Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#726918 Ανοίγω το θέμα ως διάσπαση από το χρηματιστήριο καθώς είναι πλέον ένα δικό του χρηματοοικονομικό κεφάλαιο . Εμπειρίες , πληροφορίες, νέα... καλοδεχούμενα.

Ξεκίνησα λίγο πριν την πανδημία περιστασιακά αλλά από τις αρχές του 21 με πιο λεπτομέρεια και συστηματικά. Με τον καιρό ανέπτυξα ένα πιστεύω στην υπόσχεση του κρύπτο, και αποφάσισα ότι θα 'μπώ' σταδιακά . Υπάρχει πολύ πληροφορία εκει έξω για το τι νέο φέρνουν τα κρυπτονομίσματα , αρκετοί πιστεύουν ότι είναι επανάσταση μεγαλύτερη ακόμα και από το ίντερνετ το ίδιο …
Υπάρχουνε φυσικά και φούσκες που ανεβαίνουν για λίγο χωρίς λόγο (βλέπε Ελον & Floki ) αλλά προσπερνώντας αυτά, τα νομίσματα που στηρίζονται σε solid business cases και τεχνολογίες λογικά θα πάνε (πολύ ) πάνω στα επόμενα χρόνια .

Πέρα από την κατοχή, εξίσου ενδιαφέρον είναι και το staking … είναι κάτι σαν επένδυση για passive income, με αρκετά καλά returns . Μερικά από τις πιο σοβαρές πλατφόρμες στις οποίες εχω κάνει staking και εχουν ενδιαφέρον για αρχή είναι τα Cardano (Daedalus), Polkadot, Tezos . Είναι πολύ ευκολο να ξεκινήσει κανείς με ένα digital wallet (προσωπικά εχω γυρίσει πλεον σε hardware wallet αλλά και πάλι προτιμήσεις είναι αυτά) ..
Γενικά είναι μεγάλο χάσιμο και πολύ ενδιαφέρον, ισως και αρκετά προσοδοφόρο (ίσως και όχι, εγγυήσεις δεν υπάρχουν).

Φυσικά υπάρχει και το mining που τελευταια εγινε της μοδας αλλά αφορά πέρα απο το κλασσικό bitcoin , πολυ λίγα νομίσματα που βασίζονται στο proof of work (πχ Ergo). Αλλά γενικότερα το mining ειναι 'ψιλά' εκτος και εχεις καμια τεράστια φάρμα / επένδυση. Εχω ενα PC που κανει καπου καπου mining αλλά ειναι αστεία η απόδοση... αυτα τα κανω trade κυριως με κάτι αγνωστα krypto ως bonus μπας και πετύχω κανα μετεωρίτη.

Για αρχή, ασχολείται κανεις;
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#726924 Με τσίγκλαγε ένας φίλος να μου δώσει ένα σκαφτήρι, λόγω περιοχής, τελικά δεν ενέδωσα.
Είδα ότι όντως ήδη υπάρχουν μπόλικα τριγύρω μου, και μάλιστα ένας κάτοχος βγάζει ένα εξαιρετικά σεβαστό μεροκάματο από δαύτα.

Με κρίπτο δεν έχω ασχοληθεί καθόλου, αυτά είναι για αρχόντους, όχι για απένταρους. :(
Άβαταρ μέλους
By dimik
#726930 Έχω σπρώξει κι εγώ κάποια χρήματα σε BTC, ADA και ETH αλλά σε φάση fire and forget, HODL κλπ

Μέσω Coinbase Pro και HW wallet Ledger Nano X.

Παραδόξως πηγαίνουν αρκετά καλά, τα παρακολουθώ με Cointracker σε φάση μια φορά τον μήνα και είναι στο +30%.

Το PC κάνει μόνιμα mining ETH αφού έτσι κι αλλιώς χρόνο για να το χρησιμοποιήσω για κάτι άλλο δεν έχω, οπότε τα "ψιλά" του mining είναι το dollar cost averaging μου.

Αυτές είναι οι high risk επενδύσεις μου σε συνδυασμό με ETF από Interactive Brokers για long term pension fund.

< >
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#726931 Όντως και εγώ αγορές μακράς διάρκειας κάνω γιατί και το trading έχει αρκετά fees .
Δες πάντως και το staking , από να τα έχεις να κάθονται
Και μερικά γίνονται stake απευθείας μέσω ledger live ( polka dot , tezos ) η έμμεσα μέσω integration πχ ADA Daedalus απευθειας με hardware wallet (ledger)
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#726932 Όντως και εγώ αγορές μακράς διάρκειας κάνω γιατί και το trading έχει αρκετά fees .
Δες πάντως και το staking , από να τα έχεις να κάθονται
Και μερικά γίνονται stake απευθείας μέσω ledger live ( polka dot , tezos ) η έμμεσα μέσω integration πχ ADA Daedalus απευθειας με hardware wallet (ledger)
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#726944 Εγώ ασχολούμαι με το σπορ από τον Φεβρουάριο, στην αρχή έφαγα το τυράκι και είχα καλές αποδόσεις.
Είχα βάλει μια εντολή το βράδυ πριν κοιμηθώ στα τέλη Μαϊου για αγορά BNB στα 400 € (ήταν 440€ πριν πέσω για ύπνο και τότε παλάτζαρε μεταξύ 440€ και 500€) και όταν ξύπνησα ήταν στο 340€ και γενικά από τότε έκανε μεγάλη γκέλα, είχε πάει μέχρι και 210€ να φανταστείς. Γενικά ενώ στην αρχή τα είχα ξεχάσει μέσα, κάπου στα τέλη Ιουλίου μετά από κάποια κέρδη τα έβγαλα και έχασα μεγάλο μέρος της επανόδου. Τώρα περιμένω να πέσει πολύ για να τα βάλω. Αλλιώς δεν αγοράζω.

Έχουν μεγάλο volatility, θέλουν πολύ χρόνο και τύχη. Κοινώς εγώ έχασα αρκετά λεφτά εν τέλει. Έχω φίλους που έβγαλαν πολλά λεφτά, αλλά από τότε που κατρακύλησε, δε μιλά κανείς για χασούρες... Σαν να μην υπάρχει το θέμα.

Βάλτε λεφτά που τα έχετε περίσια, δλδ όχι αποταμιεύσεις.

Ledger έχω πάρει, αλλά δεν το έχω ενεργοποιήσει. Παίζω μέσω Binance.

κατά τη γνώμη μου, μακρορόθεσμα αξίζει να επενδύσει κανείς σε σοβαρά κρύπτο, δλδ ETH, BNB, BTC, XRP. Έχω παίξει και DOGE ή Shiba, αλλά έχει τεράστιο volatility.

Για ΕΤF τί έχετε να πείτε? World MSCI έχω ακούσει ότι αξίζει...
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#726946 Έριξα κάτι λίγα το 18 σε eth,exp και btc. Τις επόμενες μέρες κάνανε τρελή βούτα και τα παράτησα. Αρχές του έτους αν ασχολιωμουν θα τα έπαιρνα πίσω στο διπλάσιο, το πήρα αργά πρέφα ωστόσο πρόσφατα πούλησα και απλά πήρα τα λεφτά μου πίσω. Τώρα πάλι έκανα μικροαγορες σε ada.

Ήμουν έτοιμος να στήσω και mining pc αλλά το eth σταματάει το proof to work οπότε περιμένω να δω τι θα γίνει.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#726949
PeterPan έγραψε:
Για ΕΤF τί έχετε να πείτε? World MSCI έχω ακούσει ότι αξίζει...


https://www.bankeronwheels.com/best-ucits-etfs/

Καλό διάβασμα, πολύ πληροφορία για αρχάριους με πίνακες κλπ.

< >
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#726963 για day trayding σιγουρα δεν ειναι , και ποιος εχει το χρονο δηλαδή να το κάνει αυτό

Εγώ πιστέυω πχ οτι το BTC μεσα στην δεκαετία θα ξεπεράσει σίγουρα (ίσως και κατα πολύ) το 100Κ
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#726989
GTS έγραψε:Solana 8Χ τον Αύγουστο.


< >
Το χες παρακολουθήσει το Solana ? Εγώ το χασα , τώρα τελευταία που έγινε διάσημο ήταν αργά
Άβαταρ μέλους
By markvag
#727070 Νομίσματα που δεν χρησιμοποιούνται ως μέσο συναλλαγών, ούτε ως μέσο διατήρησης αξίας;; :inlove: :inlove:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#727178
markvag έγραψε:Νομίσματα που δεν χρησιμοποιούνται ως μέσο συναλλαγών, ούτε ως μέσο διατήρησης αξίας;; :inlove: :inlove:
Παντού ακόμα...


https://www.moneyunder30.com/things-you ... th-bitcoin

Σιγά σιγά μπαίνουν και οι τράπεζες στο παιχνίδι για να μην μείνουν έξω από τον χορό και ετοιμάζονται νομοθεσίες.

Δύσκολα θα γυρίσει πίσω το κύμα.

< >