Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#533280 Για κύρια κατοικία ή εξοχική;
Για εξοχική δεν αξίζει 100% (ούτε καν η σύγκριση με το πετρέλαιο δεν έχει νόημα).
Άβαταρ μέλους
By otso
#533285
funkyreverend έγραψε:Έχει ασχοληθεί κανείς με το αν η εγκατάσταση ηλιακού θερμοσίφωνα αξίζει τον κόπο σε σχέση με τη χρήση ζεστού νερού από το αέριο;

Η απόσβεση του κόστους του ηλιακού μαζί με τη συντήρηση για πιθανές ζημιές κλπ. θα γίνει ποτέ ή είναι μπλέξιμο άδικα;


Για μενα δεν αξιζει ,ιδιως εξοχικο οπως ειπε και ο αποπανω .
βαζετε τετοια στην ολανδια ;
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#533319 Φυσικά αλλά η ερώτηση είναι για την Ελλάδα και για κύρια κατοικία, για 4-5μελή οικογένεια.
Άβαταρ μέλους
By Morx
#533358
funkyreverend έγραψε:Φυσικά αλλά η ερώτηση είναι για την Ελλάδα και για κύρια κατοικία, για 4-5μελή οικογένεια.

Εξαρταται απο την καταναλωση του ζεστου νερου και απο το κοστος του ηλιακου με την εγκατασταση.

Χωρις αυτα τα δυο, δεν μπορουμε να πουμε κατι.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#533378 Ένας ηλιακός 160ρις διπλής με εγκατάσταση θεωρώ πως ξεκινά από 600-700€
Ένας κατασκευαστής μου χε πει καποτε ότι αν έχεις ΦΑ ξεχνάς τον ηλιακό
Άβαταρ μέλους
By markvag
#533407 Εγώ που έχω μόνο ΦΑ, το καλοκαίρι πληρώνω κανένα 30άρι το μήνα για πάγιο + ζεστό νερό. Δεν συμφέρει από οικονομικής άποψης ο ηλιακός... Θα μου κάνει οικονομία 10 ευρώ το μήνα;;; :lol: Σωθήκαμε...

Αν τον βρω τζάμπα βάζω όμως. :innocent: :lol:
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#533424
Morx έγραψε:
funkyreverend έγραψε:Φυσικά αλλά η ερώτηση είναι για την Ελλάδα και για κύρια κατοικία, για 4-5μελή οικογένεια.

Εξαρταται απο την καταναλωση του ζεστου νερου και απο το κοστος του ηλιακου με την εγκατασταση.

Χωρις αυτα τα δυο, δεν μπορουμε να πουμε κατι.


Επειδή και εγώ άκουσα αυτό που λέει ο dmitrisp και ζει ο markvag, γι' αυτό ρωτάω. Από ό,τι φαίνεται, το κόστος του αερίου κάνει τα λοιπά στοιχεία περιττά. Κρίμα, γιατί τους ηλιακούς τους συμπαθώ αλλά η επένδυση αρχικά και η συντήρηση τους κάνει μάλλον περισσότερο ενδεχόμενο μπελά παρά όφελος.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#533425
funkyreverend έγραψε: Κρίμα, γιατί τους ηλιακούς τους συμπαθώ .


τι συμπαθεια μπορεινα εχει ενας ηλιακος? :lol:
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#533427 Εδώ υπάρχουν σκοντάκηδες και οπελάκηδες, η συμπάθεια που δείχνω σε μια συσκευή που χρησιμοποιεί ανανεώσιμη ενέργεια σε πείραξε; :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#533428 χαχα δεν εχεις και αδικο :lol:

ημουν ο μοναδικος που δεν εβαλα ηλιακο στο συγκροτημα.Προκαταβολικα τα χρηματα της οικονομιας που θα γινει,μολις βγαλει τα εξοδα του θα θελει αντικατασταση,εαν δεν εχει πεσει και κανα χαλαζι εν τω μεταξυ.
Για διαρροες,σαπιους σωληνες πανω στα κεραμυδια ,που θα το παρεις χαμπαρι μολις φουσκωσει το ταβανι δεν το συζητω καν.
Να ανεβει και ο υδραυλικος πανω στα κεραμυδια,να τα σπασει και αυτα.
Τριπλης ενεργειας μποιλερ,και τελος ολα αυτα.
Ασε που ειναι και ασχημοι ,ειδικα πανω σε στεγες με κεραμυδια.
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#533462
dimviii έγραψε:Να ανεβει και ο υδραυλικος πανω στα κεραμυδια,να τα σπασει και αυτα.
Τριπλης ενεργειας μποιλερ,και τελος ολα αυτα.
Ασε που ειναι και ασχημοι ,ειδικα πανω σε στεγες με κεραμυδια.


Κατευθείαν μου ήρθε εικόνα ενός άσχημου υδραυλικού πάνω σε κεραμίδια. :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By otso
#533467 Που να ειχες δει την εικονα που ειχα δει εγω . Σε σπιτι φιλου , τον ειχε παρει ο αερας απο τα κεραμιδια , τα ειχε κανει ολα πουτανα επανω , τον ειχε διπλωσει και καρφωσει σε καγγελα λονχες 2 μετρων εξωτερικης περιφραξης , σε επιανε τρομος.

Βεβαια μπορεις να ξοδεψεις οσα χρηματα θες για να κανεις οικονομια και να εχεις την συνειδηση σου ησυχη οτι
εκανες το οικολογικο σου χρεος προς τον πλανητη.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#533470 στο νησι εβαλα 200αρι μποιλερ τελικα με ηλιακες πλακες 4τμ. το σπιτι ισως δοθεί για παραθεριστες τα καλοκαιρια και ετσι με 6 - 8 ατομα το ηλεκτρικο να ηταν ένα κοστολογιο, κοστισε 1100 συνολικα… Παγους και τετοια δεν εχει και μου ειπε ο υδραυλικος που θα φροντιζει και το υπολοιπο σπιτι ότι με σκεπασμα στις πλακες δεν θα εχει πρόβλημα γενικα…( θα τροφοδοτεί μεχρι και 3 λουτρα και 2 κουζινες στην χειροτερη περιπτωση...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#533581
funkyreverend έγραψε:
dimviii έγραψε:Να ανεβει και ο υδραυλικος πανω στα κεραμυδια,να τα σπασει και αυτα.
Τριπλης ενεργειας μποιλερ,και τελος ολα αυτα.
Ασε που ειναι και ασχημοι ,ειδικα πανω σε στεγες με κεραμυδια.


Κατευθείαν μου ήρθε εικόνα ενός άσχημου υδραυλικού πάνω σε κεραμίδια. :lol: :lol: :lol:


Συν κωλοχαράδρα! :inlove: :twisted:

Συν ΤΡΙΧΩΤΗ κωλοχαράδρα! :inlove: :inlove: :twisted: :twisted: