Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#507204
dimik έγραψε:
Εν τω μεταξύ οι πλακέτες των Toshiba VRV της δουλειάς, είναι ευαίσθητες σε αυξομειώσεις τάσης κοστίζουν 1000+ ευρώ και αλλάζουμε τουλάχιστον μια τον χρόνο.


δενβγαζουν και οι Γερμανοι ρε γμτ ερκοντισιο,να αγοραζατε απο εκει να ησυχαζατε. :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#507213
dimviii έγραψε:
dimik έγραψε:
Εν τω μεταξύ οι πλακέτες των Toshiba VRV της δουλειάς, είναι ευαίσθητες σε αυξομειώσεις τάσης κοστίζουν 1000+ ευρώ και αλλάζουμε τουλάχιστον μια τον χρόνο.


δενβγαζουν και οι Γερμανοι ρε γμτ ερκοντισιο,να αγοραζατε απο εκει να ησυχαζατε.
Κάνε υπομονή κι έχω το golf για μεγάλο service

Τα γερμανικά AC όμως, τουλάχιστον την αλλαγή τροφοδοσίας από δίκτυο σε γεννήτρια νομίζω θα την άντεχαν και δεν θα μας έβγαινε 1000ρικο το κάθε failover test.

Κρατάω μόνιμα μια πλακέτα στοκ στο γραφείο γιατί η επόμενη που θα σκάσει θέλει και καμιά 10ρια μέρες να έρθει κι άντε μείνει εδώ χωρίς ΑC.

< >
Άβαταρ μέλους
By 224v
#511165 Αιθουσα 100 τμ, ο μηχανολόγος ειπε ότι θελει 42 000 BTU. εάν βαλουν μια μοναδα εξω και 2 μεσα τι μαρκα να ψαξουν??
ενδιαφερει η αξιοπιστια… επισης άλλη λυση ??? ποια μπορει να είναι???
Άβαταρ μέλους
By otso
#511206 Εκτος και αν ειναι γυαλινο κτισμα χωρις κουρτινες μου φαινεται υπερβολικό , θυμιζει καλοριφερ φαση που βαζανε 60000 σε σπιτι 100τμ .Χωρις να ειμαι ειδικος .
Την γεωθερμια δεν την εχει αναφερει κανεις παντως εδω σαν λυση για ψυξη θερμανση . Ντιμικ πηγαδι πεσ να σου φτιαξουν στην αυλη .
Άβαταρ μέλους
By dimik
#511222 όταν σε καμια 20ρια τμ βάζουμε 12αρι AC γιατί στα 100τμ να είναι πολλά τα 42000btu;

Tι να το κάνω το πηγάδι otso; να βγαίνω υπογείως στην θάλασσα;
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#511230
224v έγραψε:Αιθουσα 100 τμ, ο μηχανολόγος ειπε ότι θελει 42 000 BTU. εάν βαλουν μια μοναδα εξω και 2 μεσα τι μαρκα να ψαξουν??
ενδιαφερει η αξιοπιστια… επισης άλλη λυση ??? ποια μπορει να είναι???
Τι αίθουσα? Δηλαδή έχει γυάλινες επιφάνειες? Είναι ψηλοτάβανη? Ενιαίος χώρος?


< Note >
Άβαταρ μέλους
By 224v
#511266
dekouk έγραψε:
224v έγραψε:Αιθουσα 100 τμ, ο μηχανολόγος ειπε ότι θελει 42 000 BTU. εάν βαλουν μια μοναδα εξω και 2 μεσα τι μαρκα να ψαξουν??
ενδιαφερει η αξιοπιστια… επισης άλλη λυση ??? ποια μπορει να είναι???
Τι αίθουσα? Δηλαδή έχει γυάλινες επιφάνειες? Είναι ψηλοτάβανη? Ενιαίος χώρος?


< Note >

Ενιαιος χωρος σε μεγαλο κτηριο με παραθυρα διπλα, δεν ξερω αν είναι ταρατσα από πανω η άλλος οροφος και αν εχει εκει μονωση. Όμως αφου μηχανολόγος ειπε τα BTU δεν τίθεται θεμα τοσα θα μπουν, αλλα σε ένα η δυο μηχανήματα και σε τι μαρκα, Daikin, Carrier Γιαπωνέζικα???
Άβαταρ μέλους
By 224v
#511417
mjacob έγραψε:Ένα μονο για 100τμ ακούγεται πολυ λίγο.
Δυο ή και περισσπτερα για να υπάρχει καλύτερη κατανομή;


Ναι αυτο ειναι το πιο λογικο αλλα με μια μοναδα εξω και 2 μεσα η με 2 ξεχωριστες ωστε αν εχει βλαβη η μια να δουλευει η αλλη. Σ αυτη την περιπτωση τι μαρκα προτιμαμε??
Άβαταρ μέλους
By xenos
#512281 Τι κόστος να περιμένω για συντήρηση a/c; Πρέπει να το έχω ετοιμοπόλεμο για τις ~10 μέρες που θα το χρειαστώ. Όσο το καθυστερώ θα γίνεται χαμός.
Άβαταρ μέλους
By nEK
#512547
fokion έγραψε:Γυρω στο 25αρι.... 20αρι στα 4...


Αυτη η συντηρηση γινεται και απο το χρηστη αντι να δωσει 20€.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#512581
nEK έγραψε:
fokion έγραψε:Γυρω στο 25αρι.... 20αρι στα 4...


Αυτη η συντηρηση γινεται και απο το χρηστη αντι να δωσει 20€.


Εχω αφησει τις μπουκαλες στο εξοχικο (που δεν εχω)!
Τι λες βρε; Φρεον πως θα συμπληρωσω;
Αν εχετε κανενα β-βα, μου λετε.
Άβαταρ μέλους
By nEK
#512778
xenos έγραψε:
nEK έγραψε:
fokion έγραψε:Γυρω στο 25αρι.... 20αρι στα 4...


Αυτη η συντηρηση γινεται και απο το χρηστη αντι να δωσει 20€.


Εχω αφησει τις μπουκαλες στο εξοχικο (που δεν εχω)!
Τι λες βρε; Φρεον πως θα συμπληρωσω;
Αν εχετε κανενα β-βα, μου λετε.


Φρεον ΔΕΝ μπορουμε να συμπληρωσουμε! Παπατζα απο τις λιγες.
Αμα υπαρχει ελλειψη δεν φαινεται παραμονο αν λειτουργει αισθητα δυσκολα το κλιματιστικο. Τοτε συνδεεται η αντλια βγαινει το αεριο και ξαναμπαινει στη σωστη ποσοτητα. Αλλα για να υπαρχει ελλειψη καπου υπαρχει διαρροη, οποτε δεν θα εχει καθολου αεριο.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#517338 εχει 2-3 μερες που σταζει η πανω βαλβιδα ενος σωματος καλοριφερ.
η ποσοτητα ειναι μικρη, περιπου 50-100ml τη μερα βλεπω στο κουπακι που εβαλα.

προσπαθωντας να εντοπισω το σημειο απ' οπου υπαρχει η αρχικη διαρροη, ειδα πως βγαινει μεσα απο τη βαλβιδα που περιστρεφεται, αυτη με τις ενδειξεις + και -.
δοκιμασα να τη γυρισω απ' τη μια ή την αλλη πλευρα αλλα δεν ειδα καποια διαφορα.

υπαρχει κατι που μπορω να σφιξω σ' αυτο το εξαρτημα/σημειο ωστε να σταματησει η διαρροη?