Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#624695 προσφατα, καθως εκανα εξαερωση στα καλοριφερ, ειδα πως σε 2 σωματα εβγαλε αερα και μετα σταματησε, δεν εβγαλε νερο.
σε 2 άλλα σωματα, που ειναι πιο κοντα στο λεβητα του αεριου, εβγαλε κανονικα νερο.
παλιοτερα ολα εξαερωνονταν κανονικα..

αυτες τις μερες παρατηρω πως δεν ζεσταινονται ολα τα σωματα αλλα το μοτιβο δεν ακολουθει την παραπανω συμπεριφορα με τον αερα/νερο.
αναψαν τα 2, μετα απο 1 ωρα αρχισαν να ζεσταινονται και τα άλλα 2 για καποια ωρα.
ομως αργοτερα κρυωσαν παλι :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#624698
egobrain έγραψε:προσφατα, καθως εκανα εξαερωση στα καλοριφερ, ειδα πως σε 2 σωματα εβγαλε αερα και μετα σταματησε, δεν εβγαλε νερο.
σε 2 άλλα σωματα, που ειναι πιο κοντα στο λεβητα του αεριου, εβγαλε κανονικα νερο.
παλιοτερα ολα εξαερωνονταν κανονικα..

αυτες τις μερες παρατηρω πως δεν ζεσταινονται ολα τα σωματα αλλα το μοτιβο δεν ακολουθει την παραπανω συμπεριφορα με τον αερα/νερο.
αναψαν τα 2, μετα απο 1 ωρα αρχισαν να ζεσταινονται και τα άλλα 2 για καποια ωρα.
ομως αργοτερα κρυωσαν παλι :hmmm:


μαλλον σου εχει πεσει η πιεση στο κυκλωμα και δεν φτανει στα ψηλα/μακρινα σωματα.Ποσο υψομετρικη διαφορα εχει ο λεβητας με το ψηλοτερα τοποθετημενο σωμα? Τι πιεση εχει το κυκλωμα σου?
το ειχα παθει πριν καποιες μερες.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#624701
egobrain έγραψε:προσφατα, καθως εκανα εξαερωση στα καλοριφερ, ειδα πως σε 2 σωματα εβγαλε αερα και μετα σταματησε, δεν εβγαλε νερο.
σε 2 άλλα σωματα, που ειναι πιο κοντα στο λεβητα του αεριου, εβγαλε κανονικα νερο.
παλιοτερα ολα εξαερωνονταν κανονικα..

αυτες τις μερες παρατηρω πως δεν ζεσταινονται ολα τα σωματα αλλα το μοτιβο δεν ακολουθει την παραπανω συμπεριφορα με τον αερα/νερο.
αναψαν τα 2, μετα απο 1 ωρα αρχισαν να ζεσταινονται και τα άλλα 2 για καποια ωρα.
ομως αργοτερα κρυωσαν παλι :hmmm:


Kάνε έλεγχο στον αέρα του πιεστικού, ίσως να έχει τρυπήσει το διάφραγμα του οπότε θέλει άλλαγμα, είναι φτηνά, αν δεν
διορθωθεί το πρόβλημα τότε πρέπει να αλέγξεις τον κυκλοφορητή, αν είναι παλιός μάλλον θα έχει πάθει σπηλαίωση το impeller του και θα πρέπει να τον αλλάξεις, έχει η Wilo κάτι πολύ βολικούς ρυθμιζόμενου μανομετρικού ανάλογα την απόσταση του κυκλοφορητή από το πιο απομακρυσμένο σώμα, πχ αν έχεις boiler του καλοριφέρ σε ηλιακό θερμοσίφωνα
Άβαταρ μέλους
By drdino
#624706 To impeller δεν παθαίνει σπηλαίωση, η σπηλαίωση που τυχόν δημιουργείται κατά τη λειτουργία του προκαλεί φθορές στην επιφάνειά του.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#624719
drdino έγραψε:To impeller δεν παθαίνει σπηλαίωση, η σπηλαίωση που τυχόν δημιουργείται κατά τη λειτουργία του προκαλεί φθορές στην επιφάνειά του.


Δεν θέλησα να κάνω μαθηματική ανάλυση, αλλά γενικά να πω ότι υπάρχει συνολική φθορά μεγαλώνοντας το διάκενο μεταξύ impeller και housing το το οποίο δεν επιτρέπει την υπερνίκηση του back pressure του συστήματος, δημιουργώντας ολίσθηση του ρευστού στο σημείο με τυο γνωστό αποτέλεσμα, το αν θα μεγαλώσει η ανοχή στο housing ή στο impeller εξαρτάται από τον κατασκευαστήκαι τα υλικά έχει χρησιμοποιήσει επιλέγοντας στο στάδιο της σχεδίασης ποιό θα φθαρεί πρώτο, συνήθως επιλέγουν το impeller στις μεγάλες εγκαταστάσεις, στο επίπεδο ενός οικιακού κυκλοφορητή αυτό δεν ισχύει και οδεύει ολόκληρος προς αντικατάσταση γιατί το impeller είναι πρεσσαρισμένο και δεν μπορεί να αντικατασταθεί, σε μικρές αντλίες σκαφών αναψυχής τα impeller είναι ελαστικά πολυμερή και εύκολο να αντικατασταθούν, πχ σε αντλίες Jabsco.
Τελειώνοντας θέλησα να δώσω μια γενική εικόνα να βοηθήσω τον φίλο προς ποιά κατεύθυνση να δώσει την προσοχή του, όλα τα άλλα κινούνται σε ακαδημαϊκό επίπεδο του οποίου τη γνώση δεν κατέχω.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#624722 224v, νερο εχει μεχρι τη μεση (δεν θυμαμαι τιμη, εχουν ξεθωριασει οι ενδειξεις οποτε βλεπω τη βελονα).

δεν εχω τεχνικες γνωσεις στους λεβητες οποτε παω στα βασικα: πως ελεγχω το πιεστικο?
Άβαταρ μέλους
By drdino
#624725
21 quadra έγραψε:
drdino έγραψε:...


Καλα όλα αυτά, αλλα αν είναινα χρησιμοποιούμε "ακαδημαϊκές" ορολογίες να το κάνουμε σωστά. Αλλιώς μπορούμε να πούμε "μπορεί να έχει φαγωθεί οκυκλοφορητής"
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#624733 Είναι απογοήτευση:
1/ Να γράφουμε >2 φορές κάθε χρόνο, τις πιθανές αιτίες και λύσεις που σχεδόν πάντα θεραπεύουν το συγκεκριμένο (ή παρεμφερές) πρόβλημα.
2/ Να μην κάνουμε μιά αναζήτηση στο φόρουμ με λέξεις κλειδιά ή στο νετ γενικότερα και να δούμε πιθανές περιπτώσεις.
:(
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#624744
drdino έγραψε:
21 quadra έγραψε:
drdino έγραψε:...


Καλα όλα αυτά, αλλα αν είναινα χρησιμοποιούμε "ακαδημαϊκές" ορολογίες να το κάνουμε σωστά. Αλλιώς μπορούμε να πούμε "μπορεί να έχει φαγωθεί οκυκλοφορητής"


Έτσι ακριβώς ! Όμως ομολόγησα ότι δεν κατέχω οπότε δεν μπορώ να ακολουθήσω.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#624778 Μια που πιάσαμε τους λέβητες Φ/Α, να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Πρόσφατα αντικαταστάθηκε επιτοίχιος λέβητας Φ/Α με νέο, συμπύκνωσης (Ariston).
Αντιλαμβάνομαι ότι για να λειτουργήσουν αυτοί οι λέβητες σε mode συμπύκνωσης, πρέπει η θερμοκρασία του νερού να μην είναι πολύ υψηλή, ώστε η θερμοκρασία επιστροφής του να είναι γύρω στους 55 C.
Ωστόσο, αν η θερμοκρασία προσαγωγής του νερού είναι σχετικά χαμηλή (π.χ. γύρω στους 60 C), το σπίτι δεν ζεσταίνεται επαρκώς, ή τέλος πάντων αργεί πάρα πολύ να ζεσταθεί, με αποτέλεσμα ο καυστήρας να καίει με τις ώρες. Τι να την κάνεις την απόδοση 100+% αν είναι να δουλεύει τόσες ώρες;
Οπότε αναγκαστικά αύξησα τη θερμοκρασία, προς το παρόν στους 65 και βλέπουμε. Εξακολουθεί να δουλεύει σε mode συμπύκνωσης (αφού βγάζει νερό στην αποχέτευση).
Το ερώτημα μου -εγκυκλοπαιδικό κυρίως- εσείς που έχετε τέτοιους λέβητες, πού τους έχετε ρυθμισμένους;
Στο manual δεν λέει κάτι.
Σε άλλον λέβητα συμπύκνωσης βρήκα ως σημείο βέλτιστης απόδοσης να αναφέρονται οι 68 C, πέραν του οποίου δουλεύει με συμβατική λειτουργία.
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#624782 Με Ariston (Cares Premium νομίζω λέγεται η σειρά) στη Θεσσαλονίκη σε αρκετά κρύο σπίτι* είμαι στους 65 βαθμούς, προγραμματισμένο πέρσι και φέτος επιβεβαιωμένο σαν επιλογή από θερμοϋδραυλικό που έκανε και τη μελέτη. Τα καλοριφέρ που έχω είναι παλαιού τύπου (φέτες), ενώ σε νέου τύπου θα μου τα ρύθμιζε στους 70. Έχω συμπύκνωση και νερό στην αποχέτευση, ενώ έχω πλέον θερμοστάτη ασύρματο γιατί είχα πολύ κακό σημείο στον κανονικό θερμοστάτη και η ισορροπία στο σπίτι είναι σαφώς καλύτερη.

*Τελευταίος όροφος, χωρίς κολλημένες οικοδομές δεξιά αριστερά, πλάκα ταράτσας από μείγμα νερού με αλεύρι και τοίχους από συγκολλημένα τσιγαρόχαρτα Marlboro ελαφρύ. Τουλάχιστον έχω φρέσκα καλά κουφώματα.
Άβαταρ μέλους
By melos86
#624792
funkyreverend έγραψε:Με Ariston (Cares Premium νομίζω λέγεται η σειρά) στη Θεσσαλονίκη σε αρκετά κρύο σπίτι* είμαι στους 65 βαθμούς, προγραμματισμένο πέρσι και φέτος επιβεβαιωμένο σαν επιλογή από θερμοϋδραυλικό που έκανε και τη μελέτη. Τα καλοριφέρ που έχω είναι παλαιού τύπου (φέτες), ενώ σε νέου τύπου θα μου τα ρύθμιζε στους 70. Έχω συμπύκνωση και νερό στην αποχέτευση, ενώ έχω πλέον θερμοστάτη ασύρματο γιατί είχα πολύ κακό σημείο στον κανονικό θερμοστάτη και η ισορροπία στο σπίτι είναι σαφώς καλύτερη.

*Τελευταίος όροφος, χωρίς κολλημένες οικοδομές δεξιά αριστερά, πλάκα ταράτσας από μείγμα νερού με αλεύρι και τοίχους από συγκολλημένα τσιγαρόχαρτα Marlboro ελαφρύ. Τουλάχιστον έχω φρέσκα καλά κουφώματα.

Μεγαλη διαφορα η αλλαγη θερμοστατη σε πιο "αντικειμενικο" σημειο του σπιτιου! Ειδικα για τα διαμερισματα που εβαλαν ατομικους λεβητες φυσικου αεριου αργοτερα καθως στην πλειοψηφια οι εγκαταστατες εβαζαν τον θερμοστατη κοντα στον λεβητα για ευκολια... Ειδα αισθητη διαφορα στο κοστος μετα την αλλαγη!
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#624853 Εχω ρυθμίσει στους 70oC τον λέβητα ΦΑ, αν και δεν είναι συμπύκνωσης (Κλειστού τύπου με αέρα).
Με λιγότερη θερμοκρασία, η διαφορά στην απόδοση των σωμάτων =ζέστη στο χώρο, είναι αισθητή.
Τυχόν επιβάρυνση στην κατανάλωση -λογαριασμό, τη θεωρώ αμελητέα, όταν δεν ξεπερνάω τα 900€/ετησίως, για τεράστιο χώρο (>250τμ).
Το πρωί, είναι κλειστή η θέρμανση (λόγω "εξαερισμού " του χώρου, που κρατάει ... > 2 ώρες :innocent: ), αλλά ανάβει συνήθως στις 14:00 και σβήνει πάντοτε στις 21:00, με ρύθμιση θερμοστατών στους 21 οC και οι οποίοι "κλείνουν" μόλις η ηλεκτρονική ένδειξη καταγράψει 21,5οC.