Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#647232
Asimov έγραψε:Ότι είναι λαμόγια είναι προφανές, ότι δεν κάνει κανένας τίποτα είναι εξοργιστικό


Να δεις την άλλη τη λαμογιά. Με τα 5ψήφια.

Που τα έχουν by default ενεργοποιημένα μέσα στην εφαρμογή.
Και έτσι πριν μήνες μου έρχονταν κάτι κουλά SMS για συμμετοχή σε διαγωνισμό και κάτι παιχνίδια που ποτέ δεν ξέρω πως, πότε και γιατί, από μια εταιρία DIMOCO.

Το λοιπόν τους κάλεσα για τα περαιτέρω. Είχα χρέωση 7.50€ με τους φόρους. Τα πήρα πίσω μέχρι ΣΕΝΤΣ. Με καταγγελία μου στην ΕΕΤΤ. :iconcool:
Και κυνήγι για 2 μήνες. Ναι, σπατάλησα φαιά ουσία για 7μιση ευρώ γιατί δεν μου αρέσει καθόλου αυτό που γίνεται.

Και ακριβώς στο "έλα μωρέ" είναι που βασίζονται αυτές οι κομπίνες, με την ανοχή και τις πλάτες των ίδιων των εταιριών τηλεπ/νιας.
Όχι ρε σταράδεςπου.
Να κάνω χρεώσεις δεδομένων και χρόνου ομιλίας, να σας πληρώσω. Να μου πάρετε νταβατζιλίκι τα λεφτά από το πορτοφόλι, δεν θα σας αφήσω.


@ελτέο
Όλοι ίδιοι είναι
Άβαταρ μέλους
By elteo
#647236
Giuseppe Busso έγραψε:@ελτέο
Όλοι ίδιοι είναι


Στο θέμα support ΝΟPE!

Και δεν το λέω θεωρητικά. Εχω αρκετά περιστατικά, θετικά όλα. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#647238
elteo έγραψε:
Giuseppe Busso έγραψε:@ελτέο
Όλοι ίδιοι είναι


Στο θέμα support ΝΟPE!

Και δεν το λέω θεωρητικά. Εχω αρκετά περιστατικά, θετικά όλα. :iconcool:



Πάσο για το support. Πάνε πάνω από 15 χρόνια θαρρώ που έχω φύγει από Cosmote. Και έχουν αλλάξει πολύ τα πράγματα εκ τότε.
Αναφερόμουν όμως κυρίως στο θέμα του κλεψίματος. Αυτό που έγραψα με τα 5ψήφια το έχουν όλοι.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#647239 Α! στο κλέψιμο ναι. Εγώ αυτό με τα 5ψηφια το διάβασα στο myphone προτού πάρει διαστάσεις και είχα πάρει στο support και είχα ζητήσει φραγή. Μετά έβαλαν την δυνατότητα αυτή στο mycosmote app.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#647271
bujinkan έγραψε:Ξέρει κανείς αν αυτό είναι μόνιμο ?Εικόνα
Απαντώ στον εαυτό μου . Πήρα φίλη που δουλεύει κόσμοτε και. Μου είπε πως είναι μόνιμο ...γιουπι !!!

< >
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#647364 +20 GB δωράκι της Wind μέχρι 31/5.
Μπήκε αυτόματα σε σύνδεση, χειροκίνητα μέσω του app σε καρτοσυνδεση. Μια χαρά!
Άβαταρ μέλους
By fokion
#647563 η cosmote 50 VDSL απο προχτες το βραδυ

Status information
Date / time
2020-05-17 09:05:13
Uptime
1 days, 0 hours, 21 minutes, 23 seconds
DSL Downstream
800 kBit/s
DSL Upstream
192 kBit/s
DSL / Link

In sync since 2020-05-17 04:54:30
DSL/Internet Status

Online since 2020-05-17 04:55:43
Transmission mode
G.dmt Annex A
CRC Errors (Down/Up)
1
FEC Errors (Down/Up)
0
SNR (Down/Up)

εχουν εκδοθει 3 τικετ στη σειρα και το προβλημα λυνόταν για καποιες ωρες....
10.8 / 11.0 dB
Attenuation (Down/Up)
29.0 / 6.0 dB
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#647586 50αρα ΟΤΕ , 1/6 φορές πέφτει η γραμμή όταν με καλούνε και πατήσω το κουμπί του τηλεφώνου για να μιλήσω.
Έχει τύχει σε κανέναν; Από τον ΟΤΕ που είπαν να αλλάξω φίλτρο και σπλίτερ μπας και διορθωθεί, σε αυτούς η γραμμή φαίνεται ΟΚ.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#647643 και σε εμενα αρχισαν ενα παρομοιο παραμυθι.
Μολις τους ειπα κοιταχτε το αρχειο σας να δειτε οτι εσεις φτιαξατε ( μετά απ οαλλο προβλημα) ΚΑΙ την εσωτερική συνδεσμολογία αλλαξαν τροπαρι και ΞΑΝΑεκαναν τικετ....
Το πρωι της μερας που αρχισαν τα προβληματα ειδα δυο τυπακους του ΟΤΕ ( φοραγαν κονκαρδες) και με ενα πακο πολεοδομικά σχεδια στο χερι περιδιαβαιναν ποδαράτοι τα στενά και κοιταγαν τα ΚΑΦΑΟ επι των ξυλινων κολονών...
Υποψιαζομαι οτι εχει σχεση... κατι ετοιμαζουν αννα δε μπορω να καταλαβω το "τι"....

Μπορει βεβαια να ειναι και σύμπτωση.
ΥΓ η περιοχή μου ( και οι αντιστοιχες τηλ γραμμες) ειναι απο τις πρωτες που πηραν τηλεφωνο "την εποχη εκεινη" και γι αυτο παίρνουν κατευθείαν απο το αστικό κέντρο καθοτι δεν υπήρχαν "ντουλαπες" στους δρομους τότε.....
ΥΓ2 μετά από "όχληση" μεσω fb messenger το πρωί εχει επανελθει στο φυσιολογικό...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#647993 προσοχή κυκλοφορεί μια προσφορά του ΟΤΕ 50αρα VDSL με 32,9ε αλλά στα ψιλά γράμματα γράφει οτι αυτή η τιμή ισχύει μόνο για τους πρώτους 2 μήνες , μετά κάπου στα 47,9ε.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#647996 Δεν ισχύει αυτό που λες.
Οι μήνες είναι 24 και ταυτίζονται με τη λήξη του συμβολαίου
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#647999 πράγματι , τόσο πια δεν είδα το 4 και είδα μόνο το 2 , damn.
https://www.cosmote.gr/eshop/global/gad ... prod430040
Άβαταρ μέλους
By bebes
#648289
Λόγω του οτι εχω μεγαλο πρόβλημα με τα ρουτερ της Βοντα*, λεω να κανω αίτηση στην cosmote

*εχω αλλάξει 2 ρούτερ δικα τους και ενα tp link που αγορασα και παλι εχω πρόβλημα με το wifi που κοβεται κατα διαστήματα
Ως επιπλέον λύση, σύνδεσα με καλωδιο τα Deco στο ρούτερ, https://www.plaisio.gr/ana...-pack-_3186792 αλλά εκτός απο την επεκταση του σήματος εξακολουθω να εχω διακοπές, τις οποίες δεν ειχα πριν 2 χρόνια με το "ευρυζωνικό" του ΟΤΕ


Ηρθε η ωρα των αποφάσεων :hmmm: :help:

Η Cosmote προσφερει αυτα που εγραψα παραπάνω (50mbps + σταθερα + 120' κινητα) στα 31,90€
Επίσης δωρεαν τέλη μεταφορας.

Η Βοντα που εκανε πρόταση για 50mbps + σταθερα + 300' κινητα + VodafoneTV στα 30,50€ (E-bill)

και οι δυο χρησιμοποιούν καφαο της wind που βρίσκεται κάτω απο το σπίτι μου.

Το ερωτημα μου ειναι για το ρούτερ:
Δοκίμασε κανείς το ρουτερ της Βοντα για τα 50mbps σε σχεση με αυτο των 24;

Αν ειναι βελτιωμενο, μενω στη Βοντα και γλυτωνω και τις όποιες διαδικασίες μεταφορας (θεωρώντας οτι το σήμα θα είναι ιδιο και απο τους 2 παρόχους)
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#648294 Αν διάβασες τις προηγούμενες σελίδες, θα είδες ότι από 24άρα Voda (περίπου 4.5mbps), πήγα σε 50άρα Voda (50mbps) με το αλλαγμένο ρούτερ (έβαλα και φωτογραφίες.
Και εγώ ακριβώς μπροστά μου έχω την καμπίνα της Wind και φυσικά στη θέση σου με αυτά τα λεφτά, θα έμενα στη Voda.

Δίνω περίπου 27 για την 50άρα. Μακάρι να είχα και TV με τα 30€ που λες.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#648297
Giuseppe Busso έγραψε:Αν διάβασες τις προηγούμενες σελίδες, θα είδες ότι από 24άρα Voda (περίπου 4.5mbps), πήγα σε 50άρα Voda (50mbps) με το αλλαγμένο ρούτερ (έβαλα και φωτογραφίες.
Και εγώ ακριβώς μπροστά μου έχω την καμπίνα της Wind και φυσικά στη θέση σου με αυτά τα λεφτά, θα έμενα στη Voda.

Δίνω περίπου 27 για την 50άρα. Μακάρι να είχα και TV με τα 30€ που λες.


το θέμα μου (μάλλον) δεν ηταν η γραμμή, αλλά το μοντεμ.
Αν είναι να λυθεί το θέμα με το wifi να μεινω στη Βοντα.

Την ΤιΒι δεν την θελω, αλλά βγαινει ακριβότερα χωρίς :lipsealed: (μειωνεται 1€/μηνα το πάγιο, αλλά πληρωνω 12€ τελη αποσύνδεσης + 20€ τέλη αναβάθμισης σε 50αρα τα οποία δεν τα πληρωνω αν κρατήσω την ΤιΒι)

*Θα προσπαθήσω να βάλω μια υποσημείωση στο νεο συμβόλαιο, ή έστω να καταγραφεί στην τηλεφωνική συνδιάλεξη, οτι θα μπορώ να αποδεσμευτώ αν συνεχίσω να εχω προβλήματα με τη γραμμή τους