Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#450469 Στο internet βέβαια διάβασα διάφορα σχόλια, του τύπου ότι δεν έχουν πιστοποιήσεις, ότι μπορεί να είναι επικίνδυνα κλπ. και ότι καλύτερα να επιλέξεις προϊόντα επώνυμων κατασκευαστών και όχι αυτά τα κινέζικα.

Η αλήθεια είναι ότι το πλαστικό καπάκι ξεκουμπώνει για την πλάκα, από την άλλη όμως η συσκευή μου δούλεψε με την μία, με μια λάμπα που το δοκίμασα.
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#450935
dekouk έγραψε:Σε τζάκι αερίου έχω ηλεκτρικό ανιχνευτή διαρροής αερίου που δίνει εντολή κ κλείνει μια ηλεκτροβάνα. Τον τελευταίο χρόνο έδινε 2-3 φορές στο άσχετο ηχητικό συναγερμό, με αποτέλεσμα τον πανικό στα γυναικοπαιδα... Έχω κάνει έλεγχο διαρροης όλου του κυκλώματος κ δεν έχει απώλειες. (από μηχανικό ). Έχω την εντύπωση όταν φυσάει έξω να δίνει λάθος συναγερμό, μπορεί να είναι ιδέα μου. 8 χρόνια η εγκατάσταση. Δικαιολογείται η αστοχία του αισθητήρα? Από καυκα μου είπαν να το βγάλω φωτογραφία να τους δείξω το μοντέλο... Μάλλον πάω για άλλο συναγερμό. Νομίζω...

< Note >
DTN26 CHARMEG

Διάρκεια ζωής 5 χρόνια από τον κατασκευαστή. Εγώ είμαι έξι κ πάω επτά.
Χτυπούσε κ με το αεριο κλειστό, ίσως να είναι προγραμματισμένο να χτυπάει μετά την πενταετία ή κάποιο διάστημα για λόγους ασφαλείας.
Εικόνα

< Note >
Άβαταρ μέλους
By glf
#451173 Το κατσαβίδι είναι το einhell BT-SD 3.6/1 li-ion.
Η μπαταρία τα έχει παίξει με τα χρόνια και δε κρατάει.
Τη... βγάζω και τη μετράω φορτισμένη στα 4.1V
Σε μέγεθος είναι ίδια με ncr18650b

Στα volt σα να ταιριάζουν...

Την αλλάζω;Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#452237 Τελικά τις προάλλες ανοίχτηκε ο διπλός διακόπτης φωτισμού και η εικόνα είναι η παρακάτω

Εικόνα

Υπάρχει πιθανότητα να καταφέρω να παρεμβάλλω στον ένα από τους δύο διακόπτες το sonoff, ώστε να ρυθμίζω μέσω κινητού πότε θα ανάβουν τα φώτα; Τον διακόπτη θα τον έχω διαρκώς στο on.
Άβαταρ μέλους
By glf
#452269 Εδώ δεν έχει όμως ουδέτερο.
Στο sonoff δίνουμε φάση και ουδέτερο.

Το θέμα είναι ΠΟΥ θα μπει το sonoff

Αυτό που θες είναι η... έξυπνη λάμπα που έβγαλαν από την itead. Βιδώνει στο ντουϊ και παρεμβάλεται στη λάμπα και σου δίνει το έξυπνο ρελέ του sonoff χωρίς καλώδια και παίδεμα.

Sonoff slampher.


Και βγάλανε και... έξυπνη λάμπα. Sonoff B1
Άβαταρ μέλους
By corsair
#452282
axel12p έγραψε:Τελικά τις προάλλες ανοίχτηκε ο διπλός διακόπτης φωτισμού και η εικόνα είναι η παρακάτω

Εικόνα

Υπάρχει πιθανότητα να καταφέρω να παρεμβάλλω στον ένα από τους δύο διακόπτες το sonoff, ώστε να ρυθμίζω μέσω κινητού πότε θα ανάβουν τα φώτα; Τον διακόπτη θα τον έχω διαρκώς στο on.


Οπους θες το παρεμβάλεις... το θεμα ειναι αν σε χαλάει η θεά του. Αν εχεις να το κρυψεις καπου εχει καλώς. Εγω θα το εβαζα ψηλά... στο ηλεκτρολογικο κουτι απο το οποιο ερχονται τα καλωδία στον διακοπτη ή εξω απο αυτό.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#452283
glf έγραψε:Αυτό που θες είναι η... έξυπνη λάμπα που έβγαλαν από την itead. Βιδώνει στο ντουϊ και παρεμβάλεται στη λάμπα και σου δίνει το έξυπνο ρελέ του sonoff χωρίς καλώδια και παίδεμα.

Sonoff slampher.


Και βγάλανε και... έξυπνη λάμπα. Sonoff B1


Το Slampher ειναι αρκετα τραγικο σαν υλοποιηση εκτός και αν δεν φαινεται καθολου η λαμπα.

Η λάμπα συμπαθητικη... αλλα 6 watt.... θελεις τουλαχιστον 2 για ενα δωματιο. Ελπιζουμε σε λιγο ισχυροτερη καποια στιγμη.
Άβαταρ μέλους
By glf
#452369 Το sonoff πρέπει να χωρά οριακά στο μπουάτ της γραμμής ( ψηλά στον τοίχο πριν κάθε μπρίζα). Στη μπρίζα μέσα δε χωρά φυσικά με τίποτα.
Εγώ ήθελα να να βάλω το pow για να μετράω και την κατανάλωση αλλα δε χωράει με το μεγαλύτερο κουτί που έχει.
Και δε λέει να το βάλεις σα σκέτη πλακέτα, να το ακουμπήσει κανείς αργότερα...

Οκ και γω δεν προκειται να πάρω slampher, προτιμώ να ελεγξω κάτι νωρίτερα στη γραμμή.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#452599 Ευχαριστώ για την βοήθεια!

Την λύση με το μπουάτ δεν την είχα σκεφτεί ομολογουμένως, αν και πάλι μου φαίνεται αρκετά περίπλοκη για μένα :lol: Στο συγκεκριμένο μπουάτ μάλιστα καταλήγουν αρκετά καλώδια, οπότε καλύτερα να αποφύγω να μπλέξω...
Άβαταρ μέλους
By glf
#452703 Ε μόνο το καλώδιο που πάει στη λάμπα πρέπει να βρεις.
Εγώ επειδή τα... ξέρω, είχα βγάλει φωτογραφίες όλα τα μπουάτ όταν κάναμε το σπίτι.
Όλο και χρειάστηκε :)
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#452831 Θα είναι πολύ πιό εύκολο να βρείς το καλώδιο μέσα στον πίνακα και να εγκατασταθεί εκεί το Sonoff, παρά να σπάς το μπουάτ, άρα σοβάντισμα και βάψιμο μετά.

Και μέσα στον πίνακα λύνεις και το πρόβλημα της παροχής. Στο μπουάτ πολύ πιθανόν να μήν υπάρχει ουδέτερος, οπότε θα πρέπει να τραβήξεις εξωτερικό καλώδιο.

Υπόψιν οτι υπάρχει και το τετρακάναλο Sonoff, το οποίο κουμπώνει απευθείας στη ράγα DIN του πίνακα, και θα έχεις και άλλα 3 κανάλια για μελλοντικούς αυτοματισμούς

Εικόνα