Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#600451 Καλά κάτι παιδικά παίζουνε αλλά ίσως τα κινητα δεν πιάνουν τόσο καλά στην περιοχή μου τι να πω.. 4g σίγουρα όχι
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#600452 Χωρίς 4g τα πράγματα είναι γενικά δύσκολα

Έχω παρατηρήσει πλέον ότι αν δεν έχει 4g στην επαρχία ειδικά πεθαίνει το σύμπαν πρακτικά δεν έχω ίντερνετ με λογική ταχύτητα

Από την άλλη βλέπω ότι όλο και σε περισσότερα σημεία έχω πλέον

Στα 3-4 μέρη που συνήθως πηγαίνω πάντως έχω πολύ καλό ίντερνετ, μάλιστα τη μεγαλύτερη ταχυτα που έχω μετρήσει ποτέ την έχω πιάσει επαρχία (Κυπαρισσία, 150αρι)
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#610057 Ψάχνω μια λύση για μικρό τηλεφωνικό κέντρο.

Έχω 2 τηλεφωνικες γραμμές (2 συνδέσεις)

1) Μια τηλεφωνική γραμμή (Cosmote home telephony M240) που χρησιμοποιείται για κλήσεις και fax

2) Μια τηλεφωνική γραμμή με 2 κανάλια φωνής και internet (Cosmote Business Double Play 24 Basic , στην οποία έχω ενεργοποιήσει και την υπηρεσία smart office για να κάνω χρήση αυτόματου τηλεφωνητή.

Τα ζητούμενα είναι :

Να έχω 3-4 τηλέφωνα τα οποία θα μπορούν να επικοινωνούν μεταξύ τους και να ανταλλάσσουν κλήσεις

Το ένα τηλέφωνο να διαθέτει ακουστικά και μικρόφωνο (headset)

Τα άλλα τηλέφωνα να είναι ασύρματα

Όλα τα τηλέφωνα να μπορούν να καλέσουν και να απαντήσουν σε κλήσεις

Να υπάρχει τηλεφωνητής ο οποίος σε συγκεκριμένες ώρες, θα αναπαράγει συγκεκριμένα μηνύματα: Σε εργάσιμες μέρες και ώρες θα αναπαράγει μηνύματα αναμονής ενώ σε μη εργάσιμες ώρες θα αναπαράγει μηνύματα σχετικά με το ωράριο πχ.

Προαιρετικά: να υπάρχει ονομαστική αναγνώριση κλήσης (δεν ξέρω αν γίνεται)

Σίγουρα θέλω κάτι εύχρηστο και οικονομικό.
Άβαταρ μέλους
By gakost
#610269 :lol: Δεν ζητάς και πολλά έ; Να μην δώσεις και πολλά και να κάνει τα πάντα όλα.... πλάκα κάνω όλοι έτσι δεν είμαστε;

Αν θέλεις να ασχοληθείς ρίξε μια ματιά στο asterisk
https://www.asterisk.org/
με ένα hp microserver κάνεις δουλειά καλή με λίγα χρήματα. Αν το θέλεις στο τελείος τσίπικο πάρε έναν μεταχειρο από ebay, κοπανάς και ένα vm σε SD και έτοιμος.

Να ξέρεις τα αναλογικά τηλέφωνα :s_crazy = Fax θα σου ανεβάσουν το κοστολόγιο χωρίς να έχουν λόγο ύπαρξης.

Αυτό που θα πρέπει να δεις είναι αν θα μπορεσεις να πάρεις κωδικούς τηλεφωνίας θα σου κάνει την ζωή πολύ πιο εύκολη αλλά από όσο ξέρω πλέον κανένας πάροχος δεν δίνει. Υπάρχουν λύσεις αλλά.... μπλέκεις.

Εναλλακτικά μπορείς να πληρώσεις κάποιον να στα κάνει όλα αυτά απλά, υπάρχουν λύσεις που στηρίζονται στο asteisk έτοιμες στημένες και θέλει ΄λίγη δουλειά.

Καλή τύχη γενικά στο ψάξιμο και πρόσεχε μην πέσεις σε κανένα που σου πουλήσει φύκια για μεταξωτές κορδέλες

edit: ξαναδιάβασα το μύνημα σου και μάλλον θα πρέπει να ξανασχεδιάσεις τι έχεις από την αρχή και να αλλάξεις αυτό που νομίζω ότι έχεις από θέμα συνδέσεων. Όλα αυτά που λες γίνονται εκτός από την φωνητική αναγνώριση κλήσεων.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#610320 Τα περισσότερα από τα ζητούμενα, τα έχω ήδη:

Έχω 3 γραμμές που καλούν και δέχονται κλήσεις (λόγω 2 συνδέσεων με 3 κανάλια φωνής)

Έχω τηλεφωνητή (smart office από cosmote)

2 από τα 3 τηλέφωνα επικοινωνούν μεταξύ τους εσωτερικά και μπορούν να προωθήσουν κλήση.

Έλεγα μήπως κυκλοφορεί κάποια συσκευή σταθερή (να δέχεται headset), που έχει λειτουργία τηλεφωνητή και πάνω της μπορούν να συνδεθούν άλλες 3 ασύρματες συσκευές.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#610402 Ας πούμε, πιστέυω με ενα Gigaset DX800 θα ήμουν όκ.

Δέχεται headset
Δέχεται έως 6 τηλεφωνικές συσκευες
Έχει τηλεφωνητή

:hmmm:
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#610429 Έληξε το συμβόλαιο κινητού στη Wind.Μου έκαναν νέα πρόταση στην ίδια τιμή 15,98 ευρω τελική, με 700 λεπτα προς όλους 1500 προς wind ,4,5GB internet και 70 sms.
Υπάρχει περίπτωση να βρω κάτι καλύτερο? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#610431 Τρομερή προσφορά είναι. Δύσκολα θα βρεις καλύτερα.
Εγώ θα ανανέωνα (εφόσον είσαι ευχαριστημένος από το σήμα της στις περιοχές που κινείσαι).
Άβαταρ μέλους
By fokion
#612784 Μετά απο απιστευτους καυγαδες με cosmote με συνεχείς αποσυνδεσεις οταν εβρεχε και οταν φυσαγε, να τους λεω κοιταξτε το καφαω στη κολωνα σας και αυτο στην εισοδο του σπιτιου, οοοοοοοοοχι να ερθουμε σπιτι να μετρησουμε, μα εχετε ερθει πριν μια βδομαδα και μετρησατε και συνδεσατε αλλιως το ρουτερ και το μονο που καταφερατε ειναι 2ΜΒ ιν 0,5ΜΒ up........

μετα απο καυγα λοιπον ηρθε ο παλίος ο Οτετζης ο ορθοδοξος και αλλαξε τις σαπιες ρεκλέτες..... και σφαιρατο 45αρι βραχος παρολο το 1,5χλμ απο αστικό κεντρο..........
Άβαταρ μέλους
By nikos
#612834 24 γραμμή με απεριόριστα σταθερά 2 ώρες κινητά στα 26,90 κοσμοτε είναι καλά για νέο αριθμό?
Θα βάλω κοσμοτε tv σινεμα πακ στα 15 από 22 και όλα αυτά θα συνδυαστούν με 2 καρτοκινητα που θα έχουν 1000 λ το καθένα να επικοινωνεί με το άλλο και το σταθερο

< Note >
Άβαταρ μέλους
By postruck
#612889 fokion,να δεις τι γέλιο πέφτει τελευταία,που ο μεγαλος επενδυτής,αποφάσισε οτι για να έχει ακόμα μεγαλύτερο κέρδος,αντί να έχει τους τεχνικούς των 570 ευρώ,να συνεργάζεται με εργολάβους τους οποίους να πληρώνει με την κάθε βλάβη.Ο εργολάβος έχει προσλάβει άτομα που η μόνη εμπειρεία που έχουν,είναι να πέρνουν στο τηλέφωνο τους τεχνικούς των 570 ευρώ και να τους ρωτούν πως θα φτιάξουν την βλάβη!! :help: :dizzy:
Και μετά έχουμε τον υπουργό και λέει οτι θα εφαρμόσει το ίδιο μοντέλο και στην δεη.... :s_drinks
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#612942 @postruck
Στην ΔΕΗ θα εφαρμοστεί το μοντέλο Ολυμπιακής, με τα γνωστά καταπληκτικά αποτελέσματα.
Άβαταρ μέλους
By babakos
#612944
kostis20 έγραψε:Έληξε το συμβόλαιο κινητού στη Wind.Μου έκαναν νέα πρόταση στην ίδια τιμή 15,98 ευρω τελική, με 700 λεπτα προς όλους 1500 προς wind ,4,5GB internet και 70 sms.
Υπάρχει περίπτωση να βρω κάτι καλύτερο? :hmmm:


Πολύ δύσκολα θα βρείς κατι καλύτερο με τέτοιες παροχές.. Go for it αν είσαι ευχαριστημένος με την Wind