιφανειακή τυπική συντήρηση, δεν θα λύσει δυστυχώς το πρόβλημα.