Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#580783 Αν βάλεις και τα 40 ευρώ μέσα, βγαίνει περίπου 28 το μήνα. Φτηνό είναι σίγουρα, αλλά όχι και τζάμπα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#580784 Εγώ πληρώνω 35 το μήνα, αλλά με τηλεόραση μαζί στην Vodafone. Νομίζω εξαιρετική προσφορά η VDSL που σου κάνανε, μην σκεφτείς την ADSL, πλέον δεν έχεις σοβαρή ταχύτητα αφού οι πάροχοι δεν ασχολούνται σοβαρά (πλην ΟΤΕ που παίζει να σε βάλει δωρεάν σε VDSL...).
Άβαταρ μέλους
By g8777
#580785
Serf έγραψε:Αυτή τη στιγμή έχουμε double play από Forthnet (ADSL). Μας έγινε πρόταση σήμερα από τη Fothnet για το εξής πακέτο:
- €16,80/μήνα
- Απεριόριστα αστικά-υπεραστικά-κινητά
- 24Mbps (ADSL)

Επιπλέον, μας έγινε 2η προσφορά ως εξής:
- €24,20/μήνα
- Απεριόριστα αστικά-υπεραστικά-κινητά
- VDSL
- €41 άπαξ ως τέλος ενεργοποίησης (για router, κτλ)

Πώς σας φαίνονται οι τιμές των πακέτων; Του 1ου νομίζω είναι πολύ καλή. Για το 2ο δεν έχω άποψη.


No brainer για VDSL, τρελλη προσφορα. Αγνοησε Ασιμω και προχωρα. :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By gianik
#580786 @Serf
εγώ δίνω 48/μήνα στην Forthnet και περιλαμβάνει 50αρι vdsl , full πακέτο τηλεόραση Nova , απεριόριστα σταθερά και 3 κινητά..
(έκανα 2ετή ανανέωση )
Άβαταρ μέλους
By fokion
#580791 ΠΡΟΣΕΧΕ ΟΜΩΣ.

Ως "παθόν" λογω ποιοτητας και αποστασης η VDSL μου ΔΕΝ μπορει να κλειδώσει πανω απο 35.....
ενω στη θεωρεία ειναι 50αρα...
αν την ανεβασουν στα 50 ( που τα πιανει ) χανεται ανα τεταρτο με μισάωρο..... και ξανα επανασυνδεση κ.λ.π. κ.λ.π.
( οκ στο ανεβασμα χτυπαει και 7 ενιοται...)
η καλυτερη συμβουλη που ακομα ισχυει τελικά, ειναι "δες τι εχει ο γειτωνας" ( και δουλευει...)
το μαμημενο last mile του ΟΤΕ φυγήν αδυνατον.... μεχρι τουλαχιστον να γινει το FTTH....
Άβαταρ μέλους
By Serf
#580819
corsair έγραψε:
Serf έγραψε:Αυτή τη στιγμή έχουμε double play από Forthnet (ADSL). Μας έγινε πρόταση σήμερα από τη Fothnet για το εξής πακέτο:
- €16,80/μήνα
- Απεριόριστα αστικά-υπεραστικά-κινητά
- 24Mbps (ADSL)

Επιπλέον, μας έγινε 2η προσφορά ως εξής:
- €24,20/μήνα
- Απεριόριστα αστικά-υπεραστικά-κινητά
- VDSL
- €41 άπαξ ως τέλος ενεργοποίησης (για router, κτλ)

Πώς σας φαίνονται οι τιμές των πακέτων; Του 1ου νομίζω είναι πολύ καλή. Για το 2ο δεν έχω άποψη.


:dizzy: :dizzy: :dizzy:

Πωπω μανα μου ξεβρακωμαααα :help: Οι τιμές ειναι εξαιρετικές και στις 2 περιπτώσεις. :iconcool: 15.75€ μου βγηκε τον μηνα σε ετησιο προπληρωμενο, σκέτο ιντερνετ. Στο σπιτι των γονιων πληρωνουμε 20.5€ αλλα με περιορισμο τις 2 ωρες στα κινητα.
Το VDSL επισης αχτυπητο ειναι... Φυγε για αυτο με κλειστα τα ματια.

Αληθεια, τις προσφορες αυτες πως τις πηρες? Απο μαγαζι τις δωσανε η τηλεφωνικα τους πηρες για ανανεωση? για πες... :hmmm:


Επικοινώνησε η σύζυγος γιατί δε θυμόμασταν κατά πόσο στο τρέχον πακέτο είχαμε δωρεάν χρόνο ομιλίας με χώρες του εξωτερικού. Και στην κουβέντα μας έκαναν την προσφορά γιατί στο τρέχον πακέτο έχει περάσει ο χρόνος δέσμευσης και μπορούμε ανά πάσα στιγμή να χαιρετίσουμε. Τώρα έχουμε 300' προς κινητά, τα οποία δεν πλησιάζουμε καν. Οπότε πιο πολύ ψυχολογικό είναι το απεριόριστο της νέας προσφοράς παρά χρηστικό. Και το ξέρουν κι αυτοί προφανώς.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#584842 Κινητή τηλεφωνία στην Αγγλία,εχω three.Κάλυψη καποιες φορές προβληματική.Πολλές τρύπες στην ύπαιθρο χωρίς καθόλου σήμα.Στις πολεις βέβαια καλή αλλά εντός οικίας πάλι τίποτα δεν είναι στάνταρ.Καρτοκινητό πολύ οικονομικό,στην three με πακέτο 10£ απεριόριστα λεπτά και μηνύματα ,πραγματικά απεριόριστα ,και 2GB που αν έχεις σήμα είναι πολύ γρήγορο,διάρκειας ενός μηνός.Το χρηματικό υπόλοιπο δεν λήγει.Πάντα για την 3 η εφαρμογή αλλά και η σελίδα είναι για γέλια, wind & cosmote πολύ καλύτερες.Προσπαθούσα σήμερα ,άλλη μια φορά ,να κάνω register το νουμερό μου και κολλαγε στο password.Tελικά μίλησα στο τσατ ,παραπονέθηκα,μου έστειλαν άλλο ,τα ίδια.Για να χρυσώσουν το χάπι μου έδωσαν 20£ δώρο,μια χαρά. Τελικά μετά απο πολύ ώρα δέχτηκε την αλλαγή συνθηματικού,ίσως έπαιξε ρόλο που έβαλα το ίδιο με αυτό που μου έστειλαν για το reset.
Βεβαια σε καθε σπίτι που πάω έχει ιντερνετ οπότε δεν με πειράζει πολύ η κάλυψη του ιντερνετ.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#584855 Στη Γλασκώβη πάντως με την Giffgaff ήμουν πολύ πιο ευχαριστημένος, από άποψη σήματος/ταχύτητας, συγκριτικά με τη 3.

< >
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#584995 https://www.vodafone.gr/vodafone-ellado ... -pros-eep/

καλως τα δεχτηκαμε ο μηνας για την vodafone τωρα πια ειναι 28 μερες αντι για 30
Άβαταρ μέλους
By Serf
#585905
Serf έγραψε:Αυτή τη στιγμή έχουμε double play από Forthnet (ADSL). Μας έγινε πρόταση σήμερα από τη Fothnet για το εξής πακέτο:
- €16,80/μήνα
- Απεριόριστα αστικά-υπεραστικά-κινητά
- 24Mbps (ADSL)

Επιπλέον, μας έγινε 2η προσφορά ως εξής:
- €24,20/μήνα
- Απεριόριστα αστικά-υπεραστικά-κινητά
- VDSL
- €41 άπαξ ως τέλος ενεργοποίησης (για router, κτλ)

Πώς σας φαίνονται οι τιμές των πακέτων; Του 1ου νομίζω είναι πολύ καλή. Για το 2ο δεν έχω άποψη.


Με μια καθυστέρηση λόγω λάθους της Forthnet (βλ. αναβάθμιση σε απεριόριστες διεθνείς κλήσεις αντί για VDSL) σήμερα ενεργοποιήθηκε το νέο πακέτο. Μεγειά μας!!
Άβαταρ μέλους
By Serf
#586749 Και, δυστυχώς, αρχίσαν τα προβλήματα, με το modem-router ZTE ZXHN H267N V1.0 που μου έδωσαν. Δεν μπορώ από συσκευή συνδεδεμένη ασύρματα (WLAN) στο modem-router να "δω" άλλη συσκευή συνδεδεμένη ασύρματα στο modem-router. Το πρόβλημα αυτό το αντιμετωπίζω με τις IP κάμερες. Από το laptop μου είναι προσβάσιμες όταν αυτό είναι συνδεδεμένο στο δίκτυο μέσω LAN (ethernet καλωδίου). Μόλις συνδέσω το laptop ασύρματα στο τοπικό δίκτυο χάνω κάθε πρόσβαση στις IP κάμερες. Αντίστοιχα, δεν έχω πρόσβαση στις chromecast συσκευές μέσω του κινητού μου τηλεφώνου (wireless σύνδεση στο τοπικό δίκτυο τόσο οι chromecast συσκευές όσο και το κινητό μου) ενώ έχω με το laptop όταν είναι μέσω ethernet συνδεδεμένο στο LAN. Ψάχνοντας βρήκα ότι η συμπεριφορά αυτή σχετίζεται με συγκεκριμένη επιλογή των routers (βλ. AP isolation / SSID isolation). Δυστυχώς, στο modem-router δεν μπορώ να βρω τέτοια ρύθμιση παρόλο που manual που βρήκα online δείχνουν την ύπαρξή της. Παράλληλα, προσπαθώ να εντοπίσω πώς να διαχειριστώ εξωτερικό σκληρό δίσκο που έχω συνδέσει μέσω USB πάνω στο modem-router (π.χ. δημουργία κοινόχρηστων φακέλων, έλεγχος προσβασιμότητας, κτλ). Στο administration interface αυτού προσπαθώ να βρω σχετικό μενού χωρίς επιτυχία ενώ στο manual που βρήκα online υπάρχει σχετική επιλογή.

Έχω μιλήσει δύο φορές με την τεχνική υποστήριξή τους (13731). Την 1η φορά ο υπάλληλος με ενημέρωσε ότι δεν έχει γνώσεις για το συγκεκριμένο μοντέλο modem-router επειδή είναι πολύ καινούργιο και τη 2η φορά ο έτερος υπάλληλος μεταξύ των άλλων με ενημέρωσε ότι δεν μπορεί να μου αποστείλει εγχειρίδιο χρήσης του modem-router που μου πουλήσατε (βλ. πλήρωσα €20 για αυτόν) επειδή δεν υπάρχει!!! Κάτι που επιβεβαιώνω κι από το site της nova (https://myaccount.nova.gr/support/techn ... des?cid=31), δηλαδή την απουσία οδηγιών για το συγκεκριμένο μοντέλο. Επίσης, μου ανέφερε ότι οι αρμοδιότητες της τεχνικής υποστήριξης φθάνουν μέχρι του σημείου ενεργοποίησης της σύνδεσης στο Internet. Όμως, το συγκεκριμένο modem-router έχει το logo της Nova που σημαίνει ότι φέρει δική της εκδοχή του firmware.

Κοινώς, προμηνύεται μάχη!!! :s_mad
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#586752 Δες μήπως το πρόβλημα ξεκινάει απ το γεγονός πως το router έχει Wi-Fi και στα 2.4Ghz και στα 5Ghz. Εγώ τα έχω με διαφορετικό όνομα (SSID) για να ξέρω κάθε φορά σε ποιο είναι συνδεδεμένος.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#586757 Το κοίταξα. Δεν υπάρχει πουθενά αναφορά σε 5Ghz στα μενού. Μόνο σε 2,4GhZ. Και η αναζήτηση δικτύου επιστρέφει μια φορά το SSID. Άρα καταλαβαίνω ότι εκπέμπει σε μια συχνότητα. Επίσης, όλες οι ασύρματες συσκευές είναι πάνω στο ίδιο SSID (SSID1).

< Note 4 >
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#586771 Πως πουλάνε κάτι χωρίς οδηγίες?
Αν θυμάμαι καλά είναι υποχρεωτικές.