Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#698109
babakos έγραψε:
Scotch έγραψε:Η cosmote κάνει τίποτα καλύτερο από αυτό που διαφημίζει στο site της;
Cosmote double play 50L, 31,90 €. Τόσο το δίνουν στο site, δεν κατεβαίνουν λεπτό στο τηλέφωνο :hmmm: (για νέα συνδρομή)
btw, είναι όντως fiber το 50άρι;

Οχι δεν θα βρείς καλύτερη τιμή για νέα σύνδεση. Ακόμα και σε φορητότητα τα περιθώρια ειναι πλεον μικρά (στην Cosmote)


Ευχαριστώ. Μήπως γνωρίζεις αν πράγματι είναι fiber; Οπτική ίνα πέρασαν το καλοκαίρι που μας πέρασε και το κέντρο του ΟΤΕ είναι πολύ κοντά (το τελευταίο σημαίνει πως είναι FTTH;).
Άβαταρ μέλους
By markvag
#698116
Νίκος Παππάς έγραψε:
ΥΓ. Είναι αλήθεια βέβαια ότι αν η Cosmote μπορουσε να έχει τις τιμές που δίνει όταν κάνεις φορητότητα σε συνδυασμό με την εξυπηρέτηση, το δίκτυο, την ποιοτητα σύνδεσης, δεν θα υπήρχαν άλλοι.

Redmi Note 8 Pro



@@ Καλαβρέζικα... Μην αρχίσω για την εξυπηρέτηση cosmote το τελευταίο διάστημα που την χρειάστηκα... Σε αναβάθμιση από 50 στα 100mbps το router (αυτό που δίνει η cosmote) τα 'παιξε και κόβει συνέχεια το wifi. Άπειρα τηλεφωνήματα και αναμονή στη γραμμή, εν τέλει πήγα στο μαγαζί (που είμαι και μεγάλος πελάτης στη δουλειά, έβαλα μέσο κοινώς) και πήρα καινούριο. Ε... τα ίδια... :x :x Πιο σπάνια, αλλά από προχθές που ξεκίνησαν πάλι τηλεκπαίδευση έχω θέμα... :s_mad :s_shout

Δύο οι λύσεις, δοκιμάζω ένα range extender (βρήκα ένα με ελάχιστο κόστος), ειδάλλως πάω και μαλώνω και τους λέω πως θα φύγω και ας έρθουν να μου ζητήσουν λεφτά.




BTW, ήρθε η Wind στη δουλειά με τιμές στα κινητά τελείως χώμα (σε κάποια προγράμματα στο 50% της cosmote και με επιπλέον παροχές). Προφανώς ψήνομαι αφόρητα, αλλά από σήμα τί λέει;;
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#698118
markvag έγραψε: από σήμα τί λέει;;

όχι και τόσο καλό

είδα σήμερα ότι πλεόν μπορώ να βάλω 200άρι fiber ote
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#698123
babakos έγραψε:Μια σωστά στημένη 100/10 γραμμή (που δινεται πλεον σε λογικές τιμές) καλύπτει το 99% των αναγκών ενός τυπικού σπιτιού


Εγώ πάλι νομίζω ότι και με την 50αρα είσαι πολύ καλά. Η διαφορά σε ένα νέο πελάτη μεταξύ 50 και 100 mbps είναι 120 ευρώ το χρόνο στη κοσμοτε. Δεν τα λες λίγα.
Άβαταρ μέλους
By babakos
#698131
Scotch έγραψε:
babakos έγραψε:
Scotch έγραψε:Η cosmote κάνει τίποτα καλύτερο από αυτό που διαφημίζει στο site της;
Cosmote double play 50L, 31,90 €. Τόσο το δίνουν στο site, δεν κατεβαίνουν λεπτό στο τηλέφωνο :hmmm: (για νέα συνδρομή)
btw, είναι όντως fiber το 50άρι;

Οχι δεν θα βρείς καλύτερη τιμή για νέα σύνδεση. Ακόμα και σε φορητότητα τα περιθώρια ειναι πλεον μικρά (στην Cosmote)


Ευχαριστώ. Μήπως γνωρίζεις αν πράγματι είναι fiber; Οπτική ίνα πέρασαν το καλοκαίρι που μας πέρασε και το κέντρο του ΟΤΕ είναι πολύ κοντά (το τελευταίο σημαίνει πως είναι FTTH;).


Πιθανολογώ οτι είσαι FTTC δηλαδή οπτική ινα (προφανώς) μέχρι το ΚΑΦΑΟ της γειτovιάς σου και μετά εχουμε τον παλαιό καλό χαλκό μέχρι τον κατανεμητή του σπιτιού σου (Απόσταση από 10 - 400 μέτρα (ανάλογα με την περιοχή).

Για να δεις εαν στην διεύθυνσή σου μπορείς να έχεις FTTH (οπτική ίνα μέχρι το σπίτι σου δλδ) ο πιο απλός τρόπος ειναι από εδώ :

https://submit.sfbb.gr/EligibilityCheck.aspx
Άβαταρ μέλους
By babakos
#698136
Ove20 έγραψε:
babakos έγραψε:Μια σωστά στημένη 100/10 γραμμή (που δινεται πλεον σε λογικές τιμές) καλύπτει το 99% των αναγκών ενός τυπικού σπιτιού


Εγώ πάλι νομίζω ότι και με την 50αρα είσαι πολύ καλά. Η διαφορά σε ένα νέο πελάτη μεταξύ 50 και 100 mbps είναι 120 ευρώ το χρόνο στη κοσμοτε. Δεν τα λες λίγα.


Η απάντηση βρίσκεται στις απαιτήσεις μας σε σχέση με τα χρήματα που μπορούμε/θέλουμε να δώσουμε. Προσωπικά θα επένδυα την διαφορά των χρημάτων (+ ένα επιπλέον ποσό) σε καλύτερο εξοπλισμό δικτύου στο σπτι (Router, καλωδίωση, access points, ή ένα καλό mesh σύστημα).
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#698146
babakos έγραψε:
Scotch έγραψε:
babakos έγραψε:
Scotch έγραψε:Η cosmote κάνει τίποτα καλύτερο από αυτό που διαφημίζει στο site της;
Cosmote double play 50L, 31,90 €. Τόσο το δίνουν στο site, δεν κατεβαίνουν λεπτό στο τηλέφωνο :hmmm: (για νέα συνδρομή)
btw, είναι όντως fiber το 50άρι;

Οχι δεν θα βρείς καλύτερη τιμή για νέα σύνδεση. Ακόμα και σε φορητότητα τα περιθώρια ειναι πλεον μικρά (στην Cosmote)


Ευχαριστώ. Μήπως γνωρίζεις αν πράγματι είναι fiber; Οπτική ίνα πέρασαν το καλοκαίρι που μας πέρασε και το κέντρο του ΟΤΕ είναι πολύ κοντά (το τελευταίο σημαίνει πως είναι FTTH;).


Πιθανολογώ οτι είσαι FTTC δηλαδή οπτική ινα (προφανώς) μέχρι το ΚΑΦΑΟ της γειτovιάς σου και μετά εχουμε τον παλαιό καλό χαλκό μέχρι τον κατανεμητή του σπιτιού σου (Απόσταση από 10 - 400 μέτρα (ανάλογα με την περιοχή).

Για να δεις εαν στην διεύθυνσή σου μπορείς να έχεις FTTH (οπτική ίνα μέχρι το σπίτι σου δλδ) ο πιο απλός τρόπος ειναι από εδώ :

https://submit.sfbb.gr/EligibilityCheck.aspx


Νομιζω σε αποστασεις 500 μετρων απο το Α/Κ βαζουν οπτικες στο σπιτι.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#698157
Geo f1 έγραψε:
babakos έγραψε:Πιθανολογώ οτι είσαι FTTC δηλαδή οπτική ινα (προφανώς) μέχρι το ΚΑΦΑΟ της γειτovιάς σου και μετά εχουμε τον παλαιό καλό χαλκό μέχρι τον κατανεμητή του σπιτιού σου (Απόσταση από 10 - 400 μέτρα (ανάλογα με την περιοχή).
Για να δεις εαν στην διεύθυνσή σου μπορείς να έχεις FTTH (οπτική ίνα μέχρι το σπίτι σου δλδ) ο πιο απλός τρόπος ειναι από εδώ :
https://submit.sfbb.gr/EligibilityCheck.aspx

Νομιζω σε αποστασεις 500 μετρων απο το Α/Κ βαζουν οπτικες στο σπιτι.


Σ' εμένα είναι πιο κοντά το Α/Κ από το πιο κοντινό ΚΑΦΑΟ.

@ babakos
Από το link που παρέθεσες:
Η διεύθυνση που δηλώσατε περιλαμβάνεται στις περιοχές όπου θα προσφέρονται SFBB υπηρεσίες, αλλά ακόμη δεν υπάρχει καμία διαθέσιμη προσφορά.
Πατήστε εδώ για να εγγραφείτε στη δράση και να εκδώσετε το κουπόνι συμμετοχής σας.
Θα ειδοποιηθείτε μέσω email μόλις δημοσιευτεί οποιαδήποτε προσφορά SFBB υπηρεσίας στην περιοχή σας, ώστε να μπορέσετε να εξαργυρώσετε το κουπόνι σας στον πάροχο της επιλογής σας.
Άβαταρ μέλους
By babakos
#698163 Στην περιοχή σου θα προσφερθούν FTTH υπηρεσίες οπότε αναγκαστικά περιμένεις. Τα έργα σε πολλές περιοχές έχουν καθυστερήσει δυστυχώς.
Κανε εγγραφή στο προγραμμα ώστε οταν δοθεί να πάρεις και την σχετική επιδότηση..
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#698165 Ναι ναι, προχώρησα και στην αίτηση. Να προχωρήσω με την 50άρα ή καλύτερα να περιμένω; Δεν θα μπορώ να αναβαθμίσω στην πορεία;
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#698217 Προχώρησα 50άρα, με cosmote tv (full), 2 ώρες προς κινητά/εξωτερικό --> 54,65 €. Το τηλέφωνο 24μηνη παραμονή, το tv 12μηνη.
Σε 8 ημέρες περίπου θα έρθει ο εξοπλισμός (android box & router).
Άβαταρ μέλους
By melos86
#698362 Ετοιμαζομαι για 100/10 FTTH συνδεση με την Cosmote! Ανοιξαν οι αιτησεις για την γειτονια μου πριν απο 1-2 βδομαδες!
Το adsl που συγχρονιζει στα 7 για κατεβασμα και 0.5 για ανεβασμα πλεον κρινεται ανεπαρκεστατο...
Η αληθεια ειναι οτι θα προτιμουσα ενα 50αρι VDSL χωρις να κανω τιποτα στην πολυκατοικια αλλα το future proofing της οπτικης μεσα στο σπιτι ειναι αρκετα καλο δελεαρ...
Σημερα πηρα το κουπονι και απο δευτερα η αιτηση και απο οτι βλεπω κανα 2μηνο για ενεργοποιηση! :yahoo:
Κοστος μετα την επιδοτηση 29€/ μηνα με απεριοριστα σταθερα και 420 -αν θυμαμαι καλα- για κινητα!
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#698366 Δε νομίζω να έχει καμιά σοβαρή διαφορά το 100/10 FTTH με το 100/10 FTTC (από τη στιγμή που δεν υπάρχει θέμα στη διαδρομή H->C). Καλύτερο ping ίσως; Δίνουν σε FTTH μεγαλύτερο upload αν θες;