Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By drdino
#399217 Πήρατε πρέφα το κολπο-γκρόσσο που κάνανε οι εταιρίες για να παρακάμψουν τα του roaming;
Άβαταρ μέλους
By GTS
#399220
drdino έγραψε:Πήρατε πρέφα το κολπο-γκρόσσο που κάνανε οι εταιρίες για να παρακάμψουν τα του roaming;


Voda μεσα στην ΕΕ βλεπω δεν εχει επιπλεον χρεωσεις.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#399221 Παράδειγμα Cosmote:
Αν είσαι καρτοκινητός (cosmokarta ή whatsup πχ), τότε roaming ΓΙΟΚ. Ούτε εισερχόμενες κλήσεις, ούτε sms, ούτε τπτ. Παίζει δλδ να μην έχεις καν σήμα.

Αν θέλεις roaming, τότε αλλάζεις πρόγραμμα (φεύγεις δλδ από cosmokarta/whatsup) και πας σε ένα το οποίο σου δίνει την δυνατότητα να προσθέτεις roaming για 7 μέρες με 6 ευρώ, το οποίο δίνει κάτι ελάχιστα λεπτά/σμσ/mb. Οι χρεώσεις εκτός πακέτου (ακόμα και για ΕΝΤΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ) είναι για γέλια εφόσον δεν μπορείς να ενεργοποιήσεις πακέτα.

Έτσι ικανοποιείται η συνθήκη της ΕΕ που λέει ότι πρέπει ο πάροχος να προσφέρει στο εξωτερικό ό,τι και στο εσωτερικό. Γαμάτο;

Κοινώς, όπως είπα και στο twittah, καλό 1990.
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#399224 Αν ομως εχεις κανονικα συμβόλαιο δε μπορουν να σου κανουν τιποτα, έτσι δεν είναι;

Αυτό που λες πάντως δεν είναι σαν να παρακαλανε για πρόστιμο;
Άβαταρ μέλους
By citastak
#399233 Νομίζω από πέρσι χρησιμοποιώ το πρόγραμμά μου (πάγιο) δωρεάν στην ΕΕ. Πιο πριν πλήρωνα νομίζω 5 ευρώ ανά ημέρα; ή κάτι τέτοιο.
Δεν ξέρω αν λέμε το ίδιο.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#399234 Αν ειχες καποιο απο το μεγαλα προγραμμα τοτε ναι εχεις δωρεαν roaming. Το θεμα ειναι οτι με τον κανονισμο που εφερε η ΕΕ θα πρεπει να εχουν ΟΛΟΙ δωρεαν roaming.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#399237
drdino έγραψε:Παράδειγμα Cosmote:
Αν είσαι καρτοκινητός (cosmokarta ή whatsup πχ), τότε roaming ΓΙΟΚ. Ούτε εισερχόμενες κλήσεις, ούτε sms, ούτε τπτ. Παίζει δλδ να μην έχεις καν σήμα.

Αν θέλεις roaming, τότε αλλάζεις πρόγραμμα (φεύγεις δλδ από cosmokarta/whatsup) και πας σε ένα το οποίο σου δίνει την δυνατότητα να προσθέτεις roaming για 7 μέρες με 6 ευρώ, το οποίο δίνει κάτι ελάχιστα λεπτά/σμσ/mb. Οι χρεώσεις εκτός πακέτου (ακόμα και για ΕΝΤΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ) είναι για γέλια εφόσον δεν μπορείς να ενεργοποιήσεις πακέτα.

Έτσι ικανοποιείται η συνθήκη της ΕΕ που λέει ότι πρέπει ο πάροχος να προσφέρει στο εξωτερικό ό,τι και στο εσωτερικό. Γαμάτο;

Κοινώς, όπως είπα και στο twittah, καλό 1990.

Αυτοί είναι κανονικοί κατσαπλιάδες αν το έχουν στήσει έτσι. Οι άλλοι πάροχοι στα καρτοκινητά τους τι έχουν;
Άβαταρ μέλους
By gianik
#399241 Ετσι βεντουζα :metalo:
40 χρονωνε μαντραχαλαιοι κ μου χετε γουατσαπια κ φριτουγκο...

Συμβολαιο κυριοι κ ξενοιαζετε... :s_yes
Άβαταρ μέλους
By Chris
#399242 Ναι ρε σεις, αυτο ακριβως εβαλε ο ξενος στην προηγουμενη σελιδα. Μου φαινεται καραπαρανομο, και στην πρωτη προστιμαρα απο την ΕΕ θα συνελθουν :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By corsair
#399253
Chris έγραψε:Ναι ρε σεις, αυτο ακριβως εβαλε ο ξενος στην προηγουμενη σελιδα. Μου φαινεται καραπαρανομο, και στην πρωτη προστιμαρα απο την ΕΕ θα συνελθουν :hmmm:


τεχνικως ειναι συννομο αυτο που κανουν. Εκμεταλλευονται μερος του κανονισμου οπου δινει στις εταιριες την δυνατοτητα να εξαιρει συγκεκριμενα πακετα. Πλην ομως... το πνευμα του νομου που περασε η ΕΕ... δεν νομιζω οτι εννοουσε να μεινει το 50%++ του πλυθησμου χωρις roaming. Στις αλλες χώρες δεν εγιναν τετοιες πιπες.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#399254 Εν τω μεταξυ τα παλια τα χρονια γινοταν το αναποδο. Οι prepaid συνδρομητες ειχαν roaming και οι postpaid δεν ειχαν γαιτι υπηρχε ο φοβος οτι θα κανουν υπερογκους λογαριασμους και μην τους ειδατε ξανα.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#399413
citastak έγραψε:Το δωρεαν ρομινγκ στην ΕΕ νομίζω ξεκινάει τον Ιούνιο.



για τα συμβολαια ναι. Για το 50% του πλυθησμου τελειωνει το roaming γενικα τον Ιουνιο.