Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#647056 https://techmaniacs.gr/prosochi-stis-ch ... kqSG3QRkkY

Δείτε εδώ τώρα κατάσταση.

Επειδή περιμένω μια επιστροφή εγγύησης από τη ΔΕΗ, ποσό 535€, καλούσε η μητέρα μου σε αυτό το νούμερο.
Προηγούμενος λογαριασμός +20€ εξαιτίας αυτής της χρέωσης.

Μπράβο στη ΔΕΗ αλλά και τις εταιρίες που έχουν αυτά τα κωλονούμερα. Οι ίδιες είναι στο κόλπο.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#647059
Dimitris_P έγραψε:Γιατί να γκρινιαξεις ; Μια χαρά είσαι

Enjoy


Ειδικα σε σχεση με τα χαλια που ειχα πριν, ειμαι σουπερ! Μην ειμαι κι αχαριστος :innocent:

Απλα στην ακρη του μυαλου μου νομιζα οτι την 50αρα θα την τερματιζα χαλαρα (γιατι ειμαι απεναντι απο το ΚΑΦΑΟ) και σκεφτομαι οτι τα ονειρα μου για 100αρα/200αρα στο μελλον ισως να μην εχουν βαση.

Βασικα γι αυτο ποσταρισα και τα στοιχεια της γραμμης μπας και μπορει κανενας ειδικος να μας πει αν δειχνει "καθαρη" ή αν θα πρεπει να ψαχτω εγω στην εσωτερικη καλωδιωση ή ο ΟΤΕ να κοιταξει κατι απο τη μερια του...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#647065 Μια χαρά είσαι είπαμε, το speedtest ειναι κατά προσέγγιση και εξαρτάται κι από άλλους παράγοντες. Δοκίμασε αν μπορείς από καλώδιο να κατεβάσεις από εδώ ένα μεγάλο αρχείο
http://speedtest.ftp.otenet.gr/
Αν είσαι σταθερά κοντά στα 5.5mb/s είσαι τούμπανο
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#647067
Dimitris_P έγραψε:Μια χαρά είσαι είπαμε, το speedtest ειναι κατά προσέγγιση και εξαρτάται κι από άλλους παράγοντες. Δοκίμασε αν μπορείς από καλώδιο να κατεβάσεις από εδώ ένα μεγάλο αρχείο
http://speedtest.ftp.otenet.gr/
Αν είσαι σταθερά κοντά στα 5.5mb/s είσαι τούμπανο


Απο ftp ακομα χειροτερα. Καρφωμενο στα 1.7mb/s. wtf :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#647097 Ποιό αρχείο δοκίμασες; Βάλε το 1GB που είναι μεγάλο. Για σωστή δοκιμή πρέπει να είσαι με καλώδιο (ethernet) και να μην απασχολείται το internet από κάποια άλλη εφαρμογή ή συσκευή. Αν είσαι με wifi μπορεί για χίλιους λόγους να έχεις τεράστια απόκλιση.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#647098
George_Prix έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Γιατί να γκρινιαξεις ; Μια χαρά είσαι

Enjoy


Ειδικα σε σχεση με τα χαλια που ειχα πριν, ειμαι σουπερ! Μην ειμαι κι αχαριστος :innocent:

Απλα στην ακρη του μυαλου μου νομιζα οτι την 50αρα θα την τερματιζα χαλαρα (γιατι ειμαι απεναντι απο το ΚΑΦΑΟ) και σκεφτομαι οτι τα ονειρα μου για 100αρα/200αρα στο μελλον ισως να μην εχουν βαση.

Βασικα γι αυτο ποσταρισα και τα στοιχεια της γραμμης μπας και μπορει κανενας ειδικος να μας πει αν δειχνει "καθαρη" ή αν θα πρεπει να ψαχτω εγω στην εσωτερικη καλωδιωση ή ο ΟΤΕ να κοιταξει κατι απο τη μερια του...

Διανύω αυτή τη στιγμή τις τελευταίες μου μέρες στη Βοντα και προσπαθούσα εδω και 15 μερες να παρω προσφορα απο ΟΤΕ.
Στη σελίδα τους δεν φαίνεται αν μπορουν να με εξυπηρετήσουν με 50αρα, αλλά ούτε καν με την 24άρα :lipsealed:

Μετα απο πολύ κόπο, μίλησα με εκπρόσωπο, ο οποίος όμως δεν μπορούσε ούτε αυτός να μου πει αν μπορουν να μου δώσουν γραμμή (κέντρο πόλης μένω).

Αναγκάστηκα να βάλω τα μεγαλα μέσα, έβαλα καλη φίλη που ειναι προϊσταμένη στον ΟΤΕ να ρωτήσει τους τεχνικούς.
Μου είπαν οτι μπορώ να παρω 50αρα, αλλά "50 θα ξεκινάει απο το ΚΑΦΑΟ, το πόσο θα έχω στο σπίτι εξαρτάται απο τις καλωδιώσεις (οικοδομής και διαμερίσματος)"
Τη Δευτέρα θα με πάρει τηλεφωνο κάποιος τεχνικός, να του δώσω τα στοιχεία που θέλει και να προχωρήσει η μεταφορά.

Ελπίζω να λυθουν τα θέματα διακοπών που εχω με τη Βοντα και εχουν συζητηθει εκτενώς σε προηγούμενα ποστς.

Η τιμη του ΟΤΕ ειναι 32€ για 50αρα με καποια λεπτα σε κινητα και απεριοριστα σταθερα
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#647100
George_Prix έγραψε:btw δεν ξερω αν ειναι λογικο, αλλα προσεξα οτι σε σχεση με την adsl ανεβηκαν τα Noise Margin(Up/Down) και πεσανε τα Line Attenuation(Up/Down).


Ναι, γιατί εκμηδενίστηκε η απόσταση χαλκού, πριν ήταν σπίτι - ΚΑΦΑΟ - τοπικό κέντρο ΟΤΕ και τώρα πρακτικά είναι σπίτι - ΚΑΦΑΟ
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#647101
Dimitris_P έγραψε:Ποιό αρχείο δοκίμασες; Βάλε το 1GB που είναι μεγάλο. Για σωστή δοκιμή πρέπει να είσαι με καλώδιο (ethernet) και να μην απασχολείται το internet από κάποια άλλη εφαρμογή ή συσκευή. Αν είσαι με wifi μπορεί για χίλιους λόγους να έχεις τεράστια απόκλιση.


Και το 1GB δοκιμασα και τα μεγαλυτερα δοκιμασα. Φυσικα τα παντα κλειστα και με καλωδιο. Πανω απο 1.9 mb/s δεν ειδα ποτε με ftp.

Με torrent που δοκιμασα τελικιασε ομως:
Εικόνα

Το Noise Margin και το Line Attenuation της γραμμης μου πως ειναι? Αν δεν κανω λαθος αυτα δειχνουν την ποιοτητα μιας γραμμης...
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#647173
George_Prix έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Ποιό αρχείο δοκίμασες; Βάλε το 1GB που είναι μεγάλο. Για σωστή δοκιμή πρέπει να είσαι με καλώδιο (ethernet) και να μην απασχολείται το internet από κάποια άλλη εφαρμογή ή συσκευή. Αν είσαι με wifi μπορεί για χίλιους λόγους να έχεις τεράστια απόκλιση.


Και το 1GB δοκιμασα και τα μεγαλυτερα δοκιμασα. Φυσικα τα παντα κλειστα και με καλωδιο. Πανω απο 1.9 mb/s δεν ειδα ποτε με ftp.

Με torrent που δοκιμασα τελικιασε ομως:
Εικόνα

Το Noise Margin και το Line Attenuation της γραμμης μου πως ειναι? Αν δεν κανω λαθος αυτα δειχνουν την ποιοτητα μιας γραμμης...

αν χτυπαει 5.5Mb/s σε torrent κατι αλλο παιζει η γραμμη σου ειναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ 5500*8=44000
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#647227 Έχετε πάρει χαμπάρι τη μπίζνα με τις γραμμές τεχνικής υποστήριξης των εταιρειών κινητής;
Σήμερα το διαπίστωσα και ομολογώ σοκαρίστηκα με την απροκάλυπτη λαμογιά...
Είχα ένα θέμα από το πρωί με το Vodafone App (έβγαζε κάτι κουλά error) και πήρα τηλέφωνο στο 13840, που είναι η υποχρεωτική εκ του νόμου δωρεάν γραμμή υποστήριξης συνδρομητών. Μου ζήτησε κανονικά στοιχεία κλπ και με έβαλε στην αναμονή για να συνδεθώ με εκπρόσωπο. Στο λεπτό αναμονής με παρέπεμψε στη γραμμή 13830 (με χρέωση φυσικά :metalo: ) και με έκλεισε στην ψύχρα :lol:
Επιχείρησα 5-6 φορές ακόμα (μήπως έκανα εγώ κάτι λάθος), το ίδιο.
Μπαίνω στο chat, καμία απάντηση προφανώς.
Παίρνω στο 13830, λέω χαλάλι τα 0,25+ΤΚ+ΦΠΑ :lol:
Με συνδέουν ΑΜΕΣΩΣ, εννοείται, λέω το και το.
"Ναι, ξέρετε η 13840 παραπέμπει στην 13830 για καλύτερη εξυπηρέτησή σας"
"Ναι, όμως η 13840 είναι υποχρεωτικά δωρεάν, ενώ η 13830 είναι επί πληρωμή, άρα αυτό που κάνετε είναι scam"
"..."
"Δώστε μου μια διεύθυνση να στείλω επιστολή παραπόνων"
"Α, ξέρετε, μόνο ο δικηγόρος σας μπορεί να στείλει εγγράφως παράπονα στη νομική μας υπηρεσία" :svivhaha:
"Οκ, δώστε μου μια ηλεκτρονική διεύθυνση να στείλω ενα mail σε πρώτη φάση πριν εμπλέξουμε δικηγόρους :lol: "
"youth.gr@vodafone.com" (ο θεός κι η ψυχή τους αν βγάζει πουθενά αυτό :lol: )
"ok, θα μου λύσετε τώρα το πρόβλημα;"
"α, ξέρετε η εφαρμογή σήμερα υπολειτουργεί λόγω αναβάθμισης" (ήταν πολύ δύσκολο να βάλουν αυτή την ανακοίνωση στο site μαλλον....)

Εννοείται ότι όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα από μόνος μου κάποιο mail, έστω, για να κάνω παράπονα (για ταχυδρομική διεύθυνση και υπεύθυνο ούτε λόγος προφανώς). Ένα ψωροchat έχουνε μόνο, που δεν απαντάει κανένας, μόνο ένα bot που απαντάει για ώρες, ό,τι κι αν του γράψεις, "συγγνώμη, δώστε μου λίγο χρόνο" :lol: Χριστουληδες, παναγίτσες, μανάδες και πατεράδες να βρίσεις: "συγγνώμη, δώστε μου λίγο χρόνο" :s_biggrin

Είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΙ
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#647228 :s_howdy

Μπράβο. Ισχύουν όσα λες. Ούτε 0.01€ δεν τους δίνω.
Αν δεν τους βρω, μέχρι στο fb messenger τους στέλνω αν τυχόν έχω θέμα, μου ζητούν το κινητό μου για να με καλέσουν όπως και τους απαιτώ.
Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει πρόσφατα αυτό προς το χειρότερο.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#647229 Ότι είναι λαμόγια είναι προφανές, ότι δεν κάνει κανένας τίποτα είναι εξοργιστικό
Άβαταρ μέλους
By elteo
#647230
Asimov έγραψε:Έχετε πάρει χαμπάρι τη μπίζνα με τις γραμμές τεχνικής υποστήριξης των εταιρειών κινητής;
Σήμερα το διαπίστωσα και ομολογώ σοκαρίστηκα με την απροκάλυπτη λαμογιά...
Είχα ένα θέμα από το πρωί με το Vodafone App (έβγαζε κάτι κουλά error) και πήρα τηλέφωνο στο 13840, που είναι η υποχρεωτική εκ του νόμου δωρεάν γραμμή υποστήριξης συνδρομητών. Μου ζήτησε κανονικά στοιχεία κλπ και με έβαλε στην αναμονή για να συνδεθώ με εκπρόσωπο. Στο λεπτό αναμονής με παρέπεμψε στη γραμμή 13830 (με χρέωση φυσικά :metalo: ) και με έκλεισε στην ψύχρα :lol:
Επιχείρησα 5-6 φορές ακόμα (μήπως έκανα εγώ κάτι λάθος), το ίδιο.
Μπαίνω στο chat, καμία απάντηση προφανώς.
Παίρνω στο 13830, λέω χαλάλι τα 0,25+ΤΚ+ΦΠΑ :lol:
Με συνδέουν ΑΜΕΣΩΣ, εννοείται, λέω το και το.
"Ναι, ξέρετε η 13840 παραπέμπει στην 13830 για καλύτερη εξυπηρέτησή σας"
"Ναι, όμως η 13840 είναι υποχρεωτικά δωρεάν, ενώ η 13830 είναι επί πληρωμή, άρα αυτό που κάνετε είναι scam"
"..."
"Δώστε μου μια διεύθυνση να στείλω επιστολή παραπόνων"
"Α, ξέρετε, μόνο ο δικηγόρος σας μπορεί να στείλει εγγράφως παράπονα στη νομική μας υπηρεσία" :svivhaha:
"Οκ, δώστε μου μια ηλεκτρονική διεύθυνση να στείλω ενα mail σε πρώτη φάση πριν εμπλέξουμε δικηγόρους :lol: "
"youth.gr@vodafone.com" (ο θεός κι η ψυχή τους αν βγάζει πουθενά αυτό :lol: )
"ok, θα μου λύσετε τώρα το πρόβλημα;"
"α, ξέρετε η εφαρμογή σήμερα υπολειτουργεί λόγω αναβάθμισης" (ήταν πολύ δύσκολο να βάλουν αυτή την ανακοίνωση στο site μαλλον....)

Εννοείται ότι όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα από μόνος μου κάποιο mail, έστω, για να κάνω παράπονα (για ταχυδρομική διεύθυνση και υπεύθυνο ούτε λόγος προφανώς). Ένα ψωροchat έχουνε μόνο, που δεν απαντάει κανένας, μόνο ένα bot που απαντάει για ώρες, ό,τι κι αν του γράψεις, "συγγνώμη, δώστε μου λίγο χρόνο" :lol: Χριστουληδες, παναγίτσες, μανάδες και πατεράδες να βρίσεις: "συγγνώμη, δώστε μου λίγο χρόνο" :s_biggrin

Είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΙ


για αυτό θα μείνω για πάντα στην Cosmote. :lol: