Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#348903
egobrain έγραψε:πως βοηθαμε τη μονωση των συρομενων κουφωματων στο σπιτι?
μιλαμε για (οχι συγχρονα) αλουμινιου με διπλο τζαμι (κατα προσεγγιση).

με ειχαν προτεινει καποιες ταινιες που εφαρμοζεις στις ακρες των κουφωματων αλλα δεν θυμαμαι τ' ονομα τους.

Morx έγραψε:Δεν υπαρχει καμια ελπιδα, απλα κλεινε τα πατζουρια και μετα ψυχη βαθια ... 5-6 μερες ειναι ακομα και θα ανεβουν οι θερμοκρασιες.


δεν ειναι απλα εξαιτιας και για τον τρεχων ΨΟΦΟ που κανει. ειναι απο καιρο που θελω να βαλω αυτην την προσθηκη.
δεν αξιζει?

σε παρομοιο σκηνικο: τριτη μερα σημερα χωρις νερο στο σπιτι. και δεν ειμαι εξοικειωμενος με αυτο.
να ριχνω για ωρα νερο διπλα απ' το υδρομετρο?
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#348919 Καλησπέρα στην παρέα. Διαβάζω τις τελευταίες σελίδες του επίκαιρου (κι ενδιαφέροντος συνάμα) topic και θα ήθελα να ρωτήσω 2 πράγματα, μιας που βλέπω ότι αρκετοί φίλοι έχουν ψαχτεί αρκετά με τα θέματα θέρμανσης.
Στην πολυκατοικία 25ετίας που μένω (Χαιδάρι Αττικής) έχουμε κεντρική θέρμανση πετρελαίου με αυτονομία και ωρομέτρηση (όχι θερμιδομέτρηση, που είναι ο πιο δίκαιος τρόπος κατανομής των δαπανών θέρμανσης). Το διαμέρισμα που μένω είναι 70 τμ και βρίσκεται στο δεύτερο όροφο (η πολυκατοικία έχει 5 ορόφους, από 4 διαμερίσματα ανά όροφο). Γενικά δεν πέφτει πολύ η θερμοκρασία στο εσωτερικό του σπιτιού. Μόνο 1 φορά που έλειψα σχεδόν 1 βδομάδα χειμώνα το βρήκα στους 17 βαθμούς. Συνήθως αν μείνει χωρίς θέρμανση 1-2 24ωρα, θα δω μέχρι 18 βαθμούς (όχι παρακάτω). Η ρύθμιση που κάνω στο θερμοστάτη είναι τέτοια ώστε να πιάνω στο καθιστικό το πολύ 21 βαθμούς (τσεκάρω αυτή τη θερμοκρασία με 3 διαφορετικά θερμόμετρα που έχω, ένα αναλογικό θερμόμετρο/υγρασιόμετρο της Fischer και 2 ψηφιακά, των οποίων οι ενδείξεις απέχουν μέχρι 0,5 βαθμούς μεταξύ τους).
Ερώτημα 1ο. Ο λογαριασμός θέρμανσης που μου ήρθε για το Δεκέμβρη αναγράφει 32 ώρες λειτουργίας του καλοριφέρ στο διαμέρισμά μου και βγάζει κόστος θέρμανσης περί τα 80 ευρώ (τιμή αγοράς πετρελαίου περί τα 96 λεπτά/λίτρο). Θεωρείτε νορμάλ το ποσό που πλήρωσα σε σχέση με τις ώρες λειτουργίας και την επιτυγχανόμενη θέρμανση του διαμερίσματος (+2 βαθμούς περίπου). Υπόψη ότι από τις 31 μέρες του Δεκεμβρίου, η θέρμανση λειτούργησε περί τις 20.
Ερώτημα 2ο. Ο θερμοστάτης που λειτουργεί μέχρι σήμερα είναι ένας παλιός αναλογικός της Ιταλικής ΙΜΙΤ, περίπου σαν αυτόν:
http://www.kontesidis.gr/product/%CE%B8 ... F%82-imit/
Αν τον αντικαταστήσω με έναν σύγχρονο ηλεκτρονικό (πχ Siemens των 40 ευρώ τιμής) θα έχω κάποιο, μικρό έστω, κέρδος στη θέρμανση του διαμερίσματος κι αξίζει κατ' επέκταση τη διαδικασία;
Άβαταρ μέλους
By bill33
#348925
egobrain έγραψε:σε παρομοιο σκηνικο: τριτη μερα σημερα χωρις νερο στο σπιτι. και δεν ειμαι εξοικειωμενος με αυτο.
να ριχνω για ωρα νερο διπλα απ' το υδρομετρο?

Δεν είναι λίγο :s_crazy να έχεις ξεμείνει απο νερό και να σου λένε ρίξε νερό για να ξεπαγώσει; :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By bill33
#348941 Επίσης προσοχή να μην ζορίζετε τις βάνες /βρύσες/ διακόπτες να ανοίξουν αν υποψιάζεστε ότι έχουν παγώσει.Θα σπάσουν εσωτερικα και δεν θα ανοίγουν ενώ το "χεράκι" θα γυρνάει.
Άβαταρ μέλους
By Morx
#348944
bill33 έγραψε:Επίσης προσοχή να μην ζορίζετε τις βάνες /βρύσες/ διακόπτες να ανοίξουν αν υποψιάζεστε ότι έχουν παγώσει.Θα σπάσουν εσωτερικα και δεν θα ανοίγουν ενώ το "χεράκι" θα γυρνάει.

Η θα σπασουν μισανοιχτες και οταν λιωσει ο παγος θα εμφανιστουν Χριστοι και Παναγιες! :innocent:
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#348964
bill33 έγραψε:
KiloMeater έγραψε:Προςφατα που ειχα κατέβει Ελλάδα για Χριστούγεννα προβληματίστηκα με το θεμα μόνωσης στο σπίτι μου. Ειναι σχετικά καινούργια κατασκευή (2004) με δίπλα παράθυρα , οι τοίχοι ειναι διπλοί με μόνωση κτλ. Παρόλαυτα η ικανότητα να κρατάει τη ζέστη δεν ειναι καλή. Όσο δουλεύανε τα καλοριφέρ όλα καλά, οταν σβήναμε το σπιτι κρύωνε γρήγορα ,οκ δε λέμε για τραγική πτώση αλλά η μεταβολή ηταν αισθητή γρήγορα .
Το συγκρίνω με το σπιτι που μένουνε βιεννη τα τελευταία χρόνια που η μόνωση λειτουργεί πολυ πιο αποτελέσματατικα. Αναρωτιέμαι τι μπορώ να κάνω , κάτι εύκολο χωρίς πολυ ταλαιπωρία να βελτιώσω την κατάσταση για του χρόνου.

Στο εν Ελλάδι σπίτι μένει κάποιος ή η θέρμανση δουλεύει μόνο όταν έρχεστε Ελλάδα;


Μόνο οταν κατεβαίνω ανάβει η θέρμανση. Θέλει δυο μέρες να ζεστάνει αλλά μετά ειναι οκ
Άβαταρ μέλους
By bill33
#348966
KiloMeater έγραψε:
bill33 έγραψε:
KiloMeater έγραψε:Προςφατα που ειχα κατέβει Ελλάδα για Χριστούγεννα προβληματίστηκα με το θεμα μόνωσης στο σπίτι μου. Ειναι σχετικά καινούργια κατασκευή (2004) με δίπλα παράθυρα , οι τοίχοι ειναι διπλοί με μόνωση κτλ. Παρόλαυτα η ικανότητα να κρατάει τη ζέστη δεν ειναι καλή. Όσο δουλεύανε τα καλοριφέρ όλα καλά, οταν σβήναμε το σπιτι κρύωνε γρήγορα ,οκ δε λέμε για τραγική πτώση αλλά η μεταβολή ηταν αισθητή γρήγορα .
Το συγκρίνω με το σπιτι που μένουνε βιεννη τα τελευταία χρόνια που η μόνωση λειτουργεί πολυ πιο αποτελέσματατικα. Αναρωτιέμαι τι μπορώ να κάνω , κάτι εύκολο χωρίς πολυ ταλαιπωρία να βελτιώσω την κατάσταση για του χρόνου.

Στο εν Ελλάδι σπίτι μένει κάποιος ή η θέρμανση δουλεύει μόνο όταν έρχεστε Ελλάδα;


Μόνο οταν κατεβαίνω ανάβει η θέρμανση. Θέλει δυο μέρες να ζεστάνει αλλά μετά ειναι οκ

Σκέψου ότι τα ντουβάρια είναι παγωμένα όλο τον υπόλοιπο χειμώνα.Σε 2 μέρες προλαβαίνουν να ζεσταθούν;
Οταν μένατε Ελλάδα είχες καταλάβει πρόβλημα;
Άβαταρ μέλους
By glf
#349031 Κοζανάρα χθες -14 και σήμερα το βλέπω για μια από τα ίδια. Ήδη είναι στο -12 ...
Η Α/Θ φυσικά δεν την παλεύει να ζεστάνει το σπίτι, ιδίως το βράδυ. Το μεσημέρι κάτι κάνει.
Μας σώζει το κλειστό τζάκι. Το άναψα πρωί πρωί για 4-5 ώρες και ξανά το απόγευμα μέχρι να την πέσουμε.
Και όπως είχα πει, αισθάνομαι πολύ άνετα που άδειασα τα ηλιακά.. μισή ώρα μου πήρα το άδειασμα και άντε να μου πάρει μια ώρα το γέμισμα (τώρα που ξέρω και τι κάνω).
Το θέμα είναι να μη μείνω από ξύλα, καίω ακόμα την παρτίδα 5 κυβικά που είχα πάρει το.. 2013 :)
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#349100
KiloMeater έγραψε:
bill33 έγραψε:
KiloMeater έγραψε:Προςφατα που ειχα κατέβει Ελλάδα για Χριστούγεννα προβληματίστηκα με το θεμα μόνωσης στο σπίτι μου. Ειναι σχετικά καινούργια κατασκευή (2004) με δίπλα παράθυρα , οι τοίχοι ειναι διπλοί με μόνωση κτλ. Παρόλαυτα η ικανότητα να κρατάει τη ζέστη δεν ειναι καλή. Όσο δουλεύανε τα καλοριφέρ όλα καλά, οταν σβήναμε το σπιτι κρύωνε γρήγορα ,οκ δε λέμε για τραγική πτώση αλλά η μεταβολή ηταν αισθητή γρήγορα .
Το συγκρίνω με το σπιτι που μένουνε βιεννη τα τελευταία χρόνια που η μόνωση λειτουργεί πολυ πιο αποτελέσματατικα. Αναρωτιέμαι τι μπορώ να κάνω , κάτι εύκολο χωρίς πολυ ταλαιπωρία να βελτιώσω την κατάσταση για του χρόνου.

Στο εν Ελλάδι σπίτι μένει κάποιος ή η θέρμανση δουλεύει μόνο όταν έρχεστε Ελλάδα;


Μόνο οταν κατεβαίνω ανάβει η θέρμανση. Θέλει δυο μέρες να ζεστάνει αλλά μετά ειναι οκ

Οι τοίχοι έχουν πολύ μεγάλη θερμοχωρητικότητα, ανεξαρτήτως μόνωσης. Αφού το σπίτι είναι κλειστό και χωρίς θέρμανση συνεχώς, όταν είσαι μέσα, για να μην πέφτει η θερμοκρασία, αναγκαστικά πρέπει να καις πολύ παραπάνω το καλοριφέρ (ίσως και συνεχώς) ώστε να ισορροπεί την κατάσταση.
Δεν είναι θέμα μόνωσης δηλαδή, όσο απλής φυσικής. Προφανώς, με καλύτερη μόνωση θα ήταν καλύτερα τα πράγματα, αλλά και πάλι δεν θα άλλαζαν πολλά.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#349102 Χμ, όχι ακριβώς.

Αν είχε εσωτερική μόνωση και "λεπτούς" τοίχους με ελάχιστη θερμοχωρητικότητα, τότε δεν θα υπήρχε το φαινόμενο.
Και νομίζω ότι έξω γενικώς αυτό το "σύστημα" παίζει.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#349104 Στην Ελλάδα λόγω των αντισεισμικών κανονισμών, δεν γίνεται να έχεις λεπτούς τοίχους.
Οι τοίχοι θα έχουν ένα σεβαστό πάχος, άρα και αντίστοιχη θερμοχωρητικότητα.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#349105 Δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό που λες, άλλωστε η αντισεισμικότητα στους τοίχους βασίζεται ή στον φέροντα; Να φωνάξουμε κανά seismic;
Δλδ ο πυργος αθηνών έχει χοντρούς τοίχους, ή μήπως δεν έχει έως και καθόλου κ.ο.κ.

Εν πάση περιπτώσει, δεν ήταν το Ελλάδα το νόημα, αλλά στο κατά πόσον ισχύει γενικά.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#349115 Η αντισεισμικότητα δεν βασίζεται μόνον στον φέροντα. Βασίζεται εξίσου και στους τοίχους, αυτός είναι και ο λόγος που οι πιλοτές όπως τις ξέραμε (τέρμα ανοιχτά χωρίς τοίχους) δεν υπάρχουν πλέον.
http://www.huffingtonpost.gr/stavros-an ... 53068.html

Μια κατασκευή βασίζεται και στα δύο για να αντέξει τους σεισμούς. Ο πύργος των Αθηνών χρησιμοποιεί διαφορετικό τρόπο. Μπορεί να έχει εφέδρανα ή άλλες λύσεις.