Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#398371 Σίγουρα δεν έχει αυτή την δυνατότητα; Γιατί να μην μπορείς να το κάνεις από τον δικό του Web Server, αφού έχει πάνω όλα τα απαραίτητα, δεν θα έπρεπε να είναι υποχρεωτικό το PLC. Δεν άνοιξα το manual όμως, οπότε δεν γνωρίζω τι ακριβώς υποστηρίζει. Δεν μου φαίνεται λογικό όμως αλλιώς, αν πρέπει να στήσεις ολόκληρο αυτοματισμό στον πίνακα, δεν λέει.
:vava:
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#398415 http://www.schneider-electric.com/en/pr ... artlink-el

Να είμαι ειλικρινής δεν το έχω πολύ ψάξει, αλλα fubar, είναι μέρος του συστήματος αυτοματισμού της Schneider για smart building.
Άβαταρ μέλους
By glf
#398484 Το sonoff που βάλατε ειναι συμβατό με arduino. Έχει βέβαια δικό του, έτοιμο firmware απο τον κατασκευαστή του, αλλά γίνεται πραγματικό πολυεργαλείο αν το χακέψεις.
Εγώ εκεί θα καταλήξω.
Αυτοί έχουν και μια έκδοση του sonoff για φορτία 16A. Λέμε τώρα :)
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#398490
rx8_drifter έγραψε:http://www.schneider-electric.com/en/product-range/63814-acti-9-smartlink-el

Να είμαι ειλικρινής δεν το έχω πολύ ψάξει, αλλα fubar, είναι μέρος του συστήματος αυτοματισμού της Schneider για smart building.



Για κάποιον που θέλει να ανοιγοκλείνει όλο κι όλο μια συσκευή, ξεφεύγει σε κόστος και πολυπλοκότητα.

Και απο λίγο που το έχω ψάξει, σε επώνυμο δέν θα βρείς τίποτα σε αυτή την κατηγορία, αναγκαστικά πρέπει να πάς σε ημι-βιομηχανικού τύπου λύσεις, όπως η παραπάνω. Οπότε για αυτή την περίπτωση ο κινέζος είναι μονόδρομος.


@glf
Κάπου είδα μια φωτογραφία του ανοιγμένο και μέσα έχει το κλασικό wifi module με τον ESP8266
Άβαταρ μέλους
By glf
#398513 Ναι, ειναι πολύ διαδεδομένη συσκευούλα με αστείο κόστος και τρελές δυνατότητες για χακεράδες.
Σπίτι φουλ έξυπνο, μέχρι και φωνητικές εντολές με το alexa κουμπώνεις
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#398521
otso έγραψε:αυτο λεει τιποτα; http://www.e-shop.gr/forever-led-fixtur ... PER.606228 μπορει να αντικατασταθει το λεντ με ισχυροτερο;

Εδώ ταιριάζει αυτό :rtfm: viewtopic.php?f=9&t=1686&start=60
Άβαταρ μέλους
By Serf
#403860 Γνωρίζουμε κατάστημα στην Αθήνα (Ν.Π. κατά προτίμηση) με μεγάλη ποικιλία σε ηλεκτρονικά; Ψάχνω επέκταση καλωδίου μετασχηματιστή ip κάμερας 5v/2a με ακροφύσιο 3,5mm/1,35mm και δεν μπορώ να βρω. Έχω ρωτήσει σε Καυκά, συνοικιακό κατάστημα με κάμερες/καλώδια/κτλ και τζιφος. Μου είπαν ότι είναι σπάνια διάσταση.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#403864
Serf έγραψε:Γνωρίζουμε κατάστημα στην Αθήνα (Ν.Π. κατά προτίμηση) με μεγάλη ποικιλία σε ηλεκτρονικά; Ψάχνω επέκταση καλωδίου μετασχηματιστή ip κάμερας 5v/2a με ακροφύσιο 3,5mm/1,35mm και δεν μπορώ να βρω. Έχω ρωτήσει σε Καυκά, συνοικιακό κατάστημα με κάμερες/καλώδια/κτλ και τζιφος. Μου είπαν ότι είναι σπάνια διάσταση.

< Note >


Πόσα μέτρα είναι τώρα το καλώδιο και στα πόσα θέλεις να το προεκτείνεις?

Αν είναι για 2-3 μέτρα επιπλέον τότε μάλλον θα είναι εντάξει. Αν θέλεις να αμολήσεις καλούμπα τότε πρέπει να ακολουθήσεις άλλη τακτική.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#403871
Serf έγραψε:Γνωρίζουμε κατάστημα στην Αθήνα (Ν.Π. κατά προτίμηση) με μεγάλη ποικιλία σε ηλεκτρονικά; Ψάχνω επέκταση καλωδίου μετασχηματιστή ip κάμερας 5v/2a με ακροφύσιο 3,5mm/1,35mm και δεν μπορώ να βρω. Έχω ρωτήσει σε Καυκά, συνοικιακό κατάστημα με κάμερες/καλώδια/κτλ και τζιφος. Μου είπαν ότι είναι σπάνια διάσταση.

< Note >

http://www.cable-shop.gr/ ?
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#404196
Serf έγραψε:+3μ θέλω να παω.

< Note >



Και το καλώδιο που έχει ήδη πόσα μέτρα είναι? Θέλω να ξέρω το συνολικό μήκος του καλωδίου απο το τροφοδοτικό μέχρι την κάμερα.

Το πρόβλημα δέν είναι τόσο απλό όσο φαίνεται και μια έτοιμη προέκταση έχει μεγάλη πιθανότητα να μην δουλέψει.
Άβαταρ μέλους
By fubar.gr
#404201
Serf έγραψε:Μιλάμε για συνολικό μήκος 4,3μ.

< Note >


Δηλαδή το δικό του καλώδιο είναι μόλις 1,3 μέτρα. Είναι μαθηματικά βέβαιο οτι δέν θα δουλέψει με την προέκταση!

Ποιά κάμερα είναι? Μπορεί να δέχτεί παραπάνω απο 5 Volt? Αυτό πιθανόν θα το γράφει επάνω στην υποδοχή της κάμερας που κουμπώνει το βύσμα του ρεύματος ή αλλιώς σε κάποιο ταμπελάκι στο κάτω μέρος της.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#404231 Foscam FI9831P. Γιατί δε θα παίξει; Ο μετασχηματιστής είναι 5v. Για την ίδια την κάμερα θα σου πω όταν πάω σπίτι.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By drdino
#404235 Θα έχεις αρκετή πτώση τάσης πάντως