Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bebes
#493521 Αυτό θα κάνουμε κι εμείς αν συνεχίζουν να μας τα πρήζουν οι εταιρίες κινητής (όσοι μπορούμε τέλος πάντων)
Το θέμα είναι, αν χρησιμοποιείς π.χ. στην Ελλάδα ξενο νούμερο (Αγγλικό, Βουλγάρικο ή οτι άλλο θέλεις), θα εχεις φτηνες κλήσεις και φτηνο παγιο, αλλά θα χρεώνονται αυτοι που θα σε καλούν με το Ελληνικό τους νούμερο.
Σωστά;
Άβαταρ μέλους
By bebes
#493644
Anonymous Founder έγραψε:Όχι, οι άλλοι δεν χρεώνονται, εσύ ίσως, αναλόγως τους όρους.

οταν παω Βουλγαρια, θα παρω ενα καρτοκινητο να κανω δοκιμή
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#493972 λοιπόν.. μπορώ να πάρω ένα φοιτητικό νούμερο και επειδή έχω τον κινεζάρα με τις 2 sim ψήνομαι να το έχω επάνω σαν 2ο

το θέμα είναι ότι το κύριο μου νούμερο κάθε πότε θα πρέπει να το ταϊζω ώστε να μην μου το κόψουν; με 5€ ανά κάποιους μήνες θα είμαι οκ;
Άβαταρ μέλους
By gianik
#493973
QsisVTS έγραψε:λοιπόν.. μπορώ να πάρω ένα φοιτητικό νούμερο και επειδή έχω τον κινεζάρα με τις 2 sim ψήνομαι να το έχω επάνω σαν 2ο

το θέμα είναι ότι το κύριο μου νούμερο κάθε πότε θα πρέπει να το ταϊζω ώστε να μην μου το κόψουν; με 5€ ανά κάποιους μήνες θα είμαι οκ;



Η cote θελει ανα 3 μηνες 1 ανανεωση..
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#493975 και η wind τόσο θέλει από όσο βλέπω.. λογικά δεν θα παίζει θέμα αν βάζω μόνο τάληρο

ψήνομαι να το κάνω και αν μαζεύει υπόλοιπο το κανονικό νούμερο θα καίω και αυτό και δεν θα βάζω για κάνα μήνα στο φοιτητικό

έλεγα καιρό τώρα να κάνω φάση με φοιτητικό, αλλά δεν το έκανα επειδή δεν ήθελα να έχω δεύτερη συσκευή (και δυστυχώς όταν όντως ήμουν φοιτητής δεν μου γύριζαν το νούμερό μου σε φοιτητικό), αλλά τώρα με το δίκαρτο ψήνω να κάνω φασούλα :hmmm:

όχι ότι δεν τη παλεύω και όπως είμαι τώρα, απλά για να έχω υπερβολική άνεση

από κατανάλωση θα έχω διαφορά; μεγάλη μικρή καθόλου; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#494039 Η wind το έχει γυρίσει στο δίμηνο αν θες να κρατήσεις τα λεφτά που έχει μέσα. Λογικά θα το κάνουν και οι άλλες.
Με 5€ είσαι εντάξει.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#494047
NickTG έγραψε:Η wind το έχει γυρίσει στο δίμηνο αν θες να κρατήσεις τα λεφτά που έχει μέσα. Λογικά θα το κάνουν και οι άλλες.
Με 5€ είσαι εντάξει.

έχω κάνει ανανέωση τελευταία φορά 17/2/18

και βλέπω ότι το υπόλοιπο λήγει στις 19/05

αυτό είναι 3 μήνες.. ή ΘΑ γίνει 2 μήνες από δω και πέρα...; :hmmm:

θα πρέπει να σκεφτώ κάποιο πλάνο ώστε ανά κάποιο διάστημα να χρησιμοποιώ πακέτα από τα τάληρα που θα βάζω στο τωρινό μου νούμερο και να μην βάζω στο φοιτητικό εκείνο το μήνα :hmmm:

βέβαια αυτό δεν είναι και τόσο δύσκολο να συμβεί.. απλά είναι δύσκολο με απλό νούμερο να φτάσεις τα 1500' προς όλους, εκτός αν το πηγαίνω εναλλάξ και λέω ότι τον τάδε μήνα μιλάω ασύστολα με όλους, αλλά ανά κάποιους μήνες θα πρέπει να περιοριστώ στα 350' προς όλους (που εδώ που τα λέμε μου φτάνουν)

αλλά μην ξεφύγουμε πολύ σε κόστη, γιατί και με τα 10€ το μήνα είμαι ήδη μια χαρά
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#494052
bebes έγραψε:Το θέμα είναι, αν χρησιμοποιείς π.χ. στην Ελλάδα ξενο νούμερο (Αγγλικό, Βουλγάρικο ή οτι άλλο θέλεις), θα εχεις φτηνες κλήσεις και φτηνο παγιο, αλλά θα χρεώνονται αυτοι που θα σε καλούν με το Ελληνικό τους νούμερο.
Σωστά;


Anonymous Founder έγραψε:Όχι, οι άλλοι δεν χρεώνονται, εσύ ίσως, αναλόγως τους όρους.

Όχι, ισχύει το ανάποδο.

Πες λχ. ότι ο bebes έχει βουλγάρικο νούμερο. Όποιος τον καλεί από ελληνικό νούμερο πληρώνει διεθνή κλήση προς Βουλγαρία. Αυτό είναι άσχετο με το που βρίσκεται ο ίδιος ο bebes (και πολύ λογικά άλλωστε, αφού ο καλών δεν μπορεί να ξέρει αν ο καλούμενος εκείνη την ώρα βρίσκεται στη Βουλγαρία ή στην Ελλάδα ή στο Κιριμπάτι).

Ο bebes τώρα, για τις εισερχόμενες κλήσεις του δεν πληρώνει τίποτα αν είναι στη Βουλγαρία ή οπουδήποτε αλλού μέσα στην ΕΕ. Αν είναι σε τρίτη χώρα, πληρώνει ανάλογα με τη ζώνη. Για τις εξερχόμενες του τώρα, είναι λίγο πιο περίπλοκο. Αν είναι μέσα στη Βουλγαρία ή οπουδήποτε αλλού μέσα στην ΕΕ, πληρώνει το ίδιο για κλήσεις προς Βουλγαρία (δωρεάν λεπτά αν έχει κλπ). Αν είναι στη Βουλγαρία και πάρει προς Ελλάδα, πληρώνει κλήση εξωτερικού. Αν είναι εντός ΕΕ αλλά εκτός Βουλγαρίας (ΕΕ roaming), τότε πληρώνει ως κλήση εσωτερικού για οποιαδήποτε ΕΕ νούμερο καλέσει (λχ. είναι στην Ελλάδα και καλεί Γερμανία --> τοπική κλήση). Αυτό το τελευταίο είναι το παράδοξο που ίσως μπερδεύει κόσμο.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#494223
QsisVTS έγραψε:
NickTG έγραψε:Η wind το έχει γυρίσει στο δίμηνο αν θες να κρατήσεις τα λεφτά που έχει μέσα. Λογικά θα το κάνουν και οι άλλες.
Με 5€ είσαι εντάξει.

έχω κάνει ανανέωση τελευταία φορά 17/2/18

και βλέπω ότι το υπόλοιπο λήγει στις 19/05

αυτό είναι 3 μήνες.. ή ΘΑ γίνει 2 μήνες από δω και πέρα...; :hmmm:

θα πρέπει να σκεφτώ κάποιο πλάνο ώστε ανά κάποιο διάστημα να χρησιμοποιώ πακέτα από τα τάληρα που θα βάζω στο τωρινό μου νούμερο και να μην βάζω στο φοιτητικό εκείνο το μήνα :hmmm:

βέβαια αυτό δεν είναι και τόσο δύσκολο να συμβεί.. απλά είναι δύσκολο με απλό νούμερο να φτάσεις τα 1500' προς όλους, εκτός αν το πηγαίνω εναλλάξ και λέω ότι τον τάδε μήνα μιλάω ασύστολα με όλους, αλλά ανά κάποιους μήνες θα πρέπει να περιοριστώ στα 350' προς όλους (που εδώ που τα λέμε μου φτάνουν)

αλλά μην ξεφύγουμε πολύ σε κόστη, γιατί και με τα 10€ το μήνα είμαι ήδη μια χαρά



Τέλος ανακοινώνεται πως από τις 15 Μαρτίου 2018 τροποποιείται η διάρκεια ισχύος της αξίας συνδιαλέξεων για τους συνδρομητές καρτοκινητής WIND Card, Q και F2G. Συγκεκριμένα από την ανωτέρω ημερομηνία, η διάρκεια ισχύος της αξίας συνδιαλέξεων από ανανέωση τροποποιείται από 91 σε 60 ημέρες. Εάν κατά το χρονικό διάστημα των 60 ημερών από την τελευταία ανανέωση δεν πραγματοποιηθεί εκ νέου ανανέωση χρόνου ομιλίας, τότε τυχόν υπολειπόμενη αξία συνδιαλέξεων θα διαγράφεται και δεν θα επιστρέφεται στο συνδρομητή.


https://www.wind.gr/gr/wind/gia-tin-eta ... /?prid=486

Αν βάλεις CU πάντως συμφέρει να βάζεις κάθε μήνα το ίδιο πακέτα για να έχεις και ότι έχει μείνει από τον προηγούμενο.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#494237
Zorz έγραψε:
bebes έγραψε:Το θέμα είναι, αν χρησιμοποιείς π.χ. στην Ελλάδα ξενο νούμερο (Αγγλικό, Βουλγάρικο ή οτι άλλο θέλεις), θα εχεις φτηνες κλήσεις και φτηνο παγιο, αλλά θα χρεώνονται αυτοι που θα σε καλούν με το Ελληνικό τους νούμερο.
Σωστά;


Anonymous Founder έγραψε:Όχι, οι άλλοι δεν χρεώνονται, εσύ ίσως, αναλόγως τους όρους.

Όχι, ισχύει το ανάποδο.

Πες λχ. ότι ο bebes έχει βουλγάρικο νούμερο. Όποιος τον καλεί από ελληνικό νούμερο πληρώνει διεθνή κλήση προς Βουλγαρία. Αυτό είναι άσχετο με το που βρίσκεται ο ίδιος ο bebes (και πολύ λογικά άλλωστε, αφού ο καλών δεν μπορεί να ξέρει αν ο καλούμενος εκείνη την ώρα βρίσκεται στη Βουλγαρία ή στην Ελλάδα ή στο Κιριμπάτι).

Ο bebes τώρα, για τις εισερχόμενες κλήσεις του δεν πληρώνει τίποτα αν είναι στη Βουλγαρία ή οπουδήποτε αλλού μέσα στην ΕΕ. Αν είναι σε τρίτη χώρα, πληρώνει ανάλογα με τη ζώνη. Για τις εξερχόμενες του τώρα, είναι λίγο πιο περίπλοκο. Αν είναι μέσα στη Βουλγαρία ή οπουδήποτε αλλού μέσα στην ΕΕ, πληρώνει το ίδιο για κλήσεις προς Βουλγαρία (δωρεάν λεπτά αν έχει κλπ). Αν είναι στη Βουλγαρία και πάρει προς Ελλάδα, πληρώνει κλήση εξωτερικού. Αν είναι εντός ΕΕ αλλά εκτός Βουλγαρίας (ΕΕ roaming), τότε πληρώνει ως κλήση εσωτερικού για οποιαδήποτε ΕΕ νούμερο καλέσει (λχ. είναι στην Ελλάδα και καλεί Γερμανία --> τοπική κλήση). Αυτό το τελευταίο είναι το παράδοξο που ίσως μπερδεύει κόσμο.
Εμένα μου είπε ο υπάλληλος της Vodafone Γερμανίας προχθές πως αν είμαι Ελλάδα, τότε οι κλήσεις προς ελληνικά νούμερα ( της χωρασ στην οποια ειμαι εντος ΕΕ ) κ επίσης προς τη μητέρα Γερμανία είναι δωρεάν.

Gesendet von meinem SM-T580 mit Tapatalk
Άβαταρ μέλους
By bebes
#494261
PeterPan έγραψε:
Zorz έγραψε:
bebes έγραψε:Το θέμα είναι, αν χρησιμοποιείς π.χ. στην Ελλάδα ξενο νούμερο (Αγγλικό, Βουλγάρικο ή οτι άλλο θέλεις), θα εχεις φτηνες κλήσεις και φτηνο παγιο, αλλά θα χρεώνονται αυτοι που θα σε καλούν με το Ελληνικό τους νούμερο.
Σωστά;


Anonymous Founder έγραψε:Όχι, οι άλλοι δεν χρεώνονται, εσύ ίσως, αναλόγως τους όρους.

Όχι, ισχύει το ανάποδο.

Πες λχ. ότι ο bebes έχει βουλγάρικο νούμερο. Όποιος τον καλεί από ελληνικό νούμερο πληρώνει διεθνή κλήση προς Βουλγαρία. Αυτό είναι άσχετο με το που βρίσκεται ο ίδιος ο bebes (και πολύ λογικά άλλωστε, αφού ο καλών δεν μπορεί να ξέρει αν ο καλούμενος εκείνη την ώρα βρίσκεται στη Βουλγαρία ή στην Ελλάδα ή στο Κιριμπάτι).

Ο bebes τώρα, για τις εισερχόμενες κλήσεις του δεν πληρώνει τίποτα αν είναι στη Βουλγαρία ή οπουδήποτε αλλού μέσα στην ΕΕ. Αν είναι σε τρίτη χώρα, πληρώνει ανάλογα με τη ζώνη. Για τις εξερχόμενες του τώρα, είναι λίγο πιο περίπλοκο. Αν είναι μέσα στη Βουλγαρία ή οπουδήποτε αλλού μέσα στην ΕΕ, πληρώνει το ίδιο για κλήσεις προς Βουλγαρία (δωρεάν λεπτά αν έχει κλπ). Αν είναι στη Βουλγαρία και πάρει προς Ελλάδα, πληρώνει κλήση εξωτερικού. Αν είναι εντός ΕΕ αλλά εκτός Βουλγαρίας (ΕΕ roaming), τότε πληρώνει ως κλήση εσωτερικού για οποιαδήποτε ΕΕ νούμερο καλέσει (λχ. είναι στην Ελλάδα και καλεί Γερμανία --> τοπική κλήση). Αυτό το τελευταίο είναι το παράδοξο που ίσως μπερδεύει κόσμο.
Εμένα μου είπε ο υπάλληλος της Vodafone Γερμανίας προχθές πως αν είμαι Ελλάδα, τότε οι κλήσεις προς ελληνικά νούμερα ( της χωρασ στην οποια ειμαι εντος ΕΕ ) κ επίσης προς τη μητέρα Γερμανία είναι δωρεάν.

Gesendet von meinem SM-T580 mit Tapatalk

αυτό έγραψε κι ο zorz, απλά οι συγγενεις και οι φιλοι ενώ θα σε εχουν "δίπλα" τους θα πληρώνουν κλήση προς Γερμανια για να σε παρουν. (εσυ θα τους παιρνεις "δωρεαν"*)
* το "δωρεαν" αναλυθηκε παραπανω
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#495179 Η κουνιάδα μου μετακομίζει σε σπίτι ιδιοκτησίας του πεθερού μου (πατέρα της) όπου ήταν προηγουμένως ενοικιασμένο και θέλει να βάλει σταθερό τηλέφωνο στο όνομά της.
Προφανώς, ως δωρεάν παραχωρημένο το ακίνητο δεν υπάρχει μισθωτήριο.

Ξέρουμε τι θα μπορούσαμε να πάρουμε στον ΟΤΕ; Πέραν του Ε9 του πεθερού μου, κάποια υπεύθυνη δήλωση του ότι της το έχει παραχωρήσει ίσως; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#495201 Δεν νομίζω να ενδιαφέρεται για κάτι τέτοιο ο ΟΤΕ.
Στη Wind τουλάχιστον που έκανα σύνδεση δεν τους ένοιαζε που ανήκει το σπίτι, αν μένω εκεί και με ποιον τρόπο μένω.