Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dstou
#443092 Ένα χάλκινο καλώδιο καρέ 25mm2 έχει διάμετρο χαλκού σκάρτα 6mm , τώρα που κοιτάω αυτά από τα λιντλ έχουν περί τα 8mm, δικαιολογημένα επαυξημένη τη βρίσκω.
Στο λινκ που έβαλα έχει την αντίσταση του καλωδίου, αυτό με τα 15% χαλκό έχει μικρότερη από αυτό με τα 10% και είναι και βαρύτερο, απόλυτα ρεαλιστικό και αυτό.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#443096 Σε κάτι άλλα καλώδια που βρήκα εδώ, η διατομή του αγωγού αλουμινίου είναι 31,4 mm^2 ώστε να ισοδυναμεί με 25 mm^2 χάλκινου. Παίζει αυτά της Einhell να είναι τα ίδια του Lidl. Λεντάκι και έτσι και γενικώς μοιάζουν.

Βλ. και αντίστοιχα εδώ, λέει ότι αντέχουν ρεύμα 350Α.
Άβαταρ μέλους
By dstou
#443101 31.4 mm2 = 6.5 mm ονομαστική διάμετρο, χάλκινο 25άρι = 5,6mm και σε αυτή την περίπτωση το πρώτο έχει μεγαλύτερη διατομή κατά 25%. Παίζει ρόλο και το % του χαλκού, δεν μπορείς να βγάλεις έτσι εύκολα συμπέρασμα με τη διάμετρο ή το καρέ. Και μιλάμε πάντα για το ίδιο μήκος αγωγού.
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#446637 Σε τζάκι αερίου έχω ηλεκτρικό ανιχνευτή διαρροής αερίου που δίνει εντολή κ κλείνει μια ηλεκτροβάνα. Τον τελευταίο χρόνο έδινε 2-3 φορές στο άσχετο ηχητικό συναγερμό, με αποτέλεσμα τον πανικό στα γυναικοπαιδα... Έχω κάνει έλεγχο διαρροης όλου του κυκλώματος κ δεν έχει απώλειες. (από μηχανικό ). Έχω την εντύπωση όταν φυσάει έξω να δίνει λάθος συναγερμό, μπορεί να είναι ιδέα μου. 8 χρόνια η εγκατάσταση. Δικαιολογείται η αστοχία του αισθητήρα? Από καυκα μου είπαν να το βγάλω φωτογραφία να τους δείξω το μοντέλο... Μάλλον πάω για άλλο συναγερμό. Νομίζω...

< Note >
Άβαταρ μέλους
By drdino
#446640 Έχουν συγκεκριμένη διάρκεια ζωής οι ανιχνευτές αυτοί εξ όσων γνωρίζω.
Άβαταρ μέλους
By glf
#446711 Και σε μενα ενας ανιχνευτης προπανιου μου βαραγε συναγερμους χωρις λογο. Οκ, απο ebay kτλ ηταν
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#450029 Παρέλαβα πριν λίγες ημέρες δύο Sonoff Basic σαν το παρακάτω, που είχα παραγγείλει.

Εικόνα

Τα δοκίμασα με πρίζα και δούλεψαν άψογα. Το θέμα είναι πως θα ήθελα το ένα από αυτά να το παρεμβάλλω σε έναν επιτοίχιο διακόπτη φωτισμού που έχω, ώστε να ανάβουν τα φώτα του μπαλκονιού όποτε θέλω εγώ μέσω του κινητού. Υπάρχει η δυνατότητα να καταφέρω να το συνδέσω; :hmmm:

Η Sonoff διαθέτει και διακόπτες βέβαια, αλλά ο συγκεκριμένος είναι διπλός (ελέγχει και κάτι φώτα σε μια αποθήκη) και σκεφτόμουν να κάνω καμιά πατέντα ώστε να λειτουργήσει το Sonoff Basic που αγόρασα.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#450034
axel12p έγραψε:Παρέλαβα πριν λίγες ημέρες δύο Sonoff Basic σαν το παρακάτω, που είχα παραγγείλει.

Τα δοκίμασα με πρίζα και δούλεψαν άψογα. Το θέμα είναι πως θα ήθελα το ένα από αυτά να το παρεμβάλλω σε έναν επιτοίχιο διακόπτη φωτισμού που έχω, ώστε να ανάβουν τα φώτα του μπαλκονιού όποτε θέλω εγώ μέσω του κινητού. Υπάρχει η δυνατότητα να καταφέρω να το συνδέσω; :hmmm:

Η Sonoff διαθέτει και διακόπτες βέβαια, αλλά ο συγκεκριμένος είναι διπλός (ελέγχει και κάτι φώτα σε μια αποθήκη) και σκεφτόμουν να κάνω καμιά πατέντα ώστε να λειτουργήσει το Sonoff Basic που αγόρασα.


Εχω εξοπλισει το σπιτι με sonoffs για τα εξωτερικα φώτα. Στο μπαλκονι το εκρυψα πλησιον του φωτιστικου (led strip). Αν δεν μπορεις να το κρυψεις, μπορεις να πάρεις ενα καλαισθητο ηλεκτρολογικο κουτι και να βάλεις. Θα μπορουσες βεβαια να το κάνεις και εντοιχηζομενο με το καταλληλο σκάψιμο σοβάντισμα... αμα εχεις ορεξη για ιστοριες.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#450125
axel12p έγραψε:Το θέμα είναι πως θα κάνω την σύνδεση με τον διακόπτη. :hmmm:

Ειτε πριν, ειτε μετα.... Αν το βαλεις μετά... θα πρεπει ο διακοπτης βεβαια να ναι συνεχεια ON για να δουλευει. Εγω στα φωτα του κηπου το παρεμβαλα πριν τον διακοπτη και ενεργοποιησα ωραριο λειτουργιας. Οποτε καθε βράδυ αναβουν αυτοματα και μπορει κανεις να τα κλεισει κατα βουληση απο τον διακοπτη (απιθανο να χρειαζεται η συσκοτιση αλλα anyway)

Στην ουσια πρεπει να βρεις το usage scenario σου...
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#450130
axel12p έγραψε:Παρέλαβα πριν λίγες ημέρες δύο Sonoff Basic σαν το παρακάτω, που είχα παραγγείλει.

Εικόνα

Τα δοκίμασα με πρίζα και δούλεψαν άψογα. Το θέμα είναι πως θα ήθελα το ένα από αυτά να το παρεμβάλλω σε έναν επιτοίχιο διακόπτη φωτισμού που έχω, ώστε να ανάβουν τα φώτα του μπαλκονιού όποτε θέλω εγώ μέσω του κινητού. Υπάρχει η δυνατότητα να καταφέρω να το συνδέσω; :hmmm:

Η Sonoff διαθέτει και διακόπτες βέβαια, αλλά ο συγκεκριμένος είναι διπλός (ελέγχει και κάτι φώτα σε μια αποθήκη) και σκεφτόμουν να κάνω καμιά πατέντα ώστε να λειτουργήσει το Sonoff Basic που αγόρασα.


Γίνεται, αλλά με κάποιους περιορισμούς.

Μπορεί να συνδεθεί είτε σε σειρά με τον υπάρχον διακόπτη, είτε παράλληλα. Στην πρώτη περίπτωση θα πρέπει ο διακόπτης να είναι μόνιμα ενεργοποιημένος, οπότε τον έλεγχο θα τον αναλάβει αποκλειστικά το Sonoff. Αν απενεργοποιηθεί, τότε τα φώτα θα είναι μόνιμα σβηστά ανεξάρτητα απο την κατάσταση του Sonoff. Αντίστοιχα αν το Sonoff είναι στη θέση off, τότε και ο διακόπτης δέν θα κάνει τίποτα.

Στην περίπτωση που συνδεθούν παράλληλα, τοτε θα μπορείς να ανάβεις τα φώτα είτε απο το Sonoff είτε απο το διακόπτη, όμως και εδώ υπάρχει ο περιορισμός οτι αν αναψεις τα φώτα απο το διακόπτη τότε θα μένουν μόνιμα αναμένα ανεξαρτητα απο το τί θα κάνεις με το Sonoff. Και το ανάποδο, δηλαδή αν ενεργοποιήσεις τα φώτα με το Sonoff, τότε θα είναι μόνιμα αναμένα ανεξάρτητα απο τη θέση του επιτοίχιου διακόπτη.



Δέν υπάρχει δηλαδή η δυνατότητα να δουλέψει σαν αλε-ρετούρ, γιατι αυτό προυποθέτει μεταγωγικό ρελέ, και το Sonoff έχει απλό.


Το δεύτερο θέμα είναι οτι θα πρέπει να πάρεις ρεύμα για το Sonoff απο κάπου αλλού και όχι απο τα καλώδια που βρίσκονται μέσα στο διακόπτη των φώτων.
Άβαταρ μέλους
By otso
#450222
corsair έγραψε:
axel12p έγραψε:Το θέμα είναι πως θα κάνω την σύνδεση με τον διακόπτη. :hmmm:

Ειτε πριν, ειτε μετα.... Αν το βαλεις μετά... θα πρεπει ο διακοπτης βεβαια να ναι συνεχεια ON για να δουλευει. Εγω στα φωτα του κηπου το παρεμβαλα πριν τον διακοπτη και ενεργοποιησα ωραριο λειτουργιας. Οποτε καθε βράδυ αναβουν αυτοματα και μπορει κανεις να τα κλεισει κατα βουληση απο τον διακοπτη (απιθανο να χρειαζεται η συσκοτιση αλλα anyway)

Στην ουσια πρεπει να βρεις το usage scenario σου...


Αγαπητε corsair εχουμε στην Θεσσαλονικη μονοκατοικια με κηπο βλεπω. Τυχερη η Βουλγαρα που θα σε παρει . Φιλικη συμβουλη , μην εχεις καταψυκτη στο σπιτι.

Συγγνωμη για το οφ τοπικ
Άβαταρ μέλους
By corsair
#450230
otso έγραψε:Αγαπητε corsair εχουμε στην Θεσσαλονικη μονοκατοικια με κηπο βλεπω. Τυχερη η Βουλγαρα που θα σε παρει . Φιλικη συμβουλη , μην εχεις καταψυκτη στο σπιτι.

Συγγνωμη για το οφ τοπικ


Οχι απλά εχω καταψυκτη, αλλα κλειδώνει κιόλας... :inlove: 2 ατομα πρεπει να παιρνει ανετακι :innocent:
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#450239 Σε σειρά θέλω να το συνδέσω με τον διακόπτη διαρκώς στο ΟΝ. Το θέμα είναι ότι δεν κατέχω την συνδεσμολογία των διακοπτών. Ο διακόπτης δηλαδή μέσα έχει L και N ή το Ν πηγαίνει απευθείας στα φώτα και ο διακόπτης απλά κόβει το L;
Θα πέσει μάλλον ξήλωμα αύριο το πρωί για να δω τι γίνεται...
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#450326
axel12p έγραψε:Σε σειρά θέλω να το συνδέσω με τον διακόπτη διαρκώς στο ΟΝ. Το θέμα είναι ότι δεν κατέχω την συνδεσμολογία των διακοπτών. Ο διακόπτης δηλαδή μέσα έχει L και N ή το Ν πηγαίνει απευθείας στα φώτα και ο διακόπτης απλά κόβει το L;
Θα πέσει μάλλον ξήλωμα αύριο το πρωί για να δω τι γίνεται...


Ο διακόπτης έχει δύο καλώδια. Το ένα είναι L (φάση). Το δεύερο καλώδιο καταλήγει στο ντουί της λάμπας, και μέσω της λάμπας καταλήγει στον ουδέτερο.

Δηλαδή το δεύτερο καλώδιο δέν είναι "καθαρός" ουδέτερος, περνά μέσα απο τη λάμπα.

Επειδή το sonoff δέν έχει μεγάλη κατανάλωση και μπορεί να δουλέψει και με χαμηλές τάσεις, και με την προυπόθεση οτι οι λάμπες είναι πυρακτώσεως υπάρχει η πιθανότητα να πάρεις παροχή απο τα καλώδια του διακόπτη.

Είναι σχεδόν βέβαιο οτι θα δουλέψει όταν η λάμπα είναι σβηστή. Το θέμα είναι τι θα γίνει όταν τη ανάψεις. Πιθανόν η τάση να πέσει πάρα πολύ χαμηλά και το sonoff να κάνει reset. Αλλά αξίζει να το δοκιμάσεις για να γλιτώσεις την ξεχωριστή παροχή.