Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#586776 Το πρόβλημα φαίνεται να είναι το isolation.
Πρέπει να βρεις πως αλλάζει αυτή η επιλογή αν είναι ενεργοποιημένη.
Θα δοκίμαζα να κάνω ένα δεύτερο SSiD μήπως σε αυτό υπάρχει η επιλογή να είναι ενεργοποιημένο το isolation ή όχι.
Αλλιώς κοίτα μήπως μπορείς να κάνεις telnet στο router (αλλά χρειάζεσαι οδηγίες αν υπάρχει τέτοια δυνατότητα)...
Άβαταρ μέλους
By Serf
#586783
kubiak έγραψε:Για να βρεις τη επιλογή network isolation δοκίμασε να πας στο:
Κώδικας: Επιλογή όλωνLocal Network>WLAN>WLAN SSID Configuration


Η 1η εικόνα είναι από το manual που βρήκα και η 2η από το δικό μου modem-router. Οι διαφορές στις διαθέσιμες επιλογές είναι χαώδεις!!

Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Serf
#586785 Παρομοίως:

Εικόνα
Εικόνα

Σα να έχεις κάνει κάποιος downgrade το firmware για χρήση από "χαζούς"-μη γνώστες.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#586786 Έχει SSiD isolation λοιπόν και δεν είναι ενεργοποιημένο άρα δεν φταίει αυτό...

EDiT: Άκυρο, τώρα έβαλες πρώτα το μενού του δικού σου router...
Άβαταρ μέλους
By Serf
#586787 Και η έλλειψη της επιλογής DMS για διαχείριση του USB:

Εικόνα
Εικόνα

Και το αρχείο του manual που έχω βρει: https://gofile.io/?c=FH9RkM
Άβαταρ μέλους
By Serf
#586788
NickTG έγραψε:Πως πουλάνε κάτι χωρίς οδηγίες?
Αν θυμάμαι καλά είναι υποχρεωτικές.


Εννοείται είναι υποχρεωτικό!!!

https://gofile.io/?c=IYfxcF

Σε κάθε πώληση ο προμηθευτής οφείλει να παρέχει στον καταναλωτή γραπτώς, στην ελληνική γλώσσα ή με σύμβολα διεθνώς καθιερωμένα, σαφείς και πλήρεις οδηγίες για την ασφαλή χρήση, διατήρηση, συντήρηση και πλήρη αξιοποίηση του προϊόντος και ενημέρωση για τους κινδύνους κατά τη χρήση και διατήρησή του. Από την εφαρμογή του προηγούμενου εδαφίου εξαιρούνται τα προϊόντα που είναι απλά, κατά την κατασκευή, τη χρήση και τη συντήρησή τους, εφόσον, για τα προϊόντα αυτά δεν παρέχονται από τον κατασκευαστή οδηγίες σε οποιαδήποτε γλώσσα.


Η Forthnet το μόνο που μου έδωσε με τον router είναι οδηγίες γρήγορης εγκατάστασης, δηλαδή πώς να τον συνδέσω με το τηλεφωνικό δίκτυο, τη συνδεσμολογία splitter, κτλ.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#586789 Καταλαβαίνω ότι για κάποιο λόγο βιάστηκαν να βγάλουν στην κυκλοφορία τον router. Χωρίς εκπαίδευση του προσωπικού, χωρίς manual, με ελλιπές firmware. Ακόμα και στο site τους όπου έχουν κάποιες βασικές οδηγίες παραμετροποίησης των router που παρέχουν, ο δικός μου λάμπει δια της απουσίας του!

https://myaccount.nova.gr/support/technicalGuides?cid=31

Υ.Γ.: Το link απαιτεί ενεργό χρήστη στο portal της Nova-Forthnet
Άβαταρ μέλους
By Serf
#586791 Κατέβασα putty και προσπαθώ να συνδεθώ στο 192.168.1.1:23. Χωρίς επιτυχία, όμως...
Άβαταρ μέλους
By gakost
#586798 Το ότι έχουν κάποιον σε ρόλο υποστήριξης χωρίς να τον έχουν εκπαιδεύσει είναι μεγάλο φάουλ. Το ότι δεν σε βοηθάνε να στήσεις το δίκτυο στο σπίτι σου ή να το φτιάξεις δεν το βρίσκω κακό, υπηρεσίες ίντερνετ παρέχουν, εφόσον δουλεύει.... που σταματάει το τι κάνουνε και το τι όχι;

Αν έχεις τις ρυθμίσεις σύνδεσης γιατί δεν βάζεις το firmware που σου δίνει όλες τις επιλογές;
Άβαταρ μέλους
By Serf
#586799 Για αρχή οφείλουν να μου δώσουν πλήρες εγχειρίδιο χρήσης. Παρέθεσα και τη νομοθεσία πιο πάνω.

Να περάσω μόνος μου firmware σε router που έχουν βάλει χέρι και πλέον δεν είναι καθαρά εργοστασιακός είναι ρίσκο. Κινδυνεύω να χάσω την εγγύηση. Και παίζει να είναι ειδική έκδοση του hardware μόνο για εκείνους οπού να μην κάνει το ευρέως διαθέσιμο firmware. Σα να μου λες να περάσω καθαρή έκδοση του android όπως τη βγάζει η Google σε κινητό του οποίου ο κατασκευαστής συντηρεί δική του έκδοση του Android.

Μην ξεχνάμε ότι η Forthnet είναι ο πωλητής του εν λόγω προϊόντος. Λογικό δεν είναι να απευθύνομαι σε εκείνους για μια πρώτη υποστήριξη; Πόσο μάλλον όταν φέρει το logo της, άρα δεν είναι γενικά διαθέσιμο στην αγορά προϊόν.



< Note 4 >
Άβαταρ μέλους
By bebes
#586822 εχω κι εγω πρόβλημα με του ρούτερ της voda
εκτός του οτι το σημα χάνεται στα υπνοδωματια (δούλευε κανονικα με το ευρυζωνικο του ΟΤΕ) και τρωμε τα δεδομενα απο τα κινητα, κανει πολυ συχνα στιγμιαίες αποσυνδεσεις.

Ποιο ρουτερ του εμπορίου προτείνετε να παρω;
Οι χρήσεις ειναι οι "βασικές"
Λάπτοπ, ΤιΒι και τα κινητα που συνδεονται.
Ουτε συναγερμους, ουτε κάμερες, ουτε κατι άλλο

π.χ. (ενα απο) τα δυο πρωτα μάλλον ειναι αρκετα για μενα και σιγουρα πολυ καλυτερα απο αυτο που εχω, σωστά;
https://www.plaisio.gr/anavathmisi-dikt ... router.htm