Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#536350
babakos έγραψε:Τώρα θα γίνεται πριν ξεκινήσει η φορητότητα...


Δηλαδη πως? Για πες καμια ιδεα...

Γιατι τοσα χρονια, εστω και μια μερα πριν να μιλουσες στο τηλεφωνο και να τους ελεγες "θα φυγω κτλ κτλ κτλ" δεν ιδρωνε το αυτακι τους. Αν μια μερα μετα τους ερχοταν η αιτηση φορητοτητας απο αλλη εταιρια σε παιρνανε τηλεφωνο και κανανε οτι καλυτερο για να σε κρατησουν πελατη τους!
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#536351 Ουτε τωρα, προς το παρον, ιδρωνει!
Εφυγα προσφατα απ την κοσμοτε (για το σταθερο)
Ενω τους πηρα και τους ειπα οτι εκανα αιτηση αλλου και οτι οτι αν δεν μου κανουν καλυτερη προσφορα μεχρι την ημερα που ειχα δικαιωμα υπαναχωρησης απο την νεα εταιρια, αυτοι με πηραν οταν εγινε η ενεργοποιηση και μαλιστα με γελοια προταση εφ οσον πλεον για να φυγω θα πληρωνα ρητρα.
Τους ειπα να πανε να γαμηθουν και αποχαιρετηστηκαμε! :lol:
Άβαταρ μέλους
By elteo
#536353
bebes έγραψε:εχει βελτιωθεί πάρα πολύ η Wind σε ταχύτητα ιντερνετ εδω και πάνω απο ενα χρόνο.
Πλέον 4G εχει στις περισσότερες αστικες περιοχές.


4G έχει αλλά για μέτρα να δεις ταχύτητες 4G.... :lol:
ενδεικτικά Δράμα-Καβάλα-Θάσο 4G+ Cosmote έπαιζα στα 130 mbps (!) όταν η :inlove: με Wind σκέτο 4G και με το ζόρι έπαιζε στα 17-18. :lol:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#536355
elteo έγραψε:
bebes έγραψε:εχει βελτιωθεί πάρα πολύ η Wind σε ταχύτητα ιντερνετ εδω και πάνω απο ενα χρόνο.
Πλέον 4G εχει στις περισσότερες αστικες περιοχές.


4G έχει αλλά για μέτρα να δεις ταχύτητες 4G.... :lol:
ενδεικτικά Δράμα-Καβάλα-Θάσο 4G+ Cosmote έπαιζα στα 130 mbps (!) όταν η :inlove: με Wind σκέτο 4G και με το ζόρι έπαιζε στα 17-18. :lol:


Ετσι. Καμια σχεση το internet της Cosmote με τις αλλες εταιριες.

Εκτος απο τα συγκριτκα links που παραθεσαμε νωριτερα, τα τελευταια χρονια ετυχε 5-6 φορες να πω σε φιλους που καθομασταν παρεα να κανουμε ενα speedtest ετσι απο περιεργεια και ΠΟΤΕ δεν ετυχε να χασει η Cosmote.
Άβαταρ μέλους
By babakos
#536357 Τώρα οι πάροχοι ξέρουν οτι στις περισσότερες περιπτώσεις δεν θα έχουν πρακτικά χρόνο για αντιπροσφορά οπότε αν κάποιος ειναι σε φάση που το συμβόλαιό του λήγει ή έχει λήξει μπορεί να διαπραγματευτεί (τηλέφωνο, κανάλια facebook και επιτόπου επίσκεψη σε κατάστημα). Πρώτα μαζέψτε προσφορές να δείτε που κινείται η αγορά.. μετά μιλήστε με τον παροχό σας και διαπραγματευτείτε έχοντας πάντα ένα συγκεκριμένο στόχο (ποσό) και ένα πλάνο. Προφανώς πρέπει να ξέρουμε τι ανάγκες σε υπηρεσίες έχουμε. Δίκτυα που έχουν πολλαπλά εμπορικά κανάλια (πχ Cosmote - Γερμανός) δίνουν διαφορετικές προσφορές. Ψάξτε.

Η στοχοθεσία acquisition/retention πελατών στους παρόχους και στις αλυσίδες λιανικής τους διαφοροποιείται ανά μήνα, παίζει με εποχικότητα, έκτακτα promos, scorecards, οικονομικούς στόχους κλπ οπότε δεν υπάρχουν στάνταρ πρακτικές. Το ιδανικό θα ήταν να αξιοποιούνταν τα στοιχεία ανά συνδρομητή που έχουν οι εταιρείες στα CRM συστήματα τους προς όφελος του (καλού) πελάτη αλλά προς το παρόν αυτό δεν ισχύει..

1. Προσοχή στις ημερομηνίες που λήγουν οι παροχές σας για να μην πληρώνετε πέναλτι
2. Προσοχή στις τηλεφωνικές προσφορές. Όσο ελκυστικές και αν είναι δεν τις αποδεχόμαστε τηλεφωνικά αν δεν μας σταλεί γραπτώς η εν λόγω προσφορά με πλήρη στοιχεία και στην συνέχεια το συμβόλαιο.
3. Οτι απορίες έχετε ζητήστε να σας απαντήσουν γραπτώς Να είναι πάντοτε ξεκάθαρη η τελική τιμή (μαζί με φόρους + τέλη).

Οτι άλλο θέλετε ρωτάτε...
Άβαταρ μέλους
By babakos
#536358
elteo έγραψε:
bebes έγραψε:εχει βελτιωθεί πάρα πολύ η Wind σε ταχύτητα ιντερνετ εδω και πάνω απο ενα χρόνο.
Πλέον 4G εχει στις περισσότερες αστικες περιοχές.


4G έχει αλλά για μέτρα να δεις ταχύτητες 4G.... :lol:
ενδεικτικά Δράμα-Καβάλα-Θάσο 4G+ Cosmote έπαιζα στα 130 mbps (!) όταν η :inlove: με Wind σκέτο 4G και με το ζόρι έπαιζε στα 17-18. :lol:


Προφανώς αλλά το 90% των χρηστών κάνει μια χαρά την δουλειά του με τα 15-20 Mbps που θα δώσει η Wind
Βudget δίκτυο έχει στήσει για όσους δεν έχουν μεγάλες απαιτήσεις...
Άβαταρ μέλους
By babakos
#536360
Y.V έγραψε:Ουτε τωρα, προς το παρον, ιδρωνει!
Εφυγα προσφατα απ την κοσμοτε (για το σταθερο)
Ενω τους πηρα και τους ειπα οτι εκανα αιτηση αλλου και οτι οτι αν δεν μου κανουν καλυτερη προσφορα μεχρι την ημερα που ειχα δικαιωμα υπαναχωρησης απο την νεα εταιρια, αυτοι με πηραν οταν εγινε η ενεργοποιηση και μαλιστα με γελοια προταση εφ οσον πλεον για να φυγω θα πληρωνα ρητρα.
Τους ειπα να πανε να γαμηθουν και αποχαιρετηστηκαμε! :lol:


Είναι μες το παιχνίδι και αυτό το σενάριο δυστυχώς..
Άβαταρ μέλους
By elteo
#536361 Ναι μεν θα κάνουν την δουλειά τους αλλά πολλές φορές μπούκωνε το δίκτυο της Wind από την κίνηση προφανώς και πολλές φορές το 4G το έπιανε για λίγο και μετά ξανά 3G ή H.
Την σταθερότητα της cote δεν την έχει ούτε στο ελάχιστο.
Άβαταρ μέλους
By babakos
#536363 Μα το ξέρω πολύ καλά όντας στο χώρο 20 χρόνια και έχοντας περάσει και από τις τρεις εταιρείες
Δεν μπορεί να γίνει σύγκριση backbone, υποδομών, χωρητικότητας, γραμμών διασύνδεσης με το εξωτερικό κλπ.

Απλά λέω οτι για κάποιους αυτά δεν είναι καθοριστικός παράγοντας επιλογής...
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#536412
Chris έγραψε:Ανοιγόκλεισιμο wifi και data, αυτή η μάστιγα :lol:

Το κάνουν κάνα δύο φίλοι, για την μπαταρία λένε, θέλω να τους πνίξω

Πάντως κι εγώ κάπου εκεί τρώω, επίσης χωρίς wifi στο γραφείο

Οπότε μου βγαίνει 50mbit/10gb/300min 27.5 + 18.5 = 46 euro. Δεν έχω ιδέα αν είναι πολλά ή καλά


VDSL στο σπίτι (38/10Mbps) --> £25 το μήνα με Sky.
Κινητό sim only κυλιόμενο συμβόλαιο (γιατί έχω εταιρική συσκευή) με £10 το μήνα έχω απεριόριστες κλήσεις/μηνύματα και 6GB.

Wifi πάντως έχω κλειστό εκτός σπιτιού ή συγκεκριμένων χώρων, για άλλους λόγους:
https://www.crc.id.au/tracking-people-v ... connected/
https://www.theguardian.com/technology/ ... hdog-warns
https://www.theregister.co.uk/2017/09/0 ... miserable/

:rtfm:
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#537854 Ακομα δεν εχω κατασταλαξει...
Και πριν λιγο με πηρε η βονταφον

-Κυριε geako τι 200-250 επιδοτηση που λετε???
Στα 550 ειναι πλεον.....

:hmmm:
Δεν ξερω...Μαλλον δε θα ενδωσω
Άβαταρ μέλους
By corsair
#538615
Geo f1 έγραψε:Δεν ξερω...Μαλλον δε θα ενδωσω


οχι απλά θα ενδώσεις, αλλα θα σε χορεψουν στο ταψι...

Μην κάνεις τον δύσκολο. Δεν έχει νοημα. Πεπρωμένο φυγείν αδύνατο. :shifty:
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#538617 Ο φαδερ έχει.σπίτι τηλέφωνο ιντερνέτ και κόσμοτε τιβί
Επίσης έχουμε 3 κινητά μαζί πακέτο φαμιλυ
Το σταθερό με ιντερνέτ και τιβί πάει με τις εκπτώσεις 65 το μήνα εκ των οποίων τα 27 είναι.το.τιβί
Έληξε το συμβόλαιο και πήγε ο φαδερ μα.κόψει το τιβί
Τον πήραν την επόμενη μέρα και του λενε σας κατεβάζουμε το τιβί από 27 στα 16 και Επίσης σας προσθέτουμε ακόμα 1 gb στα τηλ δλδ από 4 ππ6 είχε το πακέτο πάμε στα 5 και Επίσης αλλά 5 ευρώ μείον στο πάγιο του φαμιλυ
Τελικά συμφώνησε
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#538649
elteo έγραψε:
bujinkan έγραψε:
Τελικά συμφώνησε


Όχι νόμιζε ότι θα κόψει υπηρεσία. :s_biggrin
Μα.Έτσι συμφέρει σε αυτή την.Τιμή