Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bill33
#652894 Και καλή μόνωση στα λάστιχα του νερού,όχι μόνο του ζεστού.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#652939 Είμαι στη φάση της μόνωσης του πατώματος.... Περνα το και με φάρμακο για σκουλίκι. Δεν έχω περιθώριο ύψους δυστυχώς γυψοσανίδα ηχομόνωτικη και πλακες πετροβάμβακα μάλλον.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By SIHCTR
#654637 Βοήθεια παιδιά! :help:
Έσπασε η φτερωτή στην εξωτερική μονάδα του κλιματιστικού. Καθότι παλιό μοντέλο δεν έχω ιδέα αν υπάρχουν ανταλλακτικά ή αν είναι συμβατή με άλλα μοντέλα της εταιρείας.

Το κλιματιστικό είναι Toyotomi TIG-539W. Έχετε καμία ιδέα προς τα που μπορώ να κινηθώ για να ψάξω φτερωτή;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια απάντηση!
Άβαταρ μέλους
By jaxws
#654641 Αν είσαι Αθήνα ρώτα στην ΕΨΕΜ. Βρίσκεται κοντά στην Πειραιώς λίγο πριν το γκάζι. Είναι το μαγαζί της ένωσης ψυκτικών . Νομίζω οτι χρειάζονται την διάμετρο της φτερωτής.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#666274 μετά απο 6-7 χρονια πελλετ ( εχω χασει το λογαριασμό πλεον ) με αερόθερμες και υδραυλικές σομπες οι οποιες αξιομαχα μας βοήθησαν να ζεσταθούμε το χειμώνα ηρθε το φυσικό αέριο στη περιοχή......

Οι σωληνωσεις πλεον ειναι πολύ κοντά κι επεκτεινωνται συνεχεια πραγμα το οποιιο σημαινει οτι αντε και φετος παμε με πελλετ αλλα πολυ πιθανο του χρονου πρωτα ο Θεος να υπαρχει η επιλογή φυσικου αερίου...

Και το ερωτημα βεβαια ειναι το προφανές...
Συμφέρει???
Απο εξοπλισμό εχω αποσβέσει εδω και καιρό δε το συζητώ
Η μεση καταναλωση τη σεζόν ειναι 2 με 2,5 τοννους πελλετ ΜΟΝΟ για θερμανση. ( δηλ περιπου 550-650 ευρω)

Εχει κανει κανεις "οικονομοτεχνική μελετη" αν συμφαιρει να παω ΦΑ?
Αγορά λεβητα + τελη συνδεσης + απαραιτητες ( λιγες ευτυχως ) σωληνώσεις κ.λ.π. για να εχω θερμανση?
Για ΖΝΧ δε ξερω που μπορει να συνδεθει ωστε να δω κι εκει κόστος/συμφαιρον.. Αν πχ μπορει να δεση στο ζεστο κυκλωμα μιας οποιασδηποτε βρυσης κι αυτο ειναι ευκολο και "οικονομικό"....

Βεβαια υπαρχει και ηλιακός.

Α ναι και μαγειρευουμε με υγραέριο....

(η κουζίνα εχει ΠΟΛΥ ευκολη προσβαση στο δρομο και εκει ειναι αυτη τη στιγμη η υδραυλική σομπα οποτε εκει θα παει και ο καυστηρας ΦΑ...

Για πειτε γνωμες?
Συμφαιρει σε σχεση με τα ανωτερω?
Κραταω παραλληλα και το πελλετ "μη τυχόν"?

"Εξυκονομώ" δεν παιζει.....
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#666276 Πάντως, ακομα κι αν βγαινει ακριβότερο το ΦΑ, με μια λελογισμένη διαφορα, εγω θα προτιμούσα την ευκολία του "αναβω και ζεσταινομαι και πληρωνω 1 φορά το τριμηνο", παρά τη φασαρία του να προμηθευεσαι υλικά, να τα βαζεις στον καυστηρα, κλπ, κλπ.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#666280 Εμείς σε διαμέρισμα 110 τμ με ατομικό λέβητα και την θέρμανση στους 20 βαθμούς μόνιμα, πληρώσαμε 30€ το μήνα μόνον για θέρμανση και ΖΝΧ. Υπάρχει και ηλιακός βέβαια. Το διαμέρισμα είναι πανταχόθεν ελεύθερο, ενώ δεν υπάρχουν τέντες να βοηθούν. Ενεργειακή κλάση Β+.
Περιττό να πω πως σε σχέση με πετρέλαιο και ακόμη και A/C, έρχεται φθηνότερα. Βέβαια, στην περίπτωσή σου έχεις και τα τέλη σύνδεσης και τις εργασίες σύνδεσης και δεν ξέρω πόσο κοστίζει αυτό.
Επίσης βέβαια, εμείς δεν μαγειρεύουμε με αέριο, έχουμε επαγωγικές που δεν θα τις άλλαζα με τίποτε.
Σε σχέση με πελλετ, σαν οικονομία ίσως είσαι στα ίδια. Σαν άνεση όμως δεν υπάρχει επαφή. Θα έλεγα να ξεκινήσεις να δεις πόσο θα κοστίσει (κάθε περίπτωση είναι διαφορετική) και μετά να κάνεις τους υπολογισμούς σου.
Για μένα είναι καλύτερο και από αντλία θερμότητας, που είναι και το μόνο που θα δεχόμουν αν αγόραζα σπίτι, εκτός από ΦΑ με ατομικό λέβητα.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#666283 ειμαι τοσο τυχαιρός που το συστημα "φορτωσης" δεν αποτελεί θεμα. Θελω να πω δεν ειναι αυτο που θα κανει τη διαφορά.
Παραγγελεια 2 φορές το χρονο συνήθως απο Πρακτικερ που βγαζει προσφορά, η παλετα με παπαγαλάκι φτανει 2 μετρα εξω απο την μια πορτα της αποθηκης ( πρώην γκαραζ αχρηστο για διαφορους τεχνικούς λογους) και ντανιαζονται 1 μετρο απο την αλλη πορτα της αποθήκης που διπλα της ειναι ο λεβητας... ( υδραυλική σομπα για την ακρίβεια )
15κιλα τσουβάλια ειναι...

Γι αυτο και αναρωτιέμαι... γιατι αν δεν συνδεεται "ευκολα" με τα ΖΝΧ ωστε να μην αναβει ο θερμοσίφωνας τις ημερες συνεφιάς του χειμωνα... Χμ....
Θα μου πεις οτι θα πουλήσω την Υδραυλική σομπα.... πόσο??? ειναι 3 λειτουργικών χρόνων αξιας καινουργιας 1500 ευρω... να τη δωσω 500-600?? και πολλά λεω καθοτι οποιος την παρει πρεπει να ερθει με μεταφορική ή φορτηγό.... κι οποτε φυγει....

@ ΗF

30 ευρω δηλ χοντρικά 180 το 6μηνο της σεζόν.... Πες εγω να θελω 40 240 δηλ τα μισά ανά σεζόν... Χμ.....
Μπακαλικα εχω βγαλει ενα κοστος περιπου στα 2 χιλιάρικα αγορά/ εγκατάσταση αναλόγως και του λέβητα... πραγματικά οι αποστάσεις εξωτερικών σωληνώσεων δε ξεπερνούν τα 5-10 μετρα...
περιπου δηλ 8 σεζόν για απόσβεση.....
Χμ... ξανα εκτός αν υπολογίζω κατι λάθος....

Η "ευκολία" δεν ειναι προτεραιότητα ισως γιατί το έχουμε συνηθίσει..... Εχει και τους χρονοδιακόπτες της θερμοστάτες και απλά πατας ( οταν φορτώσεις κανα 30κιλο - 2 τσουβαλια ) ON - OFF και αυτο ειναι....
και καθε 3ημερο 30 δευτερόλεπτα με την ηλ σκουπα σταχτης....

ΥΓ.
Για μαγείρεμα θελω μια κανονική μπουκάλα υγραερίου το 3μηνο δηλ 18 ευρώ....
Αυτο που δε μπορώ να "ζυγισω" ειναι τα ΖΝΧ το χειμώνα.....
3 άτομα είμαστε πλέον........ ( απο 5 :) :) )
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#666287 Δεν χανεις τιποτα να ρωτησεις εναν εγκαταστατη για το κοστος. Αν εχεις και ηλιακο τα πραγματα ειναι πιο ευκολα γιατι μπαινει στο κυκλωμα μια αυτοματη θερμοστατικη βαλβιδα η οποια οταν η θερμοκρασια του ηλιακου ειναι χαμηλη ανοιγει το ΖΝΧ απο τον λεβητα.

Ομως, φιλος σε μεζονετα 160 τμ πληρωσε προσφατα 4 χιλιαδες € για ατομικο λεβητα, με ολα μεσα. Βεβαια αυτος εχει σπιτι 1ου-2ου οροφου, οποτε ειχε και πολλες σωληνωσεις, δυο κολεκτερ, δυο θερμοστατες, μου ειπε ομως οτι αυτο που κοστιζει ειναι οι στροφες που κανουν οι σωληνες.

Οσο για το αν συμφερει, μπορει εσυ να εχεις συνηθισει την διαδικασια παραγγελιας, αποθηκευσης, φορτωματος της σομπας, κλπ αλλα τιποτα δεν ειναι σαν το "πατας ενα κουμπι και ζεσταινεσαι"
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#666292 Α, ναι ξέχασα να πω πως και σε μένα με τρίοδη αυτόματη ηλεκτροστατική βαλβίδα. Και έχεις μόνιμα ζεστό νερό, και με την μέγιστη οικονομία.
Άβαταρ μέλους
By pro
#666293
fokion έγραψε:3 άτομα είμαστε πλέον........ ( απο 5 :) :) )


Άρα, αν καταλαβαίνω καλά, πιτσιρικάς δεν είσαι. Το οποίο, κατά τη γνώμη μου, είναι μια ακόμη σοβαρή παράμετρος που πρέπει να συνυπολογισεις. Μεγαλώνοντας, αυτά που σου φαίνονται τώρα εύκολα, γίνονται πιο δύσκολα. Το ΦΑ έχει τεράστια ευκολία σε όλα τα επίπεδα. Οπότε, αν όχι άμεσα, κάποια στιγμή νομίζω θα πρέπει να προχωρήσεις.
Άβαταρ μέλους
By pro
#666294
Νίκος Παππάς έγραψε:
Ομως, φιλος σε μεζονετα 160 τμ πληρωσε προσφατα 4 χιλιαδες € για ατομικο λεβητα, με ολα μεσα. Βεβαια αυτος εχει σπιτι 1ου-2ου οροφου, οποτε ειχε και πολλες σωληνωσεις, δυο κολεκτερ, δυο θερμοστατες, μου ειπε ομως οτι αυτο που κοστιζει ειναι οι στροφες που κανουν οι σωληνες.



Παιζουν πολύ οι τιμές. Σε μονοκατοικία 145 τετραγωνικών μου βγήκε 2200.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#666296
pro έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:
Ομως, φιλος σε μεζονετα 160 τμ πληρωσε προσφατα 4 χιλιαδες € για ατομικο λεβητα, με ολα μεσα. Βεβαια αυτος εχει σπιτι 1ου-2ου οροφου, οποτε ειχε και πολλες σωληνωσεις, δυο κολεκτερ, δυο θερμοστατες, μου ειπε ομως οτι αυτο που κοστιζει ειναι οι στροφες που κανουν οι σωληνες.



Παιζουν πολύ οι τιμές. Σε μονοκατοικία 145 τετραγωνικών μου βγήκε 2200.

Απο οσο καταλαβαινω το ΖΝΧ σε συνδυασμο με ηλιακο και την θεση των σωληνων ανεβαζει το κοστος. Οποτε καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#666302 Στο πατρικό μου είχαμε βάλει φα πρίν πρπ 12 χρόνια. Η κίνηση έγινε μετά από λύσεις όπως κεροζάν, κλιματιστικό, πετρελαιόσομπα. Ημίμετρα όλα τους, σαν την κεντρική θέρμανση(από όποια πηγή ενέργειας και να προέρχεται) δεν υπάρχει.
Παλιό σπίτι δίπατο, με τυπικότατη μόνωση, χωρίς αλουμίνια, με ηλιακό όμως. Οι λογαριασμοί λιγότερο από 200€ το δίμηνο(;) δεν έρχονταν. Με χρήση ζνχ(το υποστηρίζουν όλα τα λεβητάκια) πλησίαζε τα 300. Στην πορεία -και με μια πιο λελογισμένη χρήση- άντε και έπεφτε λίγο κάτω από τα 200 όλα μαζί. Με τρίοδη βέβαια για να κάνεις τράμπα με τον ηλιακό.
Οι υδραυλικοί συνήθως χρεώνουν το τρέχον μέτρο από το ρολόι του παρόχου μέχρι τον λέβητα.
Χοντρικά ένας επιτοίχιος λέβητας φα 24kw, κοστίζει περί της χήνας. Κανά χιλιάρικο+ επίσης σύνδεση και υδραυλικός(και καυστηρατζής :iconcool: ).
Έκτοτε πατάς απλά το κουμπί :roll: :roll: