Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#636150 Το ρωτάω γιατί εγώ δεν έχω πάγιο, και η εταιρεία (Φυσικό Αέριο Ελλάδος) μου προωθούσε το άλλο πρόγραμμα με πάγιο και 20% έκπτωση. Με κάποιους πρόχειρους υπολογισμούς, είχα δει πως δεν με συμφέρει να επιλέξω το πάγιο, γιατί εγώ την κατανάλωση την κάνω μόνον τον χειμώνα μιας και το καλοκαίρι θα αναλάβει ο ηλιακός για το ΖΝΧ.
Αυτό είναι το πρόγραμμα:
https://www.fysikoaerioellados.gr/produ ... res-extra/
ενώ εγώ έχω αυτό:
https://www.fysikoaerioellados.gr/produ ... atural-gas
Στο πρώτο, το πάγιο είναι 4.5€
Σε μένα πάντως έχει τον παρακάτω όρο:
"Η τιµή προµήθειας ανά µήνα βασίζεται στο κόστος προµήθειας του φυσικού αερίου ως αγαθό για την Φυσικό Αέριο – Ελληνική Εταιρεία Ενέργειας από τους Προµηθευτές της, το οποίο είναι µεταβλητό και αναθεωρείται σε µηνιαία βάση. "

Τώρα, αν η Zenith θεωρεί πως μπορεί να πάρει τέτοιο ρίσκο, εγώ πάω πάσο. Θα μου έκανε εντύπωση πάντως. Μάλλον παπάτζα του πωλητή είναι στην απελπισία του να βρει πελάτες.
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#638031 Λοιπόν, για να επανέλθω: Δεν υπάρχει κάτι σε ρήτρα, ό,τι συμφωνήσουμε αυτό θα ισχύσει για 2 χρόνια.

Περιμένω το συμβόλαιο και θα δω αν έχει τίποτα μυστήριο. Η ρήτρα για σπάσιμο συμβολαίου είναι 80 ευρώ την 1η χρονιά και 40 ευρώ τη 2η χρονιά, οπότε μικρό το κακό.

Ο τρόπος που σκέφτομαι είναι "πόσο παρακάτω από 0,018 μπορεί να πάει, ενώ αντίθετα πάνω από 0,021 μπορεί να ανέβει πολύ εύκολα". Για να δούμε πόσο λάθος θα βγω...

...και βρίσκεται φλέβα φυσικού αερίου που ανανεώνεται συνεχώς και τα κράτη αποφασίζουν να το παρέχουν δωρεάν... :lol:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#645496 Η τιμή του πετρελαίου έχει πέσει πάρα πολύ. Αν βάλουμε τώρα και κάθεται όλο το καλοκαίρι, θα υπάρχει θέμα (μύκητες κλπ) ή όλα κομπλέ;
Άβαταρ μέλους
By markvag
#645497 Πέτα και λίγο μυκητιοκτόνο και είσαι άρχοντας!
Άβαταρ μέλους
By otso
#645500
Dimitris_P έγραψε:Η τιμή του πετρελαίου έχει πέσει πάρα πολύ. Αν βάλουμε τώρα και κάθεται όλο το καλοκαίρι, θα υπάρχει θέμα (μύκητες κλπ) ή όλα κομπλέ;

to θερμανσης μαστορα δεν το κολαει τιποτα γιαυτο ριχνουμε λιγο μεσα στο καλο στα ρεζερβουαρ στα τρακτορια που καθονται τον χειμωνα, αλλιως πας για επισκευη τρομπας

το αλλο το καλο θελει μυκητοκτονο
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#645502
Dimitris_P έγραψε:Η τιμή του πετρελαίου έχει πέσει πάρα πολύ. Αν βάλουμε τώρα και κάθεται όλο το καλοκαίρι, θα υπάρχει θέμα (μύκητες κλπ) ή όλα κομπλέ;


Μμμμ
Ποσο εχει πεσει, ειναι αξιο λογου ή βαζω τωρα και η διαφορα ειναι ενα 20αρικο συνολικα, που θα το "καρπωθω" σε μηνες απο τωρα?

Επισης, διανεμεται ακομα πετρελαιο θερμανσης?
Άβαταρ μέλους
By markvag
#645510 Γύρω στο 1 ευρώ...
Άβαταρ μέλους
By edmond
#645512 Χοντρικά, μέσα στον χειμώνα το θέρμανσης παίζει γύρω στο 1€/ λίτρο=>1.000€ στον τόνο.
Με την τιμή αυτή την στιγμή στα 0,75€/ λίτρο είμαστε στα 750€ στον τόνο.
Για κάποιον που θέλει δηλαδή να βάλει 1 τόνο, γλιτώνει 250€.
Τώρα θα μου πείς ποιός βάζει 1 τόνο :lol: ...
Μάλιστα νομίζω είχε φτάσει και οριακά κάτω απο 0.70 αλλά - όπως και η βενζίνη- έχει τσιμπήσει λίγουλακι.

Εδιτ
Με προλάβανε για το >0,70€
Τελευταία επεξεργασία από edmond και 07 Μάιος 2020, 17:09, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Govus
#645513
trident1971 έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:0,67
Μέχρι τις 15

Ποσο ειχε πριν?

Η σωστή ερώτηση είναι, πόσο θα έχει το Νοέμβριο...
Έχουν παραμυθιάσει τον κόσμο, να κρατήσει τόννους ολόκληρους στα υπόγεια για ένα εξάμηνο.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#645514
Govus έγραψε:
trident1971 έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:0,67
Μέχρι τις 15

Ποσο ειχε πριν?

Η σωστή ερώτηση είναι, πόσο θα έχει το Νοέμβριο...
Έχουν παραμυθιάσει τον κόσμο, να κρατήσει τόννους ολόκληρους στα υπόγεια για ένα εξάμηνο.


Συνηθως οι περισσοτεροι εχπυν υπολοιπο απο πριν και βαζουν αργοτερα...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#645519
Govus έγραψε:Η σωστή ερώτηση είναι, πόσο θα έχει το Νοέμβριο...


Αυτό δεν το ξέρει κανείς, αλλά να πέσει κάτω από 0,6-0,65 δεν το νομίζω... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#645543 Δεν παθαίνει τίποτα το diesel θέρμανσης, δεν υπάρχει πρόβλημα να μείνει για το χειμώνα, ούτε και για την επόμενη χρονιά...
Άβαταρ μέλους
By melos86
#645545
Dimitris_P έγραψε:Η τιμή του πετρελαίου έχει πέσει πάρα πολύ. Αν βάλουμε τώρα και κάθεται όλο το καλοκαίρι, θα υπάρχει θέμα (μύκητες κλπ) ή όλα κομπλέ;

Ριξε αφοβα, δεν παθαινει απολυτως τιποτα!
Ουτε αντιμυκητιακο θελει καθως δεν περιεχει βιοντιζελ εναντι του πετρελαιου κινησης!