Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By melos86
#562818
Anonymous Founder έγραψε:Επιτρέπεται όμως απ' το νόμο; Αυτό ρωτάει...

Γιατι να μην επιτρεπεται??
Εδω ειναι νομιμες οι σομπες που εχουν τις μποτιλιες ΜΕΣΑ στο σπιτι, δεν θα ειναι νομιμη μια εγκατασταση με τις μποτιλιες εκτος σπιτιου σε μια εγκατασταση που ειναι εργοστασιακα σχεδιασμενη για να λειτουργησει με αυτο τον τροπο και φερει -απο οτι βλεπω- και αρκετες δικλειδες ασφαλειας??
Προφανως επελεξε αυτη τη λυση γιατι δεν εχει εγκατασταση φυσικου αεριου στη περιοχη του και ηθελε να ανεξαρτητοποιηθει απο το πετρελαιο θερμανσης!
Άβαταρ μέλους
By fokion
#562820 ευχαριστω, melos86 οντως αυτο εννοουσα, κατ αρχην αν ειναι νομιμο και αν ειναι τεχνικά σωστό...

ξερω πχ οτι για συνδεση με φυσικο αεριο θες το οκ απο μηχανολογο.

"Αυτο"????
Άβαταρ μέλους
By glf
#562837 Σε περιοχές που δεν υπάρχει δίκτυο ΦΑ, αναγκαστικά τοποθετείς δεξαμενή. Επιτρέπεται.
Και οι μποτιλιες δεξαμενές είναι.
Ίσα ίσα το ότι τις έχει έξω είναι εξορισμού το προβλεπόμενο.
Άβαταρ μέλους
By pro
#562841 Θέρμανση με υγραέριο επιτρέπεται. Σε μονοκατοικιες και επαγγελματικους χωρους που εχω δει, συνήθως η περιλαμβάνει δεξαμενή σαν αυτή:

http://gazpro.gr/wp-content/uploads/lpg ... 00x214.jpg


Σύμφωνα με τον τεχνικό κανονισμό, ο μέγιστος επιτρεπόμενος αριθμός εγκατεστημένων φιαλών, σε εξωτερικούς χώρους οικιών, έχει ως ακολούθως:
1. Για εγκατάσταση σε ισόγειο εξωτερικό χώρο οικίας: επιτρέπονται μέχρι 10 συνδεδεμένες μεταξύ τους φιάλες (βουτάνιο, μίγμα ή προπάνιο), συνολικής χωρητικότητας μέχρι 250kg. Στην περίπτωση αυτή συνίσταται, δίχως να είναι υποχρεωτική, η εγκατάσταση μέσα σε ερμάριο.
2. Για εγκατάσταση σε εξώστες κτιρίων (μπαλκόνια, βεράντες, ταράτσες κ.λ.π.): επιτρέπονται μέχρι 4 φιάλες, συνολικού περιεχομένου σε υγραέριο μέχρι 100kg, αποθηκευμένες υποχρεωτικά μέσα σε ειδικό ερμάριο, ύψους μέχρι το υφιστάμενο ύψος του στηθαίου.

http://gazpro.gr/%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE% ... %B5%CF%82/

Μέχρι 3 φιάλες δεν θέλεις άδεια απο πολεοδομία.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#562871 Εχων τρεις μπουκάλες για τα μάτια της κουζίνας, ώστε να έχω να την αλλσζω όταν αδειάσουν, στο μπαλκονι. Συνδεω μια τη φορα. Εχω και μια στην βεράντα για το μπάρμπεκιου... Οτάν αδειάσουν οι τρεις παραγγελνω γεμάτες.

.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#564003 Ερώτηση για γνώστες: A/C τύπου inverter έχουν σημαντικό μικρότερο πρόβλημα όταν πρόκειται να θερμάνουν χώρους με χαμηλές εξωτερικές θερμοκρασίες, σε σχέση με τα κλασικά;
Άβαταρ μέλους
By 224v
#564009 Στο εξοχικο εχω ηλιακο συλλεκτη 4 τμ και μποιλερ 200 λιτρων. σκεφθηκα το εξης, Ισως βεβαια είναι ανεφηκτο αλλα το ρωταω εδώ εάν καποιος ξερει περισσοτερα…
γινεται να τραβαω ζεστο νερο από το μποιλερ με καποια από τις βρυσες ζεστου νερου, και να τροφοδοτώ σωμα καλοριφέρ κινουμενο μεσα στους χωρους του σπιτιου και να ζεσταινω ένα χωρο μονο βεβαια.τη φορα. Μιλαω για περιπτωση νωρις την ανοιξη που κανει κρυο ακομα και στο σπιτι δεν εχω προβλεψη για θερμανση παντου.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#564020
224v έγραψε:.. εχω ηλιακο συλλεκτη 4 τμ και μποιλερ 200 λιτρων. ,,,,,,,γινεται να τραβαω ζεστο νερο από το μποιλερ με καποια από τις βρυσες ζεστου νερου, και να τροφοδοτώ σωμα καλοριφέρ κινουμενο μεσα στους χωρους του σπιτιου και να ζεσταινω ένα χωρο μονο βεβαια.τη φορα.,,,,

:s_whiteflag
Προφανώς δεν σκέφτηκες πολύ και πολλά (δεν γνωρίζεις?) περί της λειτουργίας των ηλιακών συστημάτων παροχής ΖΝΧ, καθώς και της λειτουργίας θέρμανσης ( έστω και ενός σώματος με ένα τέτοιον τρόπο ), ώστε να διανοηθείς την περίπτωση να κάνεις κάτι τέτοιο.
Οπότε,..... "delete" και ως σκέψη ! :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#564022
dimitrisB έγραψε:
224v έγραψε:.. εχω ηλιακο συλλεκτη 4 τμ και μποιλερ 200 λιτρων. ,,,,,,,γινεται να τραβαω ζεστο νερο από το μποιλερ με καποια από τις βρυσες ζεστου νερου, και να τροφοδοτώ σωμα καλοριφέρ κινουμενο μεσα στους χωρους του σπιτιου και να ζεσταινω ένα χωρο μονο βεβαια.τη φορα.,,,,

:s_whiteflag
Προφανώς δεν σκέφτηκες πολύ και πολλά (δεν γνωρίζεις?) περί της λειτουργίας των ηλιακών συστημάτων παροχής ΖΝΧ, καθώς και της λειτουργίας θέρμανσης ( έστω και ενός σώματος με ένα τέτοιον τρόπο ), ώστε να διανοηθείς την περίπτωση να κάνεις κάτι τέτοιο.
Οπότε,..... "delete" και ως σκέψη ! :rtfm:


Μα ναι φλασια μου ηρθε!!! σκεπτόμενος ότι αφου εχω 200 λιτρα ζεστο νερο γιατι να μην το κυκλοφορω σε ένα σωμα και να αποδιδει τη θερμότητα που εχει το μποιλερ. Κυκλοφορητης υπαρχει στο συστημα και ετσι εχω την απορια..Στη στεγη εχω μονο τους συλλεκτες το μποιλερ είναι σε αποθηκη.. και τροφοδοτεί με κολεκτερ το ζεστο νερο τις βρυσες...
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#570056 Θέλω να βάλω την ηλεκτρική αντίσταση που μπαίνει στο μεγάλο κάθετο θερμαντικο-απλωστρα σώμα στο μπάνιο.
Ο υδραυλικός κλασσικά μου είπε ένα τρελλό νούμερο οπότε πάμε για DIY.

Ξέρω πως να ξηλωσω το σώμα, να κόψω τα νερά να μην τρέχουν. Όταν το βάλω πίσω ξέρω πως να συμπληρώσω νερό στον καυστήρα και να κάνω εξαερωση.
Τι δεν ξέρω:
-βλέπω οι αντιστάσεις έχουν κάποιες ενδείξεις ΙΡ55 πχ... Τι χρειάζομαι;
-ποσά watt? Την πιο μεγάλη, 900;
- τη βιδωνεις και μετά γεμίζει με το νερό του σώματος; γιατί στις οδηγίες λέει κάτι για γλυκολη και δεν ξέρω που και πως
Άβαταρ μέλους
By g8777
#570074 Και γιατι εκτιμας τοσο λιγο την ψυχικη σου ηρεμια και προτιμας να βαλεις τιραντε φορμα με μολυβι σταφτη στερωντας υπερπολυτιμες στιγμες απο το blacked.com;
Πες αληθεια, το ουζο το θες για σενα ετσι; Για τα διαλειμματα; Να σου στειλω playlist αν ειναι. :iconcool: