Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By fokion
#447833 Επετρεψε μου εναν αντιλογο.

Ειναι "αλλο κολπο" ο πλενων τα πιατα :) :) να εχει ετοιμο ζεστο νερο ανα πασα ωρα....
η να συνδεσεις τα πλυντηρια με ζεστο νερο = οικονομια στο ρευμα.
αλλα προφανως και εσυ ξερεις....

By the way. Σε εμας "κοινη συναινεση" εγω που ΕΚΟΨΑ τις χαλκοσωλήνες μου προς τον καυστηρα δεν εχω συμετοχη ΟΥΤΕ στην συντήρηση του ( οπως λεει ο πολυ νεος νομος)
Για να γινει αντιληπτό ειμαστε 5 μεζονετες διαφορων διαστασεων.
Οι 3 θερμενομαστε εναλλακτικά
Εγω πελλετ, ο αλλος με ... αιρκοντιτιον χρονια τωρα και ο τριτος περσι εβαλε θερμοπομπους.
Προφανως και πλεον ο καυστηρας πετρελαιου για 2 σπιτια ειναι οχι απλώς oversized αλλα ασυμφωρος....
Ριχτο αυτο το σκεπτικό..... μπορει και να σου πιασει ειδικά αν εισαι τελευταιο οροφο οποτε δε μπορευν να σου αντιταξουν οτι περνανε (????) οι σωληνες του αποπανω οροφου "και σε ζεσταινουν" ( παπατζα αλλα λεγεται)

Τεσπα - ασχετα με το τι θα κανεις τωρα, ασε τις εναλλακτικές ανοιχτες.
Α ναι
Και παρε επωνυμο καυστηρα με ΚΑΛΗ εξυπηρετηση γιατι στα εναλλακτικά καυσιμα οι αεριτζηδες ειναι οχι απλά συχνο φαινόμενο αλλα σχεδον κανονας....
Άβαταρ μέλους
By dstou
#447864
Ειδικότερα όσοι θέλουν να αυτονομηθούν από την κεντρική θέρμανση και να βάλουν φυσικό αέριο ή άλλο σύστημα θα πρέπει να γνωρίζουν τα παρακάτω:
Θα συμμετέχουν μόνο σε έκτακτες δαπάνες για τη συντήρηση του κεντρικού καυστήρα.
Σε περίπτωση που η γενική συνέλευση πάρει αρνητική απόφαση τότε ο ιδιοκτήτης μπορεί να αυτονομηθεί με δική του δαπάνη.
Αναλαμβάνει ο ίδιος την ευθύνη και την επιμέλεια της αποσύνδεσης.
Πρέπει να μονώσει τους σωλήνες της κεντρικής θέρμανσης που περνούν από το διαμέρισμά του, χωρίς να θίγει τη θέρμανση των υπολοίπων.
Για την εγκατάσταση του νέου συστήματος χρειάζεται πολεοδομική άδεια και ο εξοπλισμός μπαίνει σε χώρο που ανήκει στην ιδιοκτησία του.
Είναι υποχρεωμένος να γνωστοποιήσει στους υπόλοιπους ιδιοκτήτες της πολυκατοικίας, την αποσύνδεση, τον τρόπο που θα περάσουν οι σωλήνες, πότε θα ξεκινήσουν οι εργασίες και πόσο χρόνο θα διαρκέσουν.
Απαλλάσσεται από το σύνολο των δαπανών καυσίμου κεντρικής θέρμανσης, αλλά πληρώνει για τη συντήρηση του κεντρικού συστήματος και για την ενδεχόμενη αντικατάστασή του.



http://www.newsbeast.gr/greece/arthro/2842638/oles-i-allages-gia-tin-aftonomi-thermansi-stis-polikatikies

Μπορείς να αυτονομηθείς, ανέκαθεν μπορούσες. Θα σου κοστίσει 4.000-5.000 για επίτοιχο λέβητα φ.α. με όλα τα λοιπά έξοδα. Θα ησυχάσει το κεφάλι σου από τη μία, θα χρειαστεί να κάνεις εργοτάξιο το σπίτι για κάμποσο καιρό. Αυτά τα χρήματα θα πάρει χρόνο να τα αποσβέσεις, εξαρτάται από τη διαφορά στην τιμή φ.α. με πετρέλαιο, αλλά λογικά θα αποσβεστούν σε μερικά χρόνια. Επίσης μπορείς να αλλάξεις κάποια σώματα και να βάλεις μεγαλύτερα ή και μικρότερα, ανάλογα με το τι έχεις παρατηρήσει στη θέρμανσή σου.
Να υπολογίζεις στο περίπου ότι σε 20-25 χρονάκια ο λέβητας θα σου αφήσει αντάμωσες και θα χρήζει αντικατάστασης, και ότι στο ενδιάμεσο θα βγάζει βλάβες κάθε 4-5 χρόνια, ενίοτε σοβαρές, αν και καμία σχέση με την αντλία θερμότητας. Επίσης αν μπει εσωτερικά, κάνει και κάποιο θόρυβο.
Άποψή μου, ότι και να κάνεις, είτε αυτονομηθείς, είτε αλλάξετε κεντρικό λέβητα, δώστε μεγάλη σημασία στην εγκατάσταση, στις μονώσεις, στις ασφαλιστικές διατάξεις και στην τσαπατσουλιά των συνεργείων. Η καλύτερη λύση μπορεί να γίνει σκουπίδι μέσα σε μία 5ετία εξαιτίας των σκιτζήδων ή του κακού πνεύματος οικονομίας των ιδιοκτητών.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#447943 Νομιζω οτι πριν το νομο ηθελε αποφαση συνελευσης για να αυτονομηθείς ΑΝ στην εδιναν.
Εργοταξιο γιατι? Υπαρχει προφανως εγκατασταση εσωτερική αρα αν παει και πεσει πανω στα κολεκτέρ του. Απλά απαιτει στρατηγική τοποθετηση του λεβητα...

Και κατι που μαθευτικε περσι με τον ασκημο τροπο στη θεσσαλονικη κυριως. Επειδη πολλοι βαζουν λεβητες εσωτερικου χωρου σε μπαλκόνια και δε μονώνουν επαρκώς και τις σωλήνες ατα πολλά κρυα παγωσαν κι εσπασαν....
Άβαταρ μέλους
By pgs
#448263 καλημέρα έχω καυστήρα φυσικού αερίου Junkers Eurosmart balcony/incasso η Junkers ανήκει στη Bosch και ψάχνω κάποιο μάστορα που να κάνει σέρβις σε καυστήρες τέτοιους. δεν εμπιστεύομαι αυτόν που μου έκανε εγκατάσταση ξέρετε κανένα δοκιμασμένο?
Άβαταρ μέλους
By Billopoulos
#449073 Ρωτω εδω μιας και ειναι το πλεον σχετικο.
Οταν αναφερομαστε στο επιδομα θερμανσης και στα εισοδηματικα ορια, μιλαμε παντα για του περσινου ετους, σωστα;
Στην δικη μου περιπτωση συγκεκριμενα, περσι εμενα στο σπιτι των γονιων με μηδενικο εισοδημα, φετος μενω μονος με εισοδημα, δικαιουμαι επιδομα λογω του μηδενικου περσινου;
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#452149 Σήμερα παρέλαβα, και εγκατέστησα τον ακόλουθο θερμοστάτη...
Εικόνα
Εικόνα

Κυρίως για να μπορώ να ενεργοποιώ το καλοριφέρ χωρίς να είμαι στο σπίτι.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#452304 Μου το "πούλησε" ο υδραυλικός μου σχεδόν στο κόστος. Δηλαδή μου έδωσε όλη σχεδόν την έκπτωση που παίρνει από τον έμπορο. 200€ μου το άφησε. Είμαι το πρώτο σπίτι που το βάζει. Και κάναμε πειράματα. Έχει πολλές εισόδους και εξόδους, αλλά εγώ μόνο το καλοριφέρ έβαλα πάνω. Ηλεκτρονικός εγώ, υδραυλικός αυτός... Πολύ γέλιο σήμερα :lol:

Αλλάξαμε αρκετά πράγματα στην εγκατάσταση του ξενοδοχείου για το ζεστό νερό. Προσθέσαμε λάμπες κενού, αλλάξαμε τις παλιές με calpak. Πρόσθεσα και άλλο boiler. Έβαλα ανακυκλοφορία στο ένα κτήριο που είναι μακριά από το λεβητοστάσιο(αργούσε να πάει το νερό). Μεγάλωσα τη διατομή των σωλήνων, με αφορμή της νέας μόνωσης των σωλήνων. Οι παλιοί είχαν τη μόνωση από το 2001. Εκείνο το μαύρο σαν αφρολέξ.

Οπότε τράβηξα και άλλες σωλήνες για το καλοριφέρ του σπιτιού, αφού σκάψαμε το σύμπαν. Χρησιμοποιώ το ίδιο σύστημα. Αυτό που μου δίνει ζεστό νερό το καλοκαίρι στα δωμάτια, το έχω και για θέρμανση το χειμώνα. Έβαλα όμως ένα buffer, για να μην γυρνάει το νερό του καλοριφέρ, στο δίκτυο του ζεστού νερού.

Από Δευτέρα κατεβάζω τη μια σκεπή... Αντι για συντήρηση, ξύλωμα και καινούρια. Φούστη Τσίπρα θα τα αλλάξω όλα. Εσύ θα πάρεις τα @@ μου :lol:
Άβαταρ μέλους
By otso
#452306 Κυριακο ωραιος , θα θυμασαι βεβαια που εχω βαλει υποψηφιοτητα για την ξυλοσομπα οταν την πουλησεις ε;
Τωρα εδω που τα λεμε δεν σου χρειαζεται ,ασε που θα ειναι και επικίνδυνη και ανθυγιεινη για τα παιδια .
Τι λες να ανεβω επανω;
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#452308 Η ξυλόσομπα συνεχίζει ακάθεκτη :rtfm: .
π.χ. σήμερα που η μέρα ήταν ζεστή και με ήλιο δεν πλήρωσα cent. Μέχρι το απόγευμα είχα τα καλοριφέρ μόνο με τις λάμπες. Και γύρω στις 7, που τέλειωσε το ζεστό νερό, άναψα τη σόμπα, για να φύγει και η υγρασία. 5 ξύλα ως τώρα, και δε βάζω άλλο. 27 βαθμούς έχω μέσα και ανοιχτά παράθυρα με ανάκληση. Έξω τώρα έχει 11 βαθμούς, αλλά υγρασία όχι μ@λακίες.

Στα πολλά κρύα, η σόμπα στο ένα σαλόνι και το τζάκι στο άλλο, είναι οι +3 ή +4 βαθμούς σε σχέση με τα υπνοδωμάτια που θέλω. Είναι και η αίσθηση της φωτιάς, που δεν την αλλάζω με τίποτα.
Άβαταρ μέλους
By Elias
#452359
kyr80 έγραψε:Σήμερα παρέλαβα, και εγκατέστησα τον ακόλουθο θερμοστάτη...
Εικόνα
Εικόνα

Κυρίως για να μπορώ να ενεργοποιώ το καλοριφέρ χωρίς να είμαι στο σπίτι.

Φαινεται ο διαπλεκομενος.
Άβαταρ μέλους
By glf
#452368 Εγώ φέτος θέλω να κάνω τον θερμοστάτη σε κάθε δωμάτιο να είναι ένα "πρόγραμμα" στο έξυπνο σπίτι.
Να έχω απλώς ένα αισθητήρα σε κάθε δωμάτιο και το πρόγραμμα να αποφασίζει ή να του λέω και γω απο το κινητό πχ, αναψε το ταδε για τοση ωρα.
Τελειώνω τώρα 3 έξυπνες μπριζες να είναι έτοιμες για τα λαμπάκια των γιορτών και πάω να κάνω το σύστημα ενεργοποίησης στις θερμοστατικές κεφαλές της ενδοδαπέδιας, απλά ρελέ δλδ..
Και μετά θα βαράω εντολές άνοιξε κλείσε ανάλογα την ώρα, τους αισθητήρες, ακόμα και την αυριανή πρόβλεψη του καιρού. Παίρνω μέγιστη και ελάχιστη θερμοκρασια της αυριανής ημέρας...
Αντιστάθμιση στο τετράγωνο :)
Άβαταρ μέλους
By nEK
#452385
kyr80 έγραψε:Μου το "πούλησε" ο υδραυλικός μου σχεδόν στο κόστος. Δηλαδή μου έδωσε όλη σχεδόν την έκπτωση που παίρνει από τον έμπορο. 200€ μου το άφησε. Είμαι το πρώτο σπίτι που το βάζει. Και κάναμε πειράματα. Έχει πολλές εισόδους και εξόδους, αλλά εγώ μόνο το καλοριφέρ έβαλα πάνω. Ηλεκτρονικός εγώ, υδραυλικός αυτός... Πολύ γέλιο σήμερα :lol:

Αλλάξαμε αρκετά πράγματα στην εγκατάσταση του ξενοδοχείου για το ζεστό νερό. Προσθέσαμε λάμπες κενού, αλλάξαμε τις παλιές με calpak. Πρόσθεσα και άλλο boiler. Έβαλα ανακυκλοφορία στο ένα κτήριο που είναι μακριά από το λεβητοστάσιο(αργούσε να πάει το νερό). Μεγάλωσα τη διατομή των σωλήνων, με αφορμή της νέας μόνωσης των σωλήνων. Οι παλιοί είχαν τη μόνωση από το 2001. Εκείνο το μαύρο σαν αφρολέξ.

Οπότε τράβηξα και άλλες σωλήνες για το καλοριφέρ του σπιτιού, αφού σκάψαμε το σύμπαν. Χρησιμοποιώ το ίδιο σύστημα. Αυτό που μου δίνει ζεστό νερό το καλοκαίρι στα δωμάτια, το έχω και για θέρμανση το χειμώνα. Έβαλα όμως ένα buffer, για να μην γυρνάει το νερό του καλοριφέρ, στο δίκτυο του ζεστού νερού.

Από Δευτέρα κατεβάζω τη μια σκεπή... Αντι για συντήρηση, ξύλωμα και καινούρια. Φούστη Τσίπρα θα τα αλλάξω όλα. Εσύ θα πάρεις τα @@ μου :lol:


Ωραιος! :metalo: