Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#570726 Πουρνό-πουρνό, πρίν οι συλλέκτες αρχίσουν να "ψήνουν" και δεν μπορείς να πιάσεις σωληνες και ρακόρ:
1/Εκλεισα ρεύμα στο λεβητοστάσιο για να μη λειτουργεί ο κυκλοφορητής του σταθμού.
2/Απο το ψηλότερο σημείο στους συλλέκτες, έλυσα το ρακόρ, έγινε εξαέρωση που κράτησε περί τα 15 δεύτερα και μετά συμπλήρωσα γλυκόλη , αφαιρώντας και τον αισθητήρα θερμοκρασίας. Πήρε περίπου 1,5 λίτρο και τάπωσα .
3/ Στο λεβητοστάσιο, συμπλήρωσα νερό με μικρό λάστιχο απο τη βρύση, ήδη γεμάτο για να μην πάρει αέρα. Πρεσσάρισα μία με το λάστιχο και σε 3 δεύτερα ανέβασε 2,5 Bar απο 1,2 που ήταν "πεθαμένο" πρίν. Άφησα ανοιχτό το λάστιχο βρύσης και έκλεισα το πάνω βανάκι πλήρωσης του σταθμού, ώστε να ξανασυμπληρώσω -αν χρειαστεί- χωρίς να πάρω και αέρα στους σωλήνες.
4/ 'Εβαλα σε λειτουργία τον κυκλοφορητή και ξαναέκανα εξαέρωση στο συλλέκτη, αν και με το που ξέσφιξα το ρακόρ έφερε αμέσως υγρά, οπότε και ξανατοποθέτησα τον αισθητήρα
5/Τελευταίες εξαερώσεις απο το εξαεριστηράκι του σταθμού και μία ξεσφίγγοντας ελαχιστότατα τη βίδα του κυκλοφορητή , αν και παντού έτρεχε υγρό αμέσως και καθόλου αέρας.
6/ Ανοιγμα στο βανάκι πλήρωσης για άλλα 2 δεύτερα, πίεση αμέσως στα 2,7 και...... ΤΕΛΟΣ.

Όταν το μεσημέρι έπιασε θερμοκρασίες ψηλές το υγρό, έκανα άλλη μία εξαέρωση απο εξαεριστηράκι σταθμού, και άλλη μία με κρύα υγρά, το πρωί.

Ισως κατέβασα λίγο το ph των υγρών με τα ελάχιστο νερό που πήρε , αλλά την επόμενη φορά θα έχω οργανώσει πλήρες σύστημα πλήρωσης με αντλία και δεξαμενή 15λιτρη, ώστε να κάνω επαγγελματική δουλειά! :s_yes
Άβαταρ μέλους
By glf
#570754 Ε νταξει, το πήρες το πτυχίο :)
Του χρόνου να μάθουμε να μετράμε και να υπολογίζουμε τα δοχεία διαστολής.

Μ αρεσε η λεπτομέρεια που την κάνω και γω. Το λάστιχο για γέμισμα χωρίς αερα ;)

Εγώ πάντως αδειάζω γεμίζω μόνο από το solar station. Δεν ανοίγω άλλου το κύκλωμα.
Τις 2 πρώτες φορές έβαζα και αέρα στο κύκλωμα όταν το γέμιζα, οπότε έτρωγα πολύ ώρα στην εξαέρωση από το solar station
Μετά που το φιλοσοφησα, μπορώ να γεμίσω την τελείως άδεια εγκατάσταση χωρίς καθόλου σχεδόν αέρα. Με τη βοήθεια των βαρυτικών φρένων.

Μάλιστα βάζω και "φίλτρο" στην είσοδο της αντλίας όταν το γεμίζω και μπαίνει καθαρό από σκουπίδια. Βάζω τα παλιά νερά γιατί είναι καθαρά και με πολύ απιονισμένο νερό :)
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#574380 Καλησπέρα κύριοι, οι γονείς πολύ καλού φίλου θέλουν να βάλουν ΦΑ αυτόνομη θέρμανση σε διαμέρισμα στην Ηλιούπολη. Έχετε τεχνικούς να προτείνεται? Δέχομαι και πμ για να τα μεταβιβάσω και να μην θεωρηθεί και διαφήμιση.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#575082 Με την ανακαίνιση το 2014, τοποθέτησα 7 τεμάχια A/C σε όλη την οικοδομή. Στα 6 χρόνια που πέρασαν, 2 απ΄αυτά βγήκαν off. Έδειχναν ότι λειτουργούσαν , αλλά δεν είχαν απόδοση. Το 1 δούλεψε 1 σεζόν (μόνο ψύξη), το άλλο μία 3ετία και έκτοτε :s_no .
Επειδή (ευτυχώς) ήταν σε χώρους που δεν επείγαν λόγω χρήσης , τα παράτησα και φέτος αποφάσισα όσο και αν στοιχίσουν να τα φτιάξω, αλλάξω ή ότι άλλο.
Το άγχος μου και ο λόγος της καθυστέρησης, κυρίως ... ψυχολογικός: Όλα έχουν σωληνώσεις, που περνάνε μέσα από γυψοσανίδες για αισθητικούς λόγους και καταλήγουν στην ταράτσα, για να μην κρέμεται τίποτε σε προσόψεις κλπ και επειδή έφερα προ 3ετίας συνεργείο που τα βρήκε άδεια απο φρέον, φοβούμενος το ενδεχόμενο να "γκρεμίζω" τμήματα από οροφές για αλλαγή σωληνώσεων, όλο και το ανέβαλα.
Τέσπα, ήρθε συνεργείο άσχετο με αυτό που τα εγκατέστησε, έκανε μετρήσεις με μανόμετρα για απώλειες στις σωληνώσεις που τα άφησε κουμπωμένα για 3 ημέρες και ΕΥΤΥΧΩΣ - όλα ΟΚ, οπότε ο τεχνικός έμεινε στην αρχική διαπίστωση και στις 2 περιπτώσεις: Κακή σύνδεση του σωλήνα απο έξω προς μέσα μονάδα, με στραβοπατημένη και κακοανοιγμένη "πατούρα" στο σωλήνα σύνδεσης, οπότε τα ρακόρ αποτέλειωσαν τα σημεία με τη σύνδεση, στραβώνοντας τα πάντα με το σφίξιμο και έχανε το φρέον απο εκεί, άλλο γρήγορα και άλλο σταδιακά.
Πάει το 200άρι ευρουλάκια εργατικά-υλικά-φρέον κλπ και για τα 2, αλλά τουλάχιστον είμαι πλέον ΟΚ.

Η τοποθέτηση (που είχε πληρωθέι και "τσιμπημένα") είχε γίνει απο την ίδια εταιρεία που ανέλαβε όλο το έργο υδρο-θερμανσο-ψύξης στην οικοδομή.
Θα περάσω μιά βόλτα απο βδομάδα απο τα γραφεία της εταιρείας, να πώ δυό λογάκια στον "επιστήμονα" που τη διευθύνει (ηλ. μηχ. ΕΜΠ) και για τα παλληκαρόπουλα που είχε (έχει?) στη δούλεψή του . Μ@λ#ξ%ς !!! :rant:
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#575102
dimitrisB έγραψε:Με την ανακαίνιση το 2014, τοποθέτησα 7 τεμάχια A/C σε όλη την οικοδομή. Στα 6 χρόνια που πέρασαν, 2 απ΄αυτά βγήκαν off. Έδειχναν ότι λειτουργούσαν , αλλά δεν είχαν απόδοση. Το 1 δούλεψε 1 σεζόν (μόνο ψύξη), το άλλο μία 3ετία και έκτοτε :s_no .
Επειδή (ευτυχώς) ήταν σε χώρους που δεν επείγαν λόγω χρήσης , τα παράτησα και φέτος αποφάσισα όσο και αν στοιχίσουν να τα φτιάξω, αλλάξω ή ότι άλλο.
Το άγχος μου και ο λόγος της καθυστέρησης, κυρίως ... ψυχολογικός: Όλα έχουν σωληνώσεις, που περνάνε μέσα από γυψοσανίδες για αισθητικούς λόγους και καταλήγουν στην ταράτσα, για να μην κρέμεται τίποτε σε προσόψεις κλπ και επειδή έφερα προ 3ετίας συνεργείο που τα βρήκε άδεια απο φρέον, φοβούμενος το ενδεχόμενο να "γκρεμίζω" τμήματα από οροφές για αλλαγή σωληνώσεων, όλο και το ανέβαλα.
Τέσπα, ήρθε συνεργείο άσχετο με αυτό που τα εγκατέστησε, έκανε μετρήσεις με μανόμετρα για απώλειες στις σωληνώσεις που τα άφησε κουμπωμένα για 3 ημέρες και ΕΥΤΥΧΩΣ - όλα ΟΚ, οπότε ο τεχνικός έμεινε στην αρχική διαπίστωση και στις 2 περιπτώσεις: Κακή σύνδεση του σωλήνα απο έξω προς μέσα μονάδα, με στραβοπατημένη και κακοανοιγμένη "πατούρα" στο σωλήνα σύνδεσης, οπότε τα ρακόρ αποτέλειωσαν τα σημεία με τη σύνδεση, στραβώνοντας τα πάντα με το σφίξιμο και έχανε το φρέον απο εκεί, άλλο γρήγορα και άλλο σταδιακά.
Πάει το 200άρι ευρουλάκια εργατικά-υλικά-φρέον κλπ και για τα 2, αλλά τουλάχιστον είμαι πλέον ΟΚ.

Η τοποθέτηση (που είχε πληρωθέι και "τσιμπημένα") είχε γίνει απο την ίδια εταιρεία που ανέλαβε όλο το έργο υδρο-θερμανσο-ψύξης στην οικοδομή.
Θα περάσω μιά βόλτα απο βδομάδα απο τα γραφεία της εταιρείας, να πώ δυό λογάκια στον "επιστήμονα" που τη διευθύνει (ηλ. μηχ. ΕΜΠ) και για τα παλληκαρόπουλα που είχε (έχει?) στη δούλεψή του . Μ@λ#ξ%ς !!! :rant:

Ελπίζω να έκαναν την προβλεπόμενη διαδικασία πλήρωσης φρέον κάνοντας κενό μισή ώρα και μετά με ζυγαριά να βάλανε ακριβώς την ποσότητα. Πάντως είναι σχετικά συνηθισμένο αυτό το πρόβλημα. Πάλι καλά από τα ζόρια που τράβηξαν οι συμπιεστές δεν έγινε τίποτα χειρότερο.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#575106 @ Thomas : Ότι γράφεις, αυτά και έκαναν! :s_yes
Μάλιστα, επειδή ήμουν συνέχεια παρών , άλλοτε ρώταγα και άλλοτε μου έλεγαν τη διαδικασία. Πχ, αυτό με το κενό, το συγκράτησα γιατί μου έκανε εντύπωση.
Ηταν πραγματικοί-σωστοί επαγγελματίες και μου είχαν τονίσει εξ΄αρχής ότι : "Η καλή δουλειά πληρώνεται, δεν είμαστε φτηνοί! ", οπότε.... :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#575108
dimitrisB έγραψε: "Η καλή δουλειά πληρώνεται, δεν είμαστε φτηνοί! "


Αυτό Δημήτρη είναι παγκόσμια σταθερά!

Φτηνή και σωστή δουλειά δεν υπάρχει! Κάπου θα γίνουν εκπτώσεις. Στα υλικά, στην εργασία, στην υποστήριξη μετά, όλα αυτά μαζί........


Τέλος καλό όλα καλά!

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#575129
Νίκος Παππάς έγραψε:Φτηνή και σωστή δουλειά δεν υπάρχει! Κάπου θα γίνουν εκπτώσεις. Στα υλικά, στην εργασία, στην υποστήριξη μετά, όλα αυτά μαζί........
Το θέμα είναι ότι στην αρχική τοποθέτηση, δεν τέθηκε θέμα "φτηνοδουλειάς". ΑΛΗΤΕΙΑ! :rant:
Είναι σίγουρο ότι επισκευάστηκε, έχουν περάσει ημέρες και δουλεύει καμπάνα!
Ξέχασα να πώ ότι πήραν και τα Α/C όπως τα ξήλωσαν και τα δοκίμασαν στο εργαστήριο του μαγαζιού για ζημιά-απώλειες στα στοιχεία. Όταν τα ξαναεγκατέστησαν ήταν όλα καρατσεκαρισμένα. Μου έδωσαν και εγγύηση, αν διαπιστώσω οτιδήποτε . Δεν πληρώνω τίποτε, ακόμα και φρέον για ένα χρόνο, πλήν μονάδων εφόσον θέλουν επισκευή-αντικατάσταση.
@glf -> :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#575154 Κυρ Δημήτρη ωραίος :metalo: :metalo:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#575187
dimitrisB έγραψε:Θα περάσω μιά βόλτα απο βδομάδα απο τα γραφεία της εταιρείας, να πώ δυό λογάκια στον "επιστήμονα" που τη διευθύνει (ηλ. μηχ. ΕΜΠ) και για τα παλληκαρόπουλα που είχε (έχει?) στη δούλεψή του . Μ@λ#ξ%ς !!! :rant:


Βιντεάκι με ήχο please!

Εικόνα

:shifty: :lol: :lol:



Υ.Γ.: :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By edmond
#575205 Και φυσικά αν θες να πείς πως λέγονται οι σωστοί που ήρθαν και στα έφτιαξαν τώρα.
Με πμ. βέβαια αν και τα σωστά πράγματα πρέπει να αναφέρονται.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#575206 Εντάξει μην τον κρεμάσουμε κιόλας. Μπορεί να μην φάνηκε η |λογοκρισία| εκείνη τη στιγμή που το δοκίμασε. Είχα κι εγώ αντίστοιχο θέμα που νόμιζα ότι ήταν χαλασμένο και τελικά ήταν θέμα σύνδεσης.
Άβαταρ μέλους
By glf
#575220 Εγώ δυστυχώς ήλπιζα να έχω διαρροή στη σύνδεση όμως τα φαινόμενα δείχνουν να έχω διαρροή στον... εναλλάκτη της Α/Θ.
Μας δείχνει να έχουν φρεον τα νερά της ενδοδαπεδιας.....
Και άντε βρες άκρη τώρα με αντιπροσωπεία κτλ.
Βασικά κάθε χρόνο αν το συμπληρώνω περνάει η χρόνια..