Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sargus
#625527 Ψάχνω ένα θερμοστάτη χώρου που να ελέγχει και τον καυστήρα πετρελαίου και το μποιλερ που θα ζεσταίνεται από τον καυστήρα (νομίζω λέγονται διπλής ενέργειας αυτοί οι θερμοστάτες). Θέλω όμως να συνεργάζεται με Google home/Alexa.
Καμία προταση;
(Το δύσκολο κομμάτι είναι να ελέγχει και το μποιλερ)
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#625540 Πράγματι αυτό που λες είναι δύσκολο. Νομίζω ο καινούριος siemens RDS110 έχει τέτοια δυνατότητα, όπως και ο Salus iT500.

Edit: ναι τον RDS110 εννοώ , όχι RDS100 που έγραψα κατά λάθος αρχικά.
Τελευταία επεξεργασία από ArrowsFA1 και 31 Ιαν 2020, 21:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By sargus
#625550 Ευχαριστώ φίλε μου. Τον rds 110 εννοείς. Τον έχω στα υπόψη. Τον άλλον δεν τον ήξερα.
Δυστυχώς κάνεις τους δεν αναφέρει τίποτα για Google home / Alexa.
Ξέρει κανείς αν θα μπορώ να τον συνδέσω με το έξυπνο σπίτι κάπως αλλιώς;
Άβαταρ μέλους
By Serf
#626871 Σύντομα θα χρειαστούμε κλιματιστικά στο υπό κατασκευή εξοχικό. Δεσμευτικές προδιαγραφές:
- WiFi για να ενεργοποιούνται από απόσταση τις κρύες μέρες του χειμώνα :)
- 2 εξωτερικές μονάδες των 18.000 BTU που θα καταλήγουν σε 4 (2 * 2) εσωτερικές μονάδες των 9.000 BTU
- 1 εσωτερική/ εξωτερική μονάδα των 18.000 BTU

Προτάσεις;

< Note >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#626884 Φτιάξε κ ένα καλό τζάκι στο σαλόνι που να θερμαίνει όσο καλύτερα το εξοχικό. Για μένα το βασικότερο.


< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#626888
Serf έγραψε:Σύντομα θα χρειαστούμε κλιματιστικά στο υπό κατασκευή εξοχικό. Δεσμευτικές προδιαγραφές:
- WiFi για να ενεργοποιούνται από απόσταση τις κρύες μέρες του χειμώνα :)
- 2 εξωτερικές μονάδες των 18.000 BTU που θα καταλήγουν σε 4 (2 * 2) εσωτερικές μονάδες των 9.000 BTU
- 1 εσωτερική/ εξωτερική μονάδα των 18.000 BTU

Προτάσεις;

< Note >

Επειδή έψαξα για την δική μου περίπτωση όπου τα δύο κλιματιστικά των δωματίων κατέληγαν ακριβώς στην ίδια θέση, τελικά ήταν αρκετά φθηνότερο να αγοράσω δύο εξωτερικές μονάδες των 9000btu αντί μία των 18000btu.
Σε λύσεις multisplit, πας σε Daikin , Mitsubishi, Toshiba, Hitachi από τα επώνυμα, ενώ από τα φθηνά κινέζικα φέρνει η Inventor.
Εγώ τελικά αγόρασα δύο Mitsubishi Heavy Industries, τα μεσαία μοντέλα. Έχουν option και για Wi-Fi, αλλά έκανε 80€ και προτιμώ να δώσω 15€ να πάρω ένα Broadlink RM3 Mini να το ελέγχω με αυτό. Αυτά πήρα, αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει για να σου πω αν είναι καλά. Γενικώς, είχαν πολύ καλές κριτικές από τα καταστήματα και τους τεχνικούς, οπότε τα προτίμησα.
https://www.skroutz.gr/s/12207144/Mitsu ... anium.html
Άβαταρ μέλους
By dimik
#626904 Κι εγώ είχα 4 από τα 6 να καταλήγουν στο ίδιο μέρος αλλά η προτάση του μηχανικού αλλά και του τεχνικού της Mitsubishi Heavy ήταν ξεχωριστές εξωτερικές μονάδες για λόγους κόστους, αξιοπιστίας και επιδιόρθωσης σε περίπτωση βλάβης.

3x 9ρια, 1x 12ρι και 1x 18ρι SRK-ZS κι ένα SRK-ZR 24ρι έβαλα κι εγώ με WiFi, έναν χρόνο τώρα υπερευχαριστημενος από απόδοση και οικονομία. Πληρώνω τις περιόδους υψηλής κατανάλωσης το καλοκαίρι και τον χειμώνα όσα έδινα στο διαμέρισμα των 80τμ με 2 μόνο AC ενώ τώρα ανάβω 6.

Επίσης τα σενάρια που μπορείς να φτιάξεις μέσω app είναι πολύ χρήσιμα, ρυθμίζεις από mode και θερμοκρασία μέχρι ροή αέρα και κλίση πτερυγίων όπως και σου δείχνει εξωτερική και εσωτερική θερμοκρασία για κάθε μονάδα χωριστά.
Πλέον έχω ένα σενάριο για κρύο κι ένα για ζέστη και απλά το τρέχω με ένα πάτημα και το σπίτι πιάνει ομοιόμορφη θερμοκρασία μέσα, επίπλεον έχει και δυνατότητα να ορίζεις να ανάβουν συγκεκριμένες ώρες κάθε μέρα.

< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#626955 Ξέχασα να πω πως εγώ δεν αγόρασα από κάποιο από τα καταστήματα στο Skroutz, αλλά από το παρακάτω, που έχει και σημαντική παρουσία ειδικά στην δυτική Αθήνα και σίγουρα παίζει πολύ με τον αντιπρόσωπο της Mitsubishi (Τουρνικιώτης). Δεν έχει παραεισαγωγές δηλαδή, αν κάποιοι φοβούνται κάτι τέτοιο.
https://www.alphaclimagr.gr/product/140 ... stprice.gr
Σχεδόν 100€ κάτω. Τους συστήνω, κανένα πρόβλημα, εγώ μόνον αγόρασα από εκεί, τοποθέτηση έκανε άλλος.
Σαν συσκευή η συγκεκριμένη, είναι πολύ αθόρυβη και έχει και sleep mode ακόμη πιο ήσυχο. Αυτά ήταν απαραίτητα χαρακτηριστικά, γιατί μπήκαν σε κρεβατοκάμαρες. Να ξέρετε επίσης πως όλα τα Mitsubishi Heavy Industries φτιάχνονται Ταϋλάνδη στο εκεί εργοστάσιο της Mitsubishi, ενώ τα φθηνά Mitsubishi Electric φτιάχνονται Τουρκία. Αυτό επιβεβαιωμένο από την αντιπροσωπεία. Εγώ δεν θα προτιμούσα τα τελευταία, όχι για... εθνικούς λόγους, αλλά αμφιβάλω αν έχει δικό της εργοστάσιο στην Τουρκία η Mitsubishi, μου κάνει για φάση φασόν ή γενικώς δεύτερης ποιότητας.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#627080 Καλησπέρα, ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και τους δύο. Σε ότι αφορά την ανάγκη ή μη για split, προκύπτει καθαρά και μόνο για αισθητικούς λόγους, δηλαδή τη μείωση των εξωτερικών μονάδων. Αν, όμως, είναι τόσο περιοριστικό ως προς τη διαθεσιμότητα, δεσμευτικό ως προς service και ακριβότερο, ίσως πρέπει να το ξανασκεφτούμε.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#627108 Το μόνο μειονέκτημα είναι το αυξημένο κόστος. Το να σου χαλάσει, είναι δύσκολο (όχι απίθανο).
Αν οι λόγοι είναι μόνον αισθητικοί και αν δεν έχει τελειώσει πλήρως το σπίτι, γιατί δεν αφήνετε αναμονές για τους εξωτερικές μονάδες στη οροφή του σπιτιού;
Άβαταρ μέλους
By Serf
#627112 Αυτό με την ταράτσα δεν το είχαμε σκεφτεί. Το σπίτι θα έχει σκέπη. Δεν είναι πρόβλημα αυτό;

Υ.Γ.: το σπίτι είναι ακόμα στα σίδερα της βάσης.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#627122 Δεν μπορείς να βάλεις τις μονάδες σε στέγη γιατί θα φαίνονται άσχημες, αλλά μπορείς πιθανόν να προβλέψεις εσοχές ή κάτι αντίστοιχο. Αφού είστε ακόμη στην κατασκευή, υπάρχει χρόνος. Ρωτήστε τον κατασκευαστή αν έχει κάνει κάτι παρόμοιο μήπως έχει κάποια καλή ιδέα.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#627135 Και εννοείτε περάστε αναμονές ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ εκ των προτέρων, μην τρυπάτε μετά.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#631022 Υπάρχει κάποιος μετρητής που μπορεί να μπει στη δεξαμενή ή στον καυστήρα για μέτρηση καψίματος πετρελαίου; Η δεξαμενή μας ΔΕΝ είναι τετραγωνισμένη με αποτέλεσμα να μην μπορεί να γίνει ακριβής μέτρηση :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By Morx
#631077 Ενας μετρητης ΜΕΤΑ τη δεξαμενη εαν το κλεψιμο στο γεμισμα δεν σε απασχολει.
Εαν θες να ξερεις και ποσα μπηκαν, πρεπει να υπολογισεις βασει διαστασεων.
Η γεωμετρια που εκανα στο γυμνασιο θα φαινοταν χρησιμη εαν εστω εδινες παραπανω πληροφοριες.

Σχημα;
Διαστασεις;
Περιμετρος;
Υψος;
Τοξο κυκλου και υψος αν ειναι ημικυκλικη;
Ποσες μοιρες οπου εχει γωνιες;
κλπ