Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#644148 ΣE 15 HMEPEΣ ΘA MΠEI ΦPAΓH EIΣEPXOMENΩN KAI EΞEPXOMENΩN KINHΣEΩN ΣTON APIΘMO ΣOY ΛOΓΩ MH ANANEΩΣHΣ TOYΣ TEΛEYTAIOYΣ 3 MHNEΣ. O APIΘMOΣ ΣOY ΠAPAMENEI ENEPΓOΣ AΛΛA ΓIA NA ΣYNEXIΣEIΣ NA TON XPHΣIMOΠOIEIΣ ΘA ΠPEΠEI NA KANEIΣ MIA ANANEΩΣH OΠOIAΣΔHΠOTE AΞIAΣ ΠPIN H META TH ΦPAΓH.

Τι θέλει να πει ο ποιητής; Πρώτη φορά λαμβάνω τέτοιο μήνυμα. Απλά να βάλω κάποια επιπλέον χρήματα στον λογαριασμό μου; Αφορά Vodafone καρτοκινητό και "ανανέωση" δεν έχω κάνει ποτέ, αν εννοεί να βάλω χρήματα, μιας και έχω ήδη αρκετά μέσα.

< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#644149 Ακριβώς αυτό, θέλει να βάζεις χρήματα κάθε 3 μήνες. Αλλιώς σου μπλοκάρει τις εισερχόμενες κλήσεις. Ωραίο ε; Και το πιο ωραίο, το έχουν όλοι πλέον.
Άβαταρ μέλους
By babakos
#644154
elteo έγραψε:Ο «εκβιασμός» των καρτοκινητών το τελευταίο διάστημα έχει πάει σε άλλο επίπεδο.


Αυτή ειναι η εύκολη (οχι πλήρως λανθασμένη) διαπίστωση. Δυστυχώς τα πράγματα ειναι αρκετά πιο σύνθετα. Αν βρώ χρόνο θα γράψω σεντόνι.....
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#644158 Ποιον θες να στείλω να σου πλύνει πιάτα και ρούχα για να βρεις λίγο χρόνο; Ακούγεται ενδιαφέρον!
Άβαταρ μέλους
By gianik
#644160
elteo έγραψε:Ο «εκβιασμός» των καρτοκινητών το τελευταίο διάστημα έχει πάει σε άλλο επίπεδο.
Καλά εντάξει, το να βάλεις 10€ ανά 3 μήνες δεν το λες εκβιασμό... Δλδ να έχεις 1 γραμμή κ να μην βάζεις εσαει λεφτά; αυτό είναι το ζητούμενο;

.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#644161
gianik έγραψε:
elteo έγραψε:Ο «εκβιασμός» των καρτοκινητών το τελευταίο διάστημα έχει πάει σε άλλο επίπεδο.
Καλά εντάξει, το να βάλεις 10€ ανά 3 μήνες δεν το λες εκβιασμό... Δλδ να έχεις 1 γραμμή κ να μην βάζεις εσαει λεφτά; αυτό είναι το ζητούμενο;

.


Οχι! :rtfm:

Γιατί:

εγώ στο wu αν δεν βάλω κάρτα στον 1 μήνα δεν θα έχω €€€ ώστε να βάλω το ίδιο πακέτο και θα χάσω τα υπόλοιπα λεπτά και data.

στο 2μηνο θα χάσω τα €€€ που έχω μέσα.

στο 3μηνο θα μου βάλουν φραγή.

Σε αναγκάζουν να βάζεις τακτικά και μάλιστα όσο πάει και αυξάνεται. Τώρα είδα δύο νέα πακέτα 10 και 12 ευρώ που λογικά αντικαταστήσουν τα υπάρχοντα των 8,5 και 10 ευρώ. Οσο πάμε και ανεβαίνουμε. Βάζαμε κάρτα 5 ευρώ. Τώρα 10 και σε λίγο 15. :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#644162
gianik έγραψε:
elteo έγραψε:Ο «εκβιασμός» των καρτοκινητών το τελευταίο διάστημα έχει πάει σε άλλο επίπεδο.
Καλά εντάξει, το να βάλεις 10€ ανά 3 μήνες δεν το λες εκβιασμό... Δλδ να έχεις 1 γραμμή κ να μην βάζεις εσαει λεφτά; αυτό είναι το ζητούμενο;

.


Παλιά το όριο ήταν στο 12μηνο. :iconcool:

Όπως και πολλά άλλα πράγματα,η πολιτική των εταιρειών είναι εναρμονισμένη και σε βάρος του καταναλωτή. Ειδικά στην καρτοκινητη μετά από μια περίοδο ηρεμίας τα πράγματα είναι έως και ασύμφορα πλέον.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#644183
g8777 έγραψε:
gianik έγραψε:
elteo έγραψε:Ο «εκβιασμός» των καρτοκινητών το τελευταίο διάστημα έχει πάει σε άλλο επίπεδο.
Καλά εντάξει, το να βάλεις 10€ ανά 3 μήνες δεν το λες εκβιασμό... Δλδ να έχεις 1 γραμμή κ να μην βάζεις εσαει λεφτά; αυτό είναι το ζητούμενο;

.


Παλιά το όριο ήταν στο 12μηνο. :iconcool:

Όπως και πολλά άλλα πράγματα,η πολιτική των εταιρειών είναι εναρμονισμένη και σε βάρος του καταναλωτή. Ειδικά στην καρτοκινητη μετά από μια περίοδο ηρεμίας τα πράγματα είναι έως και ασύμφορα πλέον.


Και η παπαρια που κανουν εναρμονισμενα εδω και 1-2 χρονια και σε τραβαει αμεσως ο νεος παροχος χωρις περιθωριο παζαριου με τον παλιο εις βαρος μας ειναι. Παλιοτερα επεφτε τρελο ξεβρακωμα οταν βλεπαν την αιτηση φορητοτητας. Τωρα σου λενε "αυτη ειναι η καλυτερη δυνατη προσφορα κυριε". Την τρως και τους λες κι ευχαριστω πολυ.

Δεν ξερω αν μου ξεφυγε κατι στο ψαξιμο, αλλα στα gb και στο χρονο ομιλιας που χρειαζομαστε πανω-κατω θα ηταν μικρη η διαφορα αν τα γυρνουσα σε καρτοκινητα και με τα ψιχουλα που μου εδωσαν τελικα (μετα απο πολλα τηλεφωνα και κουραση), με κρατησαν παλι με τα συμβολαια.

Βασικα εχω και μια φοβια με τα καρτοκινητα. Πριν 10 χρονια που ειχα καρτοκινητο για ενα διαστημα, κερδιζα-κερδιζα-κερδιζα-κερδιζα καθε μηνα λεφτα και μια στο τοσο εκανα μια |λογοκρισία| και μου ρουφουσε κανενα 20αρικο σε μια μερα οποτε τζαμπα κοπος. Απ΄οτι εχω καταλαβει πλεον τα apps ειναι πολυ καλα και βοηθανε στη διαδικασια, αλλα δεν ειμαι πολυ οργανωτικος ανθρωπος και ενδεχεται να τα εκανα σκατα παλι ή να μου σπαγανε τα νευρα με τις καρτες και τα προγραμματα!

Και ενα τελευταιο... Μιλουσα με ενα φιλο σημερα στο τηλεφωνο. Κι επειδη τα εχω φρεσκα στο μυαλο μου τα της κινητης, τον ρωτησα τι προγραμμα εχουν με τη γυναικα του. Μου ελεγε κατι τρελα νουμερα και με ξενερωσε εντελως. Μετα μου εξηγησε οτι η γυναικα του εχει μια φιλη στη Vodafone και τους εκανε φοιτητικο μπλα μπλα μπλα!!!!!!! Περιπτωση gianik που μου τσακισε την ψυχολογια με το κωλοπρογραμμα του και με εκανε να ψαχνω 2 μερες τα καρτοκινητα :lol:
Άβαταρ μέλους
By GTS
#644263
George_Prix έγραψε:Βασικα εχω και μια φοβια με τα καρτοκινητα. Πριν 10 χρονια που ειχα καρτοκινητο για ενα διαστημα, κερδιζα-κερδιζα-κερδιζα-κερδιζα καθε μηνα λεφτα και μια στο τοσο εκανα μια |λογοκρισία| και μου ρουφουσε κανενα 20αρικο σε μια μερα οποτε τζαμπα κοπος. Απ΄οτι εχω καταλαβει πλεον τα apps ειναι πολυ καλα και βοηθανε στη διαδικασια, αλλα δεν ειμαι πολυ οργανωτικος ανθρωπος και ενδεχεται να τα εκανα σκατα παλι ή να μου σπαγανε τα νευρα με τις καρτες και τα προγραμματα!


Παλαιοτερα ειχα και εγω αυτο το θεμα με την wind που μου ετρωγε χρηματα, θελει να τα παρακολουθεις. Παντως στο τελος στοιχιζε πολυ φθηνοτερα επισης ηταν συνηθως πολυ ποιο γρηγορο το ιντερνετ απο το φθηνο σταθερο ιντερνετ.

Τωρα με το Φρογκ κυριως στοιχιζει σταθερα 10ε καθε 2 μηνες με πολλα απο ολα και προσπαθω να αφησω το f2g γιατι δεν συμφερει πια.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#644883 Είχα τις τελευταίες ημέρες εμπειρία με την τεχνική υποστήριξη Cosmote και Vodafone. Απαράδεκτες και οι δύο. :thumbsdown: Η φάση είναι πως πέρα από την ταλαιπωρία και τον χρόνο που χάνεις, σε χρεώνουν κιόλας!

Στην Cosmote μάλιστα, τους ζητήσαμε με την ευκαιρία να μας δώσουν προσφορά για τα κινητά και το σταθερό και ακόμη περιμένουμε... Η φάση είναι πως ξαναμιλάω μαζί τους (γιατί φυσικά δεν έγινε η δουλειά) και μου λέει η υπάλληλος η κλήση μας καταγράφεται! Το αίτημα όχι :lol:
Άβαταρ μέλους
By soch
#644902 Αλλαγή από Vodafone σε Cosmote για τα επόμενα 2 χρόνια.
Από Red2 (3000min/1500sms/5GB) με 47€ σε MobileXL (Απεριόριστα min/4000sms/15GB) με 43,9€ (με ενεργοποίηση Cosmote One μιας και έχω και σταθερό με αυτούς).
Η Voda ήθελε 51€ οπότε πήρε πόδι.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#645294 Eχει μπουρδελέψει και το παλιό φόρουμ να ανασύρουμε τπτ μεγαλόστομες μπαρούφες που γράφονταν για τις τηλεπικοινωνίες :innocent:
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#645776 Η μελέτη της Επιτροπής Ανταγωνισμού για το χάλι με το μονοπώλιο των εταιρειών κινητής τηλεφωνίας.

https://www.epant.gr/files/2020/connectivity/Greek_mobile_data_connectivity_competitiveness_review_March2020_PUBLIC_EL.pdf

Η κατάσταση δυστυχώς είναι απαράδεκτη. :thumbsdown:

Είχα τόσα χρόνια Wind F2G, όπου καλυπτόμουν από το πρόγραμμα Blender και πλέον το έχουν ακριβύνει δυσανάλογα πολύ, ενώ πρέπει ταυτόχρονα να έχουν μειώσει τις παροχές, μιας και πολλές φορές εξαντλείτε πριν το μήνα.

Οι τιμές συμβολαίου για κάποιον που θέλει να έχει κάποια αξιοπρεπή GB πολύ ακριβές.

Συν φυσικά το χάλι των εταιρειών.
1. Vodafone
Αλλαγή σταθερού από Cyta σε Vodafone, θεωρητικά με τα ίδια χαρακτηριστικά. Διαπιστώνω πως ενώ παλιότερα είχα στατική IP, πλέον δεν έχω. Τρία τηλέφωνα στην υποστήριξη πελατών και σχεδόν ένας χρόνος μετά, ακόμη περιμένω...
Τα ίδια χάλια με το Μητρώο του Άρθρου 11. Πήρα τηλέφωνο για να μην δέχομαι ενοχλητικές κλήσεις, η υπάλληλος με παρέπεμψε σε άλλο τηλεφωνικό νούμερο, το οποίο πρακτικά δεν υπήρχε...

2. Wind
Τηλεφωνώ σήμερα για να μου δώσουν προσφορά για τα τηλέφωνα (2 κινητά, 1 σταθερό). Το σταθερό μου λένε δεν το καλύπτουν, επειδή δεν έχουν δίκτυο. Για τα κινητά μου έδωσε τις ίδιες ακριβώς τιμές με αυτές της σελίδας τους. Εκεί ακριβώς δηλαδή που είχα δηλώσει το τηλέφωνο μου, για να με καλέσουν και να με δώσουν προσφορά. :lipsealed:

3. Cosmote
Μια εβδομάδα μετά, ακόμη περιμένουμε να μας στείλουν τον αναλυτικό λογαριασμό στο email (για ιδιώτες μάλιστα, η έκδοση αναλυτικού κοστίζει 10€). Τα ίδια χάλια και με την προσφορά που περιμένουμε για τα τηλέφωνα. Και είναι η δεύτερη φορά που τους καλούμε και τους ζητάμε να μας δώσουν προσφορά. :thumbsdown: